Jump to content

Najbrži način upisa vlasništva na nasljeđene zemlje u zemljišne knjige


Kike

Preporučene objave

Jedan sam od 8 nasljednika većeg broja zemljišnih čestica. U rješenju o nasljeđivanju je nedostajao veći broj zemljišnih čestica, a koje se uredno vode u zemljišnim knjigama na ostavitelja. Mi, nasljednici, smo napravili "interni" dogovor oko diobe, tako da znamo kome što pripada. Odlučio sam upisati pravo vlasništva na one čestice koje po spomenutom dogovoru meni pripadaju. Kako je veći broj tih čestica nedostajao u prvotnom rješenju o nasljeđivanju, dao sam zahtjev za nadopunu tog rješenja naknadno nađenom imovinom, što je i učinjeno, tako da sam uspio rješenjem obuhvatiti sve one čestice zemlje koje prema dogovru meni pripadaju. Međutim, spomenuto rješenje još nije kompletirano, jer nedostaju neke druge čestice koje trebaju nasljediti ostali nasljednici. Oni se, međutim, ponašaju potpuno nezainteresirano i ništa ne poduzimaju za nadopunu tog rješenja, već kao da čekaju da im to netko drugi napravi. Želio bih sada na sve te čestice iz nadopunjenog rješenja, a koje meni pripadaju po dogovru, upisati pravo vlasništva na svoje ime u zemljišne knjige. Koji je najbrži način da se to napravi, a da se ne mora ići od nasljednika do nasljednika (do mnogih nije lako ni doći) i objašnjavati im sve u detalje.

 

Unaprijed se zahvaljujem na svakoj korisnoj informaciji!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hm, sad nisam shvatio da li je išta provedeno u gruntovnici prema rješenjima ili..

 

No svejedno, sada ćete morati načiniti Ugovor o diobi kao oblik pravnog posla kojim ćete specificirati da npr. sporazumno i bez uzajamnih potraživanja dijelite imovinu nad kojom imate suvlasnički odnos.

Dakle, sporazumno razvrgnuće suvlasništva. Nema drugog puta.

 

Ono u što nisam siguran pa odjeljujem je sljedeće:

Nisam siguran da li postoji mogućnost da se pred sucem, ako je tako vršena ostavinska, svi uzajamno dogovorite o raspodjeli imovine.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najprije bih Vam se zahvalio na brzom javljanju!

 

U gruntovnici se sve još vodi na ostavitelja i još ništa nije provedeno prema rješenju o nasljeđivanju.

 

Koliko znam, da bih napravio ugovor o diobi trebali bi sudjelovat svi nasljednici. Naime, ako bih išao na kompletni ugovor o kompletnoj diobi između nasljednika, onda to znači da bih trebao kompletirat rješenje o nasljeđivanju svim preostalim česticama koje nedostaju, a koje pripadaju drugim nasljednicima. Dakle, to bi iziskivalo još vremena i novca. Iz osobnog iskustva, vjerujem da bi to potrajalo još koju godinu, dok se sve ne bi sredilo. Prvenstveno zbog toga što ostali nasljednici ne shvaćaju važnost upisa vlasništva na nasljeđene čestice u gruntovnicu, tako da ništa ne poduzimaju u tom pogledu.

 

Postoji li mogućnost podnošenja zahtjeva za upis vlasništva na one čestice koje su po internom dogovru meni pripale i koje već godinama obrađujem kao svoje, te da sud obavijesti o tom zahtjevu sve nasljednike te ih pozove na raspravu?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješenja o nasljeđivanju se službenim putem šalju u gruntovnicu na provedbu! Doduše, zbog gužve (ako je u Zg.) onda se treba otići provjeriti što je sa tom provedbom!

Iz vašeg pitanja proizlazi da ste razdijelili čestice tako da je svaki nasljednik postao vlasnik druge zemljišnoknjižne čestice! To znači da ste vi u potupunosti neovisni o ostalim nasljednicima!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi nasljednici su se dogovorili kome što treba pripast i to nije problem. Međutim to je usmeni dogovor, premda postoji i rukopisom napisana podjela, ali pitanje je kolika je pravovaljanost tog rukopisa, jer je napravljen pred samo jednim svejdokom koji je umra.

 

Međutim nije problem dogovor između nasljednika, jer smo se svi usuglasili s ovom podjelom, koja je već odavno napravljena tako da svaki od nasljednika i obrađuje one zemlje koje bi trebale biti uknjižene na njegovo ime.

Problem je sve to pravno sprovest i vremena koje potrebno za kompletnu pravnu proceduru.

 

Naime kao što sam rekao rješenje o nasljeđivanju je još uvijek nepotpuno i da bi se napravila cijelovita podjela trebalo bi nadopuniti to rješenje tako da obuhvati sve čestice koje se još vode na ime ostavitelja. Kako ovdje ima mnogo i manjih čestica, ukupni broj čestica koje nedostaju u rješenju o nasljeđivanju je poprilično velik. Za svaku česticu treba izvadit zemljišni uložak (Z.U.). Nakon što bih izvadio sve te zem. uloške tek tada bih trebao dati zahtjev za nadopunu još uvijek nekompletnog rješenja o nasljeđivanju. I kada se to napravi onda bih trebao svakom od nasljednika objašnjavati detalje i uvjeriti ga da ta čestica ima taj i taj broj. Naime svi ostali nasljednici poznaju čestice po lokaciji i imenu, ali ne i prema broju pod kojim se ona vodi u zemljišnim knjigama. I kao što sam rekao to bi me još stajalo novca i vremena i tko zna koliko bi se to odužilo, jer do nekih nasljednika nije tako lako doći.

 

Upravo zbog toga, pokušavam ići na drugu soluciju ako je moguće.

 

Naime trenutna verzija nadopunjenog rješenja o nasljeđivanju sada obuhvaća sve čestice koje bi trebale meni pripast po onom internom (kućnom) dogovoru. Ja bih sada sve te čestice želio pripisat na sebe, bez čekanja da se rješenje nadopuni i svim drugim zemljišnim česticama koje trebaju pripasti drugim nasljednicima.

Postoji li mogućnost da na sud dam zahtjev o uknjižbi tih zem. čestica na svoje ime, te da sud obavijesti sve nasljednike o tom zahtjevu i sazove raspravu na kojoj bi se onda vidjelo ima li neki od nasljednika nešto protiv tog zahtjeva. Ako se naravno svi suglase s time, da se onda to i napravi.

 

Dakle ono što bih ja želio napravit je da se moj dio (1/8- konkretne čestice koje pripadaju meni po dogovoru) pripiše na mene, a da se sve preostale čestice uvrste u novo rješenje o pravu uknjižbe vlasništva na sve ostale nasljednike na taj preostali dio tako da sada svakome pripda po 1/7 ukupne preostale imovine.

 

Postoji li takva mogućnost podjele ili ipak treba sprovest kompletnu proceduru?

A to znači čekati da se rješenje o nasljeđivanju nadopuni svim česticama koje su na imenu ostavitelja, da se svi nasljednici nauče čitati katastarke mape kako bi vidjeli da njihova zemlja ima taj i taj broj i da upravo ta čestica pod tim brojem treba pripast njima, pa da se svi skupe kod istog javnog bilježnika u određeno vrijeme, i da se onda napravi kompletna sudska dioba između svih nasljednika? A to bi već bio znatno duži postupak!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema veze koliko je dopunjen popis nekretnina glede ostavinske. Ako je sve što tebi treba na broju možeš krenuti u "akciju". Ostalo će se riješiti ako bude volje institutom "naknadno pronađene imovine".

 

Sve što je kroz ostavinsku "očišćeno" će se u gruntovnici sprovesti prema rješenju koje ujedno spominje i sve nekretnine, tj. suvlasničke omjere itd...

 

Ništa od navedenog ne pali glede nekakvih prijedloga jer se sud neće baviti njima pošto nemaju pravnu podlogu (pravni posao, nasljeđe i sl...), a sam sud ne zanima da dovodi jednog po jednog na "saslušanje":-)

 

Dakle, pošto sporazumna dioba ostavine nije učinjena pred sucem u ostavinskoj, a ista je okončana (čeka se samo rješenje), jedini put diobe je sporazum.

Dakle, ugovor o diobi kojim možeš ali ne moraš obuhvatiti sve čestice (i one koje nisu zahvaćene ostavinskom ali se zna kako bi trebale pripasti).

 

Kad korektnim nastupom lijepo uvjeriš rodbinu (kad vide da nemaš loše namjere...) u važnost provođenja diobe (za daljne potomke, mogućnost eventualne gradnje, čist račun duga ljubav....), tada će oni u stečenom povjerenju pristupiti potpisu ugovora. Za potpis treba ovjera kod bilježnika svih potpisnika, odnosno bilježnik (ili više njih) mogu ići od kuće do kuće, naći se u restoranu, kafiću i sl (izlazak se plaća, mislim 160 kn)...

 

Sa takovim ugovorom pristupaš gruntovnici sa prijedlogom za uknjižbu ali nažalost i poreznoj upravi...

 

Kad oni riješe ostalu imovinu na temelju ovog ugovora će se moći uknjižiti kao samovlasnici ili što već žele...

 

Ugovor o diobi, naravno, može biti sastavljen i samo za nekretnine koje su obuhvaćene ostavinskom (još jednostavnije)...

 

 

Ono što ne znam je sljedeće:

-da li se što da učiniti u žalbenom roku na rješenje o ostavinskoj??

Za to nisam kompetentan, pa prepuštam da odgovori tko zna.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi Kike

 

da te malo razveselim čini mi se da postoji rješenje za tvoj problem.

 

Ako se zemljišne čestice koje su po dogovoru pripale tebi, a vode u gruntovnici na sve nasljednike iz rješenja o nasljeđivanju, možeš napravit TUŽBU radi izdavanja tabularne isprave i ispravke uknjižbe.

 

U toj tužbi najprije navedeš sebe kao tužitelja,a sve ostale suvlasnike, koji više ne bi trebali biti suvlasnici tih čestica koje su po dogovoru tvoje i koje ti obrađuješ, navedeš kao tuženike.

 

Nakon toga navedeš slijedeće stavke:

 

1. Na čest.zem.____ zk.tijelo____ K.O.________ z.k.u._____ pravo vlasnosti je uknjiženo na tužitelja i tuženika u odgovarajućim suvlasničkim dijelovima.

 

DOKAZ: Izvadak iz zemljišne knjige;

 

2. Međusobnom diobom tužitelja i tuženika navedena čestica je pripala u vlasništvo tužitelja. Tužitelj se nalazi u nesmetanom i samostalnom posjedu navedene nekretnine (možeš navesti koliko dugo već obrađuješ tu česticu)

 

DOKAZ: priznanje tuženika; po potrebi saslušanje svjedoka.

 

3. Kako tužitelj želi uskladiti zemljišno knjižno stanje sa stvarnim, a nema isprave koja bi bila podobna za upis vlasništva navedene nekretnine na ime tužitelja u zemljišnim knjigama, to podnosi ovu tužbu i predlaže da sud nakon provedenog postupka, i u slučaju izostanka i ogluhe tuženika, donese slijedeću

 

PRESUDU

 

Utvrđuje se da je tužitelj isključivi vlanik i posjednik nekretnine označene kao čest.zem.______ zk.tijelo, K.O.________z.k.u._______, pa su tuženici dužni izdati tabularnu ispravu podobnu za upis njegova prava vlasništva navedene nekretnine uz istodobni izbris toga prava sa imena tuženika, ili će u protivnom tu ispravu zamijeniti ova presuda, sve u roku od 15 dana.

 

P.S. Nadam se da sam ti pomogao i da je to ono što tebi treba. Zato ne čekaj ništa, napravi ovakovu tužbu za sve čestice koje su stvarno tvoje i kreni u akciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I. Litispendencija počinje teći dostavom tužbe tuženiku. Ukoliko se ne zna boravište tuženika biti će teško ostvariti ovu pretpostavku da bi parnični postupak uopće počeo teći.

 

II. Institut privremenog zastupnika tuženika kojemu je boravište nepoznato a nema punomoćnika i redovni postupak oko postavljanja skrbnika trajao bi predugo pa bi za stranke mogle nastati štetne posljedice (čl. 84. ZPP-a): sud uvijek može postaviti tavvog zastupnika nepoznatom ili nedostupnom tuženiku (i tužitelju) ali pojedini sudovi različito su skloni u praksi koristiti se ovim pravom. Centar za socijalnu skrb mogao bi se umješati u svemu tome (čl.172 Obiteljskog zakona).

 

III. Parnična stranka koja izgubi spor plaća sve troškove.

 

IV. Teško da bi sud usvojio tužbeni zahtijev bez provođenja uviđaja na licu mjesta (1.000,00 kuna) uz mjernično vještačenje (još 1.000,00 kuna).

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovori na prethodne komentare:

 

<i>I. Litispendencija počinje teći dostavom tužbe tuženiku. Ukoliko se ne zna boravište tuženika biti će teško ostvariti ovu pretpostavku da bi parnični postupak uopće počeo teći.

 

II. Institut privremenog zastupnika tuženika kojemu je boravište nepoznato a nema punomoćnika i redovni postupak oko postavljanja skrbnika trajao bi predugo pa bi za stranke mogle nastati štetne posljedice (čl. 84. ZPP-a): sud uvijek može postaviti tavvog zastupnika nepoznatom ili nedostupnom tuženiku (i tužitelju) ali pojedini sudovi različito su skloni u praksi koristiti se ovim pravom. Centar za socijalnu skrb mogao bi se umješati u svemu tome (čl.172 Obiteljskog zakona).

</i>

<b>

Boravišta svih suvlasnika (tuženika) su dobro poznata, jer na istim adresama žive već cijeli niz godina, tako da to ne bi trebao biti problem.

</b>

 

 

<i> III. Parnična stranka koja izgubi spor plaća sve troškove. </i>

<b>

Vjerujem da neće ni doći do parnice, jer smo napravili striktnu međusobnu (internu) podjelu tako da se najvjerojatnije nitko od suvlasnika (nasljednika) neće bunit, a valjda ni pokretat parnice.

</b>

 

 

<i> IV. Teško da bi sud usvojio tužbeni zahtijev bez provođenja uviđaja na licu mjesta (1.000,00 kuna) uz mjernično vještačenje (još 1.000,00 kuna). </i>

 

<b>

Mislim da neće trebat mjernično vještačenje, jer se radi o česticama koje su uredno ucrtane u katastarskim mapama, sa svim pravovaljanim podacima.

Tako da će najvjerojatnije troškovi biti 1000 kuna za uviđaj na svaku česticu. Mislim da se to u svakom slučaju isplati jer je to vrijednost 1 metra kvadratnog čestice (cca 130 Eura po metru kvadratnom), tako da one vrijede znatno više od toga.

</b>

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate diferencirat određene stvari:

 

I. Parnicu morate pokrenuti ukoliko želite provesti zemljišnoknjižni upis bez valjane suglasnosti trenutnog nositelja knjižnog prava. Zemljišnoknjižni sud ni u kojem slučaju ne može provesti upis temeljem 'dogovora' ili bilo koje israve koja nije podobna za zemljišnoknjižni upis.

 

II. Budite sigurni da je potrebno mjernično vještačenje u slučaju pokretanja parnice radi utvrđivanja prava vlasništva, kako vam je sugerirao cijenjeni posjetitelj foruma, i ta prije svega radi identifikacije nekretnina prilikom izvršavanja parnične radnje uviđaja na licu mjesta.

 

III. Naposlijetku, parnični postupci u načelu dugo traju, pa čak i ako ne bi sam postupak dugo trajao, potreban je protek određenog vremena kako bi parnični sud uopće krenuo poduzimati parnične radnje (zbog prenatršanosti sudova neriješenim predmetima)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijenjena sutkinjo, po meni parnica u ovom slučaju uopće nije neophodna, već je dovoljna TUŽBA radi izdavanja tabularne isprave i ispravke uknjižbe.

 

Ovo govorim iz osobnog iskustva, a ne zato samo što tako mislim. Onaj gornji primjer TUŽBE kojeg sam citirao od riječi do riječi nisam izmislio, već je to tužba kojom sam ja uspio riješit slične probleme na Općinskom sudu i bez problema pripisat zemljišnu česticu na svoje ime. Naime, nitko od tuženika (čak 16 tuženika) nije imao ništa protiv, premda ih se većina nije ni odazvala na sud, te je sud prihavtio onakvu presudu kako je naznačeno u tužbi, a to je uknjižba na moje ime.

 

Dakle, parnica nije neophodna, već je za početak dovoljno ovakova tužba. Vjerujem da je u Kikinom slučaju sve čisto, jer se radi o nasljednicima koji su se dogovorili kome što pripada i ne vjerujem da će tu doći do ikavih komplikacija i pokretanja parnice.

 

Kike, još jednom ti ponavljam, ja sam dao ovu tužbu na sud, s time da su oni napravili samo uvid i za to sam platio 1000 kuna. Nakon 15 dana od primitka ove tužbe i od zadnjeg tuženika, sud je zaključio da nitko od tuženika nema ništa protiv uknjižbe, te je presudio u moju korist, tj. dopustio mi je uknjižbu na spornu česticu.

 

Dakle nije mi trebala nikakva parnica i nikakvi dodatni troškovi. Najviše sam potrošio na odbjetnika koji mi je sastavio ovakovu tužbu. Zato ti i dajem primjer tužbe kako bi i ti sastavio istu, te vjerujem da ti odvjetnik neće ni biti potreban.

 

Vjerujem da bi ovaj forum bio super, kada bi i drugi koji imaju slična iskustva tj. nekakva konkretna rješenja, tužbe, zahtjeve,... upravo na ovakav način (od riječi do riječi) podijelili sa svima forumašima, jer bi mnogima to bilo od znatne koristi, a neću ni govorit kolika bi bila ušteda u njihovom novčaniku.

 

Kike, nemoj se dati zavarati s mišljenima onih koji nemaju ovakova konkretna iskustva, već sastavi ovakovu tužbu i dostavi je na sud i sve bi trebalo biti o.k.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjećujući različite teme na pravnim forumima, ponekad steknem dojam da neki "pravnici" žele zakomplicirat neke stvari koje i nisu tako komplicirane.

 

Poznavajući stanje u našim gruntovnicama znam da ima jako puno zemljišnih čestica kojima stanje u zemljišnim knjigama ne odgovara niti približno stvarnom stanju.

Naime, ljudi u malim mjestima nikada nisu pridavali veliku važnost upisu izmjene stanja neke zem. čestice u gruntovnicu. Tako, primjerice, ako je još davno neki ostavitelj zamijenio neku zemlju s nekim drugim, a da to nije upisao u gruntovnicu, tada se još svi njegovi nasljednici vode kao suvlasnici te čestice premda oni nemaju veze s njome. To je samo jedan od primjera, a vjerujte takvih ima veoma mnogo. Kada bi se svi takvi slučajevi rješavali na način kako govori "sutkinja", dugotrajnim parničenjem tada se oni nikada ne bi riješili. A sudovi koji su i ovako pretrpani različitim predmetima, bili bi još dodatno zatrpani. A stanje u zemljišnim knjigama se nikada ne bi podudaralo sa stvarnim stanjem.

 

Ovaj slučaj, kojeg je opisao gospodin Kike, je po mome mišljenju popuno čisto. Ako su sve čestice uredno ucrtane u katastarskim mapama i ako sve one imaju svoj broj, te ako su se svi nasljednici još prije dogovrili kome što treba pripast, tada ne bi trebalo biti nikakvih problema. U tom slučaju tužba koju je dao prethodni gospodin bi trebala biti sasvim dostatna za dobivanje pravo uknjižbe na one čestice koje stvarno pripadaju gospodinu Kiki i koje on već dugo obrađuje.

 

Ovo znam jer sam pomoću slične tužbe riješio uknjižbu 12 parcela koje su imale brojne suvlasnike a koji u stvari nisu imali više veze s time česticama. I vjerujte ni za jednu mi nije bilo potrebno parničenje, a samo prvu sam riješio uz pomoć odvjetnika, a sve ostale sam riješio samostalno pomoću slične tužbe!

 

Nameće se pitanje zašto neki "pravnici" od ovakvih stvari žele stvoriti dojam da je to neka jako komplicirana stvar koja se ne može riješiti bez parničenja i naravno odvjetnika koji će znati odmjerit i naplatit sve troškove.

 

To me podsjeća na one priče iz automehaničarskih radionica, kada neiskusni vozač dođe kod automehaničara, jer mu je motor zbog oštećenog filtera motornog ulja pustio malo ulja, a ovaj mu to prikaže kao veliki kvar za kojeg treba generalka motora.

 

Dakle, g. Kike, možete slobodno postupit kako vam je savjetovao, prethodni gospodin, podnijeti takovu tužbu na sud i vjerujem da vam neće biti potrebna nikakva dugotrajna parničenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PARNIČNI POSTUPAK POKREĆE SE TUŽBOM (čl. 185. Zakona o parničnom postupku ('Narodne novine', broj 53/91, 91/92, 112/99, 88/01 i 117/03).

 

Dakle, u trenutku kada ste sudu podnjeli tužbu - pokrenuli ste parnični postupak ili parnicu. Parnica počinje teći tj. litispendencija nastupa u trenutku uručenja tužbe tuženiku.

 

Neosnovane su dakle, u cijelosti, tvrdnje cijenjenih posjetitelja koji navode da je moguće podnjeti tužbu sudu i time ne voditi nikakav parnični postupak odnosno parnicu.

 

S druge strane, u tužbi morate istaknuti i pravnu osnovu temeljem koje zahtijevate utvrđivanje prava vlasništva sa vama kao nositeljem toga prava. U tom slučaju radilo bi se, primjerice, o dokazivanju postojanja određenog pravnog posla tj. ugovora između vas i postojećih nositelja knjižnog prava vlasništva. Bitno je istaknuti da svi ugovori temeljem kojih bi moglo biti dopušteno provesti zemljišnoknjižni upis moraju biti sastavljeni u PISANOM obliku. Ukoliko to nije slučaj, zemljišnoknjižni je upis moguće provesti samo na temelju odluke suda donesene u parničnom postupku kojom se utvrđuje nastup određenih pretpostavki i na temelju koje se dozvoljava provedba zemljišnoknjižnog upisa. Dakle vama je u svakom slučaju neophodna ISPRAVA podobna za provedbu zemljišnoknjižnog upisa kojeg predlažete.

 

U vrlo konkretnom obliku:

 

1. Odlučna je činjenica raspolažete li pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju iza pokojnika koji je u zemljišnim knjigama upisan kao nositelj knjižnog prava vlasništva.

 

2. Ukoliko je odgovor na prethodno pitanje potvrdan: podnesite prijedlog za upis temeljem tog rješenja o nasljeđivanju.

 

3. Naredno je pitanje: jesu li vam osobe navedene u tom rješenju o nasljeđivanju dostupne i možete li s njima sklopiti ugovor u pismenom obliku.

 

4. Ukoliko je odgovor potvrdan: sklopite s njima ugovor o darivanju nekretnina ili odgovarajući drugi ugovor temeljem kojeg te osobe vlasništvo odgovarajućeg suvlasničkog dijela prenose na vas.

 

5. Sve te ugovore uz odgovarajući prijedlog za upis odnesite u zemljišnoknjižni odjel mjesno nadležnog suda.

 

I TU STE GOTOVI!

 

To je daleko najbrži način usklađivanja zemljišnoknjižnog sa izvanknjižnim pravnim stanjem nekretnine.

 

U pogledu troškova:

 

Ugovore o darovanju možete kupiti tipski priređene u' Narodnim novinama': ispunite ih na odgovarajući način.

 

Javnobilježnički ovjerite potpis osobe koja prenosi svoje pravo (noga tko vama daruje): 46,60 kuna po potpisu.

 

Podnesite prijedlog za upis: 250,00 kuna pristojbene obveze za prijedlog i upis (za upis temeljem rješenja o nasljeđivanju ne plaće se ova pristojba)

 

I TO JE TO!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me tko pokriva troškove takvog parničnog postupka koji se pokreće gore danom tužbom. Prema čl.154. <i>zakona o parničnom postupku </i>

"Stranka koja u cijelosti izgubi parnicu dužna je protivnoj stranci i njezinu umješaču nadoknaditi troškove. "

 

Znači li to da ukoliko tuženici ne odgovore na ovakvu tužbu, upravo oni morat nadoknaditi troškove takve parnice, jer bi se to moglo tretirat kao gubitak parnice s njihove strane?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je. U potpunosti ste u pravu. Sud će, ukoliko usvoji tužbeni zahtjev, u izreci svoje presude, u prvoj točki utvrditi vlasništvo u korist tužitelja, u drugoj točki naložiti tuženicima plaćanje troškova postupka. Pravomoćna presuda predstavljat će ovršnu ispravu temeljem koje je moguće pokrenuti ovršni postupak, primjerice na nekretninama tuženika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što onda napravit u slijedećoj situaciju:

 

Dobio sam istu takvu tužbu za jednu parcelu na kojem imam udio (1/32) u vlasništvu, zahvaljujući našim predacima (zajednički predaci tužitelja i tuženika) koji su se podijelili ili mijenjali, a da to nisu sve uredno zapisali u zemljišnim knjigama.

 

Tužitelj koji parcelu ima u nesmetanom posjedu podnio je tužbu upravo zbog toga što tu parcelu želi uknjižit na svoje ime u zemljišnim knjigama (gruntovnici), a nema nikave pisane dokumente kao dokaz vlasništva nad tom parcelom, pa mu je valjda to najjednostavniji način.

 

Nikad mi nije palo na pamet da tražim dio te parcele na čijoj listi suvlasnika se našlo i moje ime zahvaljujući činjenici da se nekada davno promjena vlasnika nije uredno registrirala u zemljišnim knjigama (gruntovnici). Već odavno sam upoznat s time da nemam veze s tom parcelom tako da nisam niti znao da sam na listi suvlasnika.

 

Dakle, ni kriv, ni dužan sam se našao na listi tuženika. Na kraju tužbe se kaže upravo onako kako je jedan od gostiju to citirao:

<i>

"Kako tužitelj želi uskladiti zemljišno knjižno stanje sa stvarnim, a nema isprave koja bi bila podobna za upis vlasništva navedene nekretnine na ime tužitelja u zemljišnim knjigama, to podnosi ovu tužbu i predlaže da sud nakon provedenog postupka, i u slučaju izostanka i ogluhe tuženika, donese slijedeću PRESUDU:

Utvrđuje se da je tužitelj isključivi posjednik i vlasnik naznačene nekretnine, pa su dužni tuženici izdati tabularni ispravu podobnu za upis njegova prava vlasništva navedene nekretnine uz istodobni izbris toga prava sa imena tuženika, ili će u protivnom tu ispravu zamijeniti ova presuda, sve u roku od 15 dana"</i>

 

Što je to uopće tabularna izjava i zašto bih je podnosio kad nemam ništa protiv toga da tužitelj uknjiži tu nekretninu na svoje ime?

 

Znači li to da ako se oglušim na ovo, a nakon donošenja presude u korist tužitelja, tretirati kao da sam i ja jedan od gubitnika parnice koja je pokrenuta ovom tužbom, te da ću morati pokriti dio troškova parnice koju je pokrenuo tužitelj ovom tužbom, a da nisam "ni luk jeo, ni luk mirisao".

 

Što mi je najbolje napraviti u takvom slučaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija