Jump to content

bakina oporuka


anonimno

Preporučene objave

Nakon smrti moga djeda koji mi je zajedno s bakom bio zakonski staratelj,( otac i majka razvedeni, dodjeljen ocu koji je umro) , nasljedstvo se podjelilo pola na baku, a pola na moje dvije tete i mene.Jedna od teta i ja svoj smo dio prepustili baki, dok je jedan teta uzela svoj dio.

Baka je prije 3 godine kod odvjetnika sačinila oporuku gdje sve svoje nasljedstvo ostavlja meni svom unuku.

Da li poslije bakine smrti njene dvije kćeri (moje tete) imaju pravo na kakvo naslijeđivanje, iako je bako isključivo u oporuci mene navela kao jedinog nasljednika ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ovo mi nije jasno! Zašto tete imaju pravo na nužni dio ako je unuk naveden kao jedini nasljednik? Pa čemu onda uopće sastavljati oporuku? O.K., ako nema oporuke, onda mi je jasno da se nasljeđuje zakonski, ali , zar oporuka nije posljednja volja ili tak nešto? Svatko bi trebao moći raspolagati sa svojom imovinom isključivo onako kako želi, bez da netko nakon njegove smrti to osporava!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oporuka je dokument kojega definira Zakon o nasljeđivanju. Da li su odredbe toga zakona dobr ili ne, potpuno je svejedno.

 

Oporučno nasljeđivanje zato je ograničeno zakonskim odrebama i svatko tko piše oporuku zna (a ako ne zna, sam si je kriv ako se tako odnosi prema tako važnoj stvari) da takvim dokumentom može samo ograničeno raspolagati svojom imovinom. Ostavitelj oporukom raspolaže onim dijelomimovine kojim može raspolagati.

 

Postoje druge vrste dokumenata (ugovori o uzdržavanju) kojima se ograničenja oporuke mogu zaobići, i onaj tko želi drugačije raspolagati svojom imovinom može koristiti takve dokumente.

 

Nevjerojatno je kako često se nailazi na ljude koji bi htjeli da oporuka ne bude oporuka, nego nešto drugo što bi njima odgovaralo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zato...

od od 11/4/2007

 

...što je takav zakon!

svi zakonski nasljednici imaju pravo nasljediti (ako to žele i ako prihvaćaju nasljedstvo), pa čak i ako postpji oporuka! Ne zaboravi da su zakonski nasljednici ipak najbliža rodbina i zakon ih na taj način štiti.

 

 

Fućkaš ti takav zakon!!! NIJE pravedno da svi zakonski nasljednici imaju isto pravo prilikom nasljeđivanja. Nikad sve nije crno ili bijelo, a zakon baš tako gleda na stvari. Upravo iz tog razloga bi trebalo postupiti prema oporuci (valjanoj, of kors!). Valjda ostavitelj zna zašto je odlučio to što je odlučio!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Fućkaš ti takav zakon!!! NIJE pravedno da svi zakonski nasljednici imaju isto pravo prilikom nasljeđivanja. Nikad sve nije crno ili bijelo, a zakon baš tako gleda na stvari. Upravo iz tog razloga bi trebalo postupiti prema oporuci (valjanoj, of kors!). Valjda ostavitelj zna zašto je odlučio to što je odlučio!

 

Možeš tome doskočiti tako da postupiš kako ti je savjetovao/la koleg(ic)a par postova prije-zaključite ugovor o doživotnom uzdržavanju. I u slučaju osporavanja, ti nasljeđuješ, jer na tebe prelazi pravo vlasništva trenutkom smrti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fućkaš ti takav zakon!!! NIJE pravedno da svi zakonski nasljednici

 

A zašto mislite da zakon mora biti pravedan? Neću Vas pitati zašto mislite da nije pravedno, jer je to samo po sebi razumljivo - pravedno je ono što VI smatrate pravednim, to je nepotrebno i navoditi. A zakon treba provoditi ili ne, ovisno o tome da li ga VI smatrate pravednim.

 

Nedavno sam imao posla s nekim rođacima koji su upravo tako odlučili da zakon nije pravedan pa su drugoga rođaka bez pardona opelješili za njegov zakonski dio u ime pravde koju su oni proglasili.

 

To da je osnovna pravednost u tome da zakon vrijedi jednako za sve, a ne da bude pravedan jer pravedan naprosto ne može biti baš zato što život nije crn ili bijel, za Vaš intelektualnu razinu je očito nedostupno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija