Jump to content

Umirovljen po 6a a želi mirovinu kao HRVI..


allman

Preporučene objave

Molim odgovor na pitanje :da li je izvedivo da iz mirovine u koju sam praktički "otjeran" kao DVO po čl. 6a prijeđem u mirovinu kao HRVI .Napominjem da imam dokumentaciju i dijagnoze za PTSP, poslao sam dokumentaciju,ali neznam kojim putem da ostvarim ovu mogućnost ako postoji naravno.Zanima me i koliko bi ta mirovina bila veća od ove počl. 6a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Znam dva slučaja, ustvari jedan je to već ostvario, a drugi je u postupku prevođenja ili kako već se to stručno kaže. Traje, ali ide... oba su imala HRVI, ali ne kao PTSP. Raspitaj se u HVIDRI, vjerovatno nešto znaju...

Reci nam, ako slučajno znaš, da li su ta dvojica imala priznati status HRVI-a u trenutku ostvarivanja prava na invalidsku mirovinu po članku 6.a?

(Usput, onaj tko je otišao u navedenu invalidsku mirovinu po članku 6.a u razdoblju od 07.11.2001. do 31.12.2004. godine ne podliježe prevođenju.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Ovaj drugi je imao HRVI status, a prvi ... hm, ne znam, nisam siguran, čak mislim da nije imao, znam da je uzeo 6a a sada je u HRVI...

 

Pitao sam jer se ne mora jednako rješavati u oba slučaja.

Naime, ako je HB otišao u invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti po čl. 6.a, a već je imao priznat status HRVI-a, onda je velika mogućnost da je istekao subjektivni rok za traženje obnove postupka, te nadležno tijelo HZMO-a može odbaciti njegov prijedlog kao nepravodoban.

Međutim, u drugom slučaju, odnosno ako je status HRVI-a ostvario nakon odlaska u invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti po čl. 6.a, može - naravno poštujući zakonske rokove - obnoviti postupak i ev. ostvariti povoljniju mirovinu.

Imam još jedno pitanje za kraj: što je sa isplaćenom otpremninom u ovom drugom slučaju? Da li MORH traži njezin povrat (jer je ista isplaćena upravo zato što su otišli u invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti po čl. 6.a)? Ili i to spada pod onu "ko je jamio, jamio".. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam siguran odgovor! Ako si predao zahtjev za status HRVI do 01.012006. izaći ćeš na komisiju za ostvarivanje statusa HRVI. Poslije prvog stupnja papiri idu na drgi stupanj, pa reviziju. Kada dobiješ drugostupanjsko ideš liječniku opće prakse po obrazac IN-1. Tada te vještače u mirovinskom za vojni i civilni dio. Ne mogu ti reći koliko bi dobio jer ne vidim tvoju med. dokumentaciju a o tome ovisi kakva je mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

je napisao:

Znam siguran odgovor! Ako si predao zahtjev za status HRVI do 01.012006. izaći ćeš na komisiju za ostvarivanje statusa HRVI. Poslije prvog stupnja papiri idu na drgi stupanj, pa reviziju. Kada dobiješ drugostupanjsko ideš liječniku opće prakse po obrazac IN-1. Tada te vještače u mirovinskom za vojni i civilni dio. Ne mogu ti reći koliko bi dobio jer ne vidim tvoju med. dokumentaciju a o tome ovisi kakva je mirovina.

 

Očitovanje MORH-a po tom pitanju:

 

1. Navodimo u svezi invalidskih mirovina da nije točno da po prestanku djelatne vojne službe zbog ostvarivanja prava na invalidsku mirovinu po čl. 6.a., osobe odmah pokreću postupak pred HZMO za promjenu osnova umirovljenja po čl. 11. citiranog Zakona, budući se pravo na ostvarivanje prava na mirovinu po jednoj od osnova utvrđuje rješenjem Ministarstva obrane o prestanku djelatne vojne službe, kojeg u ostvarivanju prava na mirovinu provodi HZMO, te prestanak djelatne vojne službe radi ostvarivanja prava na mirovinu po jednoj osnovi isključuje pravo na ostvarivanje mirovine po drugoj osnovi po rješenju HZMO.

 

2. Također, nije upitna zakonska mogućnost da djelatne vojne osobe kojima je djelatna vojna služba prestala s pravom na invalidsku mirovinu u skladu s odredbama Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba, a koje ujedno ostvaruju status hrvatskih branitelja i HRVI-a, u zasebnom postupku prema odredbama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji («NN» broj: 174/04) ostvare pravo na invalidsku mirovinu u skladu s čl. 15. citiranog Zakona, ukoliko je trajni gubitak radne sposobnosti ili nastanak profesionalne nesposobnosti za rad nastao zbog posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u logoru, bolesti, pogoršanja ili pojave bolesti u svezi sa sudjelovanjem u obrani suvereniteta Republike Hrvatske. Međutim, pravo na mirovinu i ta kategorija osoba može ostvariti samo po jednoj, povoljnijoj osnovi, te takav postupak ne predstavlja nikakvu zloporabu Zakona, već zakonsku mogućnost izbora povoljnije mirovine.

 

Ovo je reakcija pravne službe MORH-a na tekst u jednim novinama o simultanom vođenju postupka za odlazak u 6.a i u invalidsku mirovinu. Očito se simultano ne mogu voditi dva postupka. Ali moguće je i zakonski utemeljeno ostvariti 6a a zatim nakon liječenja,pogoršanja bolesti, stjecanja privremenog ili trajnog statusa HRVI ili nečeg sl. pokrenuti postupak za ostvarivanje mirovine po nekoj drugoj osnovi. Otpremnina nije upitna (provjereno).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija