Jump to content

podjeljena odgovornost ?


leonarda

Preporučene objave

Ima li netko slično iskustvo...? Naime sudionik sam prometne nezgode u kojoj je na moj automobil naletio kombi, sa stražnje strane.Želeći skrenuti lijevo sa prometnice dala sam propisno lijevi žmigavac,više od 50 m,a kombi koji je izjurio iz zavoja ( iza mene ) ,sa oko 100km ( dozvoljeno 70 !! ) udario je u zadnji lijevi dio mog auta dok sam već bila u fazi skretanja sa ceste na kolni ulaz ,sa prednjim kotačima već na bankini. Uz kočenje je udario u mene i odbacio auto još nekoliko metara dalje prema sredini ceste i zarotirao ga tako da sam gledala u smjer iz kojeg sam došla. Prema policijskom izvještaju to je podjeljena odgovornost, jer je navodno kombi bio u fazi obilaženja ( kao "propisno" ),a ja balavica nisam provjerila dali mogu obaviti radnju...itd. Molim nečije razumno mišljenje,koliko šanse ima ovakva situacija na sudu,tj. koliko sudski vještak može razjasniti situaciju,jer prema mom mišljenju tom tipu jako odgovara ovakav rasplet .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

leonarda je napisao:

Ima li netko slično iskustvo...? Naime sudionik sam prometne nezgode u kojoj je na moj automobil naletio kombi, sa stražnje strane.Želeći skrenuti lijevo sa prometnice dala sam propisno lijevi žmigavac,više od 50 m,a kombi koji je izjurio iz zavoja ( iza mene ) ,sa oko 100km ( dozvoljeno 70 !! ) udario je u zadnji lijevi dio mog auta dok sam već bila u fazi skretanja sa ceste na kolni ulaz ,sa prednjim kotačima već na bankini. Uz kočenje je udario u mene i odbacio auto još nekoliko metara dalje prema sredini ceste i zarotirao ga tako da sam gledala u smjer iz kojeg sam došla. Prema policijskom izvještaju to je podjeljena odgovornost, jer je navodno kombi bio u fazi obilaženja ( kao "propisno" ),a ja balavica nisam provjerila dali mogu obaviti radnju...itd. Molim nečije razumno mišljenje,koliko šanse ima ovakva situacija na sudu,tj. koliko sudski vještak može razjasniti situaciju,jer prema mom mišljenju tom tipu jako odgovara ovakav rasplet .

 

 

Znači, sraz vaših vozila je bio na lijevoj prometnoj traci??

Kojim dijelom kombija je on udario u vaše vozilo, sredinom ili lijevim prednjim dijelom kamiona??

Gdje su bili tragovi kočenja od kombija??

 

Škakljive su to stavri za objektivnu ocjenu bez uvida u fotografije, dokaze!!

 

Kako da objasnim, on recimo ima tragove kočenja na lijevom prometnom traku, što znači da je uočio vaše skretanje određeno vrijeme prije, odnosno uočio vas je na određenoj udaljenosti prje početka svojih tragova kočenja (govorim o vremenu koje prođe od zapažanja opasnosti vozača, djelovanja kočnica i početka kočenja-ZAUSTAVNOM PUTU).

 

Ako se vratite na mjesto događaja i postavite svoje vozilo na mjesto gdje ste skretali i odete na određenu udaljenost od početka tragova njegovog kočenja dođi ćete na poziciju gdje je on uočio da vi započinjete fazu skretanja!!

 

I sad ako je njegova pozicija bila dosta udaljena od mjesta prometne nesreće ispada da je on stvarno davno zpočeo fazu pretjecanja, uočio je vaše skretanje, odlučio kočiti, kočio i na kraju završio u stražnjem kraju vašeg automobila!!

 

Ma teško je to ovako objašjavat, to su škakljive prometne nesreće ali prometni vještaci vam u svakom slučaju mogu pomoći više nego moja naklapanja!!! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema policijskom izvještaju to je podjeljena odgovornost

 

ovakvo nesto "prema policijskom izvjescu" ne moze postojati.

 

buduci da sam pogledao odgovore koje si do sada dobila, snazno ti sugeriram da pomoc potrazis negdje drugdje posto, po mom misljenju, ovdje ne postoji nitko tko ti je sposoban odnosno voljan pruziti isprvno tumacenje i/ili savjet u konkretnom problemu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prometni vještak bi mogao dosta toga razjasniti, ali po mojem mišljenju oboje ste krivi, i tako bi mogao i vještak napisati. niste napisali protiv koga se vodi postupak, tj. tko je okrivljenik u konkretnom slučaju? kombi koji je zaobilazio vaše vozilo može biti tretirano kao da je propisno obilazio, međutim dolazio je iz zavoja prevelikom brzinom, te je krivo procjenio da će moći svoju radnju obaviti bez opasnosti za vozilo ispred sebe. on je trebao biti prijavljen zbog prebrze vožnje, a vi jer ste započeli radnju skretanja bez da ste se uvjerili da tu radnju možete učiniti bez opasnoti po druge sudionike u prometu, u ovom slučaju za nadolazeći kombi. za prometnu nezgodu po mojem mišljenju, krivi ste oboje, pa ćete shodno tome i dobiti vjerovatno rjšeenje kojim ćete i jedan i drugi odgovarati za učinjeni prekršaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za prometnu nezgodu po mojem mišljenju, krivi ste oboje,

 

... sto bi valjda trebala biti famozna "podijeljena odgovornost", apstraktni pojam nepoznat u prekrsajnom postupku.

 

u rjesenju prekrsajnog suda ne postoji izraz "kriv je, ali polovicno" vec ili "kriv je" ili "postupak se obustavlja".

 

odoh odavdje uz nepromijenjeno misljenje da ignoriras sve napisano te da pomoc treba traziti negdje drugdje, ovdje se izlazes opasnosti da uslijed pogresnih tumacenja krivo koncipiras obranu/izlozis se dodatnom, nepotrebnom trosku....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa što čovijek danas mora imati i oči na leđima radi luđaka koji misle da su na trkalištu ?

Ma kakva podjeljena odgovornost, kombi je kriv jer je preticao gdje nije smio ( neposredno iza zavoja preglednost slaba ).

 

Vi jedino možete odgovarati ako ste skretali preko pune crte na cesti ili bili pod utjecajem alkohola.

 

Ovo danas što se događa na našim sudovima je stvarno smješno, pazite , vozite auto i morate imati oči na leđima a ko če onda gledati naprijed !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, ono što vam sugeriram, kosta vas mozda pola sata slobodnog vremena, odete na prekrsajni sud kada pocne postupak(telef.provjeriti jel doslo do njih uopce),zatrazite uvid u spis, ali naravno kod upisnicarke, i toliko budete ljubazni da ishodite skicu mjesta i dinamike prometne, ili ako ako znate koje 2,3 stvari morate pogledati, tada to ucinite i TADA ce te znati sto ciniti...ostalo je sve, ali bas sve i svaki savjet naklapanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se utvrdi da zbog zavoja prije skretanja nisi mogla učiti vozilo i da bi brzina kretanja vozila koje te udarilo u uzročnoj vezi kao i njegovo preticanje nema tvoje odgovornosti u prekšajnom postupku. U građanskoj parnici isto tako ali ako se utvrdi da si prije skretanja mogla uočiti vozilo i ako njegova brzina ma da i bude veća a da nije u uzročnoj vezi smatra se da je uzrok nezgode promjena pravca kretanja tvog vozila.

Dakle vještak mora odgovoriti na ta pitanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam sve ovo i nedavno doživjevši prometnu u kojoj me tip doslovno pokupio na autocesti ne mogu vjerovati komentarima koji se ovdje iznose! Ispada da smo i ova osoba kao i ja u svom slučaju krive što smo u tom trenutku upravo i bile na cesti!! Ovo je suludo.....jedva čekam policijski zapisnik i rasplet svega pa ću se javiti jer ovo ovdje što ljudi tvrde je nevjerojatno (da se ne izrazim primitivnijim riječnikom).

Znači da je ova djevojka trebala vidjeti otraga kombi koji će ju udariti bude li skrenula tamo kamo mora i zbog toga je trebala valjda nastaviti ravno a ne skrenuti jer je njeno skretanje i pravo na skretanje opasno po ovog otraga ! ? Kriste...pa to dođe da sam sebe upucaš od nebuloza!

Isto tako sam i ja valjda kriva što sam bila u krajnjem lijevom traku autoceste i što tip nije gledao pa se uključio na autocestu kroz tri trake pokupivši mene u tom krajnjem lijevom u koji sam poštujući prometnu kulturu prestrojila da bi se baš on nesmetano uključio na autocestu.....Ne mogu vjerovati kakve sve komentare ovdje ljudi daju. Nemojte mi zamjeriti ali ogorčena sam na ovakve nebuloze! Tip na procjeni štete je samo komentirao po pogledu na štetu na autu slijedeće: "Malo teško da ste vi kriva obzirom na ovo što vidim...."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tip na procjeni štete je samo komentirao po pogledu na štetu na autu slijedeće: "Malo teško da ste vi kriva obzirom na ovo što vidim...."

 

jedno je krivnja za prekršaj, drugo je odgovornost za štetu ..

različite stvari, različita pravna područja, različito se utvrđuju potrebne činjenice..

 

a vi i dalje možete tupite po svom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po vama sam trebala otići -a da ni ne znam mogu li?! I što...reći policiji da me "posjeti" kod kuće jer mi se žuri...nevjerojatni ste......No, kako kažem...jedva čekam rasplet pa i pod cijenu vlastite odgovornosti koju imam obzira i preuzeti a ne poput tog tipa koji nema m...... ni priznati krivnju!

Osim toga.....teško vam drži vodu mišjenje da me je na mobitel savjetovao "nesposoban policajac". Iako je u ovoj državi sve moguće kao i kontradiktorne interpretacije zakona od strane "stručnjaka"...pa ispada "tko jači taj tlači..."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policijski zapisnik neće odgovriti na pitanja, što je uzrok nezgode i što je bilo potrebno učiniti da se nezgoda ne dogodi dakle za oba vozača. To se utvrđuje prema brzini kretanja oba vozila u odnosu na moguće reakcije vozača pa tako iz ove ralacije proizlazi suodgovornost. Vozač -vozilo cesta. Policija opisuje stanje na mjestu ponekad i vrlo površno. Savjet ti je potraži vještaka dok nije kasno jer ovo pitanje je kompleksnio i za stručnjake. Postoji opasnost da zbog neznanja možeš biti u cjelosti odgvorna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Priznajem neznanje u odnosu na ovo što mi govorite (nadam se dobronamjerno zbog savjeta) ali kako mogu biti jedini krivac ako mu je (policajcu) tip rekao da mu je zasmetalo vozilo s desne strane i da nije imao kamo nego u mene. Stajala sam kraj njega i policajca dok je to izjavio policajcu.

Stvarno ne razumijem....

Prema dopsiu njegove osiguravajuće kuće navodno je izjavio njima suprotno: da sam ja lupila njega. Naravno da to razumijem jer oni štite sebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

o tome se cijelo vrijeme i govori ovdje..

 

možete vi misliti što god hoćete, on je rekao ovo, on je rekao ono, vi ste rekli ovo ili ono, policajac vam je rekao....tako možete do sutra..

 

bitno je jedino i samo ono što se može utvrditi temeljem tragova konstatiranih zapisnikom o očevidom, fotodokumentacijom i sl.

 

a ove priče i pričice zadržite za razgovore uz kavu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija