Jump to content

Pitanje -povrat poreza


anonimno

Preporučene objave

Lijepo molim da mi odgovorite na slijedeće pitanje u svezi povrata poreza:

Supruga,je u radnom odnosu,nije mijenjala poslodavca,nije bila na bolovanju ,djeca nisu prijavljena preko nje.

U IP obrascu za 2006.god u koloni porez i prirez uk.stoji 1376,00kn.

Zanima nas da li ima pravo na djelomični povrat poreza,jer joj je od osobnog dohodka oduzet porez.Zanima nas i da li može koristiti osobni odbitak za djecu ,pošto suprug to pravo nije mogao iskoristiti.Hvala! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Supruga može staviti djecu sebi u olakšicu i sad. Možete jedno od vas cijelu godinu koristiti olakšicu, pa prilikom porezne prijave prebaciti djecu ili koristiti djelomično skupa. trebate samo izračunati kome se što više isplati. obično onome tko ima veću plaću više koriste olakšice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda se može izračunat dal se isplati uopće tražit povrat poreza-ispl.plača:35.474,10

-upl.doprinosi:7.094,83

-upl prem.osig.:0.00

-dohodak.28.379,27

-osobni odbitak:19.200,00

-porezna osnovica:9.179,27

-upl.porez i prirez:1.376,89

-netto isplata:27.002,38

 

Sve ostalo je navedeno u 1. postu.

Molim Vas dal se isplati predavat prijavu za povrat poreza i kolko bi bio eventualni povrat.?

Zahvaljujem!!

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po ovim podacima vaša supruga može koristiti olakšice .

obzirom na mali dohodak dovoljno joj je koristiti olakšice na jedno dijete i ima pravo povrata u cijelosti a drugo dijete možete koristiti vi !

niste napisali kakav je vaš status,dali ste zaposleni i kakva su vam primanja?dali je netko od vas supružnika možebitno invalid? ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

primjer 1.

ako ćete olakšice za 2 djece koristiti samo kod supruge vaš koeficijent za izračun olakšica bio bi 2,20( 1 za suprugu, 0,50 za prvo dijete i o,70 za drugo dijete)

što zanći da bi ukupni odbitak bio 2,20 x 1600,00=3520,00 mj

-na godišnjoj razini to je: 42.240,00 kn.

-u kona čnici to znaći: da supruga ima veći odbitak od dohotka te nema osnovice za izračun poreza , a što znaći da ima pravo povrata uplaćenog poreza i prireza u cijelosti!

 

nadalje : ukoliko želite dijeliti olakšice sa suprugom, pa ona uzme prvo dijete , njen koeficijent za izračun bio bi 1,50 tj.

- 1.50 x 1600,00 = 2400,00 x 12 = 28.800,00kn

vidljivo je da i kod korištenja olakšice samo za jedno dijete vaša supruga ima povrata poreza i prirez u cijelosti, jer joj je dohodak manji od olakšice , a što daje mogućnost da i vi koristite olakšicu za drugo dijete (koeficijent 0,70) i eventualno iskoristite mogućnost povrata.

:jumping: :jumping:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imamo 2 djece ,ali djeca su prijavljena na mene.Ja sam cijelu god bio na bolovanju(do25.11.2006.)od tada u inv mirovini.

U koloni prirez i porez kod mene u IP kartici stoji 0.

Plačam kredit za kuću u banci,ali kredit stoji na mene a ne i na suprugu.

Znači supruga bi imala po VAMA pravo na povrat poreza ako koristi olakšicu za djecu.

Ali neznam koji je postupak da djecu prebacim na suprugu ,u svezi povrata poreza?

 

Sve navedeno tiče se gornjih postova

 

Bio kod knjigovođe jednog i kaže mi tip (gledajući IP karticeod mene i supruge )da nemamo pravo na povrat poreza i da ne ispunjavamo prijavu.

 

Hvala vam gospodo-ima još dobrih ljudi-HVALA!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postupak je slijjedeći: kupite 2 obrasca DOH ili skinite sa interneta. Jedan ispunite na svoje ime (na njemu neće biti prijavljena djeca), drugi ispunite na suprugino ime i na njega upišite djecu i tada zračunajte povrat poreza za suprugu. Na vrhu vašeg obrasca napištie Veza: ime i prezime surpuge i njen JMBG a na vrhu njenog napišite: Veza: vaše ime i prezime i JMBG. Uz njezin obrazac priložite rodne listove djece. I to je to. Preporuka: koristite internetski obrazac DOH-super je! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija