Jump to content

porez i invalidnost


anonimno

Preporučene objave

U radnom odnosu sam gotovo 10 godina i prije godinu dana saznala sam da kao 100% invalid imam pravo na koeficijent 2 , odnosno na neoporezivi dio iz plaće od 3200 kn, a ne na 1600 kn kako mi je poslodavac godinama računao :-(

Potrebno je bilo samo odnijeti rješenje o invalidnosti

(kojeg imam od rođenja) u poreznu upravu i upisati u poreznu karticu drugi koeficijent. Nakon toga , poslodavac mi dobro obračunava plaću ( nekih 450 kn ja dobijem više ).

Od porezne uprave mogu tražiti povrat za jednu godinu, ali sam sad načula da mogu tražiti isplatu od poslodavca po Zakonu o radu čl.126 i to za zadnje tri godine, jer je nakon toga zastara.

Poslodavac se ne može izvući da nije znao jer je invalidnost očigledna.

E sad me zanima da li je to točno i da li imam pravo tražiti isplatu?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslodavac može (ali ne mora) sukladno Pravilniku o porezu na dohodak čl. 2. i 6., isplatiti potporu zbog invalidnosti zaposlenika u iznosu do 2.500,00 kn godišnje. Taj vid isplate ne podliježe obvezi plaćanja poreza i ne smatra se plaćom radnika.

 

U pravilu se ovakve isplate isplaćuju radnicima koju su stekli invalidnost tijekom radnog odnosa.

Prema vašim navodima vi imate invalidnost od rođenja te smatram da se ovo na vas ne može primijeniti.

No, to ne znači da nećete pokušati.

Pretpostavljam da vaš poslodavac ima ispravan stav prema invalidima te ako ima financijskih sredstava da će vam to i platiti.

Želim vam da uspijete.!! :clap:

 

Dakle, jedino vam se može isplatiti temeljem gore navedenog prava a za svaku drugu isplatu poslodavac mora platiti pripadajuće doprinose, porez i prirez.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da se nismo razumjeli.

Smatram da me poslodavac morao upoznati s mojim pravima kad me zapošljavao, odnosno pošto je bio upoznat s mojom invalidnošću, trebao mi je na plaći uzeti u obzir neoporezivi dio od 3200kn.

Oni su mi računali s faktorom 1, tj, neoporezivo 1600 od plaće i time plaćali više poreznoj , umjesto meni.

Znaći ako je plaća cca 6000 kn, a neoporeziv dio 3200, onda je porezna osnovica 2800, a ne 4400 kako su oni računali. Oni su plaćali više poreza nego što su trebali, a time su oštetili mene, jer tu razliku bi ja inaće dobila.

Smatram da nije moj problem što su oni krivo obračunavali i da imam pravo na nadoknadu štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jako mi je žao što ste izgubili svoje pravo na uvećanu poreznu osnovicu zbog invalidnosti.

No, Pravilnik o porezu na dohodak čl. 66. st. 3. decidirano kaže da porezni obveznik mora od porezne uprave zatražiti izdavanje obrasca PK.

Poslodavac je dužan sukladno priloženom obrascu PK uredno evidentirati vaš osobni odbitak i prema njemu obračunavati plaću.

To što je vidljivo da ste invalid ne mora značiti i da ste u nadležnim službama dokumentacijom regulirali činjenično stanje.

Osobno znam osobu koja je invalid 5 godina i tek je prije 2 mjeseca dobio rješenje o invalidnosti.

Naravno, ne želim ovdje umanjivati ničiju odgovornost, samo želim biti realna.

Osobno sam jako senzibilna prema invalidima. Nažalost, pojedini propisi sve zakompliciraju, što se upravo dogodilo i vama.

Sve što možete sada napraviti je postupiti prema navodima koje sam navela u svom prethodnom postu.

Isto tako pokušajte tražiti primjenu čl. 68. st. 1. Pravilnika o porezu na dohodak (promjene obustalvjenog poreza na dohodak).

Puno sreće!!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ali zašto me kod zapošljavanja nisu upoznali s mojim pravima ?:-?

Naš pravnik se u tužbi poziva na:

 

Članak 126. Zakona o radu

(5) Propust radnika da zahtijeva naknadu štete ili drugo novčano potraživanje iz radnog odnosa, u rokovima iz stavka 1., 2. i 4. ovoga članka, ne može imati za posljedicu gubitak prava na ta potraživanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ili da postavim pitanje ovako:

Da li jme poslodavac, prilikom zapošljavanja ( to je moje prvo radno mjesto ), trebao upoznati s mojim pravima?

Kad sam doznala da imam pravo na tu olakšicu, uzela sam pk , s rješenjem otišla na poreznu i upisala drugi faktor. Ja rješenje o invalidnosti imam, ali nitko me nije tražio da ga donesem prilikom zapošljavanja, niti spomenuo moja prava kao invalida.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moralno bi bilo da vas je upoznao ali mu to nije obveza, a sve sukladno Pravilniku o porezu na dohodak gdje je izričito navedeno da porezni obveznik sam traži od porezne uprave PK obrazac. Ako ste sami otišli na Poreznu, i kao što navodite da je invalidnost vidljiva, onda vas je službenik u poreznoj trebao upoznati s vašim pravima.

Ovdje se radi o više propusta raznih institucija, između ostalog i udruga invalida (pretpostavljam da ste član).

Što se tiče rješenja o invalidnosti, uopće nije potrebno da ga dostavljate poslodavcu, zato vam ga nisu tražili na uvid.

Jedino gdje ste ga trebali dostavit je porezna uprava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija