Jump to content

Voznja pod utjecajem alkohola i kazna ...


Ktinga

Preporučene objave

Dakle, vozio sam pod utjecajem alkohola (0,75 g/kg):oops: .

Oduzeta mi je vozacka dozvola (tj. iskljucen sam iz prometa) i receno mi je da istu mogu podici kroz 3 dana u PP.

 

Osim toga, prekrsajnim nalogom izrecena mi je kazna od 500,00 Kuna (+ 3 kaznena boda) + troskovi postupka - 150 Kuna i zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 mjeseca.

 

Nisu mi jasne 2 (ako ne i vise) stvari:

 

1. Policajac je rekao da kroz, dakle, 3 dana mogu preuzeti vozacku, a dalje sve ovisi o sudu.

Drugim rijecima - to znaci da se ja nakon sto preuzmem vozacku mogu normalno voziti i cekati poziv suda koji ce onda pretpotavimo - potvrditi kaznu i opet mi oduzeti vozacku ali sada na 3 mjeseca ili ?

 

2. Glede pravnog lijeka - ne mogu se zaliti na cinjenicno stanje (jer cinjenica je da sam cugnuo i to je utvrdeno alkometrom).

Medutim,na nalogu pise da ce protekom roka za prigovor, ako isti ne bude podnesen prekrsajni nalog postati izvrsan, a izrecena kazna izvrsit ce se prislino ili zamijeniti radom za opce dobro na slobodi ili zatvorom u skladu sa zakonom.

Uzevsi u obzir da sam student zanima me kakva je situacija sa tim radom za opce dobro ?

Takoder - znaci li gore navedeno da jednostavno ne platim i zatim cekam poziv na sud te tamo izrazim zelju za radom za opce dobro (postoji li neki konkretan propis o radu za opce dobro (koliko i gdje treba raditi za tih 500 Kn) ili pak tu zelju trebam izraziti u prigovoru ?

Btw. mogu li "odraditi" i troskove postupka (150Kn) ili njih moram platiti ?

 

Pomozite neiskusnom ...

 

Hvala unaprijed !

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odgovori:

1. policija ne može duže od tri dana oduzeti i zadržati vozačku, moglo se dogoditi i da sud ne donese odluku o oduzimanju vozačke..

Odluka suda Vas obvezuje nakon pravomoćnosti.

2. možete se žaliti na odluku o kazni, odluku o oduzimanju vozačke i odluku o troškovima.

Prigovor uložite u roku, navedite razloge zbog kojih smatrate da su odluke po Vašem mišljenju prestroge ili već što mislite...i čekajte odluku po prigovoru. Možete staviti i to da bi zamjenu kazne za rad za opće dobro...u odluci bi Vam trebalo sve onda pisati što će te i kako dalje.

3. mislim da još nema provedbenih propisa za rad za opće dobro i zato se ne primjenjuje, ali to je samo zato što ljudi i ne traže da kaznu odrade na taj način...sud će se već nekako snaći da to bude realizirano..

Trajanje je od 3-10 dana, razmjerno izrečenoj kazni..

Prvo uložite prigovor..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

> moglo se dogoditi i da sud ne donese odluku o

> oduzimanju vozačke..

> Odluka suda Vas obvezuje nakon pravomoćnosti.

 

A-ha, znaci tek ce mi je (osim ako mi se smiluju :-)) uzeti po zavrsetku postupka ...

 

Jeli istina da su ovi postupci (kad je u pitanju alkohol i sl.) "ubrzani" ?

 

> 2. možete se žaliti na odluku o kazni, odluku o

> oduzimanju vozačke i odluku o troškovima.

> Prigovor uložite u roku, navedite razloge zbog

> kojih smatrate da su odluke po Vašem mišljenju

> prestroge ili već što mislite...i čekajte odluku

 

Ok, mada ne volim cekanje u ovom bi mi slucaju ako nista drugo odgoda zbog gro razloga i vise nego dobro dosla !

 

... Vracam se skokovima :-D

 

Hvala puno !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ista situacija se dogodila mom frendu, samo sto je imao nesto manje alkohola u sebi - 0,65.

 

Zalio se na vrijeme - podnio je prigovor, napisao je da je kazna za njega prestroga (ukljucujuci i troskove), jer je student i nema svojih primanja, nije nikada kaznjavan, te da se svrha njegovog kaznjavanja moze postici i blazom kaznom. Jedno od osnovnih nacela odmjeravanja kazne je nacelo individualizacije kazne. Izmedju ostalog, to znaci da se uzima u obzir imovinsko stanje pocinitelja prekrsaja. Time se postize da novcana kazna ima jednake ucinke prema osobama razlicitog imovinskog stanja (dakle - ne moze biti ista kazna za nekoga tko je nezaposlen/student i za nekoga tko ima npr. 7000 kn mjesecno placu).

Uz to je napisao da zeli, ono sto ce morati platiti kao kaznu i troskove, to zamijeniti za rad za opce dobro na slobodi.

Posljedica svega: predmet je pao u zastaru... prekrsajni sud ga nikad nije pozvao na saslusavanje, a vozacku je dobio 3 dana nakon sto mu je policajac oduzeo vozacku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

NISAM NITI IMAO VOZACKU DOZVOLU A ODUZELI SU MI JE! KOME DA SE ZALIM? UPTAVI VODOVDA! :-P

Ktinga je napisao:

Dakle, vozio sam pod utjecajem alkohola (0,75 g/kg):oops: .

Oduzeta mi je vozacka dozvola (tj. iskljucen sam iz prometa) i receno mi je da istu mogu podici kroz 3 dana u PP.

 

Osim toga, prekrsajnim nalogom izrecena mi je kazna od 500,00 Kuna (+ 3 kaznena boda) + troskovi postupka - 150 Kuna i zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 mjeseca.

 

Nisu mi jasne 2 (ako ne i vise) stvari:

 

1. Policajac je rekao da kroz, dakle, 3 dana mogu preuzeti vozacku, a dalje sve ovisi o sudu.

Drugim rijecima - to znaci da se ja nakon sto preuzmem vozacku mogu normalno voziti i cekati poziv suda koji ce onda pretpotavimo - potvrditi kaznu i opet mi oduzeti vozacku ali sada na 3 mjeseca ili ?

 

2. Glede pravnog lijeka - ne mogu se zaliti na cinjenicno stanje (jer cinjenica je da sam cugnuo i to je utvrdeno alkometrom).

Medutim,na nalogu pise da ce protekom roka za prigovor, ako isti ne bude podnesen prekrsajni nalog postati izvrsan, a izrecena kazna izvrsit ce se prislino ili zamijeniti radom za opce dobro na slobodi ili zatvorom u skladu sa zakonom.

Uzevsi u obzir da sam student zanima me kakva je situacija sa tim radom za opce dobro ?

Takoder - znaci li gore navedeno da jednostavno ne platim i zatim cekam poziv na sud te tamo izrazim zelju za radom za opce dobro (postoji li neki konkretan propis o radu za opce dobro (koliko i gdje treba raditi za tih 500 Kn) ili pak tu zelju trebam izraziti u prigovoru ?

Btw. mogu li "odraditi" i troskove postupka (150Kn) ili njih moram platiti ?

 

Pomozite neiskusnom ...

 

Hvala unaprijed !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li mislite na situaciju da inaće imate položen vozački ispit i imate vozačku dozvolu koju tom prilikom niste imali kod sebe?

Ili

Još uvijek nemate vozačku dozvolu?

 

U oba slučaja se ona može oduzeti ukoliko je naravno počinjen prekršaj za kojega je predviđeno oduzimanje vozačke.

U slučaju da osoba još nema vozačku, izricanjem ove sig. mjere se "nastoji takvu osobu kao potencijalnog upravljača motornog vozila, spriječiti na određeno vrijeme u tome da dođe do vozačke dozvole koja bi mu to pravo inače davala.." (odluka VSH)

 

NISAM NITI IMAO VOZACKU DOZVOLU A ODUZELI SU MI JE! KOME DA SE ZALIM? UPTAVI VODOVDA! :-P

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
Ista situacija se dogodila mom frendu, samo sto je imao nesto manje alkohola u sebi - 0,65.

 

Zalio se na vrijeme - podnio je prigovor, napisao je da je kazna za njega prestroga (ukljucujuci i troskove), jer je student i nema svojih primanja, nije nikada kaznjavan, te da se svrha njegovog kaznjavanja moze postici i blazom kaznom. Jedno od osnovnih nacela odmjeravanja kazne je nacelo individualizacije kazne. Izmedju ostalog, to znaci da se uzima u obzir imovinsko stanje pocinitelja prekrsaja. Time se postize da novcana kazna ima jednake ucinke prema osobama razlicitog imovinskog stanja (dakle - ne moze biti ista kazna za nekoga tko je nezaposlen/student i za nekoga tko ima npr. 7000 kn mjesecno placu).

Uz to je napisao da zeli, ono sto ce morati platiti kao kaznu i troskove, to zamijeniti za rad za opce dobro na slobodi.

Posljedica svega: predmet je pao u zastaru... prekrsajni sud ga nikad nije pozvao na saslusavanje, a vozacku je dobio 3 dana nakon sto mu je policajac oduzeo vozacku.

 

Isto tako i meni...

Ali baš danas, nakom 2 godine i 5 mjeseci od podnošenja Žalbe došla mi je odluka o oduzimanju na 3 mjeseca...

Sve gledam kakva je zastara za prometne prekršaje... Dvije ili 3 godine?

 

Očigledno 3... :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Apsolutna zastara na prom prekr nastupa 2 godine od dana pocinjenja prekrsaja, osim ako u tom vremenu nije doneseno PRAVOMOCNO rjesenje (rjesenje VPS na koje nemas pravo zalbe) ili rjesenje prek suda na koje se nisi zalio u roku. Dokle god ti daju mogucnost da se zalis, a ti to ucinis u roku, dotle nema pravomocnog rjesenja!!!

A ovo su te vjerojatno zvali iz policije da predas dozvolu sto nema veze sa sudom, odnosno postupaju po nalogu suda a obicno i kasne sa pozivom da predas dozvolu...

 

Ili su ti poslali rjesenje o prekrsaju koji je pao u zastaru za sto bas i nisam cuo da prakticiraju (mozda ovisi gdje ti je sudjeno), u svakom slucaju ukoliko je tako, oni su popusili, ne znam da li se trebas zaliti ili samo ignorirati - netko drugi mozda zna vise o tome?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija