Jump to content

odgovornost odvjetnika zbog nehaja


marryah

Preporučene objave

molim vas da mi netko kaže postoji li obvezno osiguranje odgovornosti odvjetnika zbog nemara - konkretno ja sam angažirala odvjetnika radi sprovođenja sudske odluke o alimentaciji i slala mu novac iz zagreba u pulu a on nije poduzeo ništa čak nije sjeo na nekretninu koju je posjedovao otac neplatiša i koju je otac naknadno poklonio bratu kako dijete ne bi od toga nešto dobilo premda sam mu rekla da to učini te je svojim nehajem nanio čak i materijalnu štetu djetetu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osiguranje od odgovornosti

 

Članak 44.

(1) Odvjetnik je dužan osigurati se od odgovornosti za štetu koju bi mogao počiniti trećima obavljanjem odvjetništva. Ugovor o osiguranju od odgovornosti za odvjetnike-članove odvjetničkog društva i za odvjetnike koji rade u tom društvu zaključuje to društvo.

(2) Uvjetima osiguranja može se predvidjeti da štetu do određenog iznosa naknađuje odvjetnik izravno.

(3) Ako dođe do promjene uvjeta osiguranja, odvjetnik je dužan, nakon što primi obavijest Komore o tome, bez odgađanja uskladiti svoje osiguranje s izmijenjenim uvjetima.

(4) Odvjetnik je dužan uredno produživati osiguranje od odgovornosti.

(5)Komora može preuzeti osiguranje od odgovornosti svih odvjetnika u Republici Hrvatskoj. U tom slučaju odvjetnici su dužni Komori plaćati naknadu za osiguranje od odgovornosti.

(6) Povreda obveze osiguranja od odgovornosti, odnosno plaćanja naknade Komori za osiguranje, teža je povreda odvjetničke dužnosti.

(7) Osiguravatelji su dužni zaključiti ugovor o osiguranju od odgovornosti s odvjetnikom koji im se za to obrati, ili s Komorom.

(8) Uvjete osiguranja zajednički utvrđuju osiguravatelji u Republici Hrvatskoj, u dogovoru s Ministarstvom pravosuđa i Komorom. Osiguravatelji su dužni za svaku narednu godinu odrediti osiguravatelja koji će ih zastupati. Ako osiguravatelji tako ne postupe najkasnije do konca listopada tekuće godine, zastupnikom osiguravatelja smatrat će se osiguravatelj kojega odredi Ministarstvo. Odluka Ministarstva o tome nije upravni akt.

(9) Ako se dogovor iz prethodnog stavka ovoga članka ne postigne u roku od trideset dana od postavljanja zahtjeva bilo koje strane drugim dvjema stranama, o uvjetima osiguranja odlučuje, na prijedlog bilo koje od strana, Stalno izbrano sudište pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. Pravorijek Stalnog izbranog sudišta kojim se određuju uvjeti osiguranja za narednu godinu jest pravomoćan i djeluje prema svim osiguravateljima, Ministarstvu, Komori i odvjetnicima, odnosno odvjetničkim društvima.

(10) Smatrat će se da je odvjetnik sklopio ugovor o osiguranju kada je podnio zahtjev za osiguranje, bez obzira na to je li u to vrijeme već bio postignut dogovor iz stavka 8. ovoga članka.

(11) Ako je odvjetnik štetu trećemu počinio namjerno ili iz grube nepažnje, osiguravatelj koji je naknadio štetu trećemu ima pravo regresa prema odvjetniku, odnosno odvjetničkom društvu.

 

Iz Zakona o odvjetništvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...

Pitanje...

2012. god sam dobila presudu,koja je postala pravomoćna,u svoju korist.Naplata potraživanja od fizičke osobe,popriličan iznos.Odvjetnik je trebao pokrenuti ovrhu preko FINA-e...,medjutim,ne mogu dobiti nikakve točne informacije,da li se što radi,i koji od odvjetnika u njegovom uredu u tom trenutku vodi postupke.Jer svako malo mijenja ekipu...Uglavnom,zovem...nazvati ćemo Vas,dodjem u Ured -"Trenutno nema tog koji vodi Vaš postupak,javiti ćemo Vam..." I tako unedogled.Radi se o pozamašnoj svoti,čak i bez kamata.

Koji je rok zastare? I što u slučaju zastare,ako nastupi,imam li pravo tražiti odštetu od osiguranja zbog nemara odvjetnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potraživanja utvrđena sudskom odlukom zastarijevaju u razdoblju od 10 godina, računajući od datuma pravomoćnosti odluke.

 

Međutim, ovo ponašanje je krajnje neumjesno i neprofesionalno što sugerira da je iznos vjerojatno već naplaćen (ako ste dali takvu punomoć) i svakako na vašem mjestu bih inzistirao na ili konačnoj informaciji ili im opozovite punomoć i navedite da ćete ih prijaviti HOK-u, pa ćete vidjeti reakciju. Ako će se uspaničiti, naplatili su iznos, a nisu vas obavijestili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

Moguće je da je odvjetnik išao u izravnu naplatu putem FIN-e i da su pare išle na njegov račun . Uzmite pravomoćnu presudu i idite do FINe- ispitati da li je provedena izravna ovrha tj da li je taj odvjetnički ured naplatio ta potraživanja . Prema članku 14. Kodeksa HOK odvjetnik ne može na svoj račun tražiti uplatu cjelokupnog iznosa , ali to odvjetnici uglavnom ne poštuju,i u tom slučaju trebate odvjetnika prijaviti DORH-u i HOK-u .

Ako odvjetnik nije išao u izravnu naplatu putem fine tada je trebao ići u ovrhu putem suda ,nakon pto mu FIN-a izda potvrdu da nije bilo sredstava na računu .

 

Vi trebate biti aktivni i ne telefonom samo tražiti informaciju .Pokušajte sami doznati.

Uzmite tu pravomoćnu presudu pa krenite u FINU, zatim ako u FINI ne doznate nište tada u Ovršni odjel suda . U Ovrhama neki Općinski sudovi odnosno neki suci su ne dostavljanjem rješenja o ovrsi ovršenicima napravili pravi mali biznis ,u otimačini novaca i nekretnina .

Na Općinskom sudu u ovršnoj pisarnici tražite uvid u spis na temelju te ovršne isprave koju imate .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

Moguće je da je odvjetnik išao u izravnu naplatu putem FIN-e i da su pare išle na njegov račun . Uzmite pravomoćnu presudu i idite do FINe- ispitati da li je provedena izravna ovrha tj da li je taj odvjetnički ured naplatio ta potraživanja . Prema članku 14. Kodeksa HOK odvjetnik ne može na svoj račun tražiti uplatu cjelokupnog iznosa , ali to odvjetnici uglavnom ne poštuju,i u tom slučaju trebate odvjetnika prijaviti DORH-u i HOK-u .

Ako odvjetnik nije išao u izravnu naplatu putem fine tada je trebao ići u ovrhu putem suda ,nakon pto mu FIN-a izda potvrdu da nije bilo sredstava na računu .

 

Vi trebate biti aktivni i ne telefonom samo tražiti informaciju .Pokušajte sami doznati.

Uzmite tu pravomoćnu presudu pa krenite u FINU, zatim ako u FINI ne doznate nište tada u Ovršni odjel suda . U Ovrhama neki Općinski sudovi odnosno neki suci su ne dostavljanjem rješenja o ovrsi ovršenicima napravili pravi mali biznis ,u otimačini novaca i nekretnina .

Na Općinskom sudu u ovršnoj pisarnici tražite uvid u spis na temelju te ovršne isprave koju imate .

 

Pozdrav!

 

Hvala na odgovorima!

Punomoć odvjetniku je išla baš tako,u slučaju naplate,prvo sredstva idu na njegov račun,mislim da nemam čak ni primjerak punomoći.Za odvjetnika sam naknadno saznala da nema sjajnu reputaciju...pa je moguće svašta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Izdao mi je račun sa stavkama koje treba poduzeti(sveukupno oko 4000,00kn) što mi je bilo previše za jednu izjavu te sam tražio savjet ovdje i po tome postupio te na temelju toga dobio pozitivno rješenje. Odvjetniku sam se mailom žalio da je nesavjesno postupio i da sve navedeno nije potrebno za tu izjavu,na što me nazvao telefonski i rekao da možemo stornirati račun ali sam mu dužan platiti savjet=650,00kn ,što sam platio za tih 10-tak minuta beskorisnog vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija