Jump to content

Ugovor o dozivotnom uzdrzavanju bez uzdrzavanja?


anonimno

Preporučene objave

Imam mogucnost potpisati ugovor o dozivotnom uzdrzavanju, sa jednom starijom osobom.

Ona je rekla da NE zahtijeva nikakvo uzdrzavanje, vec da joj isplatim otpirilike 50% trzisne vrijednosti stana, a zauzvrat - nakon njene smrti dobijem stan.

Bilo kakav kupoprodajni ona odbija.

 

Kako joj nisam u mogucnosti pruzati njegu (a,ona to i ne trazi), ne bih zelio da me netko tuzi nakon njene smrti i pobija ugovor,jer nisam ispunio obaveze navedene u istom.

 

Zanima me, moze li se u ugovoru umjesto

uzdrzavanja i njege , staviti da uzdrzavanu osobu uzdrzavam dozivotnom rentom, koju cu joj isplatiti na prethodno dogovoreni nacin?

 

u zakonu pise :

 

Članak 584.

 

(1) Na ugovor o doživotnom uzdržavanju primjenjuju se opće odredbe ovoga Zakona o izmijenjenim okolnostima.

(2) Sud može pravo primatelja uzdržavanja preinačiti u doživotnu rentu ako to odgovara objema ugovornim stranama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ugovoru se mora, među ostalim, navesti i način uzdržavanja. Mislim da nema zapreke da se umjesto uzdržavanja u naturi, odredi odmah i novčana renta.

Međutim, nisam sigurna da je moguće odrediti fiksni iznos od kojeg će se skidati mjesečne rente, budući da je to aleatorni ugovor (što konkretno znači da se vrijednost uzdržavanja može odrediti tek u trenutku smrti, jer ovisi o dužini vremena uzdržavanja.)

Nadam se da će vam se javiti netko sa boljim poznavanjem sudske prakse.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Pitaj je kako su joj rodjaci? :roll:

 

kaze da nema rodjaka :-(

 

ona konkretno trazi 30 000 EUR (stan vrijedi mozda 55-60) i da zivi u stanu do svoje smrti

 

kupoprodajni nema sanse da potpise

 

najvise bi volio, kada bi u ugovoru pisalo da sam joj isplatio toliko i toliko,a da ce ona to trositi na mjesecne potrebe, po svojem nahodjenju , do kraja svog zivota...

 

neznam jeli to moguce

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

ona je osigurana...dobila je sto je htjela...

 

Aha, a što ako se predomisli, sad bi nešto drugo htjela, ne odgovara joj, možda je nagovore ti rođaci koje nema. A tebi ostane puna glava problema i propalih planova i krivo uloženog novca... :jesamglup:

To ti je od mene malo crnjaka, iskustvo, pa neka ti znalci dalje odgovaraju, pozdrav :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da ne razlikuješ dvije stvari.

 

Prva je valjanost ugovora, odnosno koliko je posao "čist" i pravno osporiv.

 

Druga je učinkovitost zaštite ako ti netko osporava ugovoreno.

 

Poslužit ću se primjerom koji možda nije baš primjeren, ali onako za razjašnjenje je dobar:

 

Recimo da napustiš svoj stan i da se netko useli u njega. Pravno si čisti vlasnik i uživaš svaku moguću zaštitu.

 

Ali će ti trebati godine da te sud vrati u njega, ako uljeza nisi osobno izbacio iz stana, samovoljno, nasilno i ne birajući sredstva, u roku odmah, a po mogućnosti i malo brže.

 

Ovo nije teorija, bilo je takvih slučajeva i u novinama, a čuo sam za njih i osobno, jedan se desio i u mojoj ulici.

 

Drugi primjer: jedna "stara", "slaba" i "nemoćna" žena prodala je istu kuću nekoliko puta. Svi kupci su imali "čiste papire", niti jedan nije godinama uselio nego su se vukli po sudu.

 

Dakle, razmotri ne samo koliko se možeš osloniti na ugovor nego i to što se može desiti pri realizaciji. Recimo, raspitaj se nije li osoba koja ti to nudi predlagala isto već nekom drugom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uvjeren sam da to nije predlozila samo meni

 

ali, kad se potpise taj ugovor, na osnovu njega se u zemljisniku stavlja plomba i nakon njene smrti, ja se imam pravo uknjiziti na stan (raspitao sam se)

 

ako je netko potpisao ugovor s njom, nakon mene...taj se ne moze knjiziti

 

a,ja ...naravno da nebi to potpisao ni dao novce, ako papiri od stana nisu 100% cisti

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

spirou je napisao:

ako je netko potpisao ugovor s njom, nakon mene...taj se ne moze knjiziti

 

Evo opet mene crnjaka

a ako je netko nešto potpisao prije tebe? i nije stavio plombu?

Nekako mi se to sve čini sumljivo, pa kad si već sklon riziku, što ne uložiš te pare u neki investicijski fond, računaj malo koliko bi mogao dobiti za vrijeme dok čekaš da dođeš do tog stana i grizeš se hoće li sve biti u redu, svakako i to je rizično ulaganje ali mi se čini bolje od onog što namjeravaš

jedino ako gđu ne poznaješ jako dobro, ali i onda, vjeruj mi, pitaj se, ako si uvjeren da to nije predložila samo tebi, zašto nitko nije već realizirao taj projekt?

I još nešto, mislim da nije za zgoreg znati što ta osoba planira s novcima koje bi dobila tako. Možda nije bitno, ali kao da nešto nedostaje... :čeka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto gdja. baba traži samo 50% a ne više.

 

Recimo da oporukom ostavi pola stana nekom drugom. On useli instant u času kad ona umre. Oporuka nije nigdje "plombirana".

 

Dotični pobija tvoj ugovor jer tražiš nesrazmjerno onome što si uložio. Njegova je oporuka pravno valjana.

 

Što bi kazalo pravo u takvom slučaju, ne znam, ali sa sigurnošću znam da bi - štogod reklo da reklo - to bilo nakon dugo vremena. A ti bi sve to vrijeme bio i bez stana i bez novaca.

 

Uostalom, vidim da si odlučio.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija