Jump to content

Do kada se moze ostvariti pravo na HRVI?


taipan

Preporučene objave

Ne volim praviti guzvu otvaranjem novih tema ali mislim da ovo ipak zasluzuje poseban prostor:

 

Pravo na podnosenje zatjeva za priznavanje invalidnosti temeljem HRVI je isteklo 31.12.2005. godine i novi zahtjevi se ne mogu vise predavati.

 

ALI

 

Svi oni koji su do zadanog roka predali zahtjev, bez obzira kako im je zatjev rijesen (ili jos nije ali ce biti) - u cijelosti, djelomicno ili su odbijeni, imaju pravo podnijeti novi zahtjev za procjenu invalidnosti temeljem pogorsanja stanja - naravno, ukoliko je za doticnu bolest ili ozljedu utvrdjeno da potice iz razdoblja obrane suvereniteta RH u Domovinskom ratu, i ukoliko je pogorsanje stanja stvarno nastupilo.

 

Zahtjev se podnosi kada se iz lijecnickih nalaza vidi da je pogorsanje nastupilo, bez vremenskih ogranicenja, a najranije dvije godine od posljednjeg rjesenja drugostupanjskog povjerenstva.

 

To znaci, ako je netko predao zahtjev 1995. godine i dobio 19% invalidnosti (dakle nije HRVI), ima pravo podnijeti novi zahtjev ukoliko mu se stanje pogorsalo kada god zeli, do kraja svog zivota.

 

Takodjer, oni koji su ocijenjeni sa nekom invalidnoscu 20%, 30% itd.. takodjer imaju pravo podnijeti novi zahtjev temeljem pogorsanja stanja ukoliko je isto i nastupilo.

 

Zasto je to bitno? Zato jer ako je netko otisao u mirovinu sa npr. 30% / 70% omjerom rat i mir pa mu se stanje pogorsalo i ponovnim postupkom se utvrdi veca invalidnost u svezi rata, IMA PRAVO i na ponovni izracun mirovine s novim odnosom rat / mir.

 

Izvor: Pravna sluzba MOBMS-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo mala nadopuna, iznimno se zahtjev može predati i nakon 10 godina ako je putem vještačenja u zdravstvenoj ustanovi utvrđeno da je bolest moguća posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta RH ( čl 123. st.8 ).Mišljenje daje konzultantska kuća određena od strane MOBMS-a uz suglasnost ministra zdravstva i socijalne skrbi.Tako bar stoji u zakonu a da li je tako i u praksi ????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zelenaberetka je napisao:

Samo mala nadopuna, iznimno se zahtjev može predati i nakon 10 godina ako je putem vještačenja u zdravstvenoj ustanovi utvrđeno da je bolest moguća posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta RH ( čl 123. st.8 ).Mišljenje daje konzultantska kuća određena od strane MOBMS-a uz suglasnost ministra zdravstva i socijalne skrbi.Tako bar stoji u zakonu a da li je tako i u praksi ????

 

Odredba članka 123. stavak 1. točka 8. Zakona odnosi se na iznimnu mogućnost podnošenja zahtjeva ukoliko PRVI NALAZ O LIJEČENJU OBOLJENJA POTJEČE IZ RAZDOBLJA NAKON 10 GODINA po prestanku sudjelovanja u Domovinskom ratu.

Međutim ta zakonska odredba ne omogućuje podnošenje prvotnog zahtjeva za priznavanje statusa HRVI po osnovi oboljenja nakon 31.12.2005. godine, jer to regulira članak 125. Zakona.

Npr.:

- razvojačen sam 01.10.1994. godine;

- prvi nalaz o liječenju oboljenja potječe od

01.05.2005. godine (iz razdoblja nakon 10 godina

po prestanku sudjelovanja u ratu),

- zahtjev za priznavanje statusa HRVI po osnovi

toga oboljenja podnio dana 30.12.2005.

godine.

 

U takvim slučajevima se primjenjuje navedena odredba Zakona, a ne onako kako ispada po tumačenju zeleneberetke.

Dakle, rok od 10 godina, odnosno iznimno nakon 10 godina, odnosi se isključivo na MEDICINSKU DOKUMENTACIJU (razdoblje između prvog nalaza i prestanka sudjelovanja u ratu), a ne na mogućnost podnošenja prvotnog zahtjeva nakon 10 godina. 8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo je onako kako su ti rekli: nije utvrđena uzročnoposljedična veza između oboljenja i sudjelovanja u Domovinskom ratu pa je stoga i svrstano pod točku 3. nalaza i mišljenja.

Nema mogućnosti podnošenja novog zahtjeva za navedeno oboljenje iz jednostavnog razloga jer je prošao rok (31.12.2005.).

Teoretski, ukoliko se ponovno otvori rok za podnošenje zahtjeva za priznavanje statusa HRVI po osnovi oboljenja mogao bi ponovno podnijeti (prvotni) zahtjev za istu bolest. Navedena mogućnost se temelji (u teoriji) na razlikovanju materijalne i formalne pravomoćnosti rješenja kojim ti je odbijen zahtjev. Ali da ne šiljimo puno o teoriji, izgledi da Povjerenstvo u takvom (naglašavam - teoretskom) ponovnom postupku promijeni svoju odluku su nikakvi.

BTW, sva oboljenja nepoznate etimologije uzimaju se u obzir kod ocjene invalidnosti HB samo ukoliko prvi nalaz potječe iz razdoblja sudjelovanja u Domovinskom ratu. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da tako je u praksi i po tumačenju pravne službe MOBMS-a, uz njihovo obrazloženje da konzultntske kuće koriste isključivo za one koji su dobili postotak manje od 20%.Jasno mi je da su člankom 125.regulirali to pravo predajom zahtjeva do 31.12.2005. i samim time došli u kontradikciju sa člankom 123.stavak 8. koji sam ja naveo.Znači imaš pravo oboljeti i nakon 10 godina ali ne možeš podnijeti zahtjev.Budući da se i medicinska struka slaže da se ne može odrediti rok u kojem će netko oboljeti, poglavito od PTSP-a koji se može javiti i nakon 15 godina ili više ( to sam naveo samo kao primjer) jer je samo pitanje što može potaknuti i aktivirati tu bolest.Žalosno ( da se razumijemo ja imam riješen status , no žao mi je da netko istinski oboli i nema mogućnosti to realizirati ). Iako nisam pravnik mislim da bi se to dalo osporiti pred Ustavnim sudom ( što misliš o tome).Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da mi je bolest iz rata, ali nism išao doktoru kad je trebalo i zato sada nemam ni njednog nalaza da to dokažem.

A bolest zbog koje sam godinu dana odležao u bolnici, i 6 puta operisan.Na prvostupanjskoj i na drugostupanjskoj kažu žao nam je ali nemaš papire iz dr-ata.Citiram - Vi jeste invalid ali civilni.

a dragovoljac , 91 - 96 mislim da ćemo na ustavni pa što bude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako nisam pravnik mislim da bi se to dalo osporiti pred Ustavnim sudom ( što misliš o tome).Pozdrav

 

Potpuno se slažem da je to svojevrsna rupa u Zakonu, te bi to pitanje trebalo raščistiti na sudu (prije svega na Upravnom sudu jer je isti i do sada zauzimao stav drukčiji od onog službenog).

Možda će ovaj primjer još više pokazati glupost navedene odredbe:

 

- djelatni pripadnik MUP-a bio je u Domovinskom ratu do 30.06.96.

- nikad se nije liječio zbog psihičkih oboljenja

- u ožujku 2006. nije prošao sistematskom pregled jer mu je utvrđen PTSP, to mu je ujedno i prvi nalaz za to oboljenje

- po sili Zakona ide u invalidsku mirovinu jer ne može obavljati dosadašnje poslove, a zbog prirode oboljenja ne mogu ga razmjestiti na druge poslove

 

Znači, ne može podnijeti zahtjev za priznavanje statusa HRVI zbog roka, a smatra da mu je PTSP posljedica rata (u rat je ušao zdrav, nakon rata je prošao sve godišnje sistematske preglede kao potpuno zdrav).

Što je najsmiješnije, ispunjava uvjet iz članka 123. stavka 1. točke 8. u vezi s medicinskom dokumentacijom (ima prvi nalaz u roku 10 godina od prestanka sudjelovanja u Domovinskom ratu).

Ne može tražiti povrat u prijašnje stanje, jer do 31.12.2005. nije uopće ispunjavao uvjete za podnošenje zahtjeva (bio je zdrav).

Zbog ovakvih nelogičnosti bilo bi zaista najbolje da uopće nisu određivali rok za podnošenje zahtjeva po osnovi bolesti, već da ovlašteni timovi za vještačenje određuju po medicinskoj struci koja bolest je posljedica rata, a koja nije.

Međutim, tu se sada pojavljuju dva nova elementa iz zone sumraka:

1. određivanje roka za podnošenje zahtjeva je politička, a ne odluka medicinske struke (kako si i sam naveo);

2. u postupku priznavanja statusa HRVI liječnici su se (čast izuzecima) pokazali kao najslabija i najkorumpiranija karika tako da bi to za njih bio eldorado, a za uistinu oboljelo još jedna trauma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Znam da mi je bolest iz rata, ali nism išao doktoru kad je trebalo i zato sada nemam ni njednog nalaza da to dokažem.

A bolest zbog koje sam godinu dana odležao u bolnici, i 6 puta operisan.Na prvostupanjskoj i na drugostupanjskoj kažu žao nam je ali nemaš papire iz dr-ata.Citiram - Vi jeste invalid ali civilni.

a dragovoljac , 91 - 96 mislim da ćemo na ustavni pa što bude.

 

vidim da si predao zahtjev u roku, ako imaš novije liječničke dokumentacije gdje se vidi pogoršanje bolesti možeš ponoviti zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se meni to dešava ja bih sasvim sigurno rješavao na sudu prvo baš iz inata, a drugo jer je dosta donesenih odluka u korist tužitelja baš zbog navoda koga si spomenuo u uvodu.Žalosno je da se takove stvari mogu dešavati, a jedan od razloga vidim i u mnogobrojnim braniteljskim udrugama kojih je po meni zaista previše i u većini postoje same radi sebe, i nisu u službi branitelja.Zaista ima dosta lakrdija ali eto političari se uvijek pozivaju da su dobili potporu udruga pa tako i za ovaj zakon.Zaista mi nije jasno zašto udruge ne koriste stručnjake, odnosno pravnike koji su u stanju pretresti sve pozitivne i negativne strane zakona pa da se djeluje u tom smjeru kao ne bi bilo ovakovih rupa.Vjerujem da tada nitko ne bi bio oštećen kao ovaj pripadnik MUP-a čiji si primjer naveo.Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zelenaberetka je napisao:

"jedan od razloga vidim i u mnogobrojnim braniteljskim udrugama kojih je po meni zaista previše i u većini postoje same radi sebe, i nisu u službi branitelja.Zaista ima dosta lakrdija ali eto političari se uvijek pozivaju da su dobili potporu udruga pa tako i za ovaj zakon.Zaista mi nije jasno zašto udruge ne koriste stručnjake, odnosno pravnike koji su u stanju pretresti sve pozitivne i negativne strane zakona pa da se djeluje u tom smjeru kao ne bi bilo ovakovih rupa."

Pa ovaj Zakon su i pisale udruge, odnosno preciznije šefovi udruga. Zato i izgleda kao zbirka lijepih želja i teško provedivih odredbi.

O kojoj površnosti je riječ najbolje govori priča o opisu ratnog puta. Kao što znadeš po starom Zakonu ("Pančićevom") u ratnom putu su se morala navesti i traumatska iskustva, posebice okruženje, teško bombardiranje, avionski napadi, izvidničke dužnosti, izvlačenje poginulih/ranjenih i sl., a u novom Zakonu ta je odredba misteriozno nestala, iako je u Pravilniku o radu liječničkih povjerenstava ostala (nečijom greškom?) odredba da Povjerenstva ocjenjuju invalidnost na osnovu medicinske dokumentacije i opisa traumatskih iskustava iz ratnog puta.

Zašto se sada u ratnom putu navode samo dužnosti koje je branitelj obavljao, a ne i traumatska iskustva i zadaće koje je izvršavao?

Primjerice, gardisti koji je u 4. brigadi proveo 4 godine stoji da je u razdoblju od 91. -95. bio vojnik-strijelac i da je izvršavao zadatke koje je zahtijevala situacija na bojišnici. Iz navedenog citata (stvaran je, nije izmišljen) se ne vide tražena traumatska iskustva.

Možda razlog leži u činjenici da je u famoznom prevođenju, barem po pisanju tiska, utvrđeno da su najproblematičniji ratni putovi šefova raznoraznih udruga. Ili još uvijek treba kriti da su naši branitelji ginuli i na teritoriju druge države?

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo je tako.Ja sam prošao još samo jedno psihijatrijsko vještačenje i eto mi 20%.

zelenaberetka je napisao:

Samo mala nadopuna, iznimno se zahtjev može predati i nakon 10 godina ako je putem vještačenja u zdravstvenoj ustanovi utvrđeno da je bolest moguća posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta RH ( čl 123. st.8 ).Mišljenje daje konzultantska kuća određena od strane MOBMS-a uz suglasnost ministra zdravstva i socijalne skrbi.Tako bar stoji u zakonu a da li je tako i u praksi ????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija