Jump to content

čl.173-molim pomoć


taisha

Preporučene objave

Imam veliki problem i dobro će doći bilo kakav savjet.Ovako,pred N.God. ja i decko krenuli smo na put,u drugoj županiji zaustavili su nas i pretresli te našli 14 gr heroina,pribor za konz.,i oko 40 hepova.Moj decko je sve preuzeo na sebe,a bilo je za zajedničku upotrebu jer smo namjeravali biti na putu desetak dana.Dok smo bili u murji u isto je vrijeme napravljen pretres u našem stanu i pronađena je dig. vaga. Ne dilamo i to je sve bilo za nas.Sad 4 mj. nakon toga,njemu je došao poziv za prekršajni sud.Može li mi netko reći šta možemo očekivati,kakvu vrstu kazne.On nikad do sad nije bio kažnjavan za dilanje,jedino je jedanput pao sa gramom,a to je bilo pred 6-7 god.U policiji su naznačili čl.173 st.1 i 2. Inače radi,na terapiji je heptanonom,ima malo dijete koje uzdržava,zanima me mogu li to biti olakotne okolnosti. I može li šta pomoći to šta smo pali na putovanju,a ne u svom stanu,mislim da li će uzeti u obzir da smo to imali za osobnu uporabu.Molim da mi netko pomogne,u neizvjesnosti smo jer je već prošlo 4 mj. i neznamo šta nas tj. ga čeka.I zašto je prije došlo od prek. suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U vrlo ste nezgodnoj situaciji. Naime kako vas se tereti i za st.2 najmanja kazna vam je 3 godine zatvora ako vam dokažu to. Pronalazak digitalne vage je poprilično poguban dokaz za vašeg dečka i pored tako jakih dokaza vam neće biti lako dokazati da nije bilo za prodaju. Teško će vam proći obrana da vam je 14 grama bilo za osobnu upotrebu iako ne islkučujem da će vam sud povjerovati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji li kakva šansa da se ne ide u zatvor,i da li se ono gore navedeno može smatrati olakotnim okolnostima?kolike su šanse da sud odluči da je st.1 u pitanju.Bi li bila bolja situacija za mog dečka da smo djelo preuzeli pola pola,ovako je on sve priznao na sebe,a ustvari je ta količina bila za nas oboje.Koliko vremena može proći dok ne dobije od kaznenog i kad dodje do presude koliko može proći da postane pravomoćna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neke stvari u tvojem slucaju mi nisu bas jasne. Ako sam dobro shvatio, zaustavili su vas i bez naloga napravili pretragu auta? Postoje razlike izmedu pregleda na kojeg su redarstvene vlasti ovlastene bez naloga tokom izvida, a postoji i pretraga koje se moze povjeriti redarstvenim vlastima, ali za nju mora postojati sudski nalog. Iznimka su hitne istrazne radnje, ali o njima ovdje nema govora. Jel vama pokazan nalog za pretragu auta? Dalje, sta je konkretno tvoj decko priznao? Radnje redarstvenih vlasti su spoznajnog karaktera i priznanje(uz iznimku ako je vas odvjetnik bio prisutan) nema snagu dokaza. Mozes dati malo detaljniji uvid u svoju situaciju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bez naloga napravili pretragu auta?

 

Sve da je policija i obavila pretragu bez naloga, zar mislite da će na sudu to reći?

 

priznanje pred policjom.....

 

Priznali ne priznali, 14 grama upakovano na pizeve i vaga su dovoljan dokaz da se Papa Benedeikt XVI osudi na zatvor.

 

Proceduralnim propustima se može netko izvući, ali ovaj slučaj mi miriše da treba ići na isticanje te količine za osobne potrebe i olakotnih okolnosti za smanjivanja kazne, a ne na izbegavanje kaznene odgovornosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni ovaj slucaj mirise na nezakonite dokaze i dokaze koji su nastali na temelju njih(takozvani ''plodovi otrovne vocke''). Postoje odredbe o spisima postupka i di se ti spisi cuvaju-znaci nalog mora postojati, a pretrazi su morala prisustvovati dva punoljetna svjedoka koji potpisuju taj zapisnik. Ako naloga nema, a obavljena je pretraga, sve je rijeseno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

taisha je napisao:

..zaustavili su nas i pretresli te našli 14 gr heroina,pribor za konz.,i oko 40 hepova.Moj decko je sve preuzeo na sebe..

 

o pronalasku i oduzimanju je rečeno samo ovo, a vi već odoste na "plodove otrovne voćke" :-D

i ispričaste cijelu teoriju

 

bit će istraga i sve će se u njoj razjasniti.. a imat će i odvjetnika..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako,nas su zaustavili prometni policajci i kad su nas provjerili i skužili da imamo dosjee za čl.173 i jedan i drugi,pretresli su nas i pronašli to šta su našli,samo tih 14gr nije bilo u pizevima nego u tri vrećice od po cca 4 gr,kad su u murji izvagali ispalo je 14gr ali sa pvc vrećicama,tako da može biti samo manje od 14 gr.Decko je priznao da je to sve njegovo za njegovu uporabu,a da ja nemam ništa s tim.Tu je bio i pribor za konzumiranje tako da nije teško skužiti da je za osobnu uporabu,a kao drugo nisu nam to pronašli kod kuće nego u toku putovanja,u autu smo imali putne torbe i to,tako da se nadam da je to ipak bolja situacija budući da smo krenuli na 10-dnevni boravak kod familije u drugom djelu Hr,a ipak za jednog ovisnika nije čudno da mu ta količina traje toliko vrijeme.Problem je šta su tada zatražili da se obavi pretres našeg stana i tamo su pronašli dig. vagu. On nikada nije bio osuđivan za st.2,a posljednih nekoliko god. nije uopće kažnjavan.Koje su šanse da sud odredi st.1 i na koje se olakotne okolnosti možemo izvući?Da li sud može odrediti st.2 iako se ne pronađu dokazi za to,samo na račun vage?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to nam je sve bilo u jednoj torbi tako da kad su pitali da otvorimo nismo se odupirali nego smo predali,drugo se više nije moglo napraviti.

A nalog za pretres stana i zapisnik o pronalasku vage je potpisala njegova mama koja je i zakonski vlasnik stana,a mi u njemu zajedno živimo.

Šta bi se desilo da smo na policiji rekli da je droga zajednička?I šta bi bilo da ja izjavim da je vaga moja a ne njegova?Jer protiv mene nije podignuta optužnica budući da je on potpisao na policiji da je sve bilo njegovo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

to nam je sve bilo u jednoj torbi tako da kad su pitali da otvorimo nismo se odupirali nego smo predali..

A nalog za pretres stana i zapisnik o pronalasku vage je potpisala njegova mama koja je i zakonski vlasnik stana,a mi u njemu zajedno živimo.

 

tu sve priče oko "plodova" završavaju..

sve ok i sve zakonito..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šta bi se desilo da smo na policiji rekli da je droga zajednička?I šta bi bilo da ja izjavim da je vaga moja a ne njegova?

 

što bi bilo? ha..

podijelila bi se vrlo vjerovatno, malo vama, malo njemu..pa bi se moglo onda razgovarati da li je posjedovanje ili prodaja i sl., tj. samo st.1. ili i st.2. pa bi i vi moguće bili prijavljeni kao supočinitelj..

vaga može biti vaša, možete i reći da je vaša..ali vi zajedno živite, pod jednim krovom..tako svejedno čija je..

bit je da ste sve znali, kao partnerica/supruga/djevojka..

neće se baš povjerovati vašoj priči, kao ono..štiti ga sad..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije još provedena istraga,tek je sad pred par dana bilo saslušanje na prekršajnom sudu u vezi pokretanja postupka,od kaznenog još ništa.Od nekoliko sam ljudi čula da im je prije došlo od kaznenog pa tek onda od prek.,vjerovatno je istraga još u toku.Koja je najbolja vrsta obrane u ovakvom slučaju?Znam da se kažnjavanje ne može izbjeći,ali samo da ne bude st.2. Zna li tko koji su dobri odvjetnici na području Rijeke i Istre za takve slučajeve?Bi li šta pomoglo ako bi moj decko išao u komunu i šta je to mjera obaveznog liječenja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Kojot je napisao:

Ok, a sta bi predstavljalo pretragu?

 

odgovor na ovo bi bilo :offtopic:

 

cura sa početka priče to nije pitala, i ne bih joj "uništila" pokrenutu temu

 

a o pregledu/pretrazi, razlikama i sl. već se prije ovdje pričalo

klikni na tražilicu i potraži

 

 

Cura to nije pitala, ali ta radnja je osnova eventualnog progona i samim tim nije off topic. Ja sam molio da se razjasni koju radnju je poduzela policija. Nista vise, vezano uz topic

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se mi vratimo na temu. Kako ste iskaze dali samo policiji, na sudu možete reći iskreno kako je to vaša zajednička droga i da ste obodvoje konzumetni. Ne bi bilo loše da odete do doktora i zatražite pomoć u vidu lječenja, pa da onda donesete potvrdu o tome na sud. Jedino na takav način vidim da bi se eventualno mogli izvući sa st.1., ali to vam opet znači vjerojatan zatvor za muža, ali ne i za vas (za vas možda uvjetna).

 

Doduše muža vam neće dobiti puno zatvora (možda koji mjesec) ako sud prihvati vaš iskaz kao vjerodostojan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok,recimo da ja na sudu dam izjavu da je sva droga bila za zajedničku uporabu,je li moguće da nam tada presude i st.3 ili 5.?

Zanima me kakve dokaze mora mup imati da bi u našoj situaciji presudili st.2?

I zanima me,budući da je djelo počinjeno u drugoj županiji u kojoj smo bili samo u prolazu,gdje će biti suđenje?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stavak 3 vam ne dolazi u obzir, a st. 5 eventualno, ali sumnjam da će se ići na to kada je droga bila zajednička.

 

Policija već ima dokaze i oni "mirno" čekaju obavijest o optuženju. Vaga i 3 kesice su dovoljni fdokazi i na vama je da se izvlačite.

 

Za djelo će vam se vjerojatno suditi tamo gdje ste uhvaćeni jer će policjaci biti svjedoci pa neće doći do delegiranja mjesne nadležnosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako su bez naloga pretresli vas i prtljagu?

Po definiciji pregled je vizualan, samo ono što se prostim okom može vidjeti u vozilu bez otvarana pretinaca itd...

 

pretres ja sve ono drugo.... i samo uz nalog suca, izuzev ako ste na granici, onda carinik ima sve ovlasti da pretrese vozilo, putnike i prtljagu

 

ukoliko je došlo do propusta u postupanju 1:0 za vas, inače 0:1 za policiju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u tome i je poanta, vrlo vjerojatno se radi o nezakonitom uzimanju dokaza, bez obzira dali ste vi sami otvorili torbu, postoji slučaj u kojem je policajac zamolio da se otvori mislim prtljažnik vozila, što je putnik učinio, i nešto je pronađeno u vozilu pa je vrhovni sud donio presudu da se radi o nezakonitom uzimanju daokaza i sve je palo u vodu, ne sjećam se pojedinosti ali nisu ni bitne

 

dobar odvjetnik bi vam bio od velike koristi, jer nije nevažno na koji su način prikupljeni dokazi

 

što se pitanja tiče ono je bilo čisto retoričko postavljeno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slučaj koji spominjete:

postoji slučaj u kojem je policajac zamolio da se otvori mislim prtljažnik vozila, što je putnik učinio, i nešto je pronađeno u vozilu pa je vrhovni sud donio presudu da se radi o nezakonitom uzimanju daokaza

nije sigurno išao tako. Otvaranje na zamlbu se u praksi ne smatra pretragom, već na naređenje (mala, ali bitna razlika)

Sve da je policija i naredila otvaranje torbe, na sudu nikad tako ne kažu, već kažu "dobrovoljno izručio".

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretresa nije bilo nego pretrage,sve ok i zakonito,zamolio nas je da otvorimo sve torbe,ništa nije murjak sam otvarao ni dirao,a tako su i zapisali-dragovoljno izručio.Ali nije li to bolje nego da piše da smo se opirali ili ne htjeli izručiti?

Već sam negdje gore pitala,zna li tko kojeg dobrog odvjetnika iz Riječke ili Istarske žup. za čl.173?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Pretresa nije bilo nego pretrage,sve ok i zakonito,zamolio nas je da otvorimo sve torbe,ništa nije murjak sam otvarao ni dirao,a tako su i zapisali-dragovoljno izručio.Ali nije li to bolje nego da piše da smo se opirali ili ne htjeli izručiti?

Već sam negdje gore pitala,zna li tko kojeg dobrog odvjetnika iz Riječke ili Istarske žup. za čl.173?

 

Nije bilo pretrage, pretraga se poduzima na osnovu naloga ili zbog nekih okolnosti koje kod vas nisu postojale. Policija je poduzela pregled(izvidnu radnju), a da vi niste htjeli izruciti onda bi pribavili nalog i opet bi dosli na isto.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije sigurno išao tako. Otvaranje na zamlbu se u praksi ne smatra pretragom, već na naređenje (mala, ali bitna razlika)

 

grijesis.

 

prethodni je u pravu, bez obzira je li dobrovoljno otvorio neki od zatvorenih prostora u vozilu - dokaz je nezakonit bez prethodnog naloga.

 

ne samo vsrh vec i cijeli niz nizih sudova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bez obzira je li dobrovoljno otvorio neki od zatvorenih prostora u vozilu - dokaz je nezakonit bez prethodnog naloga.

 

Netočno! Carinici ili policijski službenici na granici imaju pravo upitati što se nalazi u torbi i upitati žele li ili hoće li ta osoba otvoriti torbu, pretinac i slične stvari. Ako osoba to sama uradi, tako nađeni dokazi su valjani dokazi. Znam za primjer "biste li otvorili pretinac ili ćemo tražiti nalog za pretragu". Osumnjičeni doborovoljno otvara i biva osuđen jer je nađen predmet počinjenja.

 

Također je ista stvar sa prtljažnikom. Ako vozač dobrovoljno otvori prtljažnik na upit policajca, dokaz je zakonit! Zato napominjem razliku između "upita, molbe, naređenja" i sličnih izraza jer sud ocjenjuje da li se radilo o usmenom nalogu (odnosno pritisku) ili je ostavljeno osobi da sama slobodnom voljom odlučuje o svojim postupcima bez "pritisaka".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam carinik, i na granici nemoram pitati niti moliti da mi se otvori, policajci su dobili te ovlasti sa zakonom o policiji ali se u tom dijelu kosi sa KZ pa na kraju ispada da samo carinici imaju pravo na graničnom prijelazu vršiti pregled i pretragu vozila i robe u vozilu i putnika.

 

i istina je da ako je policajcu dobrovoljno otvorila torbu a oni nisu imali nalog sve pada u vodu, nedugo sam prisustvovao na jednom predavanju pa je bilo riječ o tome, a predavač je inače predavač KZ na Policijskoj akademiji :-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija