Jump to content

Porez na prvu nekretninu - višak


anonimno

Preporučene objave

Kupio sam stan prošle godine od 65 m2, zajedno sa djevojkom.

Prekjučer nam je stiglo riješenje porazne uprave prema kojem moramo platiti porez na višak od 15 m2 koji ne ulazi u oslobođenje prilikom kupnje prve nekretnine.

Platiti moram u roku 15 dana, a žaliti se mogu u roku 30 dana.

Na ljeto se ženimo pa će nas biti dvoje u užoj obitelji, a to je taman za 65 m2. Mogu li ikako, nakon što platim, žalbe razvući do tada pa da mi buduća žena nekako ipak uđe u taj obračun?

Postoji li neki drugi način (osim da se oženimo jučer)?

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam kupila stan prošle godine u ožujku, a vjenčanje je bilo zakazano za svibanj. Raspitala sam se u poreznoj upravi o mogućnosti da nam se prizna porezno oslobođenje za dvoje, tj. 65m2, no nije bilo druge mogućnosti nego da se na brzinu vjenčamo kod matičara. To smo i napravili, bilo je bitno da se vjenčamo prije podnošenja prijave za oslobođenje od poreza. Izvanbračnu zajednicu koja je trajala 3 godine porezna uprava naravno ne priznaje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ste kupovali stan zajedno tj. da ste kao kupci bili pojedinačno navedeni svaki sa svojim JMBG tada svaki od vas ima pravo na 45 m2. U tom slučaju ne biste morali platiti porez jer nigdje u Zakonu o porezu na dohodak ne stoji da je zabranjeno kupiti istu nekretninu od strane dvoje različitih osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija