Jump to content

kumulirana mirovina hrvi


anonimno

Preporučene objave

Super,hvala,sad sam razumio i kako sam sumnjao nisu dobro izračunali ( u izračunu su ispustili 4 god. mog staža ).Ako nije problem imao bih još koje pitanje:1.da li još vrijedi pravilo kada ideš u mirovinu da dobivaš viši(po tablici sljedeći čin)-ja sam običan vojnik i tako mi je obračunata mirovina

2.kako sam prošle godine dobio (za mene nepovoljno )rješenje o mirovini,uz savjete Vas stručnjaka sam se žalio i tek jučer mi je stigao odgovor da mi je žalba djelimično uvažena.Naime, uvažen je dio o propustu staža pa time i izračun mirovine,ali ono što mi je važnije-profesionalna nesposobnost za rad sa omjerom 40-60% nije,odnosno nisu (neznam)uvažili ili pregledali medicinsku dokumentaciju koju sam naknadno predao(poslije ulaganja žalbe)-nisu dali nikakvo objašnjenje za novu dokumentaciju.Što mi možete savjetovati da sada napravim(budući mi je zdrav.stanje bitno pogoršano-što i piše u najnovijim nalazima)?Da li da to rješavam u područnoj službi kojoj se vraća pobijano rješenje radi donošenja novog ili da podnesem tužbu Upravnom sudu u Zgb. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pogledaj thread:

 

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=12599&forum=33&5

 

Dakle, kada ti prodje 2 godine od drugostupanjskog rjesenja mozes podnijeti novi zahtjev za ocjenu invalidnosti ukoliko je nastupilo pogorsanje. Ukoliko dobijes povecanje, onda moras podnjijeti zahtjev mirovinskom za korekciju mirovine...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema temi koju si mi dao da pogledam,mislim da ne trebam status HRVI jer ga imam-trajno 30% od 1993 god.od drugostupanjske komisije.Nemojte me pitati zašto nisam u mirovimi od prije jer je to duga priča,ukratko život mi je bio koma.Molim ako mi mozete odgovoriti na prethodna pitanja,odnosno savjetovati što se da dalje napraviti.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cuj, to sto imas 30% trajno je OK. Sto se tice godina staza koje su ti izgubili, to ti u stvari ne nosi puno, jer je svakome od nas civilni dio mirovine mizeran, pa ti to malo utjece na konacni iznos. Sto se faktora tice, po onome sto si naveo imas 1.5, osim ako si dragovoljac, onda 1.85.

 

Za cin ne znam, mislim da to samo policiji podizu cin prije mirovine, za HV nisam siguran. Konkretno, meni su podigli cin, ali to je zato jer sam obavljao duznost za koju je propisan veci sklopni cin - iskreno, nisam cuo da je netko to dobio, ali ne odbacujem tu mogucnost.

 

Ono sto tebe najvise hebe je profesionalna a ne opca nesposobnost, a to isto tako nisam siguran da se moze promijeniti.

 

Ono sto sigurno mozes napraviti je podnijeti ponovni zahtjev za procjenu invalidnosti zbog pogorsanja i tu ti je najveca sansa, jer ako dobijes vecu invalidnost, imas pravo na novi izracun mirovine sa vecim udjelom rat/mir. A osim toga, za tu dodatnu invalidnost opet imas pravo na HRVI dionice...

 

Nove nalaze normalno da ti nisu ni gledali, zbog forme, sve ima svoj nacin i vrijeme. Ako se zalis na nesto, oni rjesavaju samo ono na sto si se zalio, a ne uzimaju u obzir ono sto bi mi htjeli. To govorim iz vlastitog iskustva.

 

Jedini nacin (opet naglasavam - po mom misljenju) je ici na pogorsanje. A, osim toga, godine idu, stariji si - to je bolje, ne znam je li moguce promijeniti profesionalnu u opcu, ali nista te ne kosta probati....

 

Cuj, nista ne gubis, pokupi papire, obilazi redovno doktore, predaj zahtjev i cekaj. Bolje i to nego da nista ne pokusavas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A najpovoljniji PVB, to smo isto raspravljali na jednom threadu, to je praktički nemoguće izračunati jer bi morao imati točne podatke koliko ti je doprinosa uplaćivano za svaku godinu koju si radio, pa se onda racuna PVB za svaku godinu i na kraju se uzima prosjek PVB-ova za ne znam koliko uzastopnih godina - a to ti ovisi o starosti, radnom vijeku, kada si otisao u mirovinu itd... Netko je rekao da ne vjeruje da bi dva referenta isto izracunala za istog covjeka i mislim da je bio u pravu. To se nadamo da ljudi odrade posteno svoj posao i to je to.

 

Ali ponavljam, nažalost, u cijelom civilnom dijelu mirovine su oscilacije koje možeš napraviti male jer je sam iznos mali. Ono što treba pokušati je smanjiti civilni udio što više.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolege,hvala na trudu i korisnim informacijama.Prvo ću se naoružati strpljenjem i krenuti sa zahtjevom za povećanje invalidnosti zbog pogoršanja,pa dalje što slijedi.Samo mi dajte još savjet:da li je pametno još dati tužbu na Upravni sud na ovo rješenje koje sam sada dobio? Mišljenja sam ako to podnesem da nemogu ništa izgubiti.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na to ti nazalost ne mogu odgovoriti sa sigurnoscu.

 

Moje iskustvo je slijedece:

 

Prvi puta sam odbijen za HRVi pa sam se zalio. U medjuvremenu sam ponovio postupak, nakon 2 godine, pozitivno rijeseno i sad sam u mirovini, a rjesenje zalbe sa suda jos nisam dobio (guzva je stravicna).

 

Dakle, sama zalba nema veze ni sa ponovnom procjenom invalidnosti ni sa odlaskom u mirovinu - opet naglasavam- prema mojem iskustvu - tako da ti zalba nece nastetiti.

 

A volio bih da ti svoje misljenje da i netko od iskusnijih i strucnijih (Mrljavac, morskywuk, Esad....) - pa drustvo, ajd kad uhvatite vremena posavjetujte covjeka. Samo pazi na rok za zalbu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, da se i ja malo uključim mada su kolege više manje sve odgovorile. Mislim da bi nehotično miješanje postupka žalbe / revizije / žalbe i revizije i tužbe moglo zbuniti one koje su tek ušli u ovaj labirint.

Dakle, bez obzira da li se radi o postupku priznavanja statusa HRVI ili ostvarivanja mirovine, postupak je dvostupanjski i mogući su slijedeći scenariji:

1. pozitivno prvostupanjsko rješenje, nije izjavljena žalba=predmet se po službenoj dužnosti šalje na reviziju kod drugostupanjskog tijela

2. pozitivno prvostupanjsko rješenje, izjavljena je žalba (npr.: zbog %)=predmet ide po reviziji i po žalbi drugostupanjskom tijelu

3. negativno prvostupanjsko rješenje, nije izjavljena žalba= predmet ostaje kod prvostupanjskog tijela, kraj priče

4. negativno prvostupanjsko rješenje, izjavljena je žalba= predmet u postupku žalbe ide drugostupanjskom tijelu.

Zašto je sve ovo važno?

Postotak se može smanjiti samo u čistom postupku revizije (točka 1.) i u postupku revizije i žalbe (točka 2.) ali samo u dijelu koji se odnosi na reviziju, ali ne i u dijelu koji se odnosi na žalbu.

E, sva ova litanija je zbog tvoje dileme oko postupka kod Upravnog suda (upravni spor).

Upravni sud može tužbu uvažiti ili odbiti. Dakle, tvoja dilema može li ti smanjiti % ne postoji. Ukoliko uvaži tužbu, Upravni sud može:

- poništiti drugostupanjsko rješenje i dati mu uputu da donese novo rješenje vodeći računa o pravnom stajalištu suda;

-poništiti drugostupanjsko rješenje i osnažiti prvostupanjsko (ako je isto bilo pozitivno, a na njega nije izjavljena žalba);

- poništiti drugostupanjsko rješenje, uvažiti žalbu, poništiti prvostupanjsko rješenje i predmet vratiti prvostupanjskom tijelu na ponovni postupak.

Prema tome, Upravni sud ti ni u kom slučaju ne može smanjiti %.

Ono o čemu bi trebao razmisliti je činjenica da postupci kod Upravnog suda trenutno traju u prosjeku 3 godine (može i gore, u zadnje vrijeme svi dobivaju <20%, uz vrlo slaba obrazloženja nalaza - bit će tužbi), a za postupak utvrđivanja novog % zbog pogoršanja treba proći 2 godine od konačnog rješenja s kojim nisi zadovoljan. Po meni je ova druga solucija bolja i brža, ali traži redovnu terapiju i strpljivost.

Što se tiče polaznog faktora, ukoliko imaš status dragovoljca (nisam mogao naći da si to napisao) on je u tvom slučaju 1,85.

Nemoj da te zbunjuju ono "iz" i "u" - to su tek fraze iz zakona (HRVI iz Domovinskog rata / sudjelovao U Domovinskom ratu) koje kod tebe ne igraju nikakvu ulogu. Pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ono o čemu bi trebao razmisliti je činjenica da postupci kod Upravnog suda trenutno traju u prosjeku 3 godine (može i gore, u zadnje vrijeme svi dobivaju <20%, uz vrlo slaba obrazloženja nalaza - bit će tužbi), a za postupak utvrđivanja novog % zbog pogoršanja treba proći 2 godine od konačnog rješenja s kojim nisi zadovoljan. Po meni je ova druga solucija bolja i brža, ali traži redovnu terapiju i strpljivost.

Što se tiče polaznog faktora, ukoliko imaš status dragovoljca (nisam mogao naći da si to napisao) on je u tvom slučaju 1,85.

Nemoj da te zbunjuju ono "iz" i "u" - to su tek fraze iz zakona (HRVI iz Domovinskog rata / sudjelovao U Domovinskom ratu) koje kod tebe ne igraju nikakvu ulogu. Pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolege,prijatelji,hvala na svim savjetima.Nažalost moram u borbu sa birokracijom pa kolko traje da traje.Ja ( i moja obitelj ) zaista nemogu preživjeti sa 1707,00kn koliko mi iznosi mirovina.Da budem iskren medicin.vještak na komisiji me sribao jer uopće nije gledao moje sve nalaze,samo mi je rekao da sam ''zrel ''za mirovinu.Kako sam u to vrijeme imao velikih obiteljskih problema tada nisam ni pomislio da će mi doktor napisati profesionalna nesposobnost za rad umjesto opće.Ja (budala ) sretan što idem u mirovinu.I sada problemi.U medjuvremenu se moram snalaziti za puko preživljavanje.Još jednom hvala ekipi.Kad se ( ne daj bože)jave novi problemi ponovo se čujemo.

Pozdrav svima,Ivo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija