Jump to content

Vještačenje u mirovinskom i ponešto o tome


Mrljavac

Preporučene objave

S obzirom da su rezultatima vještačenja u mirovinskom u zadnje vrijeme hrvatski branitelji-invalidi očito nezadovoljni i iz razloga što su mnogi branitelji očigledno i evidentno oštećeni mišljenjem vještaka i donesenim rješenjima, evo malo teksta za branitelje pa pročitajte kako se i vještacima može "stati na rep" i možda ih se na nekakav legalan način prisiliti ili dovesti u situaciju da objektivnije izvrše uvid u medicinsku dokumentaciju prilikom njihovog donošenja odluke o invalidnosti osiguranika. Osobno smatram i da se povjerenstva za reviziju solidariziraju sa vještacima pa tako oni uglavnom automatski vještakove prijedloge potpisuju jer ne žele da međusobno "ratuju".

 

Ravnatelj Zavoda, nakon raspisanog javnog natječaja, zaključuje ugovor o obavljanju samostalne profesionalne djelatnosti vještaka, odnosno višeg vještaka koji ima odobrenje za obavljanje te djelatnosti.

 

Ugovor se zaključuje za razdoblje od četiri godine i može se obnavljati putem javnog natječaja nakon isteka vremena za koje je zaključen.

 

Ugovor se može na prijedlog Stručnog povjerenstva za reviziju raskinuti i prije isteka roka na koji je zaključen, i to:

 

- ako su mjerila za donošenje nalaza i mišljenja o invalidnosti pojedinog vještaka, odnosno višeg vještaka bitno različita od mjerila drugih vještaka, odnosno viših vještaka,

- ako u broju rješavanih predmeta na temelju kojih se stječu prava iz mirovinskog osiguranja bitno odstupa od drugih vještaka,

- ako vještak, odnosno viši vještak ima nekorektan odnos prema osiguranicima,

- ako broj žalbi na prvostupanjsko rješenje bitno odstupa od ostalih vještaka,

- kao i u drugim okolnostima na koje upozori Stručno povjerenstvo za reviziju.

 

Nakon vještačenja (vidim da stalno pišete o tome i obraćate pozornost što je zaokružio) vještak ispunjava obrazac (a Vas zanima redni br.5):

 

Nalaz i mišljenje o invalidnosti sadrži:

 

1) osobne podatke o osiguraniku: prezime i ime, datum rođenja, jedinstveni matični broj građana i osobni broj;

 

2) dopune anamneze i statusa, dopunske laboratorijske pretrage, dopunske specijalističke nalaze, dopunska funkcionalna ispitivanja i mišljenje ustanove za profesionalnu orijentaciju;

 

3) dijagnozu glavne bolesti, drugih bolesti koje utječu na radnu sposobnost, kao i ostalih bolesti koje ne utječu na tu sposobnost, te šifre bolesti;

 

4) mišljenje o radnoj sposobnosti osiguranika:

a) je li završeno liječenje,

b) je li radna sposobnost osiguranika trajno smanjena za više od polovicu prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti,

c) postoji li neposredna opasnost od nastanka invalidnosti ako bi osiguranik-zaposlenik nastavio raditi na poslovima koje obavlja,

d) ako je radna sposobnost osiguranika trajno smanjena za više od polovicu prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku, postoji li kod osiguranika preostala radna sposobnost, odnosno može li se, s obzirom na njegovo zdravstveno stanje, životnu dob, naobrazbu i sposobnost, profesionalnom rehabilitacijom osposobiti za rad s punim vremenom na drugom poslu;

 

5) zaključak o radnoj sposobnosti:

a) postoji potreba daljnjeg liječenja, u obrazloženju treba dati mišljenje o tome kakvo liječenje treba provesti,

b) ne postoji invalidnost,

c) postoji neposredna opasnost od nastanka invalidnosti,

d) postoji profesionalna nesposobnost za rad,

e) postoji preostala radna sposobnost uz profesionalnu rehabilitaciju,

f) postoji opća nesposobnost za rad;

 

6) datum nastanka invalidnosti ili neposredne opasnosti od nastanka invalidnosti;

 

7) uzrok nastanka invalidnosti: bolest-ozljeda izvan rada - ozljeda na radu-profesionalna bolest;

 

8) mjesec i godina u kojoj treba obaviti kontrolni pregled;

 

9) obrazloženje mišljenja.

 

:coffe: ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelju sve je točno što si napisao i tako bi to trebalo biti,ali..Da skratim napisao sam žalbu i odbijena je ( vrana vrani ne kopa oči ) i zavšio na Upravnom sudu,a uz sve moguće požurnice to neće završiti prije 4-5 godina uz puno sreće.što se tiče rada vještaka i višeg napisao sam predstavku Upravnom vijeću za -odbor za predstavke i pritužbe , no ovi u Mihanovićevoj su spustili na nižu razinu samo da ne bi došlo do njih, no radim na tzome da ipak stigne na pravu adresu.Slažem se sa tobom i načinom no opet bi trebao netko tko bi sve te pritužbe i žalbe objedinio i objavio no bojim se da od toga ništa.Zvao sam i pojedina uredništva u vezi te teme i još nekih no nikada ništa.Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Heh, dobra ti je ona narodna sa vranama :lol: .

Nemoj čekati Upravni sud nego nastavi liječenje i nakon određenog vremena (6-7 mjeseci) fotokopiraj novu medicinsku dokumentaciju i opet obnovi postupak tj. uslijed pogoršanja zdravstvenog stanja opet na vještačenje. Vjerujem da ćeš tako prije doći do povoljnijeg rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa mogu te pozvati radi kojekakvih revizija i da vide dali se liječiš. Ne možeš otići u mirovinu samo tako i ne nastaviti sa liječenjem (pogotovo privremenu mirovinu). Ako liječenje nije završeno treba nastaviti sa liječenjem.

 

Znači ako si u mirovini nikako ne pomišljaj:"napokon sam i s tim završio". Ne zovu mirovinu bez veze "Diploma za smrt".

 

Eto, zamisli otišao si u invalidsku mirovinu i nakon recimo 5 godina njima padne na pamet nekakva revizija i pozovu tebe. Pogledaju u liječnički karton i vide da si se prije liječio npr. od PTSP-a i na osnovi toga dobio mirovinu. Nakon što si otišao u mirovinu bio si samo jednom na psihi i jedanput uzimao lijekove u 5 godina.

 

Ajmo sada pogađati što će oni zaključiti i što će se poslije dogoditi.

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelju evo vratih se od doktora pa da ti napišem sa čime nisam bio zadovoljan.Dali su mi opću nesposobnost 30% bolest posljedica rata 70% van toga i na to sam se žalio.Iako u kartonu od prije rata imam samo čir na dvanestercu i uredno sam obavio liječnički prije ulaska u HV i sama logika je da je većina bolesti posljedica rata ali....U 7. ili 8. mjesecu prošle godine ovi iz mirovinskog su imali savjetovanje na kojima su im dali upute da maksimalno krešu udio vojnog postotka što automatski drastično smanjuje mirovinu, a pogotovo što je ukinut invalidski dodatak koji si dobivao 525 kuna po mjesecu rata.Najveći problem je što uz PTSP ne žele vezati trajne promjene osobnosti i ostale depresije a kamoli promjene EEG-a, utjecaj na rad srca i visoki tlak iako sve studije to dokazuju i povezuju.No sada to prelazi u igru skupljanja novih nalaza, volje specijalista da to povežu i novo vještačenje.Mrljavac ti je odlično obrazložio postupak revizije za koji piše u nalazu i mišljenju kada treba biti ali ti ovi na mirovinskom to ne govore tako da ne znaš kada te mogu pozvati na novi pregled, naravno sa svim novim nalazima.Tu nije mjesto zajebanciji jer poznam ljude kojima je mirovina smanjena a i one koji su izgubili to pravo.Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam da li misliš na žalbu za mirovinsko ili status HRVI budući da sam pisao i jedno i drugo.Za hzmo viši vještak je potvrdio odluku nižeg vještaka.Tu sam vjerojatno i ja malo kriv jer sam se išao bosti sa njima...pa onda vjerojatno iz inata, tako kako je , a trenutno čekam i odgovor na žalbu za status HRVI ( u produženju su mi ostavili 30%, ne uzevši u obzir nove dijagnoze, F62.0 i još neke depresije, promjene EEG-a, rad srca , visoki tlak itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svim hrvatskim braniteljima!

Na vještačenju u tvrtkovoj doktorica me pitala da li imam drugostupanjsko RVI,a pošto je to na putu (inače 30% 1 stupanj privremeno do 9mj. 2007.) rekla je daljnje liječenje.Što to konkretno znači i što mi je činiti s obzirom da imam dva bolnička liječenja(prvo liječenje PTSP, drugo f 62,0)?Trenutno idem jednom tjedno na psihoterapije.Zašto joj je bitan status RVI?Kako i kada dalje?Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa i nije tako trebala nastupti, ali sve zavisi od tvoje ostale dokumentacije jer ti treba biti jasno da je u mirovinskom rvi samo jedna karika u odobravanju tvoje mirovine. ima ih puno koji su dobili i to dobre mirovine bez rvi.

znaći ostali bitni uvjeti:

godina starosti

da li si bio gardist ili specijalac

šifre bolesti

ukupni radni staž

ratni put

status dragovoljca

dužina bolovanja

procjena radne sposobnosti

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i ne čudim se da je tako postupila jer zna da masovno ruše na rvi. kod tebe je jedini problem što moraš čekati drugostupanjsko rvi. kad dobiješ drugostupanjsko rvi onda obnavljaš zahtjev u mirovinskom. napominjem ti da rvi ne mora biti pozitivno rješeno, o tome kasnije. ne moram ti napominjati da ne smiješ prekidati psihijatrijsko liječenje. dakle kod obnove zahtjeva u mirovinskom predaješ svu novu liječničku dokumentaciju i rješenje drugostupanjske.

što se tiče drugostupanjskog rješenja rvi-a nemoj se čuditi ako dobiješ ispod 20%, odmah ideš hvidrinom pravniku koji ti piše žalbu.

ako ti žalba ne bude okončana prije novog rješenja o mirovini, opet češ obnavlati zahtjev u mirovinskom čim ti stigne ovaj put pozitivno rješenje o rvi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija