Jump to content

Moram se negdje zjadati...


ZastoJa

Preporučene objave

Znate one situacije kad vas (žene) poslodavac na razgovoru za posao pita da li ste udani, imate djece....evo mojih nekih najupečatljivijih iskustava:

 

Potencijalni p.: Udani ste? Imate djece?

Ja: Zašto me to pitate?

Potencijalni p.: Da vas bolje upoznamo! (Na tom razgovoru me nitko nije pitao o mojem radnom iskustvu niti obrazovanju)

 

Drugi p.p.: Imate djece?

Ja ne odgovaram, šutim.

Drugi p.p.: No, imate djece?

Ja: Ne.

Drugi p.p.: Mislim, to vas pitam zato da znam da imam razumijevanja za vas ako zbog djeteta morate ostati doma...... (Pazi tipa, pita me to jer je pun razumijevanja ) :rigoleto:

 

 

Treći p.p.: Koliko imate godina?

Ja: 30.

Treći p.p.: Hm, ako nemate do sad djece, sigurno ćete ih imati uskoro. (Znači , ne bum doma na bolovanju zbog klinca ili da ga vodim u školu, ali možda bum uskoro na porodiljnom, nikad se ne zna!?!)

 

Četvrti p.p.: Imate djece?

Ja: Mislim da to nije primjereno pitanje.

Četvrti p.p.: Dobro, doviđenja. (To u jednom od najpoznatijih i najjačih hrvatskih poduzeća)

 

Moj trenutni poslodavac: Ste udani?

Ja: Ne.

 

Za djecu nije pitao. Posljedica: radno vrijeme od 7-15h (čitaj: prekovremene ne plaćam, a radiš dok ne padneš, ionako te doma nitko ne čeka)....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga moja ZastoJa, slušaj ovu priču.

 

Razgovor za vježbenika na jednom sudu.

Uvažena sutkinja xy:Jeste li udani?

Potencijalna vježbenica:Ne.

Uvaženi predsjednik suda:Imate li djece?

Potencijalna vježbenica:Ne.

Uvažena sutkinja:A bi li rodili izvanbračno dijete?

 

Kad ovakva pitanja na razgovoru za posao postavlja sudački kadar, akademski obrazovani građani, neovisni i nepristrani čuvari naših prava-čemu se čuditi privatnicima onda... Prestrašno.

Tko će nas čuvati od čuvara? Dobrodošli u Hrvatsku!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Eh, imaš djecu - ne zaposle te pod izgovorom nećeš moći raditi cijeli dan.....nemaš djecu - zaposle te s komentarom "Ah, pa nije vam onda problem ostati duže, ne?".....imam ja svoju "djecu": fax, praksu koju treba odraditi u drugoj firmi, a o kućanskim poslovima koje neki ionak ne smatraju poslom da ne govorimo....ali neeee, prvo posao....pa čak će i kolegice s posla reći "Mi idemo doma, nas čekaju djeca!"...OK, pa kak da onda i imam djecu uz takvu pronatalitetnu politiku!!!???!!! jedna budem od onih čiju djecu odgaja sva ostala rodbina?? :no-no:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam ni na čijoj strani ali da sam i ja poslodavac isto bih to pitao. Takav razgovor možete očekivati gotovo u svakoj tvrtki (pogotovo privatnoj).

 

Pa nisu to baš toliko provokativna pitanja, a i moraju ljudi da Vas nešto pitaju pogotovo ako se radi o produženom radnom vremenu i sigurno da šefovi vole znati s kime imaju posla i ponešto o svome zaposleniku.

 

Neće Vas na razgovoru za posao pitati kako Vam se zove susjeda ili koliko Vaš automobil troši litara na 100 km.

 

Dali možda griješim?

 

signs029wf6.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam gdje si bila na razgovoru, no u svakom žito ima kukolja, pa i u ovim pitanjima.. no nije baš sve tako crno

 

mog poslodavca zanima jedino tvoj rad, a ne broj djece ili bračno stanje. Normalno da mora te podatke znati. imam troje djece i nikad nisam imala problema sa bolovanjem ili porodiljnim... jedino ga zanima da li sam odradila posao...i kako naravno

 

imamo dojam da mu je drago da zaposlenice imaju sređen bračni život, a kad netko ide na porodiljski vrlo je susretljiv.

 

zato nije lijepo uopćavati stvari...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... prije godinu- dvije natjecala sam se za mjesto savjetnika na jednom sudu u kontinentalnoj HR.

Napominjem da sam vec bila savjetnik i s te pozicije trazila posao blize obitelji.

 

Casna predsjednica suda, majka nekoliko djece, tocan br ne znam, ali je vise od 2, pita mene:

Kolegice, a ne bi li bio red da se posvetite obitelji?

Prolazi vam vrijeme, a niste rodili jos niti jedno dijete.

Posao nije sve, kolegice, bolje je da se posvetite trazenju odgovarajuceg partnera, a na posao malo zaboravite. :propovjeda::srednji::srednji::srednji::srednji::psuje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije jedno par godina došle nas dvije nadobudne kolegice na razgovor za posao. Vlasnik malog obrta tražio tajnicu (on je mali, ,debeli,krivonogi i ima onak kosu omotanu oko glave da se ne vidi ćelenka :-o ). Na kraju našeg razgovora kaže muškarčina nama da obje dignemo ruke u zrak? Mi ko upitnici zujimo, dok on objašnjava da baš nismo atraktivne, ali ako su nam "Sise" čvrste, to se odmah tako vidi, pa da na taj način zabavljamo stranke, dižući registratore, i mlatarajući određenim atributima dekoncentriramo iste... Okrenule se i dale petama vjetra, uz nimalo pristojne komentare ćelavcu...

 

Drugi naš razgovor je bio sa ženskom privatnicom - a završio je u stilu: da smo neudane, a da ćemo se udati odmah nakon što nas zaposli i otići joj na trudničko, a ona to neće plaćati :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....a negdje moramo :-D (sad će nas neki sprašiti...)....danas me je baš žena iz kadrovske (25g, SSS, radnu knjižicu mi 5x ispravljala jer ne zna ni to popuniti...) pita zakaj sam tak nezadovoljna....pffff, ja imam 2000kn manje od nje, ugovor na neodređeno sa mnom je dobil novo značenje - to vam je, ljudi moji, ugovor na neodređeno radno vrijeme, kužite, od 7- pitaj svevišnjeg kad - cijeli dan sam na nogama, daleko obrazovanija od nje i sl....njoj je baš super, veli. Pa naravno da ti je super, bolje ni nisi mogla proći!!!!!!!!!!

Dok mene koriste za fizikalije i izderavanja....i još mi ta dotična dobaci onak: Ak se ne skorigiraš buš dobila otkaz! Uffff, ne znam kak bi to preživjela.... :rigoleto:

Ako već nemam neku bolju opciju (iako ju tražim ofkors), takav posel kao ovaj mogu uvijek naći...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ja sam mlađa od tvoje mame, nešto starija od tebe....i ne prođe dan da se ne pitam zašto sam sama sebi to dozvolila i šte me je natjeralo da se tak srozam...nemam djece ni nikoga o kome bi se morala brinuti pa da baš moram raditi bilo što....ali nisam htjela živjeti na račun staraca, pa sad "magadim"....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potrebno je naglasiti da prema zadnjem popisu stanovništva od 2001. god, u Hrvatskoj ima "čak" 7% VSS, te je jasno zašto nema radnih mjesta za visoko obrazovane, ljude. Radi usporedbe u Mađarskoj ih ima "samo" 19% VSS , Pa vam je sada jasno zasto cemo u EU opet biti ono sto smo bili i u K.und K. monarhiji - sluge i zandari :bang::policajac::poguzi:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E da, kad smo već kod tih famoznih 7% ljudi sa VSS- om....baš smo neki dan u ekipi diskutirali da ih ima sigurno više od 7%....baš onak, gledamo koliko ljudi znamo da imaju VSS, pa koliko od tih radi tj. radi na poslovima sa VSS- om....i došli smo do zaključka da ima više od 7% ljudi s VSS-om, ali ih je među zaposlenima 7%!!! Kod poslodavca kod kojeg ja radim, npr. od 200 zaposlenika, jedino ja imam VSS! A jedan moj kolega, završil informatiku, dijeli letke od trgovačkog lanca i na HZZO-u je....kužite o čemu govorim...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

s godinama ćeš shvatiti zašto su žene skrivale steznicima trudnoću, zašto ljudi ne idu kod liječnika kada su bolesni, nego šmrcaju,kišu kašlju, neki i prehodaju upalu pluća...najčešće su situacije da samo ta osoba radi u obitelji, pa trpiš i šutiš

 

a tržište rada je veliko, nezaposlenih puno, tako da poslodavci imaju veliku mogućnost izbora, pa se tako i ponašaju

jedan od rijetkih pozitivnih primjera iz moje bivše firme - da je gazdarica inzistirala na primanju žena sa više djece,srednjih godina...ali opet iz razloga što joj one neće otići, i neće zbrljati u trgovini jer rade u svom mjestu pa se ne žele osramotiti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pratim već neko vrijeme što se piše i samo da Vam poručim da postoji i druga strana koju možda, na žalost, niste vidjeli.

Postoje poslodavci kod kojih se dobije puna plaća i dok si na bolovanju!!! (pošalješ sms bolestan sam)

Postoje poslodavci kod kojih ne treba imati više fakulteta za imati pristojna primanja i biti prijavljen od prvog dana, na punu plaću daleko iznad prosjeka.

Postoje poslodavci koji pitaju kako mogu pomoći svojim uposlenicima i radnicima i na privatnom planu.

I postoje poslodavci kod kojih, ako se dokažeš, možeš napredovati do odličnih pozicija neovisno o završenom fakultetu.

Mislim da treba imati na umu da posao dobiva onaj tko ga najbolje traži, a ne onaj tko ga najbolje radi ili tko ima najbolje kvalifikacije!!!

Isto kao što majka kod djeteta vidi strah i nesigurnost, tako i iskusan poslodavac vidi svog posloprimca.

Samo je pitanje želite li Vi takvog poslodavca? I to bi se trebalo primijetiti i u razgovoru za posao, jer je on svakako dvostran! Imate i Vi pravo na pitanja!

I na kraju budimo realni, na velikom broju fakulteta se ne nauči ni kako raditi posao niti teorija upotrebljiva u praksi. Iz tog razloga preporuka je raditi na osobnim vještinama koje su komplementarne sa zanimanjima koja čovjek ima kroz razne tečajeve dostupne na tržištu.

Primjer iz prakse: posljednji put pri prijavi za novo radno mjesto u bivšu tvrtku gdje sam radio stiglo je 300 CV-jeva od kojih je 250 same sebe eliminiralo.... (50 pozvanih na razgovor) 30 ljudi uopće nije znalo čime se bavimo, 10 ljudi je napisalo da se zna služiti računalom, a nisu znali sastaviti tablicu u excell-u koja zbraja 4 broja!!! Engleski jednu jedinu rečenicu nije prevelo 25 ljudi od ovih 50 pozvanih. I nitko ih nije pitao kada će roditi i koliko djece imaju i što planiraju.... O PDV-u da ne govorim... I ostane Vam 5 ljudi koji nisu sami sebe eliminirali...

Uvjerite poslodavca da ste baš Vi prava osoba za njega i njegovo društvo.

Izaberite Vi poslodavca, a ne on Vas.

Ne kažem da uvijek pali, ali možda nisu uvijek poslodavci krivi, možda im i mi sami pomognemo da nas lošije gledaju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne slažem se s Vama baš 100%.Mislim da ne živimo u državi u kojoj možemo birati poslodavce i poslove.Rijetke su osobe koje mogu birati.Imam 23 godine treuntačno radim posao koji nije u mojoj struci, a za to vrijeme tražim bolje. 90% poslodavaca traži mlade i iskusne.Mlada jesam,ali ne i iskusna jer me nitko neće zaposliti zbog mog neiskustva.

Ne znam kakve su prilike u Zagrebu i većim gradovima,ali ovdje u Istri je KATASTROFA.Rijetke su tvrtke kao vaša bivša.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma moram i ja nešto reći vezano za onaj dio VSS. Mislim da onaj dio o VSS nije realan i to što se u njih ubrajaju i filozofi, novinari, umjetnici, treneri, dipl.ing.zemljopisa meteorologije i silni drugi. Svaki kadar je dobro došao ali gdje u hrvatskoj da zaposlimo 1.000 sociologa. Jedino opet nazad u škole da predaju sociologiju (i slični faxevi) .Svake godine takvog kadra sa faxa izađe sa diplomom na tisuće pa je normalno da ne mogu naći posao. Ko želi zaposliti sociologa, nekoga tko je završio kroatistiku i slični faxevi. Pa ljudi upišite fax sa kojim imate mogućnost naći posao a ne neke čudne fakultete.

Slijedi lavina na moju objavu :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako onda objašnjavaš situaciju kad je objavljen natječaj, činjenično znam da se javilo najmanje nas 3 koji zadovoljavamo uvjete, i gle - nijedno od nas troje nije ni došlo do razgovora...a posao dobio netko tko nema uvjete ni za stručni ispit koji mu treba za obavljanje tog posla? Sami sebe smo eliminirali? A-ha, da dodam - sve tri smo bile žene, a posao je dobio muškarac....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tip je znao i to ti je...

Moš se slikat, ali to je sve krivo jer bi Vi žene trebale dobivat i sve poslove, evo ja bi prvi ostao doma i timario ženi parmezan sa pete kad dođe nakon 12 sati uredskog rada, uz vino i friško skuhanu večericu i neku dobru vinčinu.

 

Ja bi se mijenjao da me netko hoće uzdržavat dok radim po kući....

A šta bi radio... :vrag:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O tome i pričam, ako je tako u toj firmi, očigledno se ne bira po ključu koji bi bio najbolji za firmu i zaposlenika, dakle to nije firma u kojoj bih ja želio raditi. I na taj način mogu ne izabrati takvu firmu!!! Jer i kada bih dobio posao u takvoj firmi na takvom mjestu siguran sam da se ne bih usrećio u takvim uvjetima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam što ste po struci. Istra je jedna od rijetkih županija koje imaju nisku nezaposlenost, a zaposleni u prosjeku imaju visoka primanja. Rijetko tko koga poznajem je počeo raditi u struci i na mjestu koje mu je odgovaralo. Ali je počeo sticati iskustvo i zarađivati. A poslodavac koji traži mladog i iskusnog je u kontradikciji sa samim sobom.

Primjerice prosječni amerikanac promijeni u karijeri 6 zanimanja i 5 mjesta boravka (na kontinentu).

I dalje mislim da je potrebno izabrati firmu u kojoj želite raditi i tamo pokazati da ćete biti koristan član tima, makar volontirali neko vrijeme. Sa druge strane postoje zanimanja kojih na tržištu radne snage ima previše i teško se zaposliti u struci. Slijedom toga treba ili nastaviti školovanje ili prihvatiti posao koji je najsličniji tome što ste po zanimanju. I ja sam bi želio mnogo stvari, ali život je kompromis. Ne treba smetnuti sa uma da je ipak sve to dosta teško, ali nije nemoguće. Treba dosta samopouzdanja, i dosta osobnih vještina koje se stiču neformalnom edukacijom!!! Negativnim razmišljanjem postaje se lagan plijen pohlepnim poslodavcima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo jednog pozitivnog iskustva!

na razgovoru za posao gdje trenutno radim sam sama uredno rekla da imam malo dijete od godinu dana i ipak su me zaposlili bez obzira na to sto su mogli ocekivati da cu stalno biti po bolovanjima!!

i hvala im na tome!

a ja sam u ovih godinu dana bila 3dana na bolovanju i to zbog sebe!!! ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da se i ja malo izjadam. radim četiri godine u jednoj javnoj ustanovi na radnom mjestu pravnika. ima nas četiri pravnika i od toga su troje šefovi. posao mi se sastoji od zastupanja do sastavljanja raznoraznih ugovora itd.. nitko od šefova nema pravosudni ispit koji sam ja položila prije godinu dana. moj pravosudni je naprosto prešućen, a oni su i dalje šefovi. plaća mi je ostala ista, a i svi me izbjegavaju i čekaju da zbog neizdržive atmosfere odem, (jer, što će ionako ustanovi, kao što je bolnica pravnik s položenim pravosudnim ispitom).

eto, poticajne priče o napredovanju u hrvatskim uvjetima. :-x

uz to imam troje djece i svaki izostanak mi se zamjera, jer tko će hodati po sudovima?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i ja se cudim zasto hr ne napreduje uvezi strucnih kadrova...nego samo neke veze i vezice..mozak nije vazan,a tolko se radimo pametni u svjetu....a MOBING je nova vrsta side.vi ste prevelika konkurencija.nedajte se smaknuti nego glavom kroz zid...bas vas briga,cim vide da se sekirate uzivaju u svojoj jedinoj kvalifikaciji:dr.razocaranog zivota trazi zrtvu smrdece fotelje u kancelariji!! ;-):dvoje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija