Jump to content

Komunalni doprinos, uporabna dozvola, gup


anonimno

Preporučene objave

Gdje se mogu pogledati zone za komunalni doprinos u Zagrebu(1-7) i da li netko zna gdje Kašina spada. Ako gradim visoku prizemnicu da li mi i potrovlje računaju u kubikažu za komunalni doprinos. Ako radim sam kuću da li mogu dobit uporabnu dozvolu i šta ako je ne dobijem. Gdje mogu pogledati koje zone su građevne to jest gdje se smije gradit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U uredu za prostorno uređenje se mogu vidjeti granice građevnih područja.

Komunalni doprnos provjerite u Općini, u odjelu za komunalno gospodarstvo

Kubikažu provjeri kod projektanta

Uporabnu dozvolu ćeš dobiti samo ako imaš sve papire, a ako je ne dobiješ onda nemaš legaliziran objekt pa ga mogu srušiti kad hoće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime tata mi je građevinarac pa me zanima ako dio stvari radimo u privatnom aranžmanu a dio platimo obrtnicima ili firmama, da li mogu ako imam sve račune i dozvole dobiti uporabnu. Očito neću sam postavljat grijanje i struju ali mogu sam žbukat a i zidat a isto tako mogu sam i krovište postavit, e sad da li to smijem raditi po zakonu. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito neću sam postavljat grijanje i struju ali mogu sam žbukat a i zidat a isto tako mogu sam i krovište postavit, e sad da li to smijem raditi po zakonu. Hvala!

Ako između vas i izvođača padne dogovor da dio radova sami uradite zašto bi državne institucije znale išta o tome?

Ako želite uporbnu, nemojte upasti u iskušenje, dizati katove - širit gabarit, itd... općenito, nemojte raditi ništa više nego što imate u projektu za građ. dozvolu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

je napisao:

Gdje se mogu pogledati zone za komunalni doprinos u Zagrebu(1-7) i da li netko zna gdje Kašina spada. Ako gradim visoku prizemnicu da li mi i potrovlje računaju u kubikažu za komunalni doprinos. Ako radim sam kuću da li mogu dobit uporabnu dozvolu i šta ako je ne dobijem. Gdje mogu pogledati koje zone su građevne to jest gdje se smije gradit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

Cijena gradevinske dozvole za “skromnu“ kucu od 130 cetvornih metara ili 396 kubna metra

1. Donja Stubica - 5940 komunalni doprinos, 7920 vodni doprinos i upravna pristojba 800 kuna = 14.660 kuna (5,7)

 

2. Sveti Ivan Zelina - 7.128 komunalni doprinos, 7.920 vodni doprinos i 800 upravna pristojba = 15.848 kuna (5,2)

 

3. Sveta Nedjelja - 19.800 komunalni doprinos, 7.920 vodni doprinos i upravne pristojbe nema = 27.720 kuna (3,0)

 

4. Velika Gorica - 26.532 komunalni doprinos, 7920 vodni doprinos i upravna pristojba 800 kuna = 35.252 kuna (2,3)

 

5. Zaprešic - 39.600 kuna komunalni doprinos, 7.920 vodni doprinos i 800 upravna taksa = 48.320 kuna (1,7)

 

6. Samobor - 43.164 komunalni doprinos, 7920 vodni doprinos i upravna pristojba 800 kuna = 51.884 kuna (1,6)

 

7. Zagreb - 71.280 komunalni doprinos, 11.880 vodni doprinos, upravna pristojba 800 kuna = 83.960 kuna

 

Cijene su izražene u kunama;

Podaci preuzeti iz jedinica lokalne samouprave

Kako izracunati cijenu gradevinske dozvole?

Prije izdavanja gradevinske dozvole moraju se platiti komunalni doprinos, vodni doprinos i upravna pristojba.

 

Iznos komunalnog doprinosa ovisi o zonama (elitna, gradska i prigradska) koje razvrstava lokalna uprava, i uvjetima koji su na terenu. U Samoboru se, recimo, u cijenu komunalnog doprinosa za 1. zonu uracunava 16 kn/m3 za groblje, 12 kn/m3 za pješake staze, 24 kn/m3 za parking, 19 kn/m3 za zelene površine, 24 kn/m3 za ceste, 14 kn/m3 za javnu rasvjetu itd.

 

U Samoboru postoje 4. zone, u 1. zoni se doprinos placa 109 kn/m3, a u 4. zoni se ne placa.

 

U Donjoj Stubici se komunalni doprinos naplacuje izmedu 4 i 15 kn/m3, u Svetom Ivanu Zelini ima pet zona a cijena varira od 5 do 18 kn/m3, na cijelom podrucju Svete Nedjelje cijena iznosi 50 kn/m3, u Velikoj Gorici je raspon cijena od 1. do 5. zone 9 do 67 kn/m3, a u tri zaprešicke zone cijena komunalnog doprinosa iznosi od 35 do 100 kn/m3.

 

Vodni doprinos se placa u tri zone. Zona A je Zagreb, gdje se vodni doprinos naplacuje 30 kn/m3, u zoni B, u koju spadaju ostali dijelovi Hrvatske on iznosi 20 kn/m3, a zona C su podrucja posebne državne skrbi, poput Petrinje, gdje se vodni doprinos naplacuje 7,5 kn/m3.

 

Upravna pristojba za obiteljsku kucu do 400 m2 u mjestima za koja smo racunali cijenu gradevinske dozvole iznosi 800 kuna.

 

 

 

 

 

 

 

Cijena gradevinske dozvole za “skromnu“ kucu od 130 cetvornih metara ili 396 kubna metra

1. Donja Stubica - 5940 komunalni doprinos, 7920 vodni doprinos i upravna pristojba 800 kuna = 14.660 kuna (5,7)

 

2. Sveti Ivan Zelina - 7.128 komunalni doprinos, 7.920 vodni doprinos i 800 upravna pristojba = 15.848 kuna (5,2)

 

3. Sveta Nedjelja - 19.800 komunalni doprinos, 7.920 vodni doprinos i upravne pristojbe nema = 27.720 kuna (3,0)

 

4. Velika Gorica - 26.532 komunalni doprinos, 7920 vodni doprinos i upravna pristojba 800 kuna = 35.252 kuna (2,3)

 

5. Zaprešic - 39.600 kuna komunalni doprinos, 7.920 vodni doprinos i 800 upravna taksa = 48.320 kuna (1,7)

 

6. Samobor - 43.164 komunalni doprinos, 7920 vodni doprinos i upravna pristojba 800 kuna = 51.884 kuna (1,6)

 

7. Zagreb - 71.280 komunalni doprinos, 11.880 vodni doprinos, upravna pristojba 800 kuna = 83.960 kuna

 

Cijene su izražene u kunama;

Podaci preuzeti iz jedinica lokalne samouprave

Kako izracunati cijenu gradevinske dozvole?

Prije izdavanja gradevinske dozvole moraju se platiti komunalni doprinos, vodni doprinos i upravna pristojba.

 

Iznos komunalnog doprinosa ovisi o zonama (elitna, gradska i prigradska) koje razvrstava lokalna uprava, i uvjetima koji su na terenu. U Samoboru se, recimo, u cijenu komunalnog doprinosa za 1. zonu uracunava 16 kn/m3 za groblje, 12 kn/m3 za pješake staze, 24 kn/m3 za parking, 19 kn/m3 za zelene površine, 24 kn/m3 za ceste, 14 kn/m3 za javnu rasvjetu itd.

 

U Samoboru postoje 4. zone, u 1. zoni se doprinos placa 109 kn/m3, a u 4. zoni se ne placa.

 

U Donjoj Stubici se komunalni doprinos naplacuje izmedu 4 i 15 kn/m3, u Svetom Ivanu Zelini ima pet zona a cijena varira od 5 do 18 kn/m3, na cijelom podrucju Svete Nedjelje cijena iznosi 50 kn/m3, u Velikoj Gorici je raspon cijena od 1. do 5. zone 9 do 67 kn/m3, a u tri zaprešicke zone cijena komunalnog doprinosa iznosi od 35 do 100 kn/m3.

 

Vodni doprinos se placa u tri zone. Zona A je Zagreb, gdje se vodni doprinos naplacuje 30 kn/m3, u zoni B, u koju spadaju ostali dijelovi Hrvatske on iznosi 20 kn/m3, a zona C su podrucja posebne državne skrbi, poput Petrinje, gdje se vodni doprinos naplacuje 7,5 kn/m3.

 

Upravna pristojba za obiteljsku kucu do 400 m2 u mjestima za koja smo racunali cijenu gradevinske dozvole iznosi 800 kuna.

 

 

 

 

 

 

http://www.mzopu.hr/doc/Komunalni_doprinos.pdf

 

 

Ovako je bilo,a po novom jos neznam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Može pomoć, kupio bi kuću koja je građena kao poslovno stambeni objekat-hostel ili mali hotel. Firma koja je to gradila, propala je i banka vjerovnik sada to prodaje. Iako je građena van gabarita, građevinska je upisana u zemljišnjim knjigama ali nema uporabnu dozvolu.

 

Ja bi objekat kupio za smještaj svojih radnika i nebi ju komercijalizirao na drugi način.

 

Pitanja

 

Može mi banka takav objekat prodati, bez uporabne dozvole.

 

Ako kupim takav objekat dali smijem onda koristiti za poterbe smještaja mojih radnika. Znači za potrebe firme i što ako inspekcije na mene navale.

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobar-dan je napisao:

Iako je građena van gabarita, građevinska je upisana u zemljišnjim knjigama ali nema uporabnu dozvolu.

Može mi banka takav objekat prodati, bez uporabne dozvole.

Ako kupim takav objekat dali smijem onda koristiti za poterbe smještaja mojih radnika. Znači za potrebe firme i što ako inspekcije na mene navale.

 

Objekat je bespravno dograđen. Ne može dobiti uporabnu. Bez uporabne ne smije se koristiti. Ne može se uknjižiti novi vlasnik.

Kazne su rigorozne. Inspekcije jedva čekaju ovakvu žrtvu (firma/poduzetnik tj. 'tajkun' - ovca za šišanje ).

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija