Jump to content

nadripisarstvo


anonimno

Preporučene objave

st.1. Tko se neovlašteno bavi pružanjem pravne pomoći,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine,

 

st. 2. Kaznom iz st. 1. ovoga članka kaznit će se tko drugom neovlašteno pruži pravnu pomoć za unaprijed dogovorenu ili nakon toga primljenu nagradu.

 

Ovdje se mogu dobiti savjeti koje osoba može, a ne mora primijeniti, koji joj mogu pomoći u samom startu ili odmoći..

Nema ništa više od toga, ne zastupa se ni u kakvom postupku, ne pišu se za nju pismena i u njeno ime ne podnose sudu ili drugim tijelima, ne kontaktira druga strana, ne sklapaju ugovori, nagodbe, ne ulažu pravni lijekovi....itd..itd.

I ono što je najvažnije, ništa se ne naplačuje i ništa ne uzima za uzvrat...

 

 

Nađite mi nekoga tko nije svoj problem prvo "istresao" susjedu, prijatelju, bratu, ili bilo kome drugome za koga zna da bi mu mogao pomoći bar savjetom...pa onda/prema potrebi/ tražio i pravu pravnu pomoć..

 

A ovaj forum Vam je ista stvar, doduše virtualno druženje, razgovor, prijateljevanje....

Tko zna, možda baš sada odgovaram svom prvom susjedu ovako preko ekrana, a ne pri slučajnom susretu ispred zgrade..

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovome što se na Legalis forumima zbiva nema ni naznake elemenata kaznenog djela nadripisarstva.

 

Djelo nadripisarstva u svojoj biti uključuje dva elementa:

1. neovlašteno pružanje pravne pomoći

2. pružanje takve pomoći za nagradu (unaprijed dogovorenu ili naknadno isplaćenu)

 

Ad.1. davanje savjeta ne predstavlja pružanje pravne pomoći. Pod pružanjem pravne pomoći se podrazumjeva pravno zastupanje drugih (pred sudovima ili drugim tijelima) te sastavljanje i podnošenje tužbi, zalbi, ugovora i drugih podnesaka u tuđe ime i za tuđi račun. Toga na ovoj stranici nema ni u tragovima.

 

Ad.2. nitko nikada nije primio nikakvu naknadu za bilo koje mišljenje ili savjet iznesen u ovom forumu. Kako nagrada predstavlja bitan element za postojanje kaznenog djela nadripisarstva jasno je da o njemu u konkretnom slučaju nema ni govora.

 

Slijedom iznesenog vidljivo je da diskusije i savjetovanja o pravnim pitanjima koje se vrše na ovim forumima od strane velikog broja sudionika nemaju ni jedan od elemenata KD nadripisarstva te da je stoga rasprava na tu temu potpuno bespredmetna.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam započela temu s ciljem raspravljanja da li ovaj pravni portal- legalis predstavlja nadripisarstvo, nego inače, u drugim prilikama, sijedne li koja kunica od posla sa strane, napravite li kakav pravilnik, ugovor, tužbicu i sl. Eto, samo iskreno!!

Djelo nadripisarstva u svojoj biti uključuje dva elementa:

1. neovlašteno pružanje pravne pomoći

2. pružanje takve pomoći za nagradu (unaprijed dogovorenu ili naknadno isplaćenu)

 

Ad.1. davanje savjeta ne predstavlja pružanje pravne pomoći. Pod pružanjem pravne pomoći se podrazumjeva pravno zastupanje drugih (pred sudovima ili drugim tijelima) te sastavljanje i podnošenje tužbi, zalbi, ugovora i drugih podnesaka u tuđe ime i za tuđi račun. Toga na ovoj stranici nema ni u tragovima.

 

Ad.2. nitko nikada nije primio nikakvu naknadu za bilo koje mišljenje ili savjet iznesen u ovom forumu. Kako nagrada predstavlja bitan element za postojanje kaznenog djela nadripisarstva jasno je da o njemu u konkretnom slučaju nema ni govora.

 

Slijedom iznesenog vidljivo je da diskusije i savjetovanja o pravnim pitanjima koje se vrše na ovim forumima od strane velikog broja sudionika nemaju ni jedan od elemenata KD nadripisarstva te da je stoga rasprava na tu temu potpuno bespredmetna.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

od drugog rata na ovamo-u životu,odnosno ,vrlo malo takvih slučajeva je procesuirani,a ima ih-sudski službenici,suci,uprava-kojekakvi referenti,matičari.

Kladim se da je više ugovora napisao jedan nadripisar nego nas nekoliko odvjetnika.

Inače ovo pitanje se može riješiti,ali nema volje za to,u Hamurabijevo doba to je pitanje bilo riješeno(čitao sam to negdje u časopisu banka prije 5 godina)

Ne zavaravati se -nadripisarstva ima napretek,a upravo naš mentalitet+ova soc. situacija je plodno tlo.

Lijep pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jest teško pitanje. Upravo sam završio tekst u kojem sam zlobno napisao da je jedan ugledan odvjetnik od klijenta digao ruke već na prvom ročištu. Shvatio čovjek.

 

Neki drugi odvjetnik nastavio je posao. Ili nije shvatio što je ugled ili je u teškoj financijskoj situaciji.

 

Svejedno, onaj prvi odvjetnik drži do svoje osobne časti i časti profesije, ovaj drugi to ne čini. Po meni on je samo NADRIPISAR. U onom (ne)moralnom smislu. Bez obzira na diplomu i uspjeh za svoju stranku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako: u životu sam sreo mnogo pametnih ljudi. Koji su znali dati pametan (razuman) savjet. Često su tek sa osnovnom školom, nekom tehničkom ili kakvom "običnom".

 

Kroz profesiju sreo sam mnogo pravnika - sudaca, odvjetnika (državnih i običnih) i drugih.

 

Bio bih strašno uvređen kada bi državno odvjetništvo kazneno gonilo nekog iz prve grupe zato što je dao (životno) koristan savjet a da nije pravnik.

 

Bio bi mi to još jedan dokaz u nizu da se mnogo nadripisara nalazi iza diplome a ne ispred nje.

 

Podsjetite se, kada ste zadnji put čuli da je sudac odgovarao za krivotvorenje, krađu (kroz sudačke ovlasti), neki odvjetnik za laganje pred sudom i sl. ? Ne osvrćite se na iznimke, one ne čine pravilo (ponašanja društva). Glupost i kriminal u ovim poslovima čini radnju nadripisarstva (nadri: kao da je jeste nešto a nije).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pamtim slučaj od pred nekoliko godina. trojica "mahera" iz mjesta iz blizine mog grada naučili su kako "riješiti neke papire". nisu bili pravnici. ne sjećam se konkretno o kojim se pravnim radnjama radilo. recimo da se radilo o sastavljanju tužbe. obavljanje te radnje su svojim sumještanima nudili za novac. nekolicini su riješili problem, pa se to pročulo i imali su sve više "klijenata". onda su ih otkrili, procesuirali i osudili. mislim da su do trenutka kad su otkriveni naplatili svoje usluge petorici osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
te sastavljanje i podnošenje tužbi, zalbi, ugovora i drugih podnesaka u tuđe ime i za tuđi račun.

 

Da li se smatra nadripisarstvom ako npr. ja, koja sam studentica prava, pomognem npr. svojoj sestri sastaviti "dopis" na osnovu kojeg ona traži od poslodavca npr. da joj omogući korištenje godišnjeg odmora "na osnovu tog i tog članka tog i tog zakona"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...

1.U RH caruje nadripisarstvo.

2.Istražite koliko je bilo pravomoćnih osuda za nadripisarstvo u RH u zadnjih deset godina. Biti ćete (ne)ugodno iznenađeni.

3.Ljudi očito vole da ih nadripisar "stučno" prati pa onda ipak na kraju moraju doći kod eksperata da vade ono što su nadripisari uradili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2.Istražite koliko je bilo pravomoćnih osuda za nadripisarstvo u RH u zadnjih deset godina. Biti ćete (ne)ugodno iznenađeni.

 

ako ih je malo ja cu osobno biti ugodno iznenadjen. jedina svrha nadripisarstva kao kd-a je garancija monopolistickog polozaja jednoj strukovnoj udruzi koja si usput, pod krinkom ustavom zajamcene neovisnosti, potpuno samovoljno odredjuje cijene svojih usluga. dodatno, isti ceh eventualnu ponudu jeftinijeg zastupanja nekog od vlastitih clanova drzi protivnom "casti i ugledu" sto sve zajedno rezultira direktnim udarom na neke od temeljnih pretpostavki funkcioniranja jedne pravne drzave buduci je onome tko nema novca za podmirivanje suludo visoke i samovoljno odredjene cijene odvjetnickih usluga (ustavna tuzba = fantasticnih 6100kn (!!!)) prakticki uskracen pristup sudu i/ili ravnopravnost u postupku.

i ovo moze samo pravna struka, nema ni jedne druge kojoj se monopol osigurava pod prijetnjom kaznenog progona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...
hm,bar sam na ovom forumu vidio dosta slucajeva gdje je upravo suprotno,

 

Upravo tako.

 

Glede nadripisarstva, samo bih nadodao kako je RH jedna od rijetkih država, ne samo u Europi, već i u svijetu, koja pružanje pravne pomoći (uz naplatu) predviđa kao kazneno djelo. Ali i to je bolje, negoli režim ranijeg KZ-a, koji je kažnjavao i besplatno pružanje pravne pomoći, što je bio apsurd i rezultat lobiranja. Pogodite koga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija