Jump to content

opunomoćenik podizao novac nakon smrti opunomočitelja, nasljedstvo zato smanjeno


anonimno

Preporučene objave

Ostavinski sud je odbio izjave po kojima je moja sestra trebala biti jedini nasljednik moje tete koja nije imala djece te je moja sestra upućena da podigne tužbu. Ona je pristala nagoditi se samnom i mojom drugom sestrom no u međuvremenu smo zasznali da je ona već podizala novac sa knjižica naše pokojne tete koja ju je za to opunomoćila. Moja mlađa sestra i ja neznam o kojoj se sumi radi jer starija sestra stalno navodi drugu sumu a štedne knjižice su na sudu. Da li je naša starija sestra smjela podizati novce nakon smrti naše tete iako je bila opunomoćena? Što ako je podigla više nego iznosi 1/3 njenog naslijednog dijela? Da li je podizanje novca kada punomoć istekne kažnjivo djelo i može li se za to odgovarati? Kakve bi mogle biti sankcije u slučaju da je to kažnjivo? PUNO HVALA na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

podizala novac sa knjižica naše pokojne tete koja ju je za to opunomoćila.

a štedne knjižice su na sudu.

 

Ako je i podizan novac, iz knjižica će se vidjeti o kojem iznosu se radi i sud će to imati u vidu, tako svejedno što sestra mulja oko iznosa. Ako je podizala novac bez knjižica, putem kartice, čekova i sl. ( ne kažete da li je imala takvu mogućnost) pa je umanjila ukupan iznos, to naglasite sudu kako bi se izvršila provjera kretanja sredstava na računu ili računima pokojne, i utvrdilo vrijeme podizanja.

 

Da li je podizanje novca kada punomoć istekne kažnjivo djelo i može li se za to odgovarati?

Naravno, ovisno o svim okolnostima koje bi se trebale provjeriti i utvrditi, moglo bi biti govora o kaznenom djelu prijevare i ( ili ) kaznenom djelu krivotvorenja isprave.

Ne može biti kazneno djelo zlouporabe povjerenja, imala je tetinu punomoć, dizala novac i za njezina života, slobodno je raspolagala s njim uz tetinu punu suglasnost, sve dok je punomoć bila važeća, i tu teta nije bila oštećena. Ako ima još nekih drugih podataka koje niste naveli, pa se dovede u pitanje to raspolaganje novcem za tetinog života, teško biste i dokazali da je to bilo protiv tetine volje i bez njezina znanja, jer nje ipak nema da to potvrdi.

A osim toga kazneni postupak se pokreće privatnom tužbom, što je dodatno opterećenje.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru! To mi je potvrda jednog pravnika koji mi je također rekao da bi se moglo raditi o kaznenom djelu. Naime, vjerujem da se radi o večoj količini novca koja je podignuta prije nego su knjižice dostavljene sudu.Nažalost, nisam reagirao na vrijeme pa neznam o kojoj se summi radi jer moja starija sestra stalno mijenja(povećava) sumu a ne želi da u ugovor stavimo klauzulu po kojoj bi ona trebala meni i drugoj sestri nadoknaditi ono što je uzela A NIJE SMIJELA JER JE TATA UMRLA. Svakako mi je drago da je to kazneno djelo jer će je to valjda natjerati da prizna (i donese potvrdu od suda) koliko je novaca uzela. Neznam na koji način je to mogla budući da joj niti banka nije smijela dati novac ako je teta umrla? Očito je dakle, prevarila je i banku i nas koji smo nasljednici!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija