Jump to content

HEP iznuđuje


grr

Preporučene objave

HEP-ovi radnici su godinama krivo očitavali brojilo, sad su to otkrili, ispostavili su nam nove uplatnice i traže da platimo razliku, inače - prijete isključenjem.

PITANJA:

1. Nije li ovo iznuđivanje ucjenom?

2. Smije li HEP iskopčati struju bez sudskog rješenja?

3. kako provjeriti da je zaista bila greška u očitanju brojila?

 

Radi se o stubišnoj rasvjeti i rasvjeti u prostoru kotlovnice u neboderu od 17 katova, o cifri od preko 11.000 kn u 12 mjeseci. O tome nas upravitelji obavijeste putem oglasne ploče. Nisu htjeli sazvati sastanak svih suvlasnika, iako smo tražili, na kome smo tražili da pozovu nadležnog iz HEP-a da ih pitamo kako je moguće da njihovi ljudi 14 godina ne znaju da na tom tipu brojila treba uzimati 6 a ne 5 znamenki (objašnjenje koje su nam upravitelji dali).

PITANJA:

4. može li upravitelj sam donositi odluku o ovakvom slučaju? Je li dovoljno da je stavio obavijest na oglasnu ploču ?

 

Blagajnik u ime te razlike ubire po stanovima iznos za tzv. "zajedničke troškove" tri put veći nego prije. Ko ne želi platit razliku, blagajnik prenosi prijetnje HEP-a da će mu iskopčat struju u stanu.

Pitanje:

5. Može li upravitelj tražiti od stanara koji nisu bili tu u periodu nastanka troška, da plaćaju putem "zajedničkih troškova" (za čistačicu, blagajnika, lift, svjetlo u hodnicima) dug koji su napravili drugi stanari (jer se ti troškovi plaćaju po broju članova kućanstva)?

6. nije li logičnije da se dug namiri iz pričuve?

7. smije li HEP prebiti trošak duga za stubišnu rasvjetu - kao što tvrdi blagajnik - pa stanaru koji ga ne plaća iskopčati struju u njegovom stanu - sve bez sudskog rješenja?

 

Nemamo predstavnika stanara, imamo upravitelja utjelovljena u trojici ljudi koji žive u tom neboderu i imaju svoje stanove, nisu registrirani u registru obrtnika već im pričuvu plaćamo na njihov privatni žiro račun..

 

PITANJA:

8. pod pretpostavkom da je, da li su stanari dužni platit tu novootkrivenu razliku manje uplate, i za koji period, kolko unazad?

9. ako je do greške došlo zbog neupućenosti radnika HEP-a koji su radili ta očitanja, zar ne bi oni trebali u ime odštete podmiriti dug?

10. mogu li neki pojedini stanari tužit HEP samoinicijativno - jer upravitelji ne žele tužiti, a uz njih su većina penzića koje su uplašili velikim dodatnim troškovima suđenja i samovoljnim HEP-ovim iskopčanjem struje u međuvremenu.

11. da li HEP može iskopčati struju u stanu onih koji ne budu plaćali tu razliku - bez sudskog rješenja?

 

12. Zapravo, kako se treba postaviti u ovoj situaciji?

 

Najljepša hvala na odgovorima! Većina stanara su penzići od kojih upravitelji rade što ih volja, i oni ih se boje jer su grubi i nasilni, a mislim da super žive na njihov račun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan.

 

za početak zatražite pismenim putem od HEP -Operatora distribucijskog područja koje je nadležno u Vašem mjestu (gradu) očitovanje o razlici u računu.

Bilo bi poželjno da sami očitate stanje brojila (prepišite sve znamenke, uočite crna i crvena polja), zapišite i tvornički broj brojila (ukucan je na pločici ispod znamenki za očitavanje) te marku (proizvođača) i tip brojila (na istoj pločici). Povedite sa sobom nekoga tko bolje vidi jer zna biti postavljeno visoko i uzmite baterijsku svjetiljku (savjet).

 

Možete i osobno (netko od stanara) otići u HEP u odjel za reklamacije.

 

Mogućnosti koje će se odvijati temeljem krivog očitanja HEP-a su:

Priznati će grešku ali će tražiti naplatu

Možete tražiti plaćanje u više rata jer nije Vaša krivica

p.s. dobar gospodarstvenik bi priznao grešku i oprostio Vam dugovanje što se neće dogoditi.

 

Ako i nakon HEP-ovog odgovora i dogovora ne budete zadovoljni zatražite (prikupite sve papire, odgovor HEP-a, račune, odgovor upravitelja) pomoć u Društvu za zaštitu potrošača (potražite putem interneta koji su nadležni za Vaše područje)

 

Ukoliko možete dati još neki podatak možda Vam budem u mogućnosti konkretnije odgovoriti.

 

Neka svjetlost svjetli :idea:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan i hvala Vam na odgovoru.

Što se tiče brojila, ono ima 6 znamenki iste boje, nema čak ni uobičajene crvene crte ispred zadnje znamenke. Dosada su od 1993.g. otkad je postavljeno, očitavali prvih 5 znamenk, sad kažu da su trebali svih 6. Što mi je čudno, jer gledam moje brojilo doma, ima 6 znamenki, 5 crnih i zadnju crvenu koju ne pišu kad zapisuju stanje.

 

Tako da su procjenili da su obračunavali 10% manje, i za to su poslali uplatnice na 12 rata za razdoblje od 25.12.05. do 30.5.07. (i da su pribrojili i ratu za 6/07). I to mi je čudno, potražuju za razdoblje od godine i pol - a ne za 1 godinu prema čl. 232 st.1. ZOO-a, i to potražuju za cjelikupni iznos, umjesto da računaju od dospjeća svake uplatnice!

 

Upravitelj kaže da se obratio udruzi za zaštitu potrošača, ali da su rekli da se tu ništa ne može.

 

Ono što mene zanima je :

- MOŽE LI HEP ISKOPČATI STRUJU BEZ SUDSKE ODLUKE?

- MOGU LI POJEDINI STANARI TUŽITI HEP jer većina ne želi, jer se boji i Upravitelja i dodatnih troškova? Jer ovdje se očito radi da si je HEP zaračunao više nego je smio po zakonu, a vjerujem i da sud ne bi cijeli dug prebacio na stanare - jer ako je greška HEP-a, zašto da cjelokupnu odgovornost i posljedice snose stanari koji baš ništa nisu krivi, oni su su sve uredno plaćali prema uplatnicama koje su dobijali od HEP-a!?

- Da li za to vrije dok se ne riješi tužba, ti stanari MORAJU plaćati razliku prema uplatnicama iako je utužuju, odn. SMIJE LI IM HEP U MEĐUVREMENU ISKOPČATI STRUJU? I SMIJE LI HEP PREBIJATI taj dug za rasvjetu u haustoru s uplatama pojedinih stanara za utrošak struje u njihovom stanu , i to na način da im dug za haustor odbija od njihovih uplata za potrošnju u njihovom stanu? I, da li HEP smije iskopčat struju o stanu onih stanara koji odbijaju plaćati dug koji je HEP samoinicijativno utvrdio za stubišnu rasvjetu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

može li HEP iskopčati struju bez sudske odluke? Može.

 

Ukoliko pokrenete reklamaciju do rješenja reklamacije sigurno Vas nebi smjeli iskopčati.

 

Mogu li pojedini stanari tužiti HEP? Mogu.

 

 

Moje pitanje: Jesu li stari bili u mogućnosti kontrolirati očitanje brojila (je li dostupno svakom stanaru ili je zaključano u ormariću)

 

Ukoliko nisu još jedan plus na Vašoj strani.

 

 

Moj savjet:

Prije nego li podnesete tužbu odite na reklamaciju u HEP kod rukovodica odjela za naplatu i iznesite mu Vaše stajalište (zadnja godina dana prema čl. 232 st.1. ZOO-a, cjelokupna greška HEP-a, redovno plaćanje računa po njihovom očitanju...)

 

probajte se na račun toga nagoditi da se izračuna (procjeni) zadnja godina dana a onda jer je krivica HEP-a da platite polovicu duga, a polovicu neka otpišu.

 

ps. recite da ćete ih pohvaliti ako Vam izađu u susret ili tužba

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Zahvaljujem na pomoći, uz isprike za kašnjenje (sada sam prvi put ponovo na ovom forumu , u međuvremenu je bilo životnih bura....)

 

Osjećam se dužna reći kako je završilo. Tako da je Elektra odbila naš zahtjev za poštivanjem zakonskog roka zastare, pa je nakon toga Povjerenstvo Elektre za potrošače presudilo da ipak trebaju ispoštovati bar zakonski rok....

No brojilo nam nisu zamijenili s novim.

 

Inače, brojilo je proizvedeno 1965.g (šezdeset pete, dobro ste pročitali!) a baždareno je zadnji put 1993., prije 14 godina!

 

Na zadnjoj, šestoj znamenki nema nikakve oznake, ni crvene ni neke druge, ona je ista kao i prethodnih pet i nije ni razmaknuta od njih, tj. svih 6 znamenki je istog izgleda i u nizu. Jedino po čemu se razlikuje je po skali s brojčanikom koja se polako okreće (kao i kod svih zadnjih znamenki koje su na novim brojilima crvene).

 

Da li netko zna, nakon koliko godina Elektra MORA rashodovati brojilo za kućanstva?

 

Svakih koliko godina Elektra MORA baždariti brojilo?

 

Hvala na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako Vas mogu savjetovati, ovo Vam je cinjenicno stanje:

 

- Vi ste struju potrosili

- HEP Vam je krivo ocitavao

 

Savjetjem Vam da pred HEP izadjete sa prijedlogom da u narednih npr. 5 godine podmirite svo dugovanje, bez kamata naravno. Sporazumom, Vi bi ste priznali dug (koji ne bi mogao tako zastarjeti), a HEP bi Vam dozvolio da ga otplatite kroz vremenski period.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HEP je t.d. koje posluje po zakonima i Općim uvjetima za siporuku električne energije (NN 14/06).

vama savjetujem da pročitate Opće uvjete i to čl. 96-98 pa će vam neke stvari biti jasnije.

isto tako savjetujem da stavite prigovor na račun na koji imate pravo u roku 8 dana od dotave računa, a isto tako da prijavite HEP u skladu s čl. 96. OU-a da brojilo ne radi kako valja. očito to niste napravili jer da jeste ne bi vam bio ispostavljen tako visok iznos računa.

dakle, postoji način (vrlo bezbolan) kako najpravičnije razrješiti ovu situaciju, a ne odmah udariti po HEP-u (neki čim čuju HEP odmah misle ne znam što, a u 99% slučajeva nisu u pravu tim više što je struja HEP najjeftinija u europi)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

g. Jozef,

nemam običaj udarat po nekom tko mi ništa nije skrivio. Tražila sam pomoć pa sam u tom kontekstu morala spomenuti HEP, buduću da se zna tko isporučuje struju kućanstvima.

 

Umjesto prodika, više bi mi pomoglo da ste mi odgovorili na gornja pitanja:

 

1. Koliki je rok za baždarenje brojila za kućanstva ? Tražila sam po Općim uvjetima za isporuku el. energije, i nisam našla. Gdje da potražim (znate li adresu linka)?

 

2. Nakon koliko godina treba rashodovati brojilo za kućanstva? Bila bih Vam zahvalna ako i za to znate navesti koji propis i čl. to regulira.

 

Što se tiče čl. koje navodite i naše obveze da prijavimo kvar Elektri - nisam imala prilike reći, ali Elektra je situaciju s krivim očitovanjima otkrila mjesec dana nakon što su bili, očitali i napravili kvartalni obračun, i to nakon što smo tražili da nam prebiju preplatu na tom brojilu s dugom na drugom zajedničkom brojilu. Tražili smo samo administrativni, da ne velim, papirološki zahvat, a oni su imali potrebe - KAO DA NE VJERUJU SAMI SEBI - opet doći i opet očitati - iako su to uradili prije mjesec dana, a po njihovim pravilnicima dužni su uz očitanje i ISPITATI ISPRAVNOST BROJILA .

 

TAKO DA SU PO TOM NOVOM OČITANJU, mjesec dana nakon prethodnog, OTKRILI R E V O L U C I O N A R N O OTKRIĆE:

 

da su preko 30 godina razni radnici Elektre radili istu grešku i očitavali pet umjesto svih 6 znamenki na brojilu!

 

Ne liči li ovo na priču za malu djecu?

 

Znamo da se na svim brojilima očitava 5 a ne 6 znamenki. Sjećam se kada su počeli na novim brojilima zadnju, šestu znamenku odvajati i označavati je crvenom bojom, te da su to počeli raditi stoga što su UVIJEK očitavali prvih 5 znamenki, 6-ta se nikada nije očitavala.

 

Dalje, da Vas korigiram u vezi navoda za rok za prigovor. Nije 8 dana kako kažete, nego 15. Evo taj čl. iz Općih uvjeta ...:

 

Članak 93.

(1) Tarifni kupac kategorije kućanstvo može osporiti mjesečne novčane obveze i dodatne mjesečne novčane obveze u roku od 15 dana od dana njihova izdavanja.

(2) Tarifni kupac može djelomično ili u cijelosti pisanim putem osporiti račun za obračunsko razdoblje za potrošenu električnu energiju najkasnije u roku od 15 dana od dana izdavanja računa, a neosporeni dio dužan je platiti u roku utvrđenom u članku 90. ovih Općih uvjeta.

(3) Opskrbljivač tarifnih kupaca dužan je odgovoriti tarifnom kupcu na prigovor u roku od osam dana od dana primitka prigovora.

 

I, još jedan detalj: Elektrin rukovoditelj (tako se potpisao) službe A.Đ. nam je ODBIO zahtjev da primijeni zakonski rok zastare, nego je ostao pri tome da nas duži za onaj koji je prvo rekao, koji za 5 mjeseci premašuje zakonski.

 

To su moja konkretna iskustva s Elektrom Zagreb.

 

Ako Vi imate samo pozitivna iskustva s njima, dopustite mogućnost da netko možda ima negativna, te da je opravdano ljut.

 

No hard feelings.

 

S poštovanjem,

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

Umjesto prodika, više bi mi pomoglo da ste mi odgovorili na gornja pitanja:

 

1. Koliki je rok za baždarenje brojila za kućanstva ? Tražila sam po Općim uvjetima za isporuku el. energije, i nisam našla. Gdje da potražim (znate li adresu linka)?

 

2. Nakon koliko godina treba rashodovati brojilo za kućanstva? Bila bih Vam zahvalna ako i za to znate navesti koji propis i čl. to regulira.

 

 

ad1.

Rok za baždarenje brojila iznosi 16 godina za indukcijska brojila, a važi od 1991 godine - mislim da je pravilnik donesen 1996 god.

Rok za baždarenje elektronskih brojila do 2005 je bio 8 god, a nakon 2005 je 12 godina.

Rok za baždarenje indirektnih (transformatorskih) brojila je 8 godina

 

Indukcijska brojila - ona brojila na kojima vidite okretni disk s crvenom oznakom, vidi se okretanje aluminijskog diska pri trošenju el en

 

elktronička brojila - imaju displeje za očitanje i neke diode

 

indirektna brojila - mogu biti indukcijska i elektronička ali im je svojstvo da im je ulazni podatak sekundarna struja i napon iz mjernih transformatora, uglavnom se koriste kod velikih potrošača

 

ad2.

Brojila, općenito ne djelimo na brojila za kućanstva i nekućanstva.

Rashod brojila el en vrši se onda kada tip brojila izgubi tipsko ispitivanje, što se određuje u zavodu za mjeriteljstvo, a podatak koliko može biti staro brojilo u funkciji ne mogu dati.

zasigurno znam da se brojila proizvedena početkom 70-tih daju u rashod, što bi značilo da umjesto redovnog baždarenja i stavljanja markice inspektora iz državnog zavoda za mjeriteljstvo, brojila tih godišta idu u rashod.

 

I bi svjetlost!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najljepša hvala na pomoći!

Dakle, baždarenje brojila vrši inspektor iz državnog zavoda za mjeriteljstvo svakih 16 godina za indukcijska brojila.

 

Još Vas molim informaciju kako se zove taj pravilnik koji definira rok za baždarenje brojila.

 

Također bi mi puno značilo ako možda ima definirano u nekom (i kom?) pravilniku kako, tj. koliko znamenki se očitava na brojilu tipa: <b> T1BDY</b> (Iskra Kranj; 3x220/380V; 20-60A; 75 v. /kWh; 50 Hz, 1965-god.proizvodnje), odnosno da li se očitavaju samo one znamenke koje nemaju okretni disk, dakle slijeva na desno prvih 5 znamenki?

Ako imaju sve regulirano u pravilnicima, pretpostavljam da bi morali imati i to u kako se očitava.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Dakle, baždarenje brojila vrši inspektor iz državnog zavoda za mjeriteljstvo svakih 16 godina za indukcijska brojila.

 

Još Vas molim informaciju kako se zove taj pravilnik koji definira rok za baždarenje brojila.

 

Također bi mi puno značilo ako možda ima definirano u nekom (i kom?) pravilniku kako, tj. koliko znamenki se očitava na brojilu tipa: <b> T1BDY</b> (Iskra Kranj; 3x220/380V; 20-60A; 75 v. /kWh; 50 Hz, 1965-god.proizvodnje), odnosno da li se očitavaju samo one znamenke koje nemaju okretni disk, dakle slijeva na desno prvih 5 znamenki?

Ako imaju sve regulirano u pravilnicima, pretpostavljam da bi morali imati i to u kako se očitava.

 

 

Inspektor ne baždari brojila, on samo provjerava u ovlaštenim baždarnicama, koje se uglavnom nalaze u distribucijama, postupak baždarenja i stavlja markicu o baždarenju, što znaži da je brojilo baždareno na ispravan način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nn 50/96

naredba o razdobljima za ponovno umjeravanje etalona i ovjernim razdobljima za ponovno ovjeravanje mjerila

 

nn 69/01

naredba o ovjernim razdobljima za ponovno ovjeravanje mjerila i o razdobljima za umjeravanje etalona

 

nn 154/04

naredba o ovjernim razdobljima za pojedina zakonita mjerila i načinu njihove primjene i o umjernim razdobljima za etalone koji se upotrebljavaju za ovjeravanje zakonitih mjerila

 

za ostalo

http://www.nn.hr/sluzbeni-list/sluzbeni/index.asp

upišite "brojila"

 

i bi svjetlost! :ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija