Jump to content

komplicirana alimentacija


anaid

Preporučene objave

Postoji li neki fiksni iznos minimalne alimentacije?

Ja naime imam složenu situaciju da je bivši suprug jedno vrijeme bio zaposlen, pa ona nije, pa opet je ... ali cijelo vrijeme ima i prihod od prodaje nekih nekretnina ... Nikad nije platio ni kune za dvoje djece. Zanima me, ako sad budem tražila da plati dug, kako će se to u njegovom slučaju računati, budući je, kao što rekoh, imao vrlo promijenjiva primanja. No, UVIJEK je imao puno novaca.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sud presuđuje s obzirom na primanja roditelja (porezne kartice se davaju na uvid) i dob djeteta, i iznosi mogu varirati u odnosu na individualna primanja roditelja. Postoje zakonski minimumi za potrebe djeteta školske odnosno mlađe dobi. Nešto se tu malo promijenilo nedavno (čini mi se 1700 kn za školsko i 1500 za ono mlađe dobi) i taj se iznos dijeli između oba roditleja s tim da se onom roditelju s dijete živi priznaje briga i ostali uloženi nematerijalni trud i skrb.. Gleda se tekuća godina za određivanje postotaka za još nedospjele alimentacije, te za dugovanja primanja iz godina iz kojih dug potječe te se za dug određuje (ukoliko ga ima) određen konkretan iznos s obzirom na ostvarena primanja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...
sud presuđuje s obzirom na primanja roditelja (porezne kartice se davaju na uvid) i dob djeteta, i iznosi mogu varirati u odnosu na individualna primanja roditelja. Postoje zakonski minimumi za potrebe djeteta školske odnosno mlađe dobi. Nešto se tu malo promijenilo nedavno (čini mi se 1700 kn za školsko i 1500 za ono mlađe dobi) i taj se iznos dijeli između oba roditleja s tim da se onom roditelju s dijete živi priznaje briga i ostali uloženi nematerijalni trud i skrb.. Gleda se tekuća godina za određivanje postotaka za još nedospjele alimentacije, te za dugovanja primanja iz godina iz kojih dug potječe te se za dug određuje (ukoliko ga ima) određen konkretan iznos s obzirom na ostvarena primanja..

 

Sud određuje iznos prvenstveno na osnovu potreba djeteta. Potom se gledaju i materijalne mogućnosti roditelja.

 

Zakonski minimum je dosta manji od ovog što ste naveli i iznosi oko 1200kn za školsko dijete i nešto ispod 1000kn za dijete predškolske dobi. Najčešće se koristi kao smjernica za one roditelje koji su nezaposleni i bez primanja - jer nije dijete za to krivo, ono mora ipak od nečega živjeti pa se smatra da je roditelj dužan kako god, osigurati djetetu egzistencijalni minimum.

 

Iznosi koje spominjete su preporuke Ministarstva soc skrbi i mislim da je navedene iznose donijela još ministrica Lovrin prije nekoliko godina. Odnosi se na prosječne potrebe djeteta određene dobi. Ne odnosi se na djecu sa posebnim potrebama.

 

Zakon se promijenio 2008. Do tada se iznos potreba dijelio između oba roditelja na način da je od ukupnog iznosa koji je djetetu dodijeljen - roditelj s kojim dijete ne živi plaćao oko 3/4 (otprilike i najčešće tako), a roditelj s kojim dijete živi je plaćao 1/4.

Nakon 2008 Zakon kaže da ukupan iznos djetetovih potreba snosi roditelj s kojim dijete ne živi.

Ne gleda se tekuća godina za iznos "postotka nedospjele alimentacije" (ne znam ni što bi to bilo)....i nerazumljiv mi je taj odlomak o tomešto navodiš da se gleda....(??).

 

Jedino što se zaista gleda i isplaćuje je - alimentacija od dana podnošenja zahtjeva. To znači da ako parnica traje recimo 18 mjeseci tada se dosuđeni iznos pomnoži sa proteklih 18 mjeseci (plus zatezna kamata koja sada iznosi 14%). U nekim slučajevima sud za protekli period dodijeli manji iznos duga...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija