Jump to content

Porez na prvu nekretninu - teta i mama


Wookie

Preporučene objave

Stvar je u sljedećem. Teta i mama su naslijedile 70 m2 stana od bake svaka polovicu. Pošto ja tražim stan već dulje vrijeme, došle smo na ideju da ja otkupim taj stan od tete, a mama bi mi poklonila svoj dio :-D . U stanu ćemo živjeti samo ja i dečko. To bi mi bila prva nekretnina i znam da ne moram platiti porez do 50 m2. Mene zanima da li mogu izbjeći i ovaj drugi dio poreza pošto mi mama poklanja pola stana. Ako mama meni pokloni pola stana, onda posjedujem nekretninu i nisam oslobođena poreza. Teta bi mi prodala drugu polovicu stana jeftinije, po 40.000 eura. Da li porez ide na taj dio ili na tržišnu vrijednost? Ukratko, kako da platim što manje poreza a da se ne moram udati nabrzaka :-D. Malo sam zbunjena i svaka pomoć bi mi dobrodošla. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ono što bi trebali napraviti jest slijedeće: prvo sklopite kupoprodajni ugovor s tetom, budući vam je to prva nekretnina, tražite oslobođenje plaćanja poreza na promet nekretnina. bitno je da u trenutku sklapanja kupoprodajnog ugovora nemate rješeno stambeno pitanje niti drugu nekretninu. nakon što sklopite ugovor, neka vam mama nakon toga daruje nekretninu darovnim ugovorom. po toj osnovi ste oslobođeni plaćanja poreza na promet nekretnina

Članak 13.

 

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

 

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da se nadopunim..

porez na promet nekretnina se utvrđuje na tržišnu vrijednost nekretnine u trenutku stjecanja. pretpostavljam da je ukupna veličina nekretnine 70m2, dakle 35m2 ćete kupiti, 35m2 ćete dobiti darovanjem. nema potrebe da se na brzinu udajete jer do 50m2 ćete dobiti oslobođenje za sebe. samo pazite da prvo kupite nekretninu, pa tek onda da vam majka daruje svoj dio.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija