Jump to content

300 kn? da li trazi mito ili...???


anonimno

Preporučene objave

Pozdrav svima i unaprijed hvala na odgovoru.

 

nedavno e zaustavio policajac jer sam prosao kroz crveno, i rekao mi da mi umjesto 1100 kn, 2 boda i 2mjeseca sve moze srediti i "dati manju kaznu" ako imam 300 kn kod sebe. da li je on to trazio mito od mene da me pusti ili imaju stvarno pravo napisati manju kaznu ako dajeskes drzavi, ili sto..???!!!

 

hvala na odgovoru

 

p.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolege su dobro napisali jednu stvar: ako ti policajac kaže da će ti napisati manju kaznu, i on to zaista učini tada nema govora o mitu ili iznuđivanju. Ako uzme 300 kuna a ne napiše ti nikakvu kaznu, nego samo kaže vozi dalje, moj je savjet za ubuduće: zapamti broj na značci i odi ga prijaviti. Inače policija zna često prilikom nekog "većeg" prekršaja, izaći u susret i napisati ti recimo pojas, 500kuna, pa je to po meni ok. Svaka situacija je specifična i zato ne postoji univerzalan savjet kojeg možeš "uvijek" upotrijebiti. Pozdrav

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

aj ne budite tak naivni.. ak ga je lik pitao jel ima 300kn kod sebe ocito da je mito, pa nije murja blagajna oni daju zapisnik i uplatnicu eventualno... ak i daju "potvrdu" ko kaze da su istu potvrdu dali i doma shefu ne? ko god dobije tu "smanjenu" kaznu s potvrdom nek ode na murju vidit jel to islo u proracun il za gablec...

 

tak je meni jednom ponudim 200kn a on meni kao ne mogu jer je minimalna kazna 300 da vam nes pisem reko nemam vise, a on ajde vidim da ste posteni pa uzeo tih 200... aaaaj xxxxxxx imaju cijelu proceduru ono ak pitas jel mozemo drukcije rijesit odma te sjeda u auto a ovaj drugi vani patrolira da nitko ne gleda...

 

moj savjet uvijek pitat!! pa dok god su xxxxx manje cemo placat kazne ak nam se ne da sa zastarom navlacit...

 

 

editirano!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a da ipak "stanete" na loptu i prestanete pricati kako vam je netko trazio lovu, a vi dali..

jer,

osim k.d. primanja mita, postoji i k.d. davanja mita..

 

pa sad..

ili dajte pa sutite ili drugi puta odbijte dati, pa u redovnu proceduru..

(a ove price tko je kako "prosao", ostavite za privatnija, intimnija druzenja..)

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ak ga je lik pitao jel ima 300kn kod sebe ocito da je mito

 

nije tocno.

 

gledaj, kao prvo, ja sam reagirao na tvoj stav da ima puno "laznjaka" (u smislu osoba koje nisu uopce policajci, ali se tako predstavljaju ili policajaca koji nisu na duznosti, a naplacuju nekakve "kazne"), a ne na ovaj drugi, novi, stav koji bi otprilike glasio da policajci uopce nisu potkupljivi... jer svi znamo da nije jedan uhvacen pri takvom postupanju...

 

a sto se tice citiranog dijela o 300 kn, gledaj...

 

policajac koji tako postupa, osim sto "izlazi u susret" prekrsitelju, ujedno i kako sam vec naveo, postupa onako kako on NE SMIJE postupati.

 

vjerojatno zato pita "ima li 300 kn kod sebe" jer ako prekrsitelj nema 300 kn, onda niti ne moze platiti nikakvu kaznu na licu mjesta.

 

a ako ne plati kaznu na licu mjesta, isti prekrsitelj ima pravo pristupa prek. sudu, na kojem moze, recimo uslijed griznje savjesti, opisati ono sto se doista dogodilo.

 

u takvom slucaju bi prek. sudac, po sluzbenoj duznosti o istome izvijestio drzavnog odvjetnika, a ovaj pak i opet po sl. duznosti "rasturio" konkretnog policajca sto bi, zasigurno, zavrsilo i otkazom i makar uvjetnim zatvorom za policajca.

 

bit ce da zato policajac pita ima li tocan iznos najmanje moguce kazne po zospc-u kod sebe, jer zeli sam sebe osigurati da do toga ne dodje...

 

naime, ako se kazna plati na licu mjesta, ne postoji vise nikakva mogucnost prigovora pa time i raspravljanja o istom dogadjaju pred nekim pravosudnim tijelom...

 

sto se tice "predaje li uplatnicu sefu", koliko ja znam o njihovom (policijskom) radu - oni ti te uplatnice zaduzuju i u odredjenim vremenskim rokovima one koje nedostaju (izdane prekrsiteljima) "pravdaju" novcem - znaci nije moguce da si ti dobio valjanu potvrdu o naplacenoj kazni, a da za istu ne sazna "sef" odnosno da taj novac nije zavrsio u drzavnom proracunu, a ne u policajcevom dzepu.

 

i xsara je kao i uvijek potpuno u pravu - postoji kd primanja, ali i kd davanja mita... pa ti onda daj neki novac, a za to nemoj primiti valjanu potvrdu...

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja kazem trazio mito on kaze samo se zeli izvuc i prekrsaja i sta onda...?

 

onda je, ako govoris istinu, rijec o, za policajca, vrlo hebenoj situaciji...

 

takve se izjave uzimaju krajnje ozbiljno, promptno reagiraju kako drzavno odvjetnistvo/uskok, tako i policijska interna kontrola, o detaljima bi bilo kontraproduktivno uopce govoriti na forumu (jer bi se time utjecalo na uspjesnost njihovog rada), ali budi siguran da se ne svodi sve na ovo sto si opisao "ja kazem - on kaze".

 

nadlezni za postupanje znaju kako i sto treba tada, nista se ne boj, a ja te snazno ohrabrujem da u slucaju da si DAO MITO isto i prijavis (ti sam, ako prijavis, ne samo da mozes vec ces gotovo sigurno biti i oslobodjen od kazne odnosno drz. odvjetnistvo ce iskoristiti svoje ovlasti da te ne procesuira uopce)

 

pri tome pazi, ako si dao 300 kuna, a DOBIO VALJANU POTVRDU, to NIJE mito... to nije niti zakonito, ali prijava takvog necega je, po zkp-u, samo fakultativna, nisi nista protuzakonito ucinio niti ako ne prijavis... pa po tvojoj savjesti, hoces li prijaviti nekoga tko je, riskirajuci svoj posao, tebi izasao u susret, a pri tome on osobno nije ni na koji nacin profitirao... ja osobno ne bih.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba ovdje dati svima do znanja na tezak polozaj policajaca i njihovih obitelji. Gledajuci iskreno, zar nije bolje platiti 300 KN nego 500 ili 700, a mozda i vise? Zar to nije trzsisni realitet? Pa sta, kao da nitko nikada nije trazio mito - kriv je samo tkoga uhvate! Pa ljudi, zivimo u Hrvatskoj, ne u Svicarskoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policajac je vjerojatno htio Vama učiniti uslugu i naplatiti manju kaznu, za što bi Vam sigurno dao potvrdu. Međutim možda se policijski službenik krivo "odrazio", a Vi ste reagirali vrlo pogrešno, odnosno shvatili da je čovjek koji dobiva plaću minimalno 5000 kuna spao na Vaših 300 kuna zbog kojih može dobiti otkaz pa čak i završiti u zatvoru. Morate shvatiti da su i policajci ljudi od krvi i mesa isto kao i Vi i s obzirom na tešku ekonomsku situaciju većine građana RH uglavnom gledaju da ljudima koji su počinili prekršaj kako-tako izađu u susret i da ih kazne minimalnom kaznom, a Vi reagirate na vrlo bezobrazan način, a počinili ste težak prekršaj i još Vi njega kamenom, a on je Vas htio zamalo kruhom.

 

Nikome od policijskih službenika nije stalo do nečijih 300-400 ili više kuna i da dobije KP za tako sitne novce i izgubi posao zbog te ogromne cifre.

 

Malo ste pretjerali, morate shvatiti da je policija jedina služba u RH koju se sjetite nazvati kada ste u nevolji i zatražite pomoć, a oni dođu rizikujući vlastite živote za (budite sigurni malu plaću i mizernu opremu kao i veliki rizik jer ovo je balkan, a mi bi u Europu, a sa svojim ponašanjem ....???).

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa sta, kao da nitko nikada nije trazio mito - kriv je samo tkoga uhvate!

 

ne, ne i ne, onoga tko trazi mito, a posebno ako je to netko cija je narocita duznost provoditi zakone treba uvijek, ali bas uvijek - prijaviti.

 

pri tome i jos jednom, ako je netko pod, recimo "cudnim" okolnostima uzeo 300kn, ali za tih 300kn izdao i valjanu potvrdu - to NIJE mito jer taj time nije stekao osobnu korist, on nije zadrzao tih 300kn za sebe vec ih je proslijedio u drzavni proracun, sto se, doduse, ne smije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da mrljavac aha... njima uopce "nije" stalo do mojih 300 kuna, kao sto "nije" ni na onom filmu kaj je bio na telki di lik sprema u blokic lovu, niti ovaj koji je moje novce uzeo "nije" primio mito vec je s tih 200(ne 300) kuna za koje mi nije dao nikakav papir jer nema takve kazne, otisao nazad u stanicu i uplatio to sam na državni proračun i rekao šefu "eto, bio jedan koji mi se činio pošten i nije imao 300kn pa sam mu ja uzeo samo 200 i evo vam ti novci" :vidiga:

 

pa oni znaju pustati ljude koji su pijani da dalje voze ako im da dovoljno suske (cuo sam da je za to cifra malo veca, oko 500)

 

mislim ajmo realno gledati iz ociju prosjecnog vozaca. opcija broj 1: dati mito i prijaviti ga (jer obicno ne pitaju moras se ponuditi da bi uopce mogao skuzit da je pokvaren i da oce) i onda i ti odgovaras (nemojte mi sad tu kao odvjetnistvo ce to zanemariti dobio sam 2 prijetnje "i davanje mita je kd" znaci necu se s tim zezat)

opcija broj 2: dati mu 200kn umjesto drzavi 1000 i kupiti djetetu tenisice i majcu ili uplatiti tecaj jezika... pa ti odluci...

 

mislim nije na meni da se protiv toga borim.. to sto se drzavi ne da je nen problem.. postoje takva elegantna rjesenja... ja bi bio prvi u redu da podijele sluzbene oznacene novcanice vozacima pa nek ih prijavljuju s tim da ne odgovaraju za prekrsaj, ili za neki manji (jer tko ce znat o cemu se radi s obzirom da je murjak kvaran)

 

pa jeste vi ikad PITALI "jel se mozemo drukcije dogovoriti?" kako znate da nisu kvarni, oni samo nemaju muda to traziti.. zasad me trazio samo tip iz pauka murja ne... ali od 3 s kojima sam se sreo 2 su zela lovu a treceg nisam pital... pa ti misli.. dobar prosjek ne :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na žalost sve je moguće.naime policajac nema niti pravo da izmišlja neki drugi prekršaj u koliko bi eventualno htio izaći u susret počinitelju nekoga prekršaja u prometu...najpoštenije bi bilo takvu osobu pustiti bez sankcioniranja ali uz recimo usmenu opomenu ili pak ako je potrebno sankcionirati prekršaj koji je isti i i počinio..naime dosta policajaca izmišlja te neke svoje fore kao pomoć je ako smanji kaznu na nekih 300 kn,a u biti očekuju da im vozač ostavi i nešto bakše za protuuslugu.ne podržavam takve trgovine i to je ne zakonito postupanje policijskih službenika,takvi samo sramote časne i profesionalne kolege koji rade po slovu zakona.. ima jedna stvar u svemu tome : recimo prijatelj mi je ispričao nešto slično dok je bio zaustavljen nazvao me na mobitel,ja sam mu preporučio nek mu napišu prekršajni nalog za tih 300 kn jer on je imao prekršaj za 500 kn nije koristio sigurnosni pojas. No nisu mu dali takav prekršajni nalog već nalog od 500 Kn i prekršaj koji je počnio očito su skužili da je dobio savijet i odustali su od biznisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija