Jump to content

Kolektivni-Obrt-Godišnji


anonimno

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim vas za savjet.

 

U Kolektivnom ugovoru poslodavaca i radnika u djelatnosti obrtništva stoji:

 

(2) Radnik koji je u kalendarskoj godini proveo na radu ma­nje od 6 mjeseci ima pravo na korište­nje godiš­nje­g odmora razmjerno vremenu provedenom na radu. (<b>Po sistemu 18 radnih dana podije­ljeno sa 6 mjeseci iznosi 3 radna dana</b>).

 

U Zakonu o radu stoji:

 

(1) Radnik ima pravo na<b> jednu dvanaestinu godišnjeg odmora... za svakih navršenih mjesec dana</b>...

 

Ako dobro shvaćam,

 

prema Kolektivnom ispada da ako radiš 6 mjeseci imaš pravo samo na 3 dana godišnjeg,

 

prema Zakonu o radu ispada (18/12)*6=1,5*6=9 dana.

 

I kaj sad?

 

Da li se ja mogu kod poslodavca pozvati na Zakon o radu i zahtjevati 9 dana ili vrijedi Kolektivni i imam samo 3 dana?

 

Hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radnik koji je u kalendarskoj godini proveo manje o d 6 mjeseci ima pravo na korištenje godišnjeg odmora razmjerno vremenu provedenom na radu. (nije mi jasno kako ste došli do formule 18/6=3, pa to nije razmjerni dio)

Ako puni godišnji odmor iznosi 18 dana, razmjerni dio iznosi npr. za 5 mjeseci rada (18/12)x5=1,5x5=7,5=8 dana.

Ako ste radili 6 mjeseci imate pravo na puni godišnji odmor (18 dana).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije mi jasno kako ste došli do formule 18/6=3, pa to nije razmjerni dio)

To DOSLOVNO piše u Kolektivnom.

 

Ako ste radili 6 mjeseci imate pravo na puni godišnji odmor (18 dana).

Imam ugovor na 6 mjeseci, pa po tome ispada da imam pravo na 9 dana i ja si to planiram uzeti zadnja dva tjedna, od četvrtka pa do isteka ugovora.

Samo što ono za 3 dana piše u Kolektivnom pa nije bilo jasno što se time htjelo reći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija