Jump to content

Porez na dividende i kapitalne dobitke (Hrvatska i Svijet)


anonimno

Preporučene objave

Kao prvo, pozdrav Forumu i portalu.

Vidim da bi ovdje mogao pronaći odgovor na svoje pitanje pa da odmah krenem...

 

Poveznica:

Moguće je zaraditi milijune na trgovanju dionicama i ne platiti porez

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=8517

iz Lidera.

 

Zanima me kako i po kojem osnovu se onda plaća odnosno ne plaća porez na dividende i kapitalnu dobit

koju ostvaruju rezidenti, fizičke osobe RH, pri trgovanju vrijednosnim papirima u Srbiji?

 

U Poreznoj Upravi Srbije su naglasili da bi rezidenti, fizičke osobe RH trebale plaćati taj porez, ali koliko vidim to baš i nije praksa.

Molio bih Vas za odgovor po tom pitanju kao i dio Zakona u kojem je to navedeno.

Također, zanima me ukoliko se navedeni porez plaća gdje se on uplaćuje.

 

Prošao sam i naše zakone i brošure kao i njihove ali jedinstven odgovor na to pitanje uza sav trud nisam našao.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U RH se ne plaća porez na kapitalnu dobit i porez na dobit od dividende. To je uređeno Zakonom o porezu na dobit. A što se tiče Srbije vi ste tamo nerezident i za oporezivnje vrijede njihovi zakoni. Tu trebavoditi računa o Ugovoru o izbjegavnju dvostrukog oporezivanja. Dakle, treba vidjeti konkretni primjer što vas zanima. U RH nerezidenti plaćaju porez na dividende po odbitku tj. prilikom isplate dividende isplatitelj jevu obvezi obračunati i uplatiti porez a stjecatelju dividende isplatiti neto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U novom Zakonu i Pravilniku o porezu na dohodak kaže se da rezidenti i nerezidenti ne plaćaju porez na dohodak od dividendi.

A što se tiče plaćanja poreza na dividende u zemlji gdje ste nerezident to je uređeno njihovim zakonima pa treba vidjeti da li tamo morate plaćati. Konkretno za Srbiju pogledajte NN-Međunarodni ugovori br. 3/03 (primjenjuje se od 01.01.2005.) čl. 10

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

ne da mi se registrirat samo zbog ovoga, pa je anonimno ali mozes vjerovat.

 

nerezidenti koji trguju u Srbiji porez na kapitalnu dobit koji iznosi 20% ne placaju iz razloga sto bi doslo do dvostrukog oporezivanja. Mi Drzavljani Hrvatske ga ne placamo cisto iz razloga sto se kod nas porez na kapitalnu dobit jos uvijek ne naplacuje (ne daj boze da SDP dobije izbore ;-( ). Ali da ne bi sve bilo jednostavnoi postoji jedan mali problem, a to je da treba u Poreznoj upravi u Srbiji dobit potvrdu s kojom novce doneses u Hrvatsku i imas potvrdu otkud ti (s te strane je jednostavnije u BiH jer tamo isto jos ne postoji oprezivanje kapitalne dobiti), i sto bi se prema propisima HNB-a svaka kupovina ili prodaja dionice u Srbiji trebala prijavit kod HNB-a putem odredenog obrasca - uvijek zaboravim kak se tocno zove....

 

nadam se da sam pomogao, sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija