Jump to content

Srbi,Hrvati i Muslimani-Braca


Mishko

Preporučene objave

Ljudi ima svakakvih, pa tako i različitih reakcija na spoznaju da si ti neke druge vjere. Mogu reći da sam skužila da mladi baš i ne gledaju tko je kakve vjere i ne sude čovjeka po tome, ali među starijim ljudima, osobito u manjim mjestima to i nije slučaj, valjda što rat i nije bio tako davno, pa su rane još friške. Bilo kako bilo i u Srbiji i u BiH i kod nas ima onih koji još smatraju da smo braća, a ima bome i onih drugih.

Razlog zašto sam tako generalizirano i neodređeno napisala ovaj odgovor je u tomu što je to i dan danas vrlo delikatna tema i najbolje je biti tu neutralan i ne izjašnjavati se konkretno.

Govorim iz iskustva.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Svi imaju različite poglede ovisno o raznim čimbenicima, ja sam recimo iz istočne Slavonije, ja konkretno mrzim srbe i njihove reprezentacije i uvjek navijam za protivnika, muslimani su mi ajd ono prolaze al ni njih baš ne volim al za njihovu reprezentaciju navijam kad igraju protiv nekog trečeg, kad igraju sa srbima za njih navijam ko za Hrvate ..ali to ti je moje osobno mišljenje npr. istrijani iliti stanovnici Istre to malo drugačije gledaju gotovo obrnuto, stanovnici Dalmacije opet drugačije itd ovisno kolko je šta bilo zahvaćeno ratom ovisno o standardu osobnim stradanjima itd....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Prije raznoraznih yugosustava Hrvati živjahu u velikoj Austrougarskoj monarhiji. Je li to dovoljan razlog da Austrijance, Mađare ili Slovake nazivamo braćom? Ili možda Ruse, kako je to bilo popularno i "prirodno" prije 1948? Nije li to tek pitanje političke indoktrinacije i manipulacije?

Iako sam rođeni Zagrepčan, kao braću baš ne doživljavam ni Zagorce, no mislim da je to pitanje osjećaja i da svatko ima pravo na svoje stavove i doživljavanje pitanja slobode, jednakosti, jedinstva i bratstva ! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja recimo nemam brata, imam samo sestru. salu na stranu, kao hrvat ne smatram hrvate kao svojom bracom, a bogami ni srbe i muslimane. sve mi to izgleda zamisljeno po nekom plemenskom sistemu i ne vidim neke logicnosti ni korisnosti iz stroge podjele ekipe po nacionalnoj pripadnosti/opredjeljenju. ionako-a i ratna zbivanja su to pokazala-su svi ljudi dobri kad im treba uzimati, a losi kad im treba davati. naravno, dragi su mi sunarodnjaci, ali medju njima ima i ljudi koje smatram kretenima i ne zelim imati s njima posla, a bolje se nadjem s nekim covjekom koji je eto francuz, finac ili srbin. i sto mi hrvati imamo oko deklaratornog bratstva i solidarnosti, kad se u stvarnom, svakodnevnom zivotu koljemo ko psi oko medje na susjednim nekretninama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija