Jump to content

Članovi kućanstva


zecof

Preporučene objave

Postovani,

zanima me kako se definira clan kucanstva. Naime, u razlicitim natjecajima se spominje taj pojam, medjutim nisam uspio naci definiciju. Da li je to iskljucivo po mjestu boravka, dakle adresi u osobnim dokumentima ili postoji jos nesto po cemu se to moze odrediti? Da li je nuzno osoba koja ima odredjenu adresu clan tog kucanstva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko je meni poznato, član kućanstva je osoba koja živi u istom domaćinstvu s osobom u ovom slučaju koja se natječe...to može biti i čopor ljudi, ako svi zajedno živite, a može biti i samo jedna osoba. Bile bi to osobe koje su prijavljene na istu adresu, ali u praksi smo ustanovili da može biti dobra podloga za muljažu ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zecof je napisao:

Postovani,

zanima me kako se definira clan kucanstva. Naime, u razlicitim natjecajima se spominje taj pojam, medjutim nisam uspio naci definiciju. Da li je to iskljucivo po mjestu boravka, dakle adresi u osobnim dokumentima ili postoji jos nesto po cemu se to moze odrediti? Da li je nuzno osoba koja ima odredjenu adresu clan tog kucanstva?

Pojedini zakoni definiraju pojam kućanstva i on u glavnom traži slijedeće uvjete (jedan ili oba): stupanj srodstva, te zajednički život, privređivanje i trošenje ostvarenih prihoda.

Recimo:

"Pod kućanstvom korisnika razumijeva se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenoga ukupnog dohotka svih članova obitelji bez obzira na stupanj srodstva."

Ili:

"Kućanstvom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda."

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

Recimo:

"Pod kućanstvom korisnika razumijeva se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenoga ukupnog dohotka svih članova obitelji bez obzira na stupanj srodstva."

Ili:

"Kućanstvom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda."

;-)

 

ma sve je to super, ali opet masa ljudi ne zna što će napisati, ja sam isto tražila po propisima, ali ništa konkretno..Teško je ljudima objašnjavati, pa sam ih ispitivala tipa: koliko vas živi zajedno ili nešto slično

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neja je napisao:

ma sve je to super, ali opet masa ljudi ne zna što će napisati, ja sam isto tražila po propisima, ali ništa konkretno..Teško je ljudima objašnjavati, pa sam ih ispitivala tipa: koliko vas živi zajedno ili nešto slično

 

Po mom iskustvu, najčešće propisi kojima se uređuju neka davanja iz proračuna, a koja davanja su ograničena imovinskim cenzusom, sadržavaju definiciju pojma "kućanstvo" (obično uz navođenje "u smislu ovog Zakona"). Tako su i gornji citati iz Zakona o doplatku za djecu i Zakona o pravima HB iz DR i članova njihovih obitelji.

Iako ova druga definicija izgleda drugačija od prve (ne navodi se srodnost članova kućanstva), u praksi su u suštini slične. Naime, navedeni pojam "kućanstvo" je bitan samo u jednom slučaju, a to je kada se određuje dio prihoda koji otpada na člana kućanstva podnositelja zahtjeva za priznavanje prava na opskrbninu. Međutim, tu se između ostalog navodi: " ... i članove njegove obitelji koji s njim žive u zajedničkom kućanstvu. Budući da isti Zakon (ZOPHBDR) drugim člankom određuje tko su članovi obitelji korisnika (bračni ili izvanbračni drug, bračna ili izvanbračna djeca, posvojena djeca i pastorčad, roditelji, maćeha, očuh i posvojitelj - svi čine tzv. širu obitelj), opet je vidljivo da se traži određena srodnost.

Što se tiče prakse, barem iz mog iskustva, problem predstavlja onaj drugi dio određenja pojma "kućanstvo", a to je ono: "... zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda." Ovisno da li korisniku treba više članova kućanstva radi veće novčane pomoći, a nema prihoda u kućanstvu ili je malen, ili mu treba manje članova kućanstva jer imaju prihod pa mu to smeta radi cenzusa - broj članova kućanstva se lažira i to uz svekoliko sekundiranje susjeda i prijatelja koji korisnikovu izjavu o sastavu kućanstva potvrđuju svojim potpisom (nota bene, uz punu materijalnu i kaznenu odgovornost). Tako su mi vrlo poznate situacije o bračnim drugovima (nerazvedeni, ali "odjeljeni od kreveta i stola", jedan ima odlična primanja, a drugi - tražitelj nekog prava na novčanu pomoć - nema nikakva) koji tvrde da žive u istom stanu, ali uopće ne komuniciraju (kako li plaćaju komunalije, kojim redom koriste WC?).

Međutim, unatoč tim problemima, a budući da je pitanje postavljeno u vezi javljanja na natječaj, neće biti nikakva greška ako se u prijavi navedu svi članovi šire obtelji koji žive u istom stanu/kući, te zajednički privređuju i troše ostvarene prihode (svih ili nekih članova tog kućanstva).

Gdje čeljad nije bijesna ...

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirna1 je napisao:

dakle, ako sam dobro razumjela, na zahtjevu za dječji mogu napisati da smo svi članovi kućanstva, dakle nas četvero i neće biti nikakvih problema?

Članak 20. Zakona o doplatku za djecu:

 

(1) Pod kućanstvom korisnika razumijeva se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenoga ukupnog dohotka svih članova obitelji bez obzira na stupanj srodstva.

 

(2) Kod određivanja prava na doplatak za djecu i visine doplatka primjenom dohodovnog cenzusa ukupan dohodak ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini dijeli se na sve članove kućanstva.

 

Prema tome, ukoliko vaša majka i brat žive zajedno s vama, vašim suprugom i djecom (ista adresa), zajedno privređujete i trošite ukupno ostvareni dohodak svih članova kućanstva (ne plaćate zasebne troškove stanovanja, već sve jednim računom), onda, po meni, nema zapreke da prikažete i njih kao članove vašeg kućanstva.

Međutim, ukoliko ubrojite te "nove" osobe u sastav svog kućanstva, imajte u vidu da će tada ukupni dohodak vašeg kućanstva biti zbroj dohodaka i drugih primanja koje ostvarujete vi kao korisnik i svi članovi vašeg kućanstva, dakle i ti "novi" članovi (više o tome: čl. 19. navedenog Zakona).

Pozdrav.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...

Nastavno na gornja pitanja i odgovore;

-što ako jedan od članova kućanstva promijeni boravište?

kako se tad gleda prijava za dječji doplatak, u kojoj se traži suma primanja za prošlu godinu? Taj je član bio tokom prošle godine član kućanstva, ali u trenutku predaje papira to više nije, tj. privremeno živi na drugoj adrei

uređeno: od president0
greška u zadnjoj rečenici
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

ako netko napusti kućanstvo, makar privremeno, radi ozbiljnih razloga i traži jednokratnu naknadu, da li mora navesti članove kućanstva u kojem nije trenutno (iako mu je to prebivalište). nema osobnih prihoda ni osobne imovine. no, član kućanstva, odakle je otišao ima jako puno.

što se tiče prihoda i trošenja, dok je osoba živjela u kućanstvu, dobivala je određene prihode usmenim dogovorom, službeno ništa.

ako možete što skorije odgovoriti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

kako prema Zakonu o socijalnoj skrbi niste samac, a prema istom zakonu "Kućanstvo je obiteljska ili druga zajednica osoba koje zajedno žive i podmiruju troškove života bez obzira na srodstvo.", a prema tome bi uz zahtjev trebali priložiti potvrde o prebivalištu za vas i ostale na navednom prebivalištu.

 

No, kako sam u sumnji da se radi o slučaju iz čl.21 st.1 tč.6 uputio bih vas za dodatno pojašnjenje u CSS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

radi se o nasilju u obitelji. prema središnjem državnom portalu u slučaju pružanja pravne pomoći, nije nužno za žrtve obiteljskog nasilja dostavljati dokmente o prihodima ostalih članova kućanstva. nažalost, nisam prijavila nasilje policiji nego samo ispričala psihijatru dotičnog člana obitelji, što je potvrdio još jedan član šire obitelji (istom psihijatru).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani,

Zanima me je li osoba član zajedničkog kućanstva ako joj je prebivalište na zajedničkoj adresi kao i ostalim članovima obitelji, ali boravište na drugoj adresi?
Konkretno: Pri prijavi za stipendiju potrebno je navesti članove zajedničkog kućanstva. Roditelji, sestra i ja imamo prebivalište na istoj adresi, ali sestra ima prijavljeno boravište u drugom gradu i tamo trenutno živi i radi.

Unaprijed hvala, srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se radi o državnoj stipendiji vrijede odredbe Pravilnika (NN 43/17) http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_05_43_985.html u kojem se u čl.6 st.3 navodi:

3) Izjava o članovima obitelji. Pod obitelji se podrazumijeva zajednica koju čine bračni ili izvanbračni drugovi, djeca i drugi srodnici koji zajedno žive na istom prebivalištu, privređuju, ostvaruju prihod na drugi način i troše ga zajedno. Članom obitelji smatra se i dijete koje ne živi na istom prebivalištu s obitelji, a nalazi se na školovanju, do završetka redovitog školovanja, a najkasnije do navršene 29. godine života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Molim da nastavite u ovoj temi, nije potrebno postavljati više upita u više PF, pa sam onaj upit uklonila.

 

Mislim da smo ovakvu temu već imali, zaključak je da sestra nije član zajedničkog kućanstva, ako se upit iz prijave odnosi na člana kućanstva, ne člana obitelji.

http://legalis.hr/topic/95477-što-je-točno-zajedničko-kućanstvo/

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani 

Imam pitanje vezano za dječji doplatak. 

Naime, moja adresa prebivališta nije ista kao i adresa prebivališta moje žene i našeg djeteta. Iako fizički živimo zajedno u istom stanu, nismo prijavljeni na istoj adresi: ona je prijavljena na adresi mojih roditelja, a ja u starom stanu mojih roditelja.

Kod ispunjavanja zahtjeva za dječjim doplatkom stoji: "upišite podatke o ostlaim članovima koji žive u zajedničkom kućanstvu s podnositeljem zahtjeva (odnosi se na sve članove obitelji, koji zajedno žive, privređuju i troše ukupan dohodak kućanstva: > prezime i ime člana obitelji i adresa stanovanja". 

Da li ja trebam napisati svoju adresu prebivališta ili trebam otići promijeniti boravište, ili pak nešto sedmo? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija