Jump to content

komora-upisnina


marisol

Preporučene objave

Uskoro mi ističe dvogodišnji ugovor o radu (odvjetnički vježbenik). Nisam baš sigurna da ću roku od 8 (?!) dana pronaći novog principala, a jedan kolega mi je rekao da ako u roku od 8 dana komori ne dostavim ugovor s novim poslodavcem-odvjetnikom-gubim pravo na oslobođenje od plaćanja upisnine u slučaju da nakon 3 godine staža zatražim upis u imenik. Je li to točno? Please, kolege, odgovor ako znate. Poštedite me zvanja onih super ljubaznih teta u komori.... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da.. Baš smo kolegica i ja neki dan o tome razgovarali.

I konkretno odgovor ne znamo.

Ukupno se traži 3 godine radnog staža u odvj.uredu, od toga 1,5 god. sa pravosudnim. Međutim, što ako si ti postigao 3 god. radn.staža u uredu, ali sa prekidima?

Nema apsolutno nikakve logike da te Komora kažnjava sa upisninom samo jer si imao prekid između dva, tri principala.

Ako Komora inzistira na kontinuitetu radnog staža, osobno smatram da je to kršenje Ustava i to u nekoliko kategorija.

Razlozi zbog kojega može doći do prekida radnog staža su bezbrojni, bez vaše krivice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Monti, mali ispravak. Potrebno je 3 godine u kontinuitetu i unutar te 3 godine moraš položiti pravosudni, ne moraš nakon pravosudnog raditi još 1 ,5 godinu, što znači da pravosudni možeš položiti nakon 2 god i 11 mjesci i nakon još mjesec dana se upisuješ u komoru.

Istina je da ne smije biti nikakvih prekida u te 3 godine rada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bojan79 je napisao:

Monti, mali ispravak. Potrebno je 3 godine u kontinuitetu i unutar te 3 godine moraš položiti pravosudni, ne moraš nakon pravosudnog raditi još 1 ,5 godinu, što znači da pravosudni možeš položiti nakon 2 god i 11 mjesci i nakon još mjesec dana se upisuješ u komoru.

Istina je da ne smije biti nikakvih prekida u te 3 godine rada.

 

 

Ovo nisam znao. Nisam baš još u fazi za status odvjetnika..

Negdje sam pokupio neki trač da jedan vremenski period moraš raditi sa pravosudnim..

Da, upisuješ se najranije nakon tri godine a max. nakon pet godina rada u odvjt.uredu.

 

Ovo za kontinuitet radnog staža zaista nije u redu... čak mislim da ta odredba ima itekako elemenata da se poništi.

Što ako ti principal umre?

Što ako ti principal ne isplaćuje plaću pa mu daš izvanredni otkaz.. Može biti sto razloga... u kojima nisi kriv a došlo je do prekida radnog staža.

 

Mislim da bi ovu temu malo ozbiljnije trebali otvoriti uz našu Udrugu odvj.vježbenika i na samoj skupštini HOK-a.

 

Evo, nudim se da sve oblike podnesaka pišem, šaljem..

Prvo ga objavim na netu, vi ga ispljujete, korigirate i onda u HOK, medije i slično...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam mijenjala principala pa sam upućena u rokove.

Za upis u imenik odvjetnika bez upisnine moraš imati 3 godine staža kao odvj.vježvebinik u kontinuitetu, međutim ako mijenjaš posao rok nije 8 dana nego 30 dana. Ako od prestanka radnog odnosa do zasnivanja novog prođe preko 30 dana, staž teće iznova, a to se odnosi i na uvijete za polaganje pravosudnog( 18 mjeseci neprekidno).

Nazovi hok i pitaj. sretno u mijenjanju posla!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga sasha, nazvala sam komoru. Prva teta mi je rekla 8 dana, a onda me prespojila na drugu tetu koja mi je rekla 30 dana. Ova druga teta je stvarno bila jako ljubazna i sve mi objasnila. Ako u roku od 30 dana nađeš novog principala onda ti zahtjev za promjenom vježbe moraju supotpisat stari i novi principal. Ako prođe 30 dana od prestanka radnog odnosa i zasnivanja novog onda moraš ponovo dat zahtjev za upis u imenik i čekat sjednicu.

Hvala sasha na dobrim željama-mijenjam istovremeno i posao i grad tako da će mi sreća stvarno trebati!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija