Jump to content

pravo na mirovinu poginulog branitelja HVO


almir

Preporučene objave

Molim odgovor: dali mi netko može pomoći savjetom, muž mi je poginuo 15.07 1992 u Vidovicama na prvoj borbenoj crti obrane BOS.POSAVINE ja i ćerkica živimo u Orašju jer nemamo pravo na hrvatsko državljanstvo -neznam toćno zašto- iako mi je muž odlikovan trolistom , spomenicom domovinskog rata, redom Zrinski i Frankopan. itd. dali ja i moja kćer imamo ikakvo pravo kao obitelj poginulog branitelja jer mi u BIH primamo invalidninu 380 KM. kćer mi sad ide u 3 razred srednje škole u Orašju, zanima me kad već meni nisu sve ove godine dali baš nikakvu mirovinu dali moja kćer ima pravo na domovnicu , djećiji doplatak, školovanje u Hrvatskoj. DALI IMAMO IKAKVA PRAVA I KOME DA SE OBRATIM ZA POMOĆ, SVE OVE GODINE ĆEKAM NEKI DOGOVOR IZMEĐU hrvatske i bih SAD SU GA NAPRAVILI ali moja kćer i ja nemamo nikakva prava jer nismo HRVATSKI DRŽAVLJANI. moželi mi itko pomoći šta da radim. oprostite ako tražim previše

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz dužno poštovanje prema svim pripadnicima HVO-a, ali kakve veze imaju oni sa Hrvatskom. Ni ja ne tražim ništa od BIH iako sam 1991. sudjelovao u obrani Bos. Posavine i puno je naših poginulo u BIH i nije se smjelo reči da je to bilo tamo. Hrvatsko je puno ljudi riješila sa strane i vrijeme je da zbrine svoje branitelje. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gip je napisao:

Uz dužno poštovanje prema svim pripadnicima HVO-a, ali kakve veze imaju oni sa Hrvatskom. Ni ja ne tražim ništa od BIH iako sam 1991. sudjelovao u obrani Bos. Posavine i puno je naših poginulo u BIH i nije se smjelo reči da je to bilo tamo. Hrvatsko je puno ljudi riješila sa strane i vrijeme je da zbrine svoje branitelje. Pozdrav.

Poptisujem sve napisano,ipak je vrijeme da svako pobrine za svoje,eventualno bi ako smo financijski jaki mogli pomoć pripadnike hvo,pod uvjetom da ima prebivalište u rh,znači da je porezni obveznik itd pomoć napr. razlikom mirovine do primanja da je bio pripadnik HV pod istim uvjetima a.kao i HV branitelji.Ostalo je neprihvatljivo ipak smo dvije države barem pravno gledano.

I u USA iam marinaca Hrvata invalida rata,ali nisu Hrvatski branitelji,itd.A bogami i oni NATO su perjali po JA,i ostali srpskim postrojbama(jedinicama).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hmmmm.... Svaka čast na osobnim mišljenjima, samo to nije ono što je žena pitala.... Pa hajde sada kad više nema anonimaca koji zachatavaju da se suzdržimo od nepotrebnih komentara.

 

Zakon kaže:

 

(2) Prava prema ovome Zakonu ostvaruju državljani Republike Hrvatske, a strani državljani samo ako ih ne ostvaruju od države čiji su državljani ili od države na čijem području imaju prebivalište.

 

Tako da ukoliko je moguće dokumentima dokazati kako je pokojni gospodin (čast i slava mu) stradao u obrani RH, trebali bi imati i nekakva prava. Kažem "trebali" jer ne mogu sa sigurnošću tvrditi da ćete ih i ostvariti....

 

Ukoliko ste malo pratili postove na ovom forumu, mogli ste uočiti da niti u slučajevima gdje je situacija potpuno čista ponekad ne ide bez problema, da treba puno truda i živaca, pa pretpostavljam da niti vaše nastojanje u ostvarenju nekakvih prava neće biti ni lako ni brzo.

 

Morate se raspitati o vašem slučaju u nekom od ureda državne uprave (odjela za skrb) a u krajnjem slučaju, nazovite MOBMS info telefon pa se tamo raspitajte, uz telefone dežuraju stručnjaci koji će vas zasigurno znati uputiti...

 

Sretno :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otvoreni telefoni MOBMS-a za hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji

 

Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti organiziralo je od ponedjeljka, 25. listopada 2004. godine, kontinuirano dežurstvo timova za prijem i odgovore na telefonske upite stranaka iz područja djelatnosti Ministarstva za hrvatske branitelja iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji. Navedene aktivnosti provodit će se svakog radnog dana, od 9,00 do 16,00 sati (sa stankom od 12,00 do 12,30 sati), na dva posebna broja telefona: 01-3633-910 i 01-3633-911, a strankama će odgovore davati kompetentni djelatnici iz Uprava Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti prema slijedećem rasporedu problematika:

 

PONEDJELJAK: Stambena – Branitelji

UTORAK : Pravna – Branitelji

SRIJEDA: Stambena – Pravna

ČETVRTAK: Branitelji – Stambena

PETAK: Pravna - Stambena

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

almir je napisao:

... DALI IMAMO IKAKVA PRAVA I KOME DA SE OBRATIM ZA POMOĆ, SVE OVE GODINE ĆEKAM NEKI DOGOVOR IZMEĐU hrvatske i bih SAD SU GA NAPRAVILI ali moja kćer i ja nemamo nikakva prava jer nismo HRVATSKI DRŽAVLJANI. moželi mi itko pomoći šta da radim. oprostite ako tražim previše

Prije svega trebate znati da se prava iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Doovinskog rata ni u jednom segmentu ne odnose na pripadnike HVO-a i članove njihovih obitelji, već isključivo na hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji (u Zakonu se točno navodi tko je sve obuhvaćen pojmom "hrvatski branitelj", pripadnici HVO-a se ne navode u tom smislu).

Pripadnici HVO-a i članovi njihovih obitelji, koji nisu ostvarili svoja prava u RH, moraju ih ostvariti u BiH, što ste Vi već uspjeli (navodite da imate priznatu obiteljsku invalidninu iza pok. supruga).

Novčana razlika između prava koja članovi obitelji poginulog pripadnika HVO-a ostvaruju u BiH i onih koje ostvariju članovi obitelji poginulog hrvatskog branitelja u RH "pokrivena" je Ugovorom između RH i BiH o suradnji na području prava stradalnika rata u BiH koji su bili pripadnici HVO-a i članova njihovih obitelji, a koji je stupio na snagu 1. srpnja 2006.

Sukladno članku 5. stavku 2. toga Ugovora, BiH je obvezna dostaviti RH pravomoćna rješenja o priznatom pravu prema svojim propisima za pripadnike HVO-a iz članka 1. stavka 1. točke 8. ovoga Ugovora (članovi obitelji poginulog, nestalog ili zatočenog pripadnika HVO-a).

Dalje, po članku 6. stavku 4. Ugovora RH obvezna je tim osobama isplaćivati razliku između visine mjesečnog iznosa obiteljske invalidnine ostvarene po pravomoćnom rješenju nadležnog tijela BiH i visine mjesečnog iznosa obiteljske mirovine koju bi ista osoba ostvarila po pravnim propisima u RH.

 

Rok za podnošenje zahtjeva za obiteljsku mirovinu nije određen, pa je zahtjev moguće uvijek podnijeti.

Ugovor se odnosi:

- na članove uže obitelji (bračni drug, djeca rođena u braku ili izvan braka, posvojena djeca i pastorčad), roditelje, očuha, maćehu i posvojitelja poginuloga, zatočenoga ili nestaloga pripadnika HVO-a u ratnim djelovanjima i ako su hrvatski državljani;

– na izvanbračnog druga koji se smatra članom uže obitelji, poginuloga, zatočenoga ili nestaloga pripadnika HVO-a u ratnim djelovanjima, ako s tim pripadnikom HVO-a ima dijete, te ako je do njegove pogibije, smrti, zatočenja ili nestanka s njime živio u zajedničkom kućanstvu najmanje tri godine, da je hrvatski državljanin, a izvanbračna zajednica utvrđena je u izvanparničnom sudskom postupku.

 

Sami ste u svom pitanju utvrdili koji je Vaš osnovni problem, a to je da VI i Vaša kćer nemate hrvatsko državljanstvo (traži se i za invalide pripadnike HVO-a i za članove obitelji poginulog, nestalog ili zatočenog pripadnika HVO-a).

 

Znači, prije svega trebate riješiti pitanje državljanstva za Vas i Vašu kćer (ili samo za kćer - ukoliko ste stupili u novi brak). Postojanje državljanstva BiH ne bi trebala biti zapreka za ostvarivanje državljanstva RH, jer obje države, koliko je meni poznato, dopuštaju dvostruko državljanstvo.

 

Dodatne informacije u vezi s ostvarivanjem ovoga prava možete saznati od Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje preko Pozivnog centra 01/4891 666, te na njihovoj internetskoj stranici www.mirovinsko.hr.

Sretno!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija