Jump to content

suglasnost susjeda za gradnju


anonimno

Preporučene objave

Ako ti je sve u skladu sa urbanističkim planom ili detaljnim u.p., ne bi trebao imati problema bez obzira na eventualno protivljenje susjeda. Ali oni svakako moraju biti obaviješteni i o očevidu koji će upravni organ zakazati.

 

A ako je objekt mimo urb. plana, a susjedi se ne slažu, biti ćete vjerojatno pozvani na ispravak projekta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije istina!

Neophodna je suglasnost svih susjeda sa kojima graniči zemljište na kojem se planira gradnja, kao što je i prije pravomoćnosti građevinske dozvole neophodno da susjedi prime rješenje o izdavanju građevinske dozvole, što putem poštanske povratnice nadležno tijelo primi na znanje i tek tada, a nakon proteka 15 dana od dostave obavijesti građevinska dozvola postaje pravomoćna. Petnaest dana je rok u kojem susjedi mogu uložiti žalbu na Vaše rješenje.

Inače ove suglasnosti traži nadležno tijelo koje dozvolu izdaje i ne trebate ih Vi sakupljati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sigurno smo postavljača pitanja zbunili. sad treba sad ne treba suglasnost.

Treba li ili ne zavisi kada je postupak radi izdavanja građevinske dozvole pokrenut.

Ako je pokrenut prije 28.07.2004.g. onda vrijedi ono što piše u ranijem postu, tj. pribavljaju se suglasnosti susjeda.

Ako je pokrenut kasnije, NE pribavljaju se suglasnoti susjeda, to ne mora raditi niti onaj koji traži dozvolu niti to radi organ koji izdaje dozvolu po službenoj dužnosti. Zašto? zato jer tijelo koje izdaje dozvolu prije izdavanja građevinske dozvole mora strankama, a to su i susjedi pružiti mogućnost uvida u glavni projekt. Poziv za uvid stavlja se na građevinskoj čestici i na oglasnoj ploči tijela graditeljstva. Hoće li susjed koristioti svoje pravo uvida i izjašnjavanja to je njegova stvar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za lokacijsku dozvolu susjede se pisano obavjestva i postupak se moze ubrzati ako susjedi unarpijed daju suglasnost. medjutim niti susjedi nemogu osporiti gradjenje gradjevine za koju nije potrebna suglasnost susjeda (npr 3 metra od mjedje i slicno).

 

prilikom izdavanja gradjevinske dozvole nije bas jasno nakon sto je lokacijska dozvola pravomocna ili koncna da bi bilo koji susjed mogao sa ikakavim uspjehom iznijeti prigovore a koji se tice onog sto je odredjeno lokacijskom dozvolom.

 

dakle ako te netko hoce zezati, raditi ce to kod lokacijske dozvole. postupak izdavanja gradjevinske dozvole je vise stvar struke odnosno izgradnje samog objetka (nacin gradjenja, materijali, protupozrana zastita, ev zastita na radu, promet i sl).

 

susjed bi eventualno mogao rusiti tijekom izdavanja gradjevinske dozvole, kad bi recimo lokacijska bila izdana suprotno uvjetima gradjenja na pojedinoj lokaciji ili sasvim neke druge formalne razloge.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Anonimno je napisao:

Sigurno smo postavljača pitanja zbunili. sad treba sad ne treba suglasnost.

Treba li ili ne zavisi kada je postupak radi izdavanja građevinske dozvole pokrenut.

Ako je pokrenut prije 28.07.2004.g. onda vrijedi ono što piše u ranijem postu, tj. pribavljaju se suglasnosti susjeda.

Ako je pokrenut kasnije, NE pribavljaju se suglasnoti susjeda, to ne mora raditi niti onaj koji traži dozvolu niti to radi organ koji izdaje dozvolu po službenoj dužnosti. Zašto? zato jer tijelo koje izdaje dozvolu prije izdavanja građevinske dozvole mora strankama, a to su i susjedi pružiti mogućnost uvida u glavni projekt. Poziv za uvid stavlja se na građevinskoj čestici i na oglasnoj ploči tijela graditeljstva. Hoće li susjed koristioti svoje pravo uvida i izjašnjavanja to je njegova stvar.

Zanima me nešto slično.

Ukoliko bi mijenjali dotrajalo krovište, ujedno i podigli potkrovlje u visinu od kojih 90 cm, treba li nam suglasnost susjeda za takav zahvat?

Koje bi bili pravovaljani razlozi za njihovo protivljenje, a koji bi nam onemogućili podizanje potkrovlja? Znam da nam ne mogu zabraniti popravak krovišta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Vlasnik čestice koja neposredno graniči sa česticom na kojoj će se izvoditi zahvati u prostoru ne daju nikakvu pisanu suglasnost , međutim oni imaju pravo uvida u projektnu dokumentaciju i dati primjedbu ako su tim zahvatom povrijeđena neka susjedska prava .

Nadležni organ vodi računa da li su primjedbe osnovane ili se radi o zloupotrebi prava .Najčešće postupak ishođenja dozvola ima normalan tok.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

Poštovani !

 

Vlasnik čestice koja neposredno graniči sa česticom na kojoj će se izvoditi zahvati u prostoru ne daju nikakvu pisanu suglasnost , međutim oni imaju pravo uvida u projektnu dokumentaciju i dati primjedbu ako su tim zahvatom povrijeđena neka susjedska prava .

Nadležni organ vodi računa da li su primjedbe osnovane ili se radi o zloupotrebi prava .Najčešće postupak ishođenja dozvola ima normalan tok.

Pozdrav!

Poštovani ude,

Vaši su odgovori uvijek dobrodošli i od velike pomoći!

Možete li, molim vas, konkretnije pojasniti "povredu susjedskih prava" kojima bi se osporila gradnja?

Ima li i kakvu važnost (u ranijim postovima na ovoj temi spominjana) udaljenost građevine od međe?

Što se događa s onim česticama koje su "slijepljene", tj. između kojih postoji sam zid debljine 10 cm i 1m staze među kućama?

U ranijim se postovima također spominje isticanje obavijesti o gradnji na objektu/terenu na kojem će se raditi zahvat.

Što se događa ukoliko zainteresirana stranka nije u mogućnosti pravovremeno reagirati na takvu obavijest (živi izvan mjesta u kojem je objekt/teren)?

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko je postupljeno prema urbanističkim uvjetima lokalne samuoprave i Zakona o gradnji, susjedima će se dostviti na uvid idejni projekt, odnosno, obavijestit će se ih što će se tu graditi i kako će građevina nizgledati.

 

Susjedi NEMOGU opstruirati gradnju, dakle poštivanje plana o gradnji prema urbanističkim uvjetima je uvjet da do donošenja akata o gradnji uopće i dođe.

Drugim riječima, ako je investitor postupio suprotno ZPUG kao i urbanističkim uvjetima koji vrijede u mjestu gradnje, idejni projekt skupa sa ostalim dokumentima bit će ODBAČEN od strane urbanista.

 

Dakle, kad projekt dođe na uvid susjedima on je zakonski i faktički legalan tako da se tu više nemože ništa mijenjati.

Susjedi samo eventualno mogu dati prigovor ako smatraju da su povrijeđena njihova susjedska prava ili prava iz ZOV.

 

Naravno, ako investitor na prostoru gdje je urbanističkim uvjetima dozvoljena izgradnja dvokatnice , planira sagraditi peterokatnicu, takav projekt također neće ni doći na razmatranje.

 

Ja nisam pravnik, ali sam upravo u tijeku ishodovanja tih dokumenata, pa znam postupak.

 

Molim cijenjenog člana ovog Foruma g. UDE-a, koji je sudeći prema njegovim postovima stručnjak za ova pitanja, neka dopuni, ispravi, ili negira moj post.

Bit će mi čast nešto od njega naučiti.

Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mike06 je napisao:

Ukoliko je postupljeno prema urbanističkim uvjetima lokalne samuoprave i Zakona o gradnji, susjedima će se dostviti na uvid idejni projekt, odnosno, obavijestit će se ih što će se tu graditi i kako će građevina nizgledati.

 

Susjedi NEMOGU opstruirati gradnju, dakle poštivanje plana o gradnji prema urbanističkim uvjetima je uvjet da do donošenja akata o gradnji uopće i dođe.

Drugim riječima, ako je investitor postupio suprotno ZPUG kao i urbanističkim uvjetima koji vrijede u mjestu gradnje, idejni projekt skupa sa ostalim dokumentima bit će ODBAČEN od strane urbanista.

 

Dakle, kad projekt dođe na uvid susjedima on je zakonski i faktički legalan tako da se tu više nemože ništa mijenjati.

Susjedi samo eventualno mogu dati prigovor ako smatraju da su povrijeđena njihova susjedska prava ili prava iz ZOV.

 

Naravno, ako investitor na prostoru gdje je urbanističkim uvjetima dozvoljena izgradnja dvokatnice , planira sagraditi peterokatnicu, takav projekt također neće ni doći na razmatranje.

 

Ja nisam pravnik, ali sam upravo u tijeku ishodovanja tih dokumenata, pa znam postupak.

 

Molim cijenjenog člana ovog Foruma g. UDE-a, koji je sudeći prema njegovim postovima stručnjak za ova pitanja, neka dopuni, ispravi, ili negira moj post.

Bit će mi čast nešto od njega naučiti.

Zahvaljujem.

Kod mene isto.......

Dobio sam Rjesenje o uvjetima gradnje koje jos mora pocekati tih 15 dana do pravomocnosti.

Javila se jedna susjeda koja je mislila da se je nju trebalo pitat/molit za suglasnost :-D

ona me moze malo zadrzat ali ured ce joj odmah odbit ako se sluzbenim putem zali, jer nema pravih razloga.(i rjesenje je pravomocno)

pravi razlogi su= nije nesto napravljeno po zakonu,prostornom planu ili nakom drugom propisu.

da napomenem ta susjeda ima samo jedan udio na pasnjaku koji granici sa mojom parcelom i nema nikakvog puta do svoje parcele...osim ako od nekoga kupi.

 

stime ce naravno ako se zali pokvarit dobrosusjedne odnose :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad bi se pitalo susjede za njihovu suglasnost, možete misliti kud bi to dovelo?

 

Susjed je susjedu vuk (časnih iznimaka ima), pa zbog jedne kokoši ili psa koji je neopreuzno dotrčao u susjedsko dvorište vode se beskrajni sporovi koji traju desetljećima.

Od njh imaju koristi samo odvjetnici i državni proračun.

 

Na svu sreću kod ZPUG-a (Zakon o prostornom uređenju i gradnji) bilo je od važnosti donijeti odluku da se susjede samo obavještava ali i ne pita za suglasnost.

 

Na svu sreću!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Fortune !

 

U slučajevima kada se poštuje provedbeno planska i druga dokumentacija ne dolazi do kršenja susjedskih prava .,što je i uobičajeno ponašanje .

 

Susjedsko pravo je ugroženo ako zahvatom u prostoru se ugrožava stabilnost druge građevine te stabilnost tla

taj se slučaj desio u Zagrebu unatoč upozorenjima, negativan utjecaj na komunalne instalacije ,opasnost od požara itd..Takve bi primjedbe bile opravdane .

Primjer neopravdane primjedbe bi bio meni poznat slučaj ,susjed se žali tj. osporava drugome pravo ishođenja lokacijske dozvole jer bi u slučaju olujnog nevremena crijepovi sa krova mogli pasti u njegovo dvorište .Susjed nije siguran da su riješeni vlasnički odnosi ( to se njega ne treba ticati)i.t.d.

Takve besmislene primjedbe a ima ih još naravno da organ

neće uvažiti ,a podnositelj zahtjeva dobiva potrebne dozvole .

Međutim u slučaju kad je "susjed susjedu vuk " , on će se žaliti na rješenje organa i jasno dok se žalba ne rješi rješenje nije pravomoćno i za graditelja nastaje šteta , koju graditelj ima pravo potraživati sudskim putem od susjeda koji je zloupotrijebio svoje pravo .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Podizem malo stariju temu da ne otvaram novu.

Naime mene ineteresira slijedece: Kupio bih jednu česticu i na njoj krenuo sa izgradnjom obiteljske kuce. Cestica se nalazi na podrucju od posebne drzavne skrbi. Vlasnica susjedne cestice je navodno (prem prici vlasnika cestice koju bih kupio) za vrijeme rata napustila RH i navodno se nezna gdje se sada nalazi i da li je jos ziva. On ju je probao pronaci nebili kupio i njezinu cesticu, ali nije uspio. Obzirom da se u postupku izdavanja lokacijekse dozvole pismeno obavjestavaju vlasnici susjednih cestica o "planiranju" izgradnje na njima susjednoj cestici, da li bi u ovo mom slucaju (ako bih kupio tu cesticu) doslo do komplikacija u smislu dugogodisnjeg izdavanja iste zbog nemogucnosti pismenog obavjestavanja vlasnice vise puta spominjane susjedne cestice?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

 

prije cca 2 mjeseca predali smo papire za dobivanje riješenja tj dozvole za gradnju, i kada je bilo očitovanje susjeda , susjed s kojom granići naša parcela koji je iz 200 km udaljenog mjesta poslao je pismo u kojem je napisao da se postpi prema zakonu o prostornom uređenju..... uglavnom, izdano nam je riješenje u uvijetima gradnje ali kada je to riješenje dobio taj isti susjed odluči se žaliti jer naša kuća je na međi i on smatra da to nije po zakonu, ubiti nemože on nama ništa jer nema pravo ali mi odgađa građenje kuće a meni je frka, digli smo kredit i sada stojimo ko mulci mjesto da nam je kuća pod krovom. kako da muu zaprijetim što da mu radim da odustane od kompliciranja, jasno su mu iz gradse uprave rekli da nemože tražiti obnovu postupka jer je sve po zaknu al on uporan ko magarac, a razlog je zato što mu zemljište više neće biti atraktivno:glavomozid: on prodaje to zemljište i nikada tu neće graditi. šta da radim dosta mi ga je ???????????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pošalji mu dopis (poštom preporučeno i sa povratnicom) da ti radi štetu obzirom da imate kredit koji treba hitno iskoristiti i da bi mogli od njega tražiti naknadu štete, ako vam otkažu kredit zbog nekorištenja u skladu sa ugovorom.

interkalarne kamate nisu zanemarive (kamate dok se ne iskoristi kredit).

 

kopiju pismena, potvrdu o preporučenoj pošiljci i povratnicu čuvaj,

ako se odlučiš za tužbu za naknadu štete (zastara tri godine od počinjenja štete ili saznanja i obim učinjene štete)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pošalji mu dopis (poštom preporučeno i sa povratnicom) da ti radi štetu obzirom da imate kredit koji treba hitno iskoristiti i da bi mogli od njega tražiti naknadu štete, ako vam otkažu kredit zbog nekorištenja u skladu sa ugovorom.

interkalarne kamate nisu zanemarive (kamate dok se ne iskoristi kredit).

 

kopiju pismena, potvrdu o preporučenoj pošiljci i povratnicu čuvaj,

ako se odlučiš za tužbu za naknadu štete (zastara tri godine od počinjenja štete ili saznanja i obim učinjene štete)

 

Hvala, odlićna ideja. Ali susjed je odustao od žalbe jer mora žalbu platiti 50 kN HB.

 

sreča naša napokon kreće gradnja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Večer ljudi,

 

molim Vas za odgovor na jedno pitanje i oprostite kaj dižem temu koja je gotovo dvije godine stara.

 

Radi se o stambenom objektu moga brata koji je nakon 3 godine mukotrpnog čekanja i "dobrosusjedskih" uplitanja uspio ishoditi građevinsku dozvolu. Dozvola je postala pravomoćna i počeo je graditi sve prema zakonu (prijava, iskolčenje, nadzor itd.)

 

Stambeni objekt je 3m udaljen od svih okolnih međa.

 

Za vrijeme gradnje susjedi su naravno prijavljivali svakakve nepodopštvine (ruše nam se kuće zbog kamiona koji prolaze ulicom, ogrebali ste nam ogradu kamionom...) međutim kuća je 99% sagrađena i nedostaju tek ograde na balkonima da bi se dobila uporabna dozvola.

 

Sada nakon 1.5 godine brat dobija poziv od odjela za prostorno planiranje (koji mu je izdao građevinsku dozvolu) gdje od njega traže da on donese izvadak iz zemljišne knjige jednog od susjeda s kojim graniči.

 

Naime o čemu se radi, na jednoj čestici koja graniči sa mojim bratom odjel za prostorno planiranje je pozvao jednog (otac, većinskog 4/6) od 3 suvlasnika na uvid u projektnu dokumentaciju a ostale očito ne. Sada su ta dvojica ostalih suvlasnika (sin i kći, svaki po 1/6) ,nakon 1.5 godine, angažirala odvjetnika koji traži da mu se napiše zašto nisu pozvali i ova ostala dva suvlasnika na uvid. Navode da je to greška u proceduri te da se poništi dozvola mom bratu i objekt ukloni.

 

Gospoda iz prostornog uređenja sada mog brata okrivljuju za "nesuradnju", što god to značilo i prijete da postoji mogućnost da sve to ode "na drugi stupanj".

 

Imate li kakvu preporuku kaj napraviti, kako se postaviti i koje su moguće posljedice nezvanja tih dvaju suvlasnika od strane odjela za prostorno planiranje?

 

Unaprijed hvala na svim odgovorima i savjetima!

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

večinski suvlasnik nekretnine bio je upoznat sa projektom (4/6). nije se protivio što obvezuje i manjinske suvlasnike. ako je građevinska dozvola pravomoćna više od godinu dana nemogu je poništiti.

ako nije odstupio od projekta (udaljen je tri metra od susjeda), objekat je napravljen prema urbanističkom planu nije bitno protivljenje susjeda.

bilo bi poželjno susjedu uputiti dopis da će tražiti naknadu štete (dopis uputiti putem odvjetnika) koja mu bude nanešena.

upravno tijelo je imalo obvezu utvrditi sve činjenice a ne se pozivati na nesuradnju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada su ta dvojica ostalih suvlasnika (sin i kći, svaki po 1/6) ,nakon 1.5 godine, angažirala odvjetnika koji traži da mu se napiše zašto nisu pozvali i ova ostala dva suvlasnika na uvid. Navode da je to greška u proceduri te da se poništi dozvola mom bratu i objekt ukloni.

Bovu je već odgovorio.

 

Dodao bih da im (susjedima) zaprijetite tužbom za obijesno arničenje.

Oni uistinu nemaju baš nikakvu osnovu za bilo što.

 

Sada nakon 1.5 godine brat dobija poziv od odjela za prostorno planiranje (koji mu je izdao građevinsku dozvolu) gdje od njega traže da on donese izvadak iz zemljišne knjige jednog od susjeda s kojim graniči.

 

Jesu li oni štogod od tih prijetnji dali napismeno?

 

Gospoda iz prostornog uređenja sada mog brata okrivljuju za "nesuradnju", što god to značilo i prijete da postoji mogućnost da sve to ode "na drugi stupanj".

 

Gospoda iz prostornog uređenja su ili nesposobni uhljebi koji to rade jer nemaju pojma o svom poslu a uplašili su se tog nekog dopisa jer ga je poslao neki odvjetnik. Ili su korumpirani pa to rade 'preko veze'.

 

Vaš brat ima pravomoćnu dozvolu, i nije si ju sam napisao nego mu je nakon godina maltretiranja izdana od strane ureda za graditeljstvo. Ako negdje ima kakva greška, oni su ju počinii. A brat ima dovolu i sada je sagradio kuću.

 

I to u državi u kojoj svi grade bespravno pa imamo 800000 zahtjeva za legalizaciju (i još bar pola milijuna bespravnih objekata za koje nije ni predan zahtjev za legalizaciju.

 

Ja bi im točno tako odgovorio, i napisao da od njih po ovom pitanju očekujem samo ispriku zbog uznemiravanja. U protivnom, idem u medije i tužbama i prijavama protiv svih - neću se samo braniti. To je tema za naslovnu stranicu, pa neka si dotični razmisle

 

Moj savjet je da budete oštri u tom dopisu, tako ćete ih najprije skinuti s vrata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bovu je već odgovorio.

 

 

Jesu li oni štogod od tih prijetnji dali napismeno?

 

Ja bi im točno tako odgovorio, i napisao da od njih po ovom pitanju očekujem samo ispriku zbog uznemiravanja. U protivnom, idem u medije i tužbama i prijavama protiv svih - neću se samo braniti. To je tema za naslovnu stranicu, pa neka si dotični razmisle

 

Moj savjet je da budete oštri u tom dopisu, tako ćete ih najprije skinuti s vrata.

 

Jučer sam bio u bratovo ime u uredu za prostorno planiranje (magistar sam geodezije) i službenik se ispričao za svoje ponašanje odprije koji dan prema mom bratu.

 

Između ostalog mi je usmeno rekao da terete bratovu dozvolu na 4 točke, dakle postoji pismeni dokaz. On i njegova šefica idu danas u ministarstvo da vide kako će se slučaj odvijati. Oni pretpotavljaju da će morati otvoriti mogućnost žalbe preostaloj dvojici suvlasnika te u tom dijelu pokrenuti "obnovu postupka".

 

Posljedica toga će biti njihova žalba na dozvolu, pa tužbe na upravni sud itd.

 

Točke po kojima terete dozvolu su (ako sam dobro zapamtio) :

 

1. "Pristupni put do čestice"; Brat do čestice dolazi putem u kojoj je vlasnik 4/8 još od 2011 godine. Oni su kupili 1/8 čestice 11.2014 godine i sad se zapituju zašto nitko njih nije tražio dopuštenje da on tuda prolazi.

 

2. "Brat nema pristup na infrastrukturne priključke, tj. priključci ne dolaze do kuće"; Uredno je spojen na struju, plin, vodu i kanalizaciju.

 

3. "Nisu bili pozvani na uvid u projekt"

 

4. "Inspekcijski nadzor ili nešto slično"; To više nisam bio u stanju pamtiti, bio sam previše uzrujan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razgovarali smo sa odvjetnikom i on je rekao da on ne bi išao agresivno jer se radi o zlim ljudima koji se ne bi libili učiniti "teška kaznena dijela".

 

Ja sam mišljenja da baš zbog toga što svi uvijek šutimo i je nam tako kako je. Ali kad ne znam, nisam dovoljno obrazovan u tom pogledu i nemam iskustva sa takvim ljudima pa držim to još nekako u sebi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jučer sam bio u bratovo ime u uredu za prostorno planiranje (magistar sam geodezije) i službenik se ispričao za svoje ponašanje odprije koji dan prema mom bratu.

Između ostalog mi je usmeno rekao da terete bratovu dozvolu na 4 točke, dakle postoji pismeni dokaz. On i njegova šefica idu danas u ministarstvo da vide kako će se slučaj odvijati. Oni pretpotavljaju da će morati otvoriti mogućnost žalbe preostaloj dvojici suvlasnika te u tom dijelu pokrenuti "obnovu postupka".

 

Gledajte, reći ću vam što ja iz svog iskustva zaključujem.

Takvo ponašanje službenika u ministarstvu nije 'normalno'. Oni u ovom slučaju nemaju baš nikakvog razloga da tako reagiraju, i da su zbog toga tako živčani i frustrirani.

Razlozi za obnovu postupka koje ste nabrojali su potpuno nevažni, a svi razumni rokovi za nekakve žalbe su prošli. Oni bi glatko mogli reći - boli nas neka stvar.

 

Moje mišljenje je da je ovaj vaš susjed potegnuo neku vezu, i da je netko njima nadređen naredio da vam ovo rade, da pokušaju stornirati dozvolu vašem bratu. I oni su živčani jer znaju da rade nešto protuzakonito i da su u škripcu.

 

Meni je tako jednom prije 15 godina jedan susjed potegnuo 'vezu' i dao neosnovao poništiti lokacijsku dozvolu. Na kraju je ženska koja je u ministarstvu to napravila dala otkaz da izbjegne progon, a susjed je dobio građevinsku inspekciju za svoj bespravno dograđeni objekat. Onda sam mu objasnio da kad dobije rješenje za rušenje ja ću platiti rušenje i temeljem toga upisati potraživanje na njegovu kuću. Tek tada je shvatio da batina ima dva kraja.

 

 

Posljedica toga će biti njihova žalba na dozvolu, pa tužbe na upravni sud itd.

 

Točke po kojima terete dozvolu su (ako sam dobro zapamtio) :

 

1. "Pristupni put do čestice"; Brat do čestice dolazi putem u kojoj je vlasnik 4/8 još od 2011 godine. Oni su kupili 1/8 čestice 11.2014 godine i sad se zapituju zašto nitko njih nije tražio dopuštenje da on tuda prolazi.

 

2. "Brat nema pristup na infrastrukturne priključke, tj. priključci ne dolaze do kuće"; Uredno je spojen na struju, plin, vodu i kanalizaciju.

 

3. "Nisu bili pozvani na uvid u projekt"

 

4. "Inspekcijski nadzor ili nešto slično"; To više nisam bio u stanju pamtiti, bio sam previše uzrujan.

 

Rokovi za žalbu na dozvolu i pokretanje upravnog spora su davno istekli. Nema nikakve osnove da oni sada ilo što po tom pitanju pokrenu.

 

1. Oni su kupili tu 1/8 da bi se mogi objesno parničiti. Kupili su zatečeno stanje, nakon što je brat već imao dozvolu.

 

Obzirom da su su oni to tek nedavno kupili, vi bi trebali provjeriti jesu li uopće sin i kći bili suvlasnici po 1/6 susjedne čestice u trenutku kada je trebalo dati suglasnost za dozvolu pred par godina. To možete preko e-zemljišne knjige.

 

2. Dakle, činjenična laž.

 

3. Čak i ako su tada bili upisani kao manjinski suvlasnici, to ne igra baš nikakvu ulogu. Čak i ako se njihov otac protivio projektu i nije dao suglasnost, to nije uvjet za izdavanje dozvole . Vaš brat je sagradio objekat 3 m od međe i ima dozvolu u skladu sa prostornim planom.

Otac je imao priliku izraziti žalbu u propisanom roku i pokrenuti upravni spor. Ako to nije učinio, sad više ne može. Neozbiljno je tvrditi da sin i kći nisu znali za gradnju i da temeljem toga imaju naknadno bilo kakvo pravo žalbe. Po zakonu, u slučaju kada ima mnogo suvlasnika, dovoljno je samo staviti obavijest da svi koji su stranke u sporu mogu doći u ured za graditeljstvo i izraziti svoj stav.

Suglasnost susjeda nije uvjet za dobivanje dozvole.

 

 

Ovi činovnici sve to dobro znaju (ili bi trebali znati).

Zato mi je potpuno van pameti da tako reagiraju.

Kao što sam napisao, moje mišljenje je da ih neki nadređeni pritišće da tako (protuzakonito) postupaju.

 

4. Kakav nadzor?

Spomenuli ste da je brat imao nadzor gradnje.

 

 

 

Razgovarali smo sa odvjetnikom i on je rekao da on ne bi išao agresivno jer se radi o zlim ljudima koji se ne bi libili učiniti "teška kaznena dijela".

 

Nisam nigdje napisao 'agresivno' nego oštro.

 

Oštro u smislu da svima jasno stavite na znanje da se nećete samo braniti nego ćete manipulacije i nepodopštine prijavljivati, i ići u medije.

 

ja bih napisao i urudžbirao dopis i tim djelatnicima ministarstva, i samoj ministrici i uredu premijera.

I napisao da ću ići u medije, podizati kaznene prijave i tražiti pravdu u Strasbourgu ako je neće biti u RH.

Pored 800000 bespravnih graditelja oni bi protuzakonito išli maltretirati građanina koji je par godina poštujući proceduru ishađao dozvolu.

 

Što se tiče susjeda, ako bude prijetio, pisanim dopisom prijavite policiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Moj susjed je sagradio kućicu od 35 kvadrata na međi s mojim terenom i uspio ju legalizirati kao pomoćnu građevinu s ravnim krovom. Sada na taj "ravni krov" postavlja pločice i ogradu i to misli koristiti kao terasu. Pretpostavljam da nema građevinske dozvole. Da li prilikom traženja građevinske dozovle mora tražiti suglasnost susjeda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad je riječ o pravomoćnoj lokacijskoj ili građevinskoj dozvoli, kao i bilo kojem drugom pravomoćnom rješenju u upravnom postupku, onda stranka koja nije učestvovala u postupku bez svoje krivnje ima pravo tražiti obnovu postupka u roku od 3 godine od donošenja rješenja, a 30 dana od saznanja za razloge obnove (prema sada važećem Zakonu o općem upravnom postupku - čl. 123 st. (1) točka 5. Mislim da je ranije bilo isto, a u posebnim zakonima to može biti drugačije regulirano, ali mi ni jedan takav u kojem je obnova drugačije propisana nije poznat.)

 

Ova mogućnost je zapravo nezgodnija od žalbe jer ako se radi o neutemeljenim prigovorima, drugostupanjskim postupkom će se to riješiti relativno brzo, dok se kod odlučivanja o obnovi postupka samo utvrđuje jesu li ispunjeni formalni uvjeti za obnovu, a nakon toga sve počinje ispočetka tj. treba se donijeti nova dozvola itd. (i platiti!)

 

Zato se investitorima isplati poštivati proceduru i to baš u slučajevima kad neposredni susjed nije fizički prisutan, jer takav ima veće mogućnosti da naknadno dokaže da nije bio pravilno obaviješten. Ako se tome doda da velika većina investitora barem malo odstupi od građevinske dozvole, obnova postupka nakon godinu dvije, kad je objekt već sagrađen a nije u skladu s dozvolom može biti vrlo neugodna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Bio sam skupa s bratom u uredu za prostorno uređenje te su nam šefica ureda i njihov pravnik izjavili da su bili u ministarstvu na konzultacijama i da postupak IDE u obnovu ali samo u djelu koji se tiče suglasnosti. Kažu da takav slučaj nikada nisu imali u svom radnom vijeku pa ne znaju što nam pametno reći.

 

Nekako sam mišljenja da investitori (kako moćno zvuči ta riječ a u biti samo kuću želiš legalno napaviti) ne bi trebali poznavati sve procedure službenih osoba pri izdavanju akata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima.

Imam problema sa susjedom s kojim imam dvojnu kucu. Bio je pozvan na uvid u projekt i zalio se na to(glavna zalba mu je bila da nece vidit sunce i slicne gluposti) i naravno nisu uvazili tu zalbu i izdali su mi gradevinsku.ali su se oni zalili na gradevinsku samo sto su sad nekom platili da im lijepse napise zalbu(uglavnom slicne stvari nemaju sunca i jos su naveli da smo mi potplatili ljude u gradskom uredu da nam izdaju). Da li moze netko reci kako ide dalje procedura i koliko moze trajati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 godina kasnije...

Proslo je dosta vremena od zadnjeg odgovora.. Zanima me sta ako susjed koji zivi Usa i Australia ne potpise primitak i ured nema potvrdu da mu je dostavio posiljku? Sta u tom slucaju? Naime predala sam prije stupanja na snagu novog zakona zahtjev za izdavanje gradjevinske. Svi tereni oko mene su poljoprivredni, a 1 gradjevinski. Susjedi u USA i Australiji.... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, elif je napisao:

Zanima me sta ako susjed koji zivi Usa i Australia ne potpise primitak i ured nema potvrdu da mu je dostavio posiljku?

Ništa, postupiti će se prema odredbama čl.116 st.1 Zakona o gradnji. Dakle, na uvid u spis predmeta pozvati će se stranke javnom objavom na oglasnoj ploči tijela graditeljstva i elektroničkoj oglasnoj ploči.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o gradnji

Članak 116

Stavak 2 Ako se građevinska dozvola izdaje za građenje građevine koja neposredno graniči s deset nekretnina ili manje, poziv za uvid u spis predmeta dostavlja se strankama osobnom dostavom, osim u slučaju u kojem je takva dostava nemoguća ili neprikladna, a osobito osobama čija adresa nije upisana u zemljišnoj knjizi niti katastru, nepoznatim nasljednicima i osobama nepoznata boravišta, odnosno sjedišta, a kojima se poziv dostavlja na način propisan stavkom 1. ovoga članka.

A prema tome stavak 1 glasi,

(1) Ako se građevinska dozvola izdaje za građenje građevine koja neposredno graniči s više od deset nekretnina, odnosno ako se građevinska dozvola izdaje za građenje građevine na građevnoj čestici koja se formira od deset ili više nekretnina ili za građenje građevine unutar obuhvata zahvata u prostoru koji se sastoji od deset ili više nekretnina, stranke se radi uvida u spis predmeta pozivaju javnim pozivom koji se objavljuje na oglasnoj ploči tijela graditeljstva i na elektroničkoj oglasnoj ploči.

Novim izmjenama 2019 je mijenjano samo ovo o elektroničkoj oglasnoj ploči.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani,

Pred kupnjom sam građevinskog zemljišta (na kojem se već nalazi jedna star kuća koju treba srušiti) na koji namjeravam izgraditi kuću. Prema važećem prostornom planu je dozvoljena gradnja poluugrađene kuće. Na susjednoj čestici je takav zahvat nedavno napravljen - dakle, kupljena je starina i sagrađena nova kuća. S obzirom da bi vrlo sličnu stvar i ja napravio, zanima me koliko me susjedi mogu “usporavati” u ishođenju potrebnih dozvola, tj. da li moraju davati suglasnost na projekt, koliko dugo me mogu zadržavati i sl....

Naravno da se podrazumijeva da će projekt biti napravljen u skladu sa svim prostornim planovima. Hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Thony je napisao:

Naravno da se podrazumijeva da će projekt biti napravljen u skladu sa svim prostornim planovima

U tome slučaju, što se tiče usporavanja, biti će pozvani na uvid u spis i mogu staviti svoje primjedbe koje prema navedenome iznad ne mogu imati nekog utjecaja u postupku izdavanja građ. dozvole i to bi išlo relativno brzo. Međutim, imali bi pravo na žalbu na rješenje o izdavanju građ. dozvole, kao i na upravni spor pa to može potrajati od nekoliko mjeseci (žalba) do par godina (upravni spor). Investitor može početi graditi i na temelju izvršne građ. dozvole (ona koja je potvrđena drugostupanjskim tijelom ali je pokrenut upravni spor) na vlastiti rizik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Spitfire je napisao:

U tome slučaju, što se tiče usporavanja, biti će pozvani na uvid u spis i mogu staviti svoje primjedbe koje prema navedenome iznad ne mogu imati nekog utjecaja u postupku izdavanja građ. dozvole i to bi išlo relativno brzo. Međutim, imali bi pravo na žalbu na rješenje o izdavanju građ. dozvole, kao i na upravni spor pa to može potrajati od nekoliko mjeseci (žalba) do par godina (upravni spor). Investitor može početi graditi i na temelju izvršne građ. dozvole (ona koja je potvrđena drugostupanjskim tijelom ali je pokrenut upravni spor) na vlastiti rizik.

Ok. Hvala na brzom i konkretnom odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani,

onda oni u vlasničkom smislu NISU vaši SUSJEDI, nego suvlasnici zgrade kao i vi. Makar ste dali jako malo podataka (jeli je zgrada etažirana, i. t. d.) vi ste i suvlasnik krova ili terase na kojem bi vaš novodni susjed samo za sebe gradio drugi kat, ako je stvarno tako, nije mi jasno vaše držanje ?

Netko vam želi oteti dio vašeg krova ili terase a vi lijepo prosite, može li vas susjed graditi kat bez suglasnosti susjeda ?

Kakav susjed, vi ste suvlasnik krova ili terase i tako se pred uzurpatorom postavite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovani,

Pozvani smo na uvid objekta koji se treba graditi do nase cestice(Podrucje Velike Gorice), uselili smo u trenutnu nekretninu prije 3mj tako da smo jos novi.

Vecina  prozora je  okrenuta na nase dvoriste (a ne prema drugoj obiteljskoj kuci ) . Kuca je odmaknuta 3m od medje,ali postoji natkriveni balkon koji je udaljen 1.5m od medje. Da li je to po propisima i samo se gledaju udaljenost temelja? Postoji li mogucnost zalbe da se i balkon udalji na 3m ? 


 

Hvala

 

poz,

n.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Ne radi se o odgovoru na gore postavljena pitanja već samo i istoj temi (pa sam se samo ovdje nadovezala).

Zamolila bi vas za pomoć odnosno savjet, a vezano na sljedeću situaciju. U procesu smo ishođenja građevinske dozvole (rekonstrukcija). Nakon izrade projekta, susjedi koji direktno graniče s našom parcelom (kućom) pozvani su na uvid projekte dokumentcije (spisa). Jedan od suseda je iskoristio pravo i pismeno se očitovao (izjasnio svoje neslaganje s projektom - "potkrijepio" sve zakonskim propisima te dodatno naveo neslaganje s projektom iz razloga što će mu rekonstrukcijom naše postojeće kuće ista zakloniti sunce i pogled). Građevinska dozvola je ipak izdana i u njoj je "ugrađen" odgovor susjedu (kao neosnovan odnosno da nema zapreke za izdavanje Građevinske dozvole) te je cijeli njegov prigovor pobijen. Dozvola mu je sukladno propisima s odgovorima i dostavljena. Prije nego što je dozvola postala pravomoćna, nadležnom Ministarstvu je dostavio žalbu (što je i njegovo pravo sukladno uputi o pravnom lijeku u samoj Građevinskoj dozvoli). U žalbi je opet ponovio sve kako je naveo i u prvom očitovanju na spis uz još neke dodatne stavke koje nemaju doticaja s našom zajedničkom stranom (međom i tzv. zaklanjanjem sunca i pogleda) već je na neki način pokazao da mu bilo kakvi radovi na kući "smetaju". Ministarstvo će svakako riješavati ovu žalbu, no molim vaš savjet - što možemo i sukladno kojem propisu možemo poslati dopis prema samom susjedu - u smislu da će snositi naknadu štete, ukoliko se utvrdi da je njegova žalba neosnovana. Naglašavam da je sused legalizirao svoj objekt (proširio u svim smjerovima, van plana), odnosno da nije baš po p.s. kad se radi o njemu, no poznaje "dobro" zakone kada se radi o susjedima.

Bilo kakva smjernica, preporuka je dobrodošla. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

Nigdje ne pronalazim slicno pitanje pa cu pokusati tu. 

Ukoliko susjed mijenja kroviste kuce(ili pomocne prostorije) koja je na međi, mora li obavijestiti vlasnika zemljista pored? 

Pri tome ne mislim smije li ili ne smije mijenjati kroviste, vec samo upozoriti o pocetku radova radi sigurnosti jer majstori kada su na krovu te zgrade skoro pa su i u nasem dvoristu, bilo sto moze pasti u nase dvoriste s visine od cca 3metra? 

Ne pitam jer bih nekoga zaustavljala u radovima, zanima me samo radi situacije gdje su susjedi krenuli s radovima bez   prethodnog upozorenja. U trenutku pocetka radova nismo bili kod kuce te nismo znali sto se dogadja. Buduci da imamo zivotinje u jako dobro ogradjenom dvoristu,gdje je pristup jedino preko krova spomenutog susjeda,  posljedicno ogromnom strahu izazvanom od strane majstora nastala nam je velika steta jer jedna od zivotinja (pisat cu zivotinja jer nije vrsta bitna za ovu pricu)  je u tom strahu rasturila ogradu, raskrvarila se i zabijala od 7 ujutro do 14h kada smo stigli kuci. Majstori i susjedi su to sve gledali i nastavili sa radovima bez pokusaja da nas obavijeste. Jasno mi je da im nije stalo do zivotinje,ali u isto vrijeme su gledali kako nam rastura dvoriste. Da se razumijemo, nije mi bitna ograda koja je unistena,samo da zivotinja koja je pretrpjela strah u SVOME dvoristu bude dobro. Ogradu spominjem samo zato jer ljudi prije reagieaju na materijalnu stetu nego na pretrpljenu bol i strah drugog bica,nazalost.

O naknadnim veterinarskim troskovima da ni ne govorim.

 

Zanima me, zbog moga mira, jesu li  obvezni upozoriti nas o pocetku radova kako bismo poduzeli nesto u vezi sigurnosti(samo jednu recenicu da su rekli sve se moglo izbjeci jer bih istu tu zivotinju spremila u kucu dok traju radovi). 

Ne mogu se pomiriti s tim da netko moze gledati zivo bice kako se do smrti zabija i krvari i nastavi raditi kao da se nista pored njega ne dogadja.

Hvala i lijep pozdrav svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Gljivica je napisao:

jesu li  obvezni upozoriti nas o pocetku radova

Nažalost ne, nisu. Zakon o vlasništvu određuje neka susjedska prava ali ne i ovo, eventualno odgovaraju za štetu na vašoj nekretnini koju sami prouzroče radovima (npr. padne dio pokrova na vašu nekretninu i time prouzroči štetu) po pravilima obveznog prava. Nadalje, kako i se vjerovatno radilo o radovima iz Pravilnika izvedenoga iz Zakona o gradnji (čl.3), ne bi bili obvezni niti prijaviti radove nadležnom tijelu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani, 

 

imam problem. Kupujem zemljište koje je u posjedu dvije osobe. Dakle svaka osoba ima 1/2. Nakon diobe zemljišta kupit ću jednu cjelinu od jedne osobe. Oba vlasnika su suglasna i dali su potpis. E sad sam od geodete koji se bavi tom zemljom, mjerenjem itd. dobila papir na koji mi se moraju potpisati prvi susjedi, dakle susjed s desne strane i susjed s lijeve. Jedan mi je potpisao, drugi ne želi (ne znam zašto jer sam u korektnim odnosima s njim. Na dobar dan) 

 

Postoji li mogućnost da se napravi dioba zemljišta bez njegovog potpisa i na koncu da prenesem na svoje ime jednu česticu? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav , imam jedno pitanje ako netko zna odgovor bio bi zahvalan 

Imam Građevinsko zemljiste i trazili smo Lokacijsku informaciju od Urbanizma . Po njoj imamo sva prava tj Uvjete za trazenje i dobivanje Gradevne dozvole ALI.......

Sad nas traze SUGLASNOST svih susjeda s kojima granicimo jer NAŠ objekat bi bio UGRAĐENI za njega jedino i imamo Uvjete i inzistiraju na potpisima susjeda i bez tih Suglasnosti ne zele niti razgovarati a kamoli sta dalje 

Moje pitanje glasi dali ja kao vlasnik građevnog zemljista koje ispunjava sve uvjete po lokacijskoj informaciji sam dužan sam ishodovat potpise i suglasnosti susjeda da bi dobio ispunio uvjete za predavanje papira za Građevnu dozvolu . Ili postoji neki drugi nacin 

 

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija