Jump to content

Bespravna gradnja - uklanjanje


anonimno

Preporučene objave

 

Pitanje: Kakva su iskustva s radom gradjevinske inspekcije i uklanjanjem bespravne gradnje? Da li je moguce da je investitor do sada platio samo prekrsajnu kaznu jos 2000. god. od 5000 kn, i sto ja mogu napraviti da se ubrza uklanjanje bespravne gradnje?

 

U nastavku slijedi kronološki opis poduzetih radnji i dobivenih dokumenata:

- prijava građevinskoj inspekciji (tadašnja ispostava Krk) 1997. godine

- 9. svibnja 1997. - Rješenje o uklanjanju bespravne građevine

- 1. listopada 1998. - novo Rješenje o uklanjanju građevine zbog pogrešnog broja zemljišne

čestice

- 23.travnja 1999. - Žalba investitora Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i

stanovanja u Zagrebu, odbijena

- 25.kolovoza 1999. - Zaključak o dozvoli izvršenja klasa:UP/I-362-02/98-

02/106,urbroj:2170-04/4-99-8, izdano u Krku

- 11. travnja 2002. - Presuda Upravnog suda Republike Hrvatske – tužba gore navedenog

investitora odbijena

- 27.11.2003. u Građevinsku inspekciju u Rijeci poslan je dopis kojim se upozorava na

izvođenje pripremnih radova na predmetnoj građevini te se zahtijeva ispitivanje što je s

navedenim predmetom

- 13.03.2006. - prijava Građevinskoj inspekciji u Rijeci zbog ponovnih radova koju rješava

građevinski inspektor. Nakon obilaska inspektora, ponovno se nastavlja građenje.

- 11.travnja 2006. - građevinski inspektor poslao je prijavu protiv investitora Prekršajnom

sudu u Krku godine, uz obrazloženje da novo rješenje nije potrebno, jer već postoji rješenje

za uklanjanje koje ne zastarijeva i po kojem će se provesti uklanjanje dijelova građevine. I

nakon toga ponovno se nastavljaju radovi na predmetnoj građevini.

- 20.06.2006. godine poslan dopis o ponovnom nastavku radova, te molba za uvrštenje u plan

izvršenja rušenja bespravne gradnje Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i

graditeljstva u Zagrebu - odgovor 03.07.2006.godine; isti dopis poslan je na znanje i

građevinskoj inspekciji u Rijeci

- 03.07.2006. odgovor Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva

- 11.10.2006. investitor ponovno podiže visinu predmetne građevine te ponovno slijedi

prijava Građevinskoj inspekciji u Rijeci

- 20.10.2006. požurnica navedenom Ministarstvu za uvrštenje predmeta u plan izvršenja -

nema odgovora; isti dopis poslan je na znanje i građevinskoj inspekciji u Rijeci.

- u prosincu 2006. ponovno podnesak nove foto dokumentacije građevinskom inspektoru.

- veljaca 2007. novo podizanje visine gradjevine, predaja inspekciji u tijeku

 

Da li netko zna sto/tko najvise ubrzava postupak - pucki pravobranitelj / odjelu za unutarnji nadzor MZOPU / angaziranje privatnog odvjetnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A vi bi se požurili :-D:-D

 

Mi smo iste 1997. godine podnijeli sličnu prijavu, redoslijed postupka je približno isti kao i kod vas, samo što smo u početku morali "pomoći" inspektoru da vidi da je kuća dva puta veća nego što je on to vidio, i došli smo do Upravnog suda. Presude na Upravnom sudu, nakon gotovo 5 godina (u dva "pokušaja") još nema.

 

Vi ste, vidim, "već" kod izvršenja. U odnosu na nas ste Evropa!

 

Ili, budimo konkretni: neće mu je nikada srušiti. Takve akcije služe samo za uveseljavanje javnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žalosno je da je stvarno stanje takvo da uklanjanje/rušenje i slične aktivnost služe isključivo u svrhu uveseljavanja birača i punjenju novinskih stupaca, pa obično nadrapaju neuki investitori, obični ljudi ili susjedi.... :cry:

 

Ali uvijek ima rješenja pa i kod nas, ako ništa drugo ne pali popiješ Asterix napitak pa ko u Asterix i 12 zadataka juriš oko birokracije....plakanje i smijanje na stranu.... lijepo sve kopirajte u više primjeraka pa redom na Ministarstvo (ima nadležna služba), pa na ruke ministrice, pa na ruke nadležnog predsjednika suda, pa na ruke građ. inspektoru, pa na ruke novinarima (Novi LIst ako se ne varam) bitno je spomenuti u svakom dopisu kome ste sve poslali na ruke, pa kad vide možda trznu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam presude upravnog suda kojim je poništena i lokacijska dozvola.I to je trajalo cca 5 godina.

Građevinsku inp. sam jedva natjerao da po presudi izađe na teren.Oni su me pismeno obavijestili da se radi o bespravnim radovima.

Ne trebam ni spominjati da je kuća u tih pet godina dok je upravni sud to rješavao završena.

I šta sada da napravim?Moj prozor je i dalje zatvoren.

je napisao:

Žalosno je da je stvarno stanje takvo da uklanjanje/rušenje i slične aktivnost služe isključivo u svrhu uveseljavanja birača i punjenju novinskih stupaca, pa obično nadrapaju neuki investitori, obični ljudi ili susjedi.... :cry:

 

Ali uvijek ima rješenja pa i kod nas, ako ništa drugo ne pali popiješ Asterix napitak pa ko u Asterix i 12 zadataka juriš oko birokracije....plakanje i smijanje na stranu.... lijepo sve kopirajte u više primjeraka pa redom na Ministarstvo (ima nadležna služba), pa na ruke ministrice, pa na ruke nadležnog predsjednika suda, pa na ruke građ. inspektoru, pa na ruke novinarima (Novi LIst ako se ne varam) bitno je spomenuti u svakom dopisu kome ste sve poslali na ruke, pa kad vide možda trznu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni se nekako čini da je javnost toliko oguglala na te stvari da niti objavljivanje u novinama ne pomaže.

 

Razmišljao sam da takve stvari počnem slati predstavništvu EU u Zagrebu s molbom da to proslijede pregovaračima EU koji pregovaraju oko ulaska Hrvatske.

 

Jedina nada da se stanje poboljša je pritisak EU, potpuno neovisno o tome hoće li Hrvatska ući, prije ili kasnije ili uopće ne.

 

A strah me je da će naši u statističkim poopćavanjima uspješno sakriti pod tepih sva moguća sranja. Npr. po tome kako su brzo zatvorili screening o školstvu, a stvarnost je u školama i samom Ministarstvu u nekim elementima katastrofalna, unatoč Primorčevoj goeblesovštini, mislim da je to realna mogućnost i za administraciju i pravosuđe. A kad jednom takvi uđemo, onda smo naj...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već je bila tema o bespravnoj gradnji i kršenju Ustava. Zašto se nekome ruši, a drugome ne? Diskrecijsko pravo Ministarstva je vrlo upitno. Svi smo isti pred zakonom, zar ne? Mislim da su ovo pitanja koja do srži ogoljuju funkcioniranje pravne države u nas. Na tako banalnim stvarima sve pada. Najbolje dozvoliti svima sve jer kako drugačije riješiti problem bespravne izgradnje? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja kuća tu stoji cca 250 godina i nalazi se u starom dijelu grada.

To mi je bio jedini prozor koji sam imao u sobi i koji je tu stajao koliko i kuća.A sada kada otvorim prozor gledam u tuđi zahod.

 

je napisao:

A zašto Vama smetaju tuđe kuće? Ako zbog njih ne možete otvoiti svoj prozor, bit' će da nije niti Vaša u skladu s prostorno-planskom dokumentacijom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što susjedu nije bilo dosta da gradi na samoj međi (bez ikakvog pitanja, naravno, jer smo mi kao susjedi naprasno odselili na "nepoznatu adresu" kad je trebalo ishoditi dozvole iako se s mjesta nismo makli), nego je prešao i preko međe.

 

A osim toga nema ni lokacijsku niti građevinsku dozvolu jer su mu poništene budući da ono što je sagradio nema nikakve veze s tim dozvolama.

 

Ali pretpostavljam da je to što me smeta da se njegova kuća nalazi zidom na mom zemljištu samo moj susjedski jal koji nisam u stanju kontrolirati.

 

Ili možda nije?

 

J..š par kvadratnih metara za dobrosusjedske odnose (koji se očituju ventilacijom WC-a u susjednu kuću).

 

Stvarno: zašto bi SVI trebali poštovati zakon i zašto bi on vrijedio jednako za sve_ Pa ako nekom ne paše da za njega ne vrijedi, zašto čovjeka ne bismo učinili sretnim i zanemarili taj glupi princip jednakosti pred zakonom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imamo smo vrlo sličan slučaj, i pogodite, još uvijek ništa nije rješeno (već par godina).

 

Mislim da je jedino rješenje uzeti stvar u svoje ruke. Imate dvije opcije:

Prvo, nabaviti ciglu i cement i napraviti zid (naravno ako se radi o prizemlju), tako da mu zazidate prozor. Odmaknite ga za 10 tak cm od njegovog zida.

Druga opcija je nešto radikalnija, a to je rušenje njegovog zdanja. :-D Naravno, da vas nitko ne vidi :-D Pa onda neka on tjera pravdu!

 

Mi se još nismo odlučili ni za jednu opciju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smirite živce i tako nećete ništa postići ni sa kakvom inspekcijom.

 

Hvala na pouci, u pravu ste, mene zapravi više nikakav zid na međi ne može naživcirati, ali me još uvijek živciraju stavovi da su u krivu oni koji se na zakon pozivaju, a ne oni koji ga krše jer im tako treba.

 

Prestat će me i to živcirati, radim na tome... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija