Jump to content

trebam "šproncu" tužbe za sporost općinskog suda"


Paracelsus

Preporučene objave

 

 

 

 

ŽUPANIJSKI SUD U xxxxxxxxx

 

Podnositelj zahtjeva:xxxxx xxxxxx iz xxxxxxxxx

 

ZAHTJEV ZA ZAŠTITU PRAVA NA

SUĐENJE U RAZUMNOM ROKU

 

temeljem čl. 27. i 28. Zakona o sudovima (NN 150/05)

 

1.

Podnositelj zahtjeva je kao tužitelj dana xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx godine pred nadležnim sudom pokrenuo parnični postupak radi ------------ protiv tuženika xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx iz xxxxxxxxxxxx.

 

2.

Pokrenuti postupak, iako pravno i činjenično jednostavan, do danas nije okončan. Pred xxxxxxxxxxx isti se vodi pod brojem xx-xxxxx/xx.

 

3.

(opisati kratko radnje koje sud je / nije poduzeo, npr. nezakazivanje rocista xx mjeseci, nedonosenje odluke xx godina)

 

Podnositelj zahtjeva nije svojim postupanjem doprinio dugotrajnosti sudskog postupka.

 

Dokaz: uvid u spis predmeta

 

4.

Temeljem odredbi čl. 27. i 28. Zakona u sudovima (NN 150/05), podnositelj zahtjeva podnosi ovaj zahtjev za zaštitu prava obzirom da o njegovim pravima sud nije odlučio u razumnom roku, te shodno tome predlaže da Županijski sud u xxxxxxxx, kao stvarno i mjesno nadležan, donese sljedeće

 

 

r j e š e n j e

 

 

1. Određuje se Općinskom sudu iz xxxxxxxxx rok od 12 mjeseci za donošenje akta kojim će meritorno riješiti o pravima i obvezama podnositelja zahtjeva.

 

2. Određuje se podnositelju zahtjeva primjerena naknada zbog povrede njegovih ustavnih prava, a koje je povrede sud učinio kada o njegovim pravima nije odlučio u razumnom roku, i to u iznosu od xxxxxxxxx kn.

 

xxxxxxxxx xxxxxxxxxx

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Mene zanima koji je razuman rok za jedan jednostavni spor pred općinskim sudom koji će usput rečeno biti ukinut ili premješten zbog nedostatka predmeta . Kod mene to traje već dvije godine a već 7 mjeseci nema rasprave iako nema nikakve smetnje da se i održi ,osim što sudac oteže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Razumni rok nije definiran zakonom ili drugim propisima, jer bi onda bio zakonski ili propisani rok.

 

(Po mom mišljenju, uvođenje "razumnosti" u naš pravni sustav je zapravo uvođenje anglosaksonskih pravnih elemenata silom, hoćeš-nećeš, Evropske konvencije o ljudskim pravima (i drugih koje smo prihvatili), a što je nužno i neizbježno jer naš sustav naprosto ne može izaći na kraj s nekim "stvarima i pojavama").

 

Što sud ocjenjuje razumnim, proizlazi iz sudske prakse za koju mi se čini da je dosta ujednačena. Možete ju vidjeti na stranicama Vrhovnog suda, link Vam je tu negdje.

 

Praksu u vezi građanskih postupaka nisam pratio, a za Upravni sud, dakle upravni spor, je za Vrhovni sud razumni rok jako dosljedno 3 godine, a "cijena" jedne godine je oko 1500 kuna.

 

(Je li "špronca" isto što i "špranca" isto što i "urnek". Nikad čuo ni za "šproncu" ni za "urnek", gdje se kaže "urnek"?)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Mislim da je bolji izraz "predložak" (možda i "uzorak") jer se ne radi o papiru koji treba ispuniti podacima (formular), već o primjeru kako se sastavlja takav podnesak.

 

Vita je to, doduše, jako lijepo složila u obliku obrasca.

 

Moje je iskustvo da ne treba detaljizirati o razlozima, jer taj dio vjerojatno spada u najmanje čitane dijelove podnesaka, a postupak je ionako sasvim rutinski. Sud će utvrditi činjenice na temelju uvida u spis (slijed svih ročišta, radnji i podnesaka), i na temelju toga samostalno ocijeniti složenost postupka i eventualnu odgovornost podnositelja za produljivanje roka..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Može bez odvjetnika, ne plaća se pristojba.

 

Ako su prošle manje od 3 godine od početka Vašeg spora, bez obzira kakav je, nemojte pokušavati, 3 godine se računa kao razumno.

 

Možda je kriterij nešto drukčiji za hitne sporove (posjedovni, radni), to ne znam, možete pogledati praksu Vrhovnog suda pa provjeriti na konkretnim slučajevima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija