Jump to content

Potvrda o nekažnjavanju?


anonimno

Preporučene objave

Ukoliko "netko" zbog razbojništva dobije uvjetnu kaznu (kratkog trajanja, ne znam tocno), da li mu kazneno djelo ostaje za stalno u dosjeu, to jest, da li ikada se moze nadati potvrdi o nekaznjavanju (me znam tocan naziv)?

Procitao sam da se nakon nekog vremena (par godina) odredjena djela "brisu", tojest da se moze dobiti potvrda o nekaznjavanju, zanima me da li to vrijedi za sva kaznena djela, ili samo za odredjena? I da li pri tome tezina pocinjenog djela utjece na moguce odluke?

 

beskrajno sam zahvalan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na rehabilitaciju imaju svi građani protiv kojih se vodio kazneni postupak, a koje su izdržale kaznu, ili im je ona oproštena ili je zastarjela..

Ovo pravo nastupa protekom u Kaznenom zakonu predviđenih rokova, koji opet ovise o vrsti izrečene kazne i njezinu trajanju, kao i o tome da u međuvremenu osoba nije osuđena za novo kaz. djelo.

Podaci o osuđivanosti nalaze se u kaznenoj evidenciji i do tih podataka mogu doći samo sudovi, drž. odvjetništvo i to za potrebe kaz. postupka, eventualno državna tijela na njihov obrazložen zahtjev ukoliko se radi o osobi kojoj bi se u toj službi povjeravali određeni poslovi, i eventualno MUP. Sama osuđena osoba može dobiti podatke ako joj trebaju za ostvarenje nekih prava u stranoj državi.

Ova evidencija je ustrojena i vodi se pri Ministarstvu pravosuđa.

Drugo su podaci "o nekažnjavanju" kako se to udomaćilo među ljudima, a potvrda se traži radi prilaganja zamolbama za posao.

To je potvrda koja se dobije od suda, prema mjestu prebivališta, u kojoj stoji - da se protiv te i te osobe se vodi - ne vodi kazneni postupak, u vrijeme izdavanja potvrde...

Treba li još nešto?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eventualno državna tijela na njihov obrazložen zahtjev ukoliko se radi o osobi kojoj bi se u toj službi povjeravali određeni poslovi

 

to znaci da ukoliko je osoba kaznjavana ne moze dobiti poslove u javnim (drzavnim) sluzbama, ili?

 

I imam jos jedno pitanje, vezano uz uvjetne kazne. Ne znam kako da se tocno izrazim, buduci da imam jos uvijek problema sa hrvatskim jezikom, no to je zamjena za zatvorsku kaznu, u tijeku koje pocinitelj ne smije uciniti kazneno dijelo? ili samo odgoda zatvorske kazne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo oko zapošljavanja - njihova procjena i njihova odluka, ali i to da li će i provjeravati da li je osoba koju zapošljavaju osuđivana, to će raditi možda službe od posebnog državnog interesa, inaće baš i ne, samo ona druga potvrda...Ljudi budu osuđeni i zbog recimo kaz. djela izazivanja prometne nesreće, a to ne znaći odmah i da je takva osoba kriminogena ponašanja...

Uvjetna osuda je mjera upozorenja, sastoji se od izrečene kazne i roka tzv. kušnje, u kojemu se ta izrečena kazna ne izvršava, pod uvjetom da osoba ne počini novo kaz. djelo ili ne ispuni neke dodatne obveze ukoliko ih je sud uz taj uvjet izrekao. Može se, a ne mora, u tim slučajevima opozvati, pa se onda ide na izdržavanje izrečene kazne.

Bitno je nakon osude - kloniti se takvih i slićnih aktivnosti...nema opoziva, nema brige oko toga...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
  • 4 godina kasnije...

zanima me mogu li izvaditi potvrdu o nekažnjavanju ako me netko :-) tužio za dugovanje od tisuću kuna u biti tužila me bivša firma

znači došla mi je tužba ja sam odg. da nisam kriva za manjak i dobila odg. da ostaju pri tužbi i poslje toga ništa više

a sad mi treba potvrda zbog posla

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

versa je napisao:

zanima me mogu li izvaditi potvrdu o nekažnjavanju ako me netko :-) tužio za dugovanje od tisuću kuna u biti tužila me bivša firma

znači došla mi je tužba ja sam odg. da nisam kriva za manjak i dobila odg. da ostaju pri tužbi i poslje toga ništa više

a sad mi treba potvrda zbog posla

 

iz ovog opisa proizlazi da se radi o građanksopravnom odnosu. poslodavac vam nije na teret stavio počinjenje kaznenog djela? ako se dakle vodi parnični postupak, onda bez problema možete na sudu ishoditi potvrdu o tome da se protiv vas ne vodi kazneni postupak niti je protiv vas podignuta optužnica koja je stala na pravnu snagu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija