Jump to content

otvaranje tvrtke


anonimno

Preporučene objave

Hi svima!

Ja i moj suprug smo Hrvatski drzavljani sa prebivalistom u Australiji vec 10 godina.Odlucili smo se vratiti i pokusati otvoriti tamo tvrtku tj. fitness centar na jednom otoku odakle sam ja al nas zanima koja nam je dokumentacija potrebna za takvo nesto.Prostor imamo sad me zanima sta jos od papira moramo imat da to sve bude legalno.

Unaprijed hvala svima koji nam mogu pomoci

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepi pozdrav svima u Australiji iz Hrvatske !

 

S obzirom da ste poprilicno daleko, a imate namjeru otvoriti tvrtku u Hrvatskoj, sakupite sve potrebne informacije prije donosenja konkretne odluke.

 

Na web-stranici :

 

www.hitro.hr

 

mozete, na hrvatskom i engleskom, dobiti sve najnuznije potrebne i detaljne informacije u slucaju da zelite otvoriti obrt ili poduzece (firmu - d.O.o.).

 

S obzirom na razlicitosti gospodarskih sustava u Australiji i Hrvatskoj, prvo morate odluciti sto je za Vas povoljnije, ali isto tako i sto sve trebate uciniti za otvaranje obrta ili tvrtke (firme).

 

Obrt je jednostavniji oblik, nosioc je gradjanin (gradjanka), "fizicka osoba". Jednostavnije ga je otvoriti, manji su pocetni troskovi, knjigovodstvo je jednostavnije, ali ima i ogranicenja.

 

Niti firmu (poduzece - d.O.o.) nije tesko otvoriti (troskovi su nesto veci, obavezno je tzv. "dvojno knjigovodstvo" pa u tom slucaju obavezno za pocetak savjetujem iskusno knjigovodstvo), s tim da za otvaranje firme (tvrtke) ima mnogo vise "papirologije", te cete sasvim sigurno morati za otvaranje firme (tvrtke - doo) angazirati u najmanju ruku javnog biljeznika.

 

Savjetujem Vam da obavezno proucite upute na spomenutoj stranici. Tako ce Vam mnogo stvari biti nesto jasnije, a za sve ostalo - opet smo tu.

 

Isto tako, kada proucite sve informacije, za otvaranje fitness centra cete trebati dodatnu dokumentaciju. Preko www.hitro.hr mozete i u tom smislu dobiti potrebne podatke o tome koje cete sve dokumente morati pripremiti kao i radnje koje morate obaviti (tzv. "minimalno-tehnicki uvjeti", skraceno MTU). Od gradjevinske dozvole, uporabne dozvole pa do drugih dokumenata ...

 

Sretno !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dodatak

----------

 

Maloprije sam i sam provjerio sto sve tocno pise na stranici www.hitro.hr.

 

Ustanovio sam da ZA OBRT imaju pogresno postavljene upute (naime, otvaraju se upute za otvaranje drustva !) o cemu sam obavijestio hitro.hr. Kada ce gresku ispraviti, to ovisi o njima.

 

Zato Vas upucujem da si dodatno pogledate :

 

Zakon o obrtu

 

(ako ga ne mozete skinuti sa ovdje dosuptnih linkova, mozete ga pogledati i na stranicama :

 

www.porezna-uprava.hr

www.poslovniforum.hr)

 

Postoje razne poslovne novine iz kojih također možete vidjeti pojedine elemente, probleme i savjete u smislu poslovanja u Republici Hrvatskoj, postoji cijeli niz stranica i linkova, ja bih ovdje za pocetak predlozio slijedeca dva :

 

www.ekopen.hr

www.limun.hr

 

Ako mislite zaposliti djelatnike (radnike), morat cete si malo pogledati i

 

Zakon o radu

 

kojeg cete takodjer naci na ovom portalu, ali i na drugim linkovima.

 

Posto na www.hitro.hr nema (zasada) tocnih informacija o otvaranju obrta, mozete ih dobiti upitom (odgovorit ce Vam na e-mail), ali osnovni postupak je slijedeci :

 

Za otvaranje obrta morate izabrati djelatnosti kojima ce se obrt baviti, a koje su vezane uz Vase pitanje; mozda imate kojeg prijatelja iz Hrvatske koji vec ima registrirani obrt sa takvom djelatnoscu, pa bi Vam e-mailovima mogao poslati fotokopije obrtnice, rjesenja o otvaranju obrta, rjesenja o MTU ... tek toliko da vidite sa cime morate izaci i sto sve morate pripremiti pri Uredu za gospodarstvo prije otvaranja obrta

 

U tom smislu, za sve djelatnosti u Hrvatskoj postoji tzv. Nacinalna klasifikacija djelatnosti (NKD), objavljena je u Narodnim novinama, mozete je vidjeti na stranici

 

www.nn.hr

 

u broju 13 iz 2003. godine.

 

 

Pojedine djelatnosti su "vezane", sto znaci da morate ili imati osobu koja ima potrebne uvjete, ili Vi morate imati potrebne uvjete za obavljanje odredjene djelatnosti. Za fitness ne znam, ali na primjer, kada biste htjeli otvoriti foto-studio, tada morate imati polozen strucni ispit za fotografa (samo kao primjer).

 

Prema tome, kada postavljate pitanja, svakako se raspitajte, za ono cime se Vi mislite baviti, da li su potrebni kakvo posebno obrazovanje ili uvjeti. Vi ih osobno, kao vlasnik obrta ne morate imati, ali tada morate imati zaposlenu osobu koja ima te uvjete.

 

Pri Uredu za gospodarstvo u opcini u kojoj mislite registrirati obrt (govorimo o slucaju ako se odlucite za obrt), dobivate upute sa iznosima i ziro-racunima na koje se moraju uplatiti razne takse.

 

Isti Ured Vam daje upute koje dokumente morate pribaviti. Neke od dokumenata Ured za gospodarstvo sam pribavlja po sluzbenoj duznosti.

 

Cijela procedura za otvaranje obrta, ovisno o volji, guzvi i spretnosti djelatnika Ureda, moze trajati od 15 dana do cak 45 dana (maksimalno).

 

Neke dokumente i potrebne papire moze pribaviti osoba kojoj dadete punomoc, ali jedan veci dio morat cete sami potpisati.

 

 

Za trgovacko drustvo (doo) imate upute na www.hitro.hr, tako da to ovdje nema potrebe dalje spominjati.

 

U slucaju da razmisljate o obrtu, tada i na ovom forumu imate dosta tema o obrtu i obrtnicima, u okviru rubrike "Trgovacko pravo", pa si mozete i to malo pogledati. Tu cete naci takodjer dosta odgovora koji Vam mogu pomoci u razmisljanjima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija