Jump to content

Deklaracija, pomoć???


anonimno

Preporučene objave

Pozdrav,

 

primoran sam potražiti mali savjet. Dakle otvorio sam d.O.o. i bavim se uvozom kojekakvih sitnica. Nekoliko tvrtki iz mojeg kraja kupuje robu od jedne velike veleprodaje u Mađarskoj koja ima svoje tvornice u Kini, a za neki dio eksluzivno zastupništvo što isto uvozi iz Kine.

 

Deklaracija je iimala sve osim adrese proizvođača.

Danas mi dolazi dopis od državnog inspektorata da dostavim dokumentaciju za utvrđivanje odgovorne osobe i da ću dobit kaznu minimalno 50 000 do 100 000 kn.

 

Sad svi tako uvoze i svi imamo iste deklaracije?

Navedena veleprodaja ne dozvoljava nama da saznamo proizvođače da nebi mi samo počeli uvoziti sa strane.

 

Tako danas kontaktiram ih opet i dobivam isti odgovor, jednostavno niti nedaju imena i adrese proizvođača. Danas u ostalim trgovinama vidim po 100 artikala koji imaju istu deklaraciju

 

Koja su mi sad prava? Jel ima pomoći

:-?:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o zaštiti potrošača :

 

DEKLARIRANJE PROIZVODA

 

Deklaracija

 

Članak 17.

 

(1) Deklaracija je obvezna za svaki proizvod i mora sadržavati najmanje sljedeće podatke:

 

– proizvođački naziv proizvoda, ime pod kojim se proizvod prodaje,

 

– tip i model proizvoda te oznaku mjere proizvoda, ako je to bitno obilježje proizvoda,

 

– datum proizvodnje i rok uporabe, ukoliko je isto propisano,

 

– naziv i sjedište (punu adresu) proizvođača, a za uvozne proizvode i naziv i sjedište (punu adresu) uvoznika te zemlju podrijetla,

 

– upozorenje o mogućoj opasnosti pri uporabi, ako takva opasnost postoji,

 

– izjavu proizvođača o postojanju preoblikovanih svojstava proizvoda i organizama, sastojaka dijelova i dodataka te o kakvim se preoblikovanjima radi, ukoliko takva preoblikovana svojstva postoje, u skladu s posebnim propisima,

 

– izjavu proizvođača o sukladnosti proizvoda s propisanim uvjetima, ako ti uvjeti postoje.

 

(2) Uz podatke iz stavka 1. ovoga članka, deklaracija mora sadržavati i podatke utvrđene posebnim propisima.

 

(3) Svi podaci iz deklaracije moraju biti istiniti, jasni, vidljivi i čitljivi te napisani hrvatskim jezikom i latiničnim pismom, što ne isključuje mogućnost istodobne uporabe i drugih jezika i znakova lako razumljivih kupcu. Za podatke iz deklaracije na uvoznim proizvodima odgovoran je uvoznik.

 

(4) Proizvođački naziv proizvoda pod kojim se proizvod prodaje je oznaka ili opis proizvoda i – ako je potrebno – njegove uporabe, koja je dovoljno precizna da kupcu omogući prepoznati traženi proizvod i razlikovati ga od drugih sličnih proizvoda s kojima bi ga se moglo zamijeniti.

 

(5) Podrobniji sadržaj deklaracije i ostale uvjete za pojedine proizvode ili skupine proizvoda propisuje nadležni ministar u skladu s posebnim propisima.

 

(6) Puna adresa iz stavka 1. podstavka 4. ovoga članka obvezno sadrži mjesto, ulicu i kućni broj te adresu elektroničke pošte, ako postoji.

 

*******************************

 

Copypaste članka ZZP-a je osnova prema kojoj Vam prijeti kazna.

 

Državni inspektorat ne određuje kaznu, nego sud temeljem njihovog prijedloga.

 

Do tog vremena svakako pribavite pismeno obrazloženje mađarskog uvoznika zašto na deklaraciji nema adrese.

 

Na sudu ćete snositi odgovornost jer ste znali za propust i prihvatili ste distribuciju proizvoda sa takvim (nepotpunim) deklaracijama.

 

Možda će Vam pismeno obrazloženje mađarskog uvoznika pomoći na sudu da dokažete kako niste osobno (ili kao firma) krivac za ispuštanje potrebnih podataka te da u tom smislu nikako niste mogli sami "izmisliti" adresu proizvođača a koja Vam je nepoznata jer je mađarski uvoznik nije želio dati.

 

Na rješenje državnog inspektorata svakako morate uložiti žalbu i prigovor.

 

Možda netko ima pametnije (ili ispravnije) rješenje za Vaš slučaj.... sama činjenica da tako rade i mnogi drugi Vam neće osobito pomoći. Možete pokušati dokazivati da tako rade i svi drugi te da se radi o poslovnim uzancama i običajima-možda Vam pomogne (meni jest kao i još nekim vlasnicima firmi).

 

Na Vašem mjestu isplatilo bi Vam se konzultirati sa odvjetnikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija