Jump to content

maloljetni branitelji


Retfala

Preporučene objave

Dali ima netko tko mi može pojasniti kako netko ode u gardu sa nepunih 17 god.

 

bio je rat i nije se bas pazilo na detalje - ako oces - 16-17-18 ili bilo koju, samo da hoces pred metak - ti si nas.

 

isto tako se i pisala 100% sposobnost 91 - svi specijalci pa i oni sa 50 - samo ako oces pred metak.

 

eto, koliko ja znam, a znam, tako je to bilo...

 

Invalid sam po ranjavanju.

 

ne znam na licu mjesta, ali ti saznam do utorka i tada ti replyam.

 

drzi se!

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sumnjam da mi itko može pomoći,ja se s tim gadovima borim od 96'. Nedavno sam bio na komisiji i pitao doktora otkud 60%civilstva ako sam prije rata išao u školu, on je odgovorio:Politika sine,politika. A najbolje od svega je to što ne mogu dobiti statu dragovoljca, tj. imao sam potvrdu 2003 a ne mogu dobiti novu koja mi treba za mirovinu .

Gdje je tu pamet? Imam kontinuitet od 30.06.91 do 95 godine i svejedno me j----

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 2. ZOPHBDR kaže:

 

(4) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ukoliko:

– nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili

– nije regulirao obvezu služenja vojnog roka.

 

Pa, ako zadovoljavaš ovaj kriterij (odnosno imaš pisani dokument kojim to možeš potvrditi) onda ne bi smjelo biti dvojbe jesi li dragovoljac ili ne...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čekaj malo jesi li ti bio u zng ili Narodnoj zaštiti zato ako si bio u zng dosta ti je 30 dana pošto nisi bio vojni obveznik,ali ako si bio u Narodnoj zaštiti to je druga stvar za to moraš imati 5.mjeseci do 24.12.1991 a to niko nema zato što je po uredbi ministar rekao da NZ ulazi u oružane postrojbe od 30.6 1991 pa u tom periodu nemožeš imati 5.mj.

svima fali tih 7 dana i po toj osnovi nitko nije ostvario braniteljski status ( svi se sude sa ministarstvom obrane).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je osoba koja je kao dragovoljac i pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (ZNG, Hrvatske vojske, Ministarstva obrane, Policije, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskih obrambenih snaga (HOS-a) te pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je u njima proveo najmanje 5 mjeseci do 24. prosinca 1991. godine), organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske u bilo kojem razdoblju Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: hrvatski branitelj iz Domovinskog rata).

 

Kao što reče kolega naprijed, to vrijedi samo za NZ, a branitelj si ako si bio makar i jedan dan u ZNG (HV), HOS ili policiji.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se za nepotpune informacije, ali da prvo sam bio u N.Z.Ustvari u 10 mj. prošle godine sam dobio pozitivno riješenje od upravnog suda (valjda jedini u županiji) a potom na riješavanje u ured za obranu.Oni su opet napravili po svome i odbili me.Opet sam napisao tužbu i požurnicu upravnom sudu, nazvao ih, da bi mi rekli da ovaj put neće trajati 4.5 god ,već oko 3 :-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo još jedna potvrda kako u cijeloj ovoj priči nema nikakvih pravila igre (da o zakonima i ne govorim) te da nam cijela sudbina ponekad ovisi o nekom tamo referentu koji je dobio posao prije šest mjeseci preko veze i uči se na nama..... Nažalost, preostaje samo jedno - naoružati se strpljenjem, ako ga je još ostalo ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ustvari sam otišao predaleko od glavne problematike u mom slučaju.Sa svim ovim zakonima sam jako dobro upoznat i svjestan sam da tu nema pomoći, osim da budem uporan.Ali još mi se nitko nije javio da mi kaže zbog čega imam u mirovini civilni dio iako nigdje nisam bio zaposlen.Ponavljam da sam pohađao srednju školu pred sam rat.Prvo sam bio u N.Z, potom u 106, a zatim u 5D.P.Zatim sam bio na skrbi-vojnoj, a onda na RZ-u.Kad me više nisu mogli držati na RZ-u , umirovljen sam. :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Retfala je napisao:

Ustvari sam otišao predaleko od glavne problematike u mom slučaju.Sa svim ovim zakonima sam jako dobro upoznat i svjestan sam da tu nema pomoći, osim da budem uporan.Ali još mi se nitko nije javio da mi kaže zbog čega imam u mirovini civilni dio iako nigdje nisam bio zaposlen.Ponavljam da sam pohađao srednju školu pred sam rat.Prvo sam bio u N.Z, potom u 106, a zatim u 5D.P.Zatim sam bio na skrbi-vojnoj, a onda na RZ-u.Kad me više nisu mogli držati na RZ-u , umirovljen sam. :-x

Teško je to reći ako sam nisi vidio na što se odnosi civilni dio invalidnosti. Možemo samo nagađati, bez ikakvog rezultata.

Ja sam možda dosadan, jer ovo ponavljam na svaki ovakav upit, pa ću opet: ako to nisi već učinio, otiđi u nadležni ured HZMO-a i traži uvid u svoj spis predmeta. To je tvoje pravo i ne osvrći se na eventualna izmotavanja službenika HZMO-a. Tada ćeš moći vidjeti koje bolesti/ozljede/ranjavanja su ti u vojnom, odnosno civilnom dijelu invalidnosti i tek tada se može raspravljati, kako kažeš, "zbog čega imam u mirovini civilni dio iako nigdje nisam bio zaposlen".

Gledajući po podacima koje si dao, a s obzirom na tvoj životni i radni vijek, stvarno je trebalo dobro obrazložit takav nalaz vještaka.

Međutim, ovom prilikom ću navesti - primjera radi, bez želje da sugeriram da se nešta slično desilo kod tebe - mogućnost da je netko eventualno imao saobraćajni udes, a koji mu nije priznat kao ozljeda u obrani suvereniteta RH (zato jer se, recimo, dogodio izvan službe ili nakon 30.06.96.). Ponavljam, a poučen iskustvom iz prijašnjih topica, ovo je dato samo kao primjer, samo zato da naglasim da je za odgovor na tvoje pitanje potrebno znati ono što nisi naveo, a što je za odgovor na taj upit jako bitno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam što se zbivalo u prijašnjim topićima ali pretpostavljam s obzirom na primjeru koji si napisao.M ama mi je rekla da sam imao ospice kao mali a mumsa se sječam iz O.Š.-Jebi ga moram se nekad i našaliti.Nije mi u interesu prešučivati možda bitne činjenice jer se nadam da postoji netko tko ovo čita a da mi napiše:Znam kako ti pomoći ili znam osobu koja če pogurati tvoj slučaj.U životu nisam ništa slomio ,niti nastradao u saobračajki.A što se tiče odlaska u mirovinski, već sam napisao šta mi je doktor odgovorio. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime radi se o sljedećem: pred komisiju izlaziš sa npr.: ranjavanjem, PTSP i nagluhosti. Tada ti komisija određuje npr. prvo dvoje je u svezi s ratom , a treće nije - znači za prvo dvoje ti određuje postotak rvi - treće odbacuje. Kada dodješ na mirovinsko, oni kažu: aha, on ima npr. 30+30=60% u svezi rata a ostalo - 40% mirnodopsko.

 

Razumiješ? Osim toga imaš li civilnog radnog staža gleda se i imaš li drugih bolesti koje ti utječu na opću nesposobnost a nisu u svezi rata i po tome se određuje omjer rat/mir.

 

Ali, priči nije kraj, to je samo jedna od varijanti, postoji ih bezbroj - a na kraju ti sve ovisi samo o jednom čovjeku - onom koji ti je određivao omjer i njegovoj dobroj volji. Kako ti on napravi, tako će ti biti. E, sad, ako je ustao na lijevu, ili ga je taj dan žena nadrkala......

 

I na kraju, da, ja znam tko ti može pomoći - pogledaj ime referenta na rješenju i odi do njega pa ga pitaj.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime, to je vječna dilema kod odlaska u mirovinu: u nastojanju da dobiješ opću mirovinu (što znači bitno povoljniji koeficijent) liječnik ti na zahtjev stavi sve živo od čega boluješ ili si bolovao. To je ok, jer tako povećavaš šanse za opću. S druge strane te sve boljke ti ne priznaju u rvi i onda ####š zato što nemaš samo invalidnost u svezi rata već i "civilnu" pa imaš manji omjer rat/mir - time i manju mirovinu.

 

A opet s druge strane, ako ideš samo s onim dg za koje znaš da su u svezi rata i da će ti ih priznati (da bi dobio 100% u svezi rata) - onda ti to možda neće biti dovoljno za opću nesposobnost nego ti uvale profesionalnu što je manji koeficijent pa opet pšiš.....

 

Sve u svemu fino izbalansirano da ima puuuuuuuuno slobode za slobodnu procjenu a time i nepostojanje čvrstih kriterija na koje se možeš eventualno žaliti ako si nezadovoljan...... hebi ga....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetu za referenta ali več sam napisao šta mi je rečeno:Nediraj da ne izgubiš i to što imaš. A što se tiče dobre volje doktora , to je opće poznata stvar. Sve u svemu moj zaključak je dosada da u biti sve ovisi od dobre volje lječnika , referenata, a izgleda najmanje od zakona i prava. Nadam se da se nećete uvrijediti ali mi hrvati nismo zaslužili imati svoju državu jer neznamo upravljati njome.Bitno da svi žure u E-u,e tek smo onda najebali, a možda i bolje kad naši političari neznaju nek opet drugi upravljaju s nama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lega, mani se žaljenja za već onim što je gotovo. Odradi 8 novih nalaza po psihijatru, jedno otpusno pismo, retest po psihologu i traži novo vještačenje radi pogoršanja stanja. To ostvaruješ kod liječnika opće prakse putem obrasca 1-IN. Pazi na točku 5 i točku eventualne napomene. U točki 5 neka piše prvo dijagnoze po PTSP pa sve ostale ali svakako ne kralježnicu a u točki napomene: ima status dragovoljca Domovinskog rata, ima status malodobnika, ima status HRVI, Osobni čin:... Ja imam sve u svezi rata opću nesposobnost i kao malodobniku i tebi to želim1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija