Jump to content

bjanko zadužnica - dug u eurima


anonimno

Preporučene objave

evo kolege jedna stvar me interesira:

 

dužnik "domaća" pravna osoba izda vjerovniku stranoj fizičkoj ili pravnoj osobi bjanko zadužnicu,

 

na popunjavanje takove zadužnice primjenju se posebna pravila koja među ostalim propisuju da naznačeni iznos duga mora biti u kunama, te ju u skladu s time vjerovnik mora popuniti

 

vjerovniku ima tražbinu koja je dospjela prije 2 godine i želi potraživati i kamate koje može potraživati na način da u zadužnici navede dospjelost.

 

Otvorena pitanja su slijedeća:

Zadužnica se popunjava u kunama...krši li se time načelo nominalizma?

 

na koji način obračunati kamatu?

 

Hvala

 

P.S. Slučajno mi je ovo palo na pamet, pa ako je blesavo i rezultat ishitrenosti i nepoznavanja materije, moje isprike unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za razliku od postupanja sa mjenicom, postupanje sa zadužnicom ostavljeno je da ga praksa odredi.

Pa se tako za kamatu pretpostavlja da je to "zakonska zatezna kamata". Dakle, ona koju propišu tijela RH.

 

U slučajevima kada je potraživanje u stranoj valuti, takva mora biti i kamata. Dakle, ona kamata koja se primjenjuje na valutu o kojoj je riječ a ne "zakonska zatezna kamata" podrazumijevana na kune. Bila bi previsoka.

 

S druge strane, ukoliko bi zadužnica sadržavala strano sredstvo plaćanja, kako bi banka i po kojem tečaju odredila visinu duga u kunama (pretpostavka je da se zadužnica naplaćuje sa kunskih računa)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala,

međutim meni su davno kada sam to radio rekli ovako,

 

npr. zadužnica do 1.000.000,00 KN,

dug nekih 400.000,00 KN dospio prije 2 godine s kamatom na devizne štetne uloge po viđenju...

 

i tada mi je službenica na odjelu prisilne naplate rekla ovako:

popunite zadužnicu na iznos 1.000.000,00 kn, te u zahtjevu za naplatu naznačite iznos u EUR, tako da vam zadužnica ostane neiskorištena u preostalom djelu te da s nje možete vršiti naknadno daljnje naplate.

 

Drugim rječima, nije bitno što piše u zadužnici, već što se naznači u zahtjevu za naplatu kojem se zadužnica prilaže.

 

Međutim, moje pitanje je : ukoliko je tražbina u eurima, može li ju se pračunavati u kune i potom upisivati u zadužnicu (koja čak ima naznačenu opciju upisa kamata....) te potom u zahtjevu opet temeljem toga tražiti naplatu protuvrijednosti glavnice, te kamate obračunate na EURe u protuvrijednosti KN.

 

Neznam, valjda može,

 

međutim,po kojem tečaju.......??? prodajnom ili srednje,

 

ako zadužnica ima svojstvo ovršne isprave je li rješenje identično ovrsi na deviznom računu....

 

pojima nemam, jel neko zna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija