Jump to content

najam stana i prijava poreza


btheg

Preporučene objave

Sklopio sam ugovor o najmu stana i htio sam prijaviti taj dohodak u poreznoj upravi. Tamo sam dobio upute da odem ovjeriti taj ugovor kod biljeznika, a drugi sluzbenik mi je reko da ne moram. (zbunj-trep)

Dalje, milostiva koja me je uputila kod biljeznika (kod kojeg ipak nisam isao, na sto se porezna sluzbenica naljutila) mi je rekla da moram donijeti jos i obrazac ''prijava poreza na dohodak za zakup ili najam...'' jer da je ovaj ugovor kojeg smo potpisali samo prilog tome.

Moje je pitanje: zasto me ona salje kod biljeznika (a zaista nema potrebe osiguravati se jer kesevina je avansirana). Zasto mi uvjetuje ovjeru biljeznika i razrez poreza? (navodno ona sad ne zna hoce li moci razrezati porez na takav neovjeren ugovor - sef joj je na godisnjem) ?

Nista mi vise nije jasno.

Cemu biljeznik, cemu jos jedan obrazac....Daj mi da platim porez po ugovorenoj cijenu koja stoji na ugovoru i kvit! ..... Molim nekog pametnijeg da me savjetuje....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uobičajeno je da sve svi ugovori temeljem kojih se vrši razrez poreza ili traženje povrata poreza, ovjere u JB.

Temeljem vaše prijave poreza najmoprimac ima pravo na povrat poreza na kraju porezne godine. Dakle, niste samo vi ovdje bitni.

A što se tiče obrasca, nije mi poznat da je takav obrazac propisan Pravilnikom o porezu na dohodak.

Da biste zadovoljili formu dovoljno je da napišete dopis PU u kojem navedite: Zahtjev za razrez poreza

"Molim da mi se izvrši razrez poreza temeljem priloženog ugovora".

 

A što se tiče cijene koja će biti osnovica za razrez, ne mora vam je PU prihvatiti ako je manja od cijene koja je definirana pozicijom vašeg stana. Te cijene ima PU.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

općenito je zbunjujuće zašto nemaju jedinstvenu propisanu dokumentaciju za prijavu poreza. svakako ste mogli provjeriti da li je potreban ovjeren ugovor ili ne. ukoliko smatrate da referent od vas traži nešto što ne bi trebao, uvijek se možete obratiti osobi koja je nadređena dotičnom službeniku. u ovom slučaju to bi bio voditelj ispostave koji, vjerujem, može razjasniti vaš problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se nadovezem - jel je netko poslije prijave poreznoj prijavio ugovor i upravnom odjelu jedinice lokalne samouprave?

Naime, iz Zakona o najmu stanova:

IX. POPIS UGOVORA O NAJMU STANA

Članak 26.

(1) Najmodavac je dužan ugovor o najmu stana kao i sve promjene glede visine najamnine dostaviti upravnom odjelu jedinice lokalne samouprave, odnosno Grada Zagreba te nadležnoj poreznoj upravi.

(2) Upravni odjel jedinice lokalne samouprave nadležan za poslove stanovanja vodi popis stanova, najmodavaca, najmoprimaca i visine najamnine.

 

Ja sma pitala u mom gradicu ima jedan jedini prijavljen ugovor, sto je daleko od realnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Poštovani , prijavite nestašnu službenicu , pa tako spasite ostale ljude njenog maltretiranja :

 

Besplatni telefonski pozivi zaprimaju se u Kontakt centru radnim danom od 9 – 15 sati.

 

0800 1001

 

* Prijava utaja poreza,

* Neizdavanje računa,

* Rad na crno,

* Drugi porezni prekršaji,

* Pritužbe na rad službenika Porezne uprave.

 

Želim Vam odlično zdravlje !

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najmodavac sam - i ja placam porez, a mene samo zanima dali je ovjera kod biljeznika UVJET da mi se razreze porez??? Pretpostavljam da taj drugi obrazac sluzi umjesto dog dopisa - zahtjeva kojeg spominjete. Cemu stvarno sluzi biljeznik, osim nekakve ''garancije'' da cemo se lakse sudski natjeravati u slucaju da najmoprimac ne plati dogovorenu cijenu? (u ovom slucaju meni je vec predan cijeli iznos kao avans),

Dakle: BILJEZNIK: DA ILI NE ?

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, potpuno ste u pravu!

Nažalost, mi još uvijek u RH nemamo usklađenu pravnu regulativo pa nam se iz tog razloga ovo događa.

Jedino što vam preostaje je inzistirati da vam se razreže porez bez JB ovjere. A o tome kako će reagirati službenica u PU ostaje vama da se uvjerite!

Možda se predomisli u svome traženju.?!!?!

sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije potrebno ovjeriti ugovor kod JB da bi se u MUPu prijavio boravak. U MUPu je dovoljno donijeti uredno napisanu izjavu najmodavca ili ovaj ugovor. Nista nije potrebno ovjeravati.

Najmoprimca sam prijavio u MUP jucer i uz obrazac prijave koji je potpisao osobno najmoprimac, predao sam ovaj ugovor koji smo medjusobno potpisali. Nitko u MUPu nije pitao za JB ovjeru.

Ako vas zanima, obavjestavat cu vas o daljnjem razvoju dogadjaja. Pogotovo ovog dijela iz porezne uprave, jer bas me zanima kad se sef ove sluzbenice vrati sa godisnjeg, kako ce on rijesiti stvar. Uglavnom, ostavio sam joj jedan primjerak ugovora koji je sada na cekanju.

8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bit ćemo vam zahvalni da nas obavijestite o daljnjem tijeku događanja, kako bi se ostali sudionici foruma znali postaviti u eventualnim budućim sličnim situacijama.

pozdrav!

 

btw

Možete li tada pitat šefa na koji Zakon se pozivala službenica kad je tražila ovjeru za razrez poreza?

To će biti zanimljiv odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je tako, onda se ovaj dio odnosi na mene :)

 

 

Članak 27.

 

Odredbe ovoga Zakona ne primjenjuju se ako stan služi za privremeni smještaj (turisti, đaci i sl.), kao i za stanove koji se daju na korištenje u svezi s obavljanjem poslova najmodavca (službeni stan).

 

Nego, nigdje ne vidim da se spominje porezna uprava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON O NAJMU STANOVA

Članak 26.

 

(1) Najmodavac je dužan ugovor o najmu stana kao i sve promjene glede visine najamnine dostaviti upravnom odjelu jedinice lokalne samouprave, odnosno Grada Zagreba te nadležnoj poreznoj upravi.

 

(2) Upravni odjel jedinice lokalne samouprave nadležan za poslove stanovanja vodi popis stanova, najmodavaca, najmoprimaca i visine najamnine.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malo sam proucavao i naletio na ovo: http://hgk.biznet.hr/hgk/fileovi/2094.pdf gdje na dnu kaze:

''Najam i zakup nekretnina oporezuje se porezom na dohodak prema odredbama Zakona o porezu na dohodak, kao dohodak od imovine i imovinskih prava.

bla... bla... bla...

Predujam se plaća po stopi od 15% i smatra se konačnim porezom, pa porezni obveznik za ovaj dohodak ne može podnijeti godišnju poreznu prijavu.''

 

Tek sad mi nista nije jasno. Lani sam za slicnu stvar napravio poreznu prijavu i dobio pare natrag. :-o:-?:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postoji dohodak od imovine koji se oporezuje paušalno. takvav dohodak se utvrđuje, naprimjer, iznajmljivanjem soba turistima i porez na takav dohodak se ne obračunava na cijenu za koju se daje u najam takva nekretnina, već po koeficijentima za naselja koja su razvrstana u razrede (A,B,C,D). dakle, na unaprijed utvrđen način, neovisno kolika je cijena najma.

i za nijedan dohodak koji se oporezuje paušalno ne može se podnijeti godišnja prijava.

tako da neznam odakle je izvučeno ovo što ste napisali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ani2 je napisao:

Da, ali se tada moraju zbrojiti svi dohoci pa se može dogoditi da podnostielj prijave koji misli da će ostvariti povrat nakon obračuna mora platiti porez.

 

Koliko bedast moras bit da ne vodis racuna o svim prihodima kad ti na kraju godine padne na pamet prijavit SAMO JEDAN PRIHOD?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerujete mi ima jako puno onih koji o tome ne vode računa.

Prošlu godinu nekoliko njih upozorila na to.

Ljudi samo pročitaju u novinama da se pozivaju na povrat poreza i uopće ne razmišljaju.

Ima i onih koji plaćaju životno osiguranje i nigdje ne rade (za njih policu plaća bračni drug).

I oni traže povrat poreza, a nikad ga nisu platili.

Zato se nemojte čuditi koliko su ljudi neupućeni!!!

 

A ako niste znali prije 2005. godine bilo je moguće prijaviti samo dohodak od kojega se mogao ostvariti povrat. npr. drugi dohodak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Obecah vam informaciju, pa da krenem:

Biljeznik nije nuzan ali se preporuca. Ako ga ne zelite, u poreznoj ce vas uvjeravati da vam je ugovor manjkav (?) ali vam ne mogu odbiti razrezati (!) porez.

Dakle, sve ovisi o vasoj pregovarackoj moci i zato preporucam da kad s nekim sklopite ugovor, posaljite ga POSTOM uz kratak dopis u kom ih obavjestavate da zelite da vam se razreze porez.

 

Pazite sto pisete u ugovoru jer je situacija sljedeca:

Ako ste iznajmili sobu JEDNOJ osobi, a napisali ste da koristi dvokrevetnu sobu, kao osnovicu za obracun poreza opalit ce vam prosjek cijene za DVIJE osobe i na to nakeljit porez.

 

Ako vam nije problem, osobu s kojom ste sklopili ugovor prijavite u policiji nek se zna da je kod vas na privremenom boravku i primjerak te prijave prilozite uz ugovor. U policiji cete ostaviti samo kopiju ugovora (naravno, potpisan od vas i od vaseg najmoprimca) koji u tom slucaju sluzi kao vasa izjava da doticna osoba boravi kod vas. (Kod mene u policiji nisu ni spominjali biljeznika tako da pretpostavljam da ni njima nije nuzan :)

 

Dalje, ako se radi o turistickom mjestu, u sezoni: svog najmoprimca takodjer prijavite i u lokalnoj turistickoj zajednici i to kao SEZONSKOG RADNIKA. Na takav status ne placate nikakvu naknadu ni pristojbu.

 

Mislim da je sa ovim popisom obaveza svako tijelo vlasti namireno. :)

 

Bude li ikakvih promjena, obavijestiti cu vas.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ani2

Moderator

 

 

 

Pristupio: 27/11/2006

Broj objava: 634

 

 

Re: najam stana i prijava poreza

Uobičajeno je da sve svi ugovori temeljem kojih se vrši razrez poreza ili traženje povrata poreza, ovjere u JB.

Temeljem vaše prijave poreza najmoprimac ima pravo na povrat poreza na kraju porezne godine. Dakle, niste samo vi ovdje bitni.

 

 

 

 

najmoprimac, odnosno porezni obveznik koji ostvaruje oporezivi dohodak, ima pravo da mu se prizna uvećani osobni odbitak za plaćenu najamninu, neovisno o tome da li je najmodavac ugovor u najmu prijavio poreznoj upravi. to bi značilo, da ako porezni obveznik, najmoprimac preda ugovor o najmu (dovoljna je i preslika) i potvrde da je najamnina plaćena, može ostvariti povrat poreza. a pretpostavka je da će porezna uprava provjeriti i poduzeti potrebne mjere da utvrdi obvezu najmodavcu za neplaćanje dohotka od najma.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cini mi se da sam situaciju opisao u jednom od gornjih postova :-?

 

U ovoj raspravi ne dovodim u pitanje vjerodostojnost dokumenta kojeg ce najmoprimac svakako priloziti kao dokaz troskova u svojoj godisnjoj poreznoj prijavi i time ostvariti pravo na povrat poreza ako ga ima.

 

Rijec je o poreznoj upravi i javnim biljeznicima.

e, i usput, za LUNASA:

 

Da se nadovezem - jel je netko poslije prijave poreznoj prijavio ugovor i upravnom odjelu jedinice lokalne samouprave?

 

U toj kancelariji gledali su me totalno zbunjeno. Nastavak slijedi :-):-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav, btheg!

moj odgovor je bio samo osvrt na jedan od napisanih komentara, nema direktne veze s tvojom situacijom.

nije mi jasan jedan dio teksta, pa me zato interesiralo što ti je utvrđeno poreznim rješenjem. evo slijedi...

 

Pazite sto pisete u ugovoru jer je situacija sljedeca:

Ako ste iznajmili sobu JEDNOJ osobi, a napisali ste da koristi dvokrevetnu sobu, kao osnovicu za obracun poreza opalit ce vam prosjek cijene za DVIJE osobe i na to nakeljit porez.

POZDRAV. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stvar je ovakva:

U mojem stanu, koji nije registriran za nikakvu djelatnost, pa tako ni turisticko iznajmljivanje soba, primih jednu osobu - podstanara.

Sklopili smo ugovor upravo da bi osoba imala pravo na dodatnu olaksicu na kraju godine.

Milostiva u poreznoj je pitala kakva je to soba. Rekoh joj (doslovno ovim rijecima): najobicnija soba. Kakva bi bila?? Jel mozda dvokrevetna?upitala je ona mene. Pa, najmoprimac ce spavati na bracnom krevetu, jer takvog imam u toj sobi.

Eto. Navukla me samo tako, i iskoristila moju tupavost da mi obracuna porez na osnovicu kao da tamo spavaju dvije osobe.

Moram napomenuti da je na moj upit jel trebam navest broj osoba (nize, u tijelu teksta ugovora), odgovorila da to nije bitno (?!?) Naravno, tek sada spoznajem razmjere svoje ali i njene gluposti. Pa ipak je ona osoba na tom odgovornom mjestu!

Jel jos nesto nejasno?

Povodeci se za onim tvojim citatom, otiso sam i u lokalnu upravu prijaviti ugovor. Opisao sam kako je bilo :-D:-D:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala ti na odgovoru. mislim da referentici nije bitno koliko ima kreveta i kakav je krevet u sobi (stoga je i njeno pitanje suvišno). jedino za čim se treba povodit kolika je cijena najma, odnosno da li je realno iskazana. naravno da nitko neće povjerovati da se soba iznajmljuje za 100 kuna mjesečno kad to nije realno. ali pitanje kakav je krevet mislim da nije na mjestu.

pozdrav, btheg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

ako nekog zanima rasplet dogadjaja:

Na dobiveno rjesenje ulozio sam usmenu zalbu. Donio prijavu iz policije i iz turistickog ureda na kojoj se jasno vidi ime i prezime JEDNE osobe koja je koristila najam. U poreznoj su ponistili rjesenje kojim su me ubili u pojam i skinuli osnovicu na pola.

naravno da su ponovno stavili PROSJECNI iznos najma u gradu, a ne onaj koji sam ja naveo u ugovoru. Njima se cini da je 1.000,00 kuna za mjesecno spavanje u sobi nerealna, pa su obracunali na 2.000,00 kuna.

Nemam zasto skrivati dogovoreni iznos; osoba koja je spavala u sobi stvarno je toliko i platila: 1.000,00 za mjesec dana.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija