Jump to content

Datum dospijeća i zatezne kamate


LeeLee

Preporučene objave

Zanima me da li postoji zakonska odredba koja regulira obracun zateznih kamata u slucaju kada datum dospijeca padne na neradni dan ili praznik -

npr. ako je dospijece bilo na dan 25.12.2006 sto je bio praznik (ponedjeljak) da li u tom slucaju vjerovnik ima pravo obracunati zatezne kamate, ako je racun bio placan prvi radni dan, tj. 27.12.2006?

S moje tocke gledista, kao duznika, smatram da nisam duzna platiti racun prije dospijeca (u ovom slucaju 22.12.2006) kako bih izbijegla obracun zateznih kamata. Da li sam u pravu?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Borgec, hvala na odgovoru. I sama sam pogledala Zakon o zateznim kamatama i vidjela da o tome nema ni rijeci. Htjela sam se uvjeriti da to mozda nije regulirano negdje drugdje.

U konkretnom slucaju ne radi se toliko o glavnici i visini kamata koliko o principu i dobroj poslovnoj praksi.

Strasno sam iziritirana cinjenicom da se u navedenom primjeru racunaju zatezne kamate, cak i onda kada su sva ostala placanja uredna i kada se ocito radi samo o tome da odredjenog dana jednostavno nije moguce platiti racun.

Inace ovakvu praksu ima Ri-Stan d.O.o., vjerojatno samo zahvaljujuci softveru, koji im izpisuje racune, ali ja smatram da to nije po nacelu dobrih poslovnih obicaja i u vezi toga zelim nesto uciniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

 

Nema na čemu.

Tu Vam tematiku regukira i Zakon o obvezim odnosima.

Inače možete ukoliko vas ipak utuže za taj iznos kamata od 1 dana, "tjerati mak na konac" i parničiti se - zbog povrede osnovnih načela obveznog prava - načela savjesnosti i poštenja te načela zlouporabe prava.

 

Vjerojatno Vas neće utužiti za taj jedan ili dva dana kamata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Podizem ovu temu, jer i dalje muku mucim sa Ri-stanom i njihovim zateznim kamatama!

 

Zadnji put sam ipak platila onih par lipa, s tim da sam tada odlucila placati uvijek na datum dospijeca, bez obzira na dan u tjednu. To mi omogucava elektronski nacin placanja.

 

Desilo se medjutim da je zadnji racun bio placen u poslijepodnevnim satima, u petak, i na novom racun su opet lijepo zaracunane zatezne kamate, jer je njima knjizeni datum placanja bio tek ponedjeljak!

 

Moje novo pitanje jeste:

1. Da li zaista firma osim datuma knjizenja nema i podatak o stvarnom datuma placanja?

2. Da li netko zna tocnu definiciju pojma "datum dospijeca"?

 

Ja sam na taj pojam uvijek gledala kao na datum do kada nesto najkasnije mora biti placano (za dokaz tome sluzi npr. elektronski ispis poste ili banke sa datumom na uplatnici), ali poslije razgovora sa Ri-stanom ispada da je to datum do kada oni zele novac na svom racunu.

 

Meni to sto oni rade zaista lici na zlouporabu prava. A sta o tome kazu pravnici na ovom forumu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakako da je zloupotreba,jer pored dospjeća postoji i rok za dobrovoljno ispunjavanje obaveze ,najmanje 8 dana u kome se kamate ne obračunavaju

 

a za zatezne kamate pokušajte ovako :iznos glavnice x stopa zatezne kamate x broj dana podjeljeno sa 36.500 odnosno ako je prestupna godina sa 36.600

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj odgovor je ohrabrujuc, u smislu da zakon mozda ipak nije na njihovoj strani, kako sam se pribojavala.

 

Mozes li mi reci u kojem zakonu se spominje "rok za dobrovoljno ispunjavanje obaveza". Da li je taj rok predvidjen (cak) i u slucaju zateznih kamata?

 

Bas mi je stalo da tom lopovluku stanem makar na zulj, ako ne i na kraj! Samo, kada bih znala na koju zakonsku regulativo se mogu pozvati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Molim vas odgovor

Radi se o rješenju komunalnog doprinosa.

Evo o čemu se radi:

1. Stranka je preuzela prvostupanjsko rješenje o komunalnom doprinosu, u zakonskom roku podnijela je žalbu drugostupanjskom tijelu.

 

2. Drugostupanjsko tijelo je žalbu odbilo, te je svoje riješenje dostavilo prvostupanjskom tijelu.

 

3.Prvostupanjsko tijelo dostavilo je stranci rješenje drugog stupnja.

 

4. Stranka je paltila glavnicu dva mjeseca nakon dostave drugostupanjskog rješenja.

 

Zanima me od kojeg datuma se računaju zakosnke zatezne

kamate, da li od datuma dospijeća rješenja prvog stupnja

ili od datuma dostave drugostupanjskog rješenja stranci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

LeeLee je napisao:

Zanima me da li postoji zakonska odredba koja regulira obracun zateznih kamata u slucaju kada datum dospijeca padne na neradni dan ili praznik -

npr. ako je dospijece bilo na dan 25.12.2006 sto je bio praznik (ponedjeljak) da li u tom slucaju vjerovnik ima pravo obracunati zatezne kamate, ako je racun bio placan prvi radni dan, tj. 27.12.2006?

 

Odredbe o računanju rokova općenito postoje u čl. 300 i 301 ZOO. Te odredbe se primjenjuju i na računanje dospijeća.

Dakle, rok počinje teći narednog dana nakon događaja od kojeg se računa (npr. od dana sklapanja ugovora).

Ako posljednji dan roka pada na neradni dana, tada se rok produžuje na prvi slijedeći radni dan, istekom kojeg je i rok istekao.

Npr. ako je posljednji dan roka za ispunjenje obveze 25.12. (neradni dan), obveza se može ispuniti i 26.12. (još uvijek neradni dan), a i 27.12. (prvi radni dan), a zatezne kamate teku od 28.12.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Feral je napisao:

Zanima me od kojeg datuma se računaju zakosnke zatezne

kamate, da li od datuma dospijeća rješenja prvog stupnja

ili od datuma dostave drugostupanjskog rješenja stranci?

 

Zakonske kamate idu od datuma dospijeća vaše obveze, koji je naznačen u prvostupanjskom rješenju, pa kroz cijeli taj period žalbenog postupka, sve do podmirenja.

Budući da je žalba odbijena, time je potvrđeno da je vaša obveza dospijela kako to piše u prvom rješenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 godina kasnije...

Da se nadovežem na temu. Ovo je moj upit prema banci: " Iznos računa za svibanj 2020. iznosio je 1.499,83Kn. Dospijeće je bilo 20.5.2020. Budući sam iznos uplatio prije roka 14.05.2020, možete mi pojasniti zašto su mi naplaćene zatezne kamate u iznosu 1,17Kn?".....

A ovo je odgovor banke:".Nastavno na dostavljenu reklamaciju obavještavamo Vas da je na Diners Club računu 4/2020 prikazana zakonska zatezna kamata u iznosu od 2,50 kuna koja je zaračunata od datuma dospijeća plaćanja do datuma fakturiranja novoga računa.
Na Diners Club računu 5/2020 zaračunata je zakonska zatezna kamata u iznosu od 1,17 kuna koja je zaračunata od datuma fakturiranja Diners Club računa 4/2020 do datuma uplate koja je bila 9.4.2020. godine".

Dakle, račune sam platio nekoliko dana prije dospijeća, ali mi je ipak naplaćena zatezna kamata. Zakonska - da ne zaboravim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, KoJeTuLud je napisao:

Dakle, račune sam platio nekoliko dana prije dospijeća, ali mi je ipak naplaćena zatezna kamata. Zakonska - da ne zaboravim.

Jeste i prijasnje racune placali prije dospijeca? Po njihovom odgovoru izgleda da je kamata zaracunata za prijasnje racune koji nisu bili na vrijeme placeni, a ne za zadnji koji jest na vrijeme placen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija