Jump to content

porez na nekretninu - kaos - help!!!


anonimno

Preporučene objave

Bok,

 

Imam nekih nejasnoća vezano za porez na nekretninu... ukoliko bi mi netko mogao pojasniti bio bih zahvalan.

 

Naime, prije par dana sam kupio novi stan (49 m2 stan+ 2 m2 spremište + 11 m2 graža - obračunski) i sada mi slijedi porezna prijava i zanima me šta, kako? Zvao sam info telefon u poreznoj pa su mi rekli jedno, iz zakona sam shvatio drugo, a iskustva ostalih su nešto treće... :(

 

Inače, nasljedno mi je 2004. ostavljeno pola obitlejske kuće i zakonski sam vlasnik oko 100 m2 kuće (kuća je 250 km od posla, a posao mi je u ZG gdje sam i kupio stan) .

Ženska na info telefonu mi je rekla da nisam oslobođen poreza ali da porez moram platiti na vrijednost zemljišta i komunalije obzirom da je u pitanju novogradnja i obzirom da sam stan kupio od tvrtke, .......???

 

Mogu li ikako biti oslobođen poreza ikao sam vlasnik dijela obiteljske nekretnine???

 

Šta točno definira pojam kupnja novosagrađene nekretnine?? ...prvi stanari? kupnja od tvrtke koja je izgradila nekretninu???

 

 

Im li tko sličnih iskustava? Šta mi je raditi? Koje papire priložiti? Koja je točno procedura??

 

 

Unaprijed zahvaljujem...

 

RG

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za samu prijavu Vam je potreban obrazacprijave poreza na promet nekretnina, koji možete kupiti u svakoj knjižari ili isprintati sa stranica porezne uprave.

Prijavi obavezno prilažete ugovor o kupoprodaji.

U Vašem se slučaju radi o novogradnji. Pitanje je od koga ste nekretninu kupili, odnosno, ako ste ju kupili od tvrtke koja je gradila (bila investitor), cijena se sastoji od:

- vrijednosti zemljišta sa komunalijama (što je Vaša osnovica poreza na promet nekretnina i na to plaćatre 5% poreza na prijenos)

- građevinske vrijednosti-novostvorena vrijednost (što je osnovica za PDV)

- PDV (naravno ako je investitor u sustavu PDV-a, što vjerojatno jest)

U tom slučaju, prodavatelj Vam je dužan izdati fakturu na kojem će prikazati gore navedene vrijednosti, što Vi prilažete poreznoj prijavi.

 

Što se tiče poreznog oslobođenja, ovo su dijelovi Zakona koj Vas zanimaju (posebno točka 9.6):

Porez na promet nekretnina ne plaćaju:

....

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

9.1. da imaju hrvatsko državljanstvo,

9.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,

9.3. da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji, ne prelazi površinu kako slijedi:

za 1 osobu do 50 m2 stambenog prostora

za 2 osobe do 65 m2 stambenog prostora

za 3 osobe do 80 m2 stambenog prostora

za 4 osobe do 90 m2 stambenog prostora

za 5 osoba do 100 m2 stambenog prostora

za 6 osoba do 110 m2 stambenog prostora

za 7 i više osoba do 120 m2 stambenog prostora

9.4. ako veličina nekretnine (stan ili kuća) koju građanin kupuje prelazi zadane površine iz podtočke 9.3. tada se porez na nekretninu plaća samo na višak stambenog prostora,

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

9.6. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan, odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti. Pod drugom nekretninom znatnije vrijednosti podrazumijeva se građevinsko zemljište i poslovni prostor u kojem građanin ili član njegove uže obitelji ne obavlja registriranu djelatnost, a vrijednost nekretnine je približna vrijednosti nekretnine (stana ili kuće) koju građanin kupuje,

9.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.

 

I to je to! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na informacijama,

 

Pogledao sam ispostavljenu fakturu i podijeljena je na dvije stavke:

- vrijednost stana, gdje je uračunat PDV

- vrijednost zemljišta i komunalnih usluga, gdje nema iznosa poreza...

 

Prema svemu plaćam 5% na tu drugu stvaku? ...pa i nije mali iznos :-(:-o

 

A ti sunce, prvo me banka opljačkala, sad i država... u zatvoru ću završit!!!

 

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija