Jump to content

Novi Zakon o prekršajima!


Utjerivaczakona

Preporučene objave

Svečano objavljujem (za one koji ne prate Narodne Novine) da jedanas izišao novi Prekršajni zakon (NN 107/07).

 

Novi prerkšajni zakon donosi neke novine, a najviše će vas zanimati ZASTARA.

 

Rokovi zastare su produženi, pa tako za pokretanje prekršajnog postupka iznosi 2 godine, a apsolutna zastara 4 godine (osim ako što drugim posebnim zakonom nije određeno).

 

Drugim riječima sve je poduplano nego što je danas.

Zakon stupa na snagu 01. siječnja 2008., pa imate vremena da se pripremite na to da se više nećemo moći vaditi na zasatru tako lako.

Uz sve to prekršajni postupak je ubrzan, pa bi kažnjavanje trebalo biti vrlo, vrlo efikasno.

 

Navjažniji izvaci:

 

Zastara prekršajnog progona, tijek i prekid zastare

 

Članak 13.

(1) Prekršajni se progon ne može pokrenuti kad protekne dvije godine od počinjenja prekršaja.

(2) Posebnim se zakonom može propisati dulji rok za pokretanje prekršajnog postupka za prekršaje propisane tim zakonom ali ne dulji od tri godine.

(3) Zastara ne teče za vrijeme za koje se prema zakonu prekršajni progon ne može poduzeti ili se ne može nastaviti.

(4) Zastara se prekida svakom postupovnom radnjom nadležnog tijela koja se poduzima radi prekršajnog progona počinitelja zbog počinjenog prekršaja.

(5) Nakon svakog prekida zastara počinje ponovno teći.

(6) Zastara prekršajnog progona nastupa u svakom slučaju kad protekne dvaput onoliko vremena koliko je prema zakonu određena zastara prekršajnog progona.

(7) Propisi o zastari, njezinom tijeku i prekidu odnose se i na stegovne kazne koje sud izriče tijekom postupka.

 

Materijalno pravo i dovršenje postupaka u tijeku

 

Članak 251.

(1) Materijalnopravne odredbe ovoga Zakona se primjenjuju na prekršaj počinjen nakon stupanja na snagu ovoga Zakona, osim u slučaju primijene pravila o blažem propisu za počinitelja prekršaja te ako odredbama ove Glave nije nešto drukčije određeno.

(2) Prekršajni postupak koji je pokrenut prije stupanja na snagu ovoga Zakona nastavit će se i pravomoćno dovršiti po postupovnim odredbama Zakona o prekršajima (»Narodne novine«, br. 88/02., 122/02., 187/03. 105/04. i 127/04.), osim ako odredbama ove Glave nije nešto drukčije određeno.

(3) U pogledu izvanrednih pravnih lijekova u prekršajnim postupcima pravomoćno dovršenim prema Zakonu o prekršajima (»Narodne novine«, br. 88/02., 122/02., 187/03. 105/04. i 127/04.), primijenjivati će se odredbe toga Zakona.

Izvršenje odluka

 

Članak 252.

Odluke donesene prema Zakonu o prekršajima (»Narodne novine«, br. 88/02., 122/02., 187/03. 105/04. i 127/04.) izvršit će se prema odredbama toga Zakona.

 

Prekršitelji će sada biti na veeelikim mukama :-o:panika:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na stare prekršaje (ukoliko je prekršajni postupak pokrenut) primjenjuje se stari zakon:

 

Prekršajni postupak koji je pokrenut prije stupanja na snagu ovoga Zakona nastavit će se i pravomoćno dovršiti po postupovnim odredbama Zakona o prekršajima (»Narodne novine«, br. 88/02., 122/02., 187/03. 105/04. i 127/04.), osim ako odredbama ove Glave nije nešto drukčije određeno.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

E mene zanima zašto svi stalno govore da taj dobrovoljan rad u zamjenu za plačanje kazne se u Hrvatskoj u praksi ne odrađuje?! Ja sam svoje odradio za jedan prekršaj, a i znam više ljudi koji su također radili. Moglo se birati između nekoliko poslova: Čuvanje retardiranih i briga o njima, kopanje zemlje i uređivanje vrtova u vlasništvu države preko nadležne institucije, itd... Ili to funkcionira samo u nekim dijelovima države?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E mene zanima zašto svi stalno govore da taj dobrovoljan rad u zamjenu za plačanje kazne se u Hrvatskoj u praksi ne odrađuje?! Ja sam svoje odradio za jedan prekršaj, a i znam više ljudi koji su također radili. Moglo se birati između nekoliko poslova: Čuvanje retardiranih i briga o njima, kopanje zemlje i uređivanje vrtova u vlasništvu države preko nadležne institucije, itd... Ili to funkcionira samo u nekim dijelovima države?

 

I u starom i u novom Zakonu o prekršajima stoji da će se izvršenje rada za opće dobro na sloboditi regulirati posebnim propisom. Taj posebni propis još nije donešen. Ja sam se osobno za 2 različita prekršaja s najmanjim mogućim novčanim kaznama očitovao da želim zamijeniti tu novčanu kaznu radom za opće dobro na slobodi, ali do danas mi nikakvo rješenje ili slično od suda nije stiglo, a vjerojatno i neće jer je nastupila zastara izvršenja. Bit će da je nešto trulo u državi Hrvatskoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

je li netko primijetio članke 239-244 o obaveznom prekršajnom nalogu? ako sam dobro shvatio, za kazne do 2000 kuna (sic!) za fizičke osobe policija de facto postaje prvi stupanj u postupku, a na nalog se može ulagati samo prigovor koji razmatra prekršajni sud, i na čiju odluku se ne može podnositi žalba Visokom prekršajnom sudu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je li netko primijetio članke 239-244 o obaveznom prekršajnom nalogu? ako sam dobro shvatio, za kazne do 2000 kuna (sic!) za fizičke osobe policija de facto postaje prvi stupanj u postupku, a na nalog se može ulagati samo prigovor koji razmatra prekršajni sud, i na čiju odluku se ne može podnositi žalba Visokom prekršajnom sudu...

 

Da, tako je. Želi se rasteretiti Visoki prekršajni sud, ali brojka od 2000 kn djeluje prilično zastrašujuće, barem za prosječnog stanovnika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

minjug je napisao:

...a na nalog se može ulagati samo prigovor koji razmatra prekršajni sud, i na čiju odluku se ne može podnositi žalba Visokom prekršajnom sudu...

??? smišno! To bi značilo da je rič suca prekršajnog suda zadnja?! a šta se događa kad taj isti sud pogriši i krivo napiše presudu/rješenje (meni se to 2x dogodilo)?? baš me zanima :cenzura:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija