Jump to content

vjerovali ili ne


anonimno

Preporučene objave

Prilikom otvaranja obrta posudila sam novac od "prijatelja", bez dogovorenih ili ugovorenih kamata, koji sam nakon nekoliko mjeseci uredno vratila . I tu sad nastaje problem , "prijatelj" kaže da sam ja na njegovim novcima zarađivala i da mu dugujem još toliko novaca - radi se o 3500DM.

Ne pristajem na to i zbog progona i maltretiranja sam bila prisiljena i zatražiti policijsku zaštitu.

Nakon toga me više ne progoni.

U međuvremenu sam se udala , promjenila prezime i adresu , da bih prije neki dan na vratima stana u kojem živim sa suprugom pronašla zaljepljenu plavu omotnicu u kojoj je PRESUDA po kojoj sam dužna u roku od petnaest dana isplatiti gore navedenu cifru , kamate i sudske troškove , jer se nisam pojavila na sudu niti opravdala svoj izostanak .

Napominjem da između mene i njega nije potpisan nikakav dokument kako o posudbi tako ni o vraćenom novcu , svedoka ni kod posudbe ni kod vraćanja nije bilo.

Sudu se nisam odazvala je NISAM primila nikakav poziv (nisam ništa potpisala ni ja ni moj suprug)

Sada mi preostaje pisat žalbu Županijskom sudu koja košta 900,oo kuna i normalno moram platit odvjetničke usluge.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga djevojko! Ti si od svog prijatelja posudila novac, i bez obzira što niste pismeno sklopili ugovor,podrazumijeva se da ste ga sklopili, te tako tvoj prijatelj ima pravo potraživati ono što ti je posudio,kao i kamate na zakasninu. Jedino možeš pisati žalbu na presudu koja je donesena bez tvoga znanja i žaliti se da nisi bila obaviještena.

wrote:

Prilikom otvaranja obrta posudila sam novac od "prijatelja", bez dogovorenih ili ugovorenih kamata, koji sam nakon nekoliko mjeseci uredno vratila . I tu sad nastaje problem , "prijatelj" kaže da sam ja na njegovim novcima zarađivala i da mu dugujem još toliko novaca - radi se o 3500DM.

Ne pristajem na to i zbog progona i maltretiranja sam bila prisiljena i zatražiti policijsku zaštitu.

Nakon toga me više ne progoni.

U međuvremenu sam se udala , promjenila prezime i adresu , da bih prije neki dan na vratima stana u kojem živim sa suprugom pronašla zaljepljenu plavu omotnicu u kojoj je PRESUDA po kojoj sam dužna u roku od petnaest dana isplatiti gore navedenu cifru , kamate i sudske troškove , jer se nisam pojavila na sudu niti opravdala svoj izostanak .

Napominjem da između mene i njega nije potpisan nikakav dokument kako o posudbi tako ni o vraćenom novcu , svedoka ni kod posudbe ni kod vraćanja nije bilo.

Sudu se nisam odazvala je NISAM primila nikakav poziv (nisam ništa potpisala ni ja ni moj suprug)

Sada mi preostaje pisat žalbu Županijskom sudu koja košta 900,oo kuna i normalno moram platit odvjetničke usluge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost "fore" ne pripadaju samo splitskom sudu. Npr. Općinski sud u Bjelovaru u predmetu br. P-1544/97 donio je presudu udovoljavajući tužbi koja je iznesena tom sudu na istom ročištu na kojem je donesena ta presuda. Na ročištu su bili samo tužitelj i sutkinja M. T. (razumljivo, tuženik nije niti mogao biti pozvan, jer kao što rekoh na ročištu je tužba prvi i jedini put nekome predana a Županijski sud je potvrdio ovu presudu uz neuspio pokušaj da nakon prvostupanjske presude pribavi punomoć za zastupanje zaprepaštenog tuženika).

 

Prema tome, nema razloga ne vjerovati Vam. Jedino na što trebate biti oprezni da li je u Vašem slučaju dostava tužbe izvršena na neki drugi način (npr. "zakucavanjem na vrata" i sl.)

 

"Prijateljska" (ne poslovna) posudba novca ne smije imati razlog zaradu, pogotovo ne onakvu koja se zove "zelenaška" pa prema tome tužitelj ne smije imati podršku suda u moguće takvom zahtjevu. Ako Vaš očito bivši prijatelj ima cilj da zarađuje posuđujući novac, onda za to mora znati i Porezna uprava zbog prijave ove djelatnosti, plaćanje dodatnog poreza na prihode i sl. koje podatke bi i Sud trebao zatražiti od tužitelja. Naime, na tužitelju je da dokaže da zarađuje posuđujući novac. Legalno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jedan put - posuđeni novac je UREDNO vraćen , i cijeli ovaj postupak je pokušaj naplate navodne kamate , dakle zelenašenje .

Opisali ste postupak koji se vodio na sudu u Bjelovaru .Je li to znači da ja mogu sada , hipotetski rečeno , optužiti recimo Ivaniševića da mi je dužan 100 000 DM i pošto on nije često na prijavljenoj adresi , lako je za vjerovat da poziv za ročište neće primit i neće se pojavit na raspravi. Sud dakle presuđuje u moju korist i to je to .

Ispravite me ako griješim.

I kakve veze ima kako netko zarađuje novac , zar se ovakvim rabotama ne može baviti u slobodno vrijeme.

U svom slučaju uložila sa žalbu , ukoliko bude odbijena , žalit ću se i dalje pa makar trebala tražiti pomoć i od H.odbora za ljudska prava.

Ipak vjerujem da je Hrvatska pravna država i da ovakve stvari neće i stvarno prolazit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Onaj slučaj iz Bjelovara je naveden samo iz razloga da znate da su mogući i "nemogući" događaji. Radi se o većem iznosu novca pa sada neću komentirati zašto ovakva presuda i dalje egistira kao valjana. Ali je poučna za sve one koji vjeruju u pravdu.

 

2. Imao sam u rukama presudu njemačkog suca s kojom je odmah po primitku odbio tužbu jer tužiteljica nije u tužbi iznijela dokaze za svoje tvrdnje.

Na žalost u Hrvatskoj nije tako. Ovdje sudovi samoinicijativno za i umijesto tužitelja izvode dokaze (dugogodišnji sporovi). To je iskustveno pravilo. Ako Vaš bivši prijatelj tvrdi da postoji neki ugovor a o tome nema dokaze (usmeni ugovor???), onda mu sud ne bi smio vjerovati. Jer uvijek ima i druga strana koja takđer želi da joj se jednako VJERUJE.

Ako Vaš prijatelj zarađuje posuđujući novac to mora prijaviti Poreznoj upravi koja bi se sama za njega zainteresirala (opet ja o Njemačkoj) Naravno, ovo spominjem u kontekstu zašto bi sud VJEROVAO tužitelju da od Vas očekuje svoju zaradu. Naime, naglašavam riječ "vjeruje" jer sam pred dva dana slušao presudu u kojoj sutkinja kaže da VJERUJE tužitelju. Ona ne zna, ona samo vjeruje.

Njemački sud kada ne zna, on odbija (ili odbacuje) tužbu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija