Jump to content

Opća (generalna) punomoć


nbojani2

Preporučene objave

niksa47@inet.hr

Poštovani,

Majka želi, zbog starosti (85 god), dati sinu opću-generalnu punomoć, da bi je, u svoje ime a za njen račun, zastupao u svim životno mogučim slučajevima, ili barem u većini moguće predvidivih!

Molim da mi date, ili da me uputite gdje da nađem nekakav ogledni primjerak takve punomoći.

Napominjem, da mi obrazac koji štampa NN ne izgleda prikladno, odnosno sveobuhvatno, više mi djeluje kao punomoć odvjetniku za zastupanje pred sudom.

 

Ostajem u očekivanju i zahvaljujem!

 

Sa poštovanjem,

Nikša

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O.k.,Nikša , namjera mi nije bila ni vrijeđati, a kamoli zbijati račun na nečiji račun(a pogotovo ljudi koje ni ne poznajem), a inače se volim šaliti i na tuđi, ali i na svoj račun, toliko oko toga. Napisao sam samo ukratko jer zaista nisam imao vremena, cijeli dan u uredu, i navečer nakratko skočim do neta, a toliko posla čeka, nemoj zamjerit. Zapamti da je ovo samo mišljenje..

A sad...

 

Članak 1.

 

Nagrada i naknada troškova javnog bilježnika za obavljanje službenih radnji određuje se prema ovoj tarifi.

 

Određivanje visine nagrade

 

Članak 2.

 

(1) Javnobilježnička nagrada određuje se:

 

1. prema vrijednosti predmeta ovjerenog pravnog posla ili druge službene radnje;

 

2. prema vremenu potrebnom za pripremu i obavljanje određene službene radnje;

 

3. u paušalnom iznosu, bez obzira na vrijednost ili vrijeme potrebno za poduzimanje određene službene radnje.

 

(2) Sporazumi o visini nagrade protivni ovoj tarifi su bez učinka.

 

Provedbene i druge djelatnosti

 

Članak 3.

 

Ako u narednim odredbama ovoga Pravilnika nije što drugo određeno, nagrada određena za određeni posao obuhvaća sve radnje javnog bilježnika koje on u vezi s poslom mora poduzeti.

 

Članak 11.

 

(1) Kod općih punomoći bez ograničenja prava raspolaganja vrijednost posla određuje se prema slobodnoj ocjeni uzimajući u obzir aktivnu imovinu opunomoćitelja, umanjenu za obveze. Ako se punomoć tiče samo određenog posla, vrijednost javnobilježničke radnje određuje se prema vrijednosti posla.

 

(2) Odredba stavka 1. ovog članka na odgovarajući se način primjenjuje i za određivanje vrijednosti drugih javnobilježničkih službenih radnji, ako za obavljanje tih radnji nije određen drugi način određivanja nagrade.

 

VII. DAVANJE SAVJETA I DRUGI POSLOVI

 

 

Članak 34.

 

(1) Javni bilježnik ima pravo na nagradu za usmene savjete koje daje na zahtjev stranaka u visini od 5 bodova za svakih započetih pola sata.

 

(2) Javni bilježnik ima pravo na nagradu za pismeno izrađene savjete, elaborate i mišljenja izrađene na zahtjev stranaka u visini od 10 bodova za svaku stranicu.

 

 

 

Vrijednost boda

 

Članak 40.

 

Vrijednost boda utvrđuje se u visini od 10 kuna.

:amen: :-D

Sapienti sat! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Sada je već razvidno da se vi u stvari ne šalite na moj račun a na svoj još manje!

Što se tiče izgovora nedostatka vremena, pa ni to vam ne stoji kad se pogleda "količina" i nesvrsishodnost vašeg odgovora, jer nisam tražio podatke o JB tarifi već ogledni primjerak punomoći!

 

Osim toga, kad se baci pogled na ukupan broj vaših istupanja, u ovom kratkom vremenu od kada ste se priključili, i na učinkovitost istih, evidentno je, ne da ste tanki s vremenom već da ga imate za bacanje, ili vam broj istupanja služi za nekakvu promociju?

 

U svakom slučaju, još jednom vam hvala za pomoć, iako mi je niste htjeli, ili možda znali pružiti! Tako je i u svakodnevnom životu, pa nekad platimo tarifu i za pomoć koju u stvari nismo ni dobili.

 

I na kraju, što se tiče nadripisarstva, da ste htjeli pomoći, mogli ste koristiti i moju e-mail adresu, a davanje drugarskih savjeta i ne predstavlja nadripisarstvo!

 

Ovim smatram zaključenom raspravu s Vama po ovom pitanju, pa ako nešto i odgovorite, ne očekujte moje očitovanje, te molim da me zbog toga ne smatrate nepristojnim!

 

 

Sa poštovanjem,

Nikša

 

 

 

marko23 je napisao:

O.k.,Nikša , namjera mi nije bila ni vrijeđati, a kamoli zbijati račun na nečiji račun(a pogotovo ljudi koje ni ne poznajem), a inače se volim šaliti i na tuđi, ali i na svoj račun, toliko oko toga. Napisao sam samo ukratko jer zaista nisam imao vremena, cijeli dan u uredu, i navečer nakratko skočim do neta, a toliko posla čeka, nemoj zamjerit. p.s.,inače se bavim kaznenim pravom,a prema nekoj logici stvari najkompetentnija osoba ti je zasigurno javni bilježnik.Zapamti da su ovo samo mišljenja, jer nisam član HOK - a, kao ni većina ljudi ovdje, pa na taj način činim k.djelo nadripisarstva,kužiš??

A sad...

 

Članak 1.

 

Nagrada i naknada troškova javnog bilježnika za obavljanje službenih radnji određuje se prema ovoj tarifi.

 

Određivanje visine nagrade

 

Članak 2.

 

(1) Javnobilježnička nagrada određuje se:

 

1. prema vrijednosti predmeta ovjerenog pravnog posla ili druge službene radnje;

 

2. prema vremenu potrebnom za pripremu i obavljanje određene službene radnje;

 

3. u paušalnom iznosu, bez obzira na vrijednost ili vrijeme potrebno za poduzimanje određene službene radnje.

 

(2) Sporazumi o visini nagrade protivni ovoj tarifi su bez učinka.

 

Provedbene i druge djelatnosti

 

Članak 3.

 

Ako u narednim odredbama ovoga Pravilnika nije što drugo određeno, nagrada određena za određeni posao obuhvaća sve radnje javnog bilježnika koje on u vezi s poslom mora poduzeti.

 

Članak 11.

 

(1) Kod općih punomoći bez ograničenja prava raspolaganja vrijednost posla određuje se prema slobodnoj ocjeni uzimajući u obzir aktivnu imovinu opunomoćitelja, umanjenu za obveze. Ako se punomoć tiče samo određenog posla, vrijednost javnobilježničke radnje određuje se prema vrijednosti posla.

 

(2) Odredba stavka 1. ovog članka na odgovarajući se način primjenjuje i za određivanje vrijednosti drugih javnobilježničkih službenih radnji, ako za obavljanje tih radnji nije određen drugi način određivanja nagrade.

 

VII. DAVANJE SAVJETA I DRUGI POSLOVI

 

 

Članak 34.

 

(1) Javni bilježnik ima pravo na nagradu za usmene savjete koje daje na zahtjev stranaka u visini od 5 bodova za svakih započetih pola sata.

 

(2) Javni bilježnik ima pravo na nagradu za pismeno izrađene savjete, elaborate i mišljenja izrađene na zahtjev stranaka u visini od 10 bodova za svaku stranicu.

 

 

 

Vrijednost boda

 

Članak 40.

 

Vrijednost boda utvrđuje se u visini od 10 kuna.

:amen: :-D

Sapienti sat! :-DAmicus certus in re incerta cernitur

Acta est fabula
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:thumbs:

Incredibile visu!

....kasno...al'...časno...možda ipak bude nešto od Vas?!

 

sa poštovanjem,

Nikola

:-) Docendo discimus

 

 

 

marko23 je napisao:

P U N O M OĆ

 

 

 

Ja, ___________________________________, rođen-a ________________, u______________

(ime i prezime) (datum) (mjesto rodjenja)

 

sa prebivalištem u RH na adresi: ___________________________________________________

 

Br. osobne iskaznice: _______________________ izdate: ___________________________

(broj) (datum izdavanja)

od strane: ________________________________

(naziv organa koji je izdao O.I.)

 

OPUNOMOĆUJEM

 

___________________________________ iz ___________________, ____________________

(ime i prezime) (naziv mjesta prebivališta) (JMBG)

 

da može u moje ime i za moj račun preuzeti slijedeće radnje:

 

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

 

Punomoć dajem do:_____________________

 

 

 

U_____________________, _____________

(mjesto) (datum)

Potpis davaoca punomoći

 

_______________________________

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

postovani prijatelji,

potrebna mi je Vasa pomoc u vezi ove punomoci. ovako, trebao bi konkretan tekst na hrvatskom jeziku koji bi mogao unjeti u ovu punomoc.problem je u tome da sam ja u inozemstvu isto kao i moj bolesni otac koji je u starackom domu, pa mi treba njegova punomoc da obavljam stvari u njegovo ime u Zagrebu posto sve glasi na njegovo ime( kuca, racuni...). predugo zivim vani da bi sam mogao napisat ovakav tekst na hrvatskom, pa bi vas molio da mi pomognete.

neznam dali je to uopce pravilna punomoc, ili postoji nesto drugo za takve stvari? i sto je jos jako vazno, dali se onda ta punomoc mora kod javnog biljeznika ovjerit ili je dovoljan potpis mog oca i mene(kao sto je to ovdje u njemackoj)?

 

puno vam se zahvaljujem u naprijed!

Zeljko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

Anonimno je napisao:

Nevjerojatno, pa nbojani2 bi se bar mogao udostojiti biti ljubazan, a ne hurcevit. Neki ljudi prozive zivot pljuckajući i ocekujuci samo vise...

 

Vama marko svaka cast.

 

Slažem se.

 

bok marija_1495,

ne kuzim, ovo meni ide? ako sam pretjerao sa mojim zahtjevom za savjet, onda se ispricavam!

pozdrav

Zeljko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...
što vas konkretno interesuje,budući da iz vašeg upita je jasno kako znate o kakvoj se punomoći radi.

 

Ugl konkretna forma,znaci dal je dovoljno napisati da davaoc punomoci zeli da ga primatelj punomoci - Zastupa pred sudskim predmeta i u njegovo ime sudjeluje u predmetima i podnosi zalbe . To je u biti dovoljno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

P U N O M O Ć

Ovim ovlašćujem __________________, iz __________ da može da me zastupa pred svim sudovima u HR, u svojstvu zastupnika u skladu sa odredbama Zakona o parničnom postupku,a posebno da može u moje ime i za moj račun :

1.sastavlja, podnosi,povlači tužbe i odgovara na iste.

2.prizna, povuče ili da se odrekne tužbenog zahtjeva,

3.izjavljuje redovne i izvanredne pravne lijekove,

4.traži ponavljanje postupaka,

5.razgleda spise predmeta,

6.zaključuje poravnanja/nagodbe,

7.predlaže izdavanje privremenih mjera obezbjeđenja,

8.preduzima radnje u ovršnom postupku,

9.sve druge pravne radnje za koje nađe da u povjerenim zastupanjem ide u moju korist,

10.pokreće i vodi postupke ovrhe, određivanja i naplate sudskih penala,

11.naplaćuje sva moja potraživanja i preduzimati sve radnje u vezi sa naplatom pravomoćnih i ovršni odluka.

.

Davatelj punomoći_____________

 

BITNO: dio ovlaštenja kojim davatelj punomoći daje punomoćniku ovlaštenje da može da prizna, povuče ili se odrekne tužbenog zahtjeva je veoma važan dio punomoći.

Davatelj punomoći može te pravne radnje i da izbaci iz punomoći tj. da za sebe zadrži ta prava.

Razlika između riječi (formulacije)

a) povući i

b) odreći se :

1.Povlačenje je pravna radnja koja ima u suštini privremeni karakter i stranka može ponovo da pokrene postupak za ostvarivanje tog prava ili spor podnošenjem nove tužbe,

2.Odricanje je pravna radnja kojom se stranka odriče nekog prava i više ne može da pokrene postupak za ostvarivanje tog prava ili spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

P U N O M O Ć

Ovim ovlašćujem __________________, iz __________ da može da me zastupa pred svim sudovima u HR, u svojstvu zastupnika u skladu sa odredbama Zakona o parničnom postupku,a posebno da može u moje ime i za moj račun :

1.sastavlja, podnosi,povlači tužbe i odgovara na iste.

2.prizna, povuče ili da se odrekne tužbenog zahtjeva,

3.izjavljuje redovne i izvanredne pravne lijekove,

4.traži ponavljanje postupaka,

5.razgleda spise predmeta,

6.zaključuje poravnanja/nagodbe,

7.predlaže izdavanje privremenih mjera obezbjeđenja,

8.preduzima radnje u ovršnom postupku,

9.sve druge pravne radnje za koje nađe da u povjerenim zastupanjem ide u moju korist,

10.pokreće i vodi postupke ovrhe, određivanja i naplate sudskih penala,

11.naplaćuje sva moja potraživanja i preduzimati sve radnje u vezi sa naplatom pravomoćnih i ovršni odluka.

.

Davatelj punomoći_____________

 

BITNO: dio ovlaštenja kojim davatelj punomoći daje punomoćniku ovlaštenje da može da prizna, povuče ili se odrekne tužbenog zahtjeva je veoma važan dio punomoći.

Davatelj punomoći može te pravne radnje i da izbaci iz punomoći tj. da za sebe zadrži ta prava.

Razlika između riječi (formulacije)

a) povući i

b) odreći se :

1.Povlačenje je pravna radnja koja ima u suštini privremeni karakter i stranka može ponovo da pokrene postupak za ostvarivanje tog prava ili spor podnošenjem nove tužbe,

2.Odricanje je pravna radnja kojom se stranka odriče nekog prava i više ne može da pokrene postupak za ostvarivanje tog prava ili spor.

 

Puno hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija