Jump to content

Porez na naknadno pronađenu imovinu


signum88

Preporučene objave

Prabaka je umrla 1976 i svu njenu imovinu je 1/1 nasljedio sin jedinac 1976 koji je također umro 1991 i njega su nasljedili zakoniti nasljednici njegova supruga i njegova kći svaka po 1/2 te iste 1991. godine

 

Zbog greške oko imena prabake u gruntovnici ustanovljeno je da 1/2 prabakine imovine nije provedena ostavinskom raspravom 1976 te je nakon ispravka podatka (njihova greška - krivo su rukom upisali ime) kod Javnog bilježnika početkom ove godine provedena ostavinska rastava za naknadno pronađenu imovinu koju su naslijedile: SNAHA i UNUKA ostaviteljice a u obrazloženju ostavinske stoji da je jedini zakonski nasljednik SIN jedinac koji je umro 1992 te ga nasljeđuju SUPRUGA i KĆER tj. SNAHA i UNUKA ostaviteljice.

 

A sad što se tiče poreza na nasljedstvo - UNUKA je oslobođena plaćanja poreza dok je SNAHA prema tvrdnji zaposlenika Porezne uprave duzna platit porez jer nije prvi nasljedni red u krvnoj liniji dok mi opet s druge strane Javni bilježnik i sutkinja u Općinskom sudu u Vodnikovoj tvrde da po načelu reprezentacije baka nije dužna platiti porez jer da je živ sve bi nasljedio SIN ostaviteljice a pošto je umro (a umrli ne mogu nasljđivati) zamjenjuju ga u nasljedstvu SUPRUGA i KĆER

 

Radi se o jednoj jedinoj čestici pa mi ni nema logike da baka na svoju 1/4 posjeda koju je nasljedila 1991 od svoga supruga ne plaća porez a da drugu 1/4 koji je nasljedila 2007 od svekrve tj. suprugove mame mora platiti porez dok istodobno njena kćer ne mora...

(ispada da mora biti kažnjena zato što je deda umro )

 

U očekivanju poreznog rješenja molim savjet na što da se pripremim...

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvi nasljedni red, prema zakonu o nasljeđivanju, jesu bračni drug i djeca. nadalje, zakon o nasljeđivanju propisuje da ako je ostavitelj nadživio svoje dijete, nasljeđuju ga njegova djeca, odnosno ostaviteljevi unuci. zakon o nasljeđivanju, članak 9.

međutim, snaha nikako ne spada u nijedan nasljedni red, jedenostavno nije u nikakvom srodstvu sa svojom svekrvom. shodno tome, ne može biti oslobođena plaćanja poreza.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razumjem što želite reći, ali činjenica je da je na ostavinskoj raspravi predmet rasprave bila BAKINA imovina, a ne njenog pokojnog sina. sin NIKAD nije stekao tu imovinu, a na zadnjoj raspravi bakinu imovinu su stekli njena unuka i snaha. svaka od njih ima rješenje o nasljeđivanju na temelju kojeg se unuci utvrđuje oslobođenje od plaćanja poreza, a snahi porezna obveza.

takva je situacija barem šta se poreza tiče. a o naknadno pronađenoj imovini možda da raspravite na forumu "nasljedno pravo".

puno sreće!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zbunjuje me to što mi SUTKINJA Općinskog suda u Zagrebu u Vodnikovoj kao i Javni bilježnik tvrde da baka ne treba platiti porez dok službenici u Poreznoj upravi se slažu s time ali samo u slučaju da je Javni bilježnik napisao da je nasljednik SIN pa nakon njega SUPRUGA i KĆER te mi savjetuju da trebam promjeniti formu Ostavinske rasprave dok mi sutkinja i Javni bilježnik koji su radili ostavinu tvrde da je ne treba mjenjati jer da u obrazloženju oporuke lijepo piše da je nasljednik SIN koji je umro i da ga zato nasljeđuju njegova SUPRUGA i KĆER tj SNAHA i UNUKA ostaviteljice...

 

Dakle i u Poreznoj se slažu da baka ne bi trebala platiti porez da je Javni bilježnik u citatu naveo da je nasljednik SIN i u slijedećem redu njegova SUPRUGA i KĆER i savjetuju da mi Javni bilježnik promjeni oporuku što ovaj odbija učiniti uz riječi da poreznici trebaju biti pismeni i da pročitaju cijelu ostavinu i obrazloženje iz kojeg je sve vidljivo i da se ne trebam bojati da ću platiti porez...

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija