Jump to content

što nakon diplome ?!


nina9

Preporučene objave

  • 1 mjesec kasnije...

draga kolegice razumijem i nemoj te biti sram razumljivo a nakon što dobiješ taj komad papira kao fol si pravnik a nemaš pojma ništa dolazi prava noćan mora tražiš posao- pravnika pripravnika. zapravo moraš odraditi pripravnički staž svjedeno gdje državna služba, odvjetništvo , sud, javni službenik koji traje 1.god., a nakon toga polažeš stručni ispit- za državnu službu službenički, a ovo drugo pravosudni, odnosno javnobilježnički ispit pozdrav :-D:-D:-D:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
  • 5 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Nakon diplome se trebaš prijaviti na Hrvatski zavod za zapošljavanje.

Onda preporučam puno surfanja: pregledavaj oglase za posao u Narodnim novinama, posao.hr, mojposao.hr, stranici hzz, prijavi se u Odvjetničku komoru da te stave na listu kandidata za vježbenike ....

Uz to, ne budi lijena, odaberi si neka tebi privlačna odvjetnička društva ili tvrtke, pa i bez oglasa pošalji svoje molbe.

Kuckaj po vratima.

Pij kave, kreći se što više među ljudima, osluškuj ...

Za jedno godinu-dvije ćeš naći posao! :-D

A onda prestaje svo veselje! :panika:

Malo se šalim.

Sretno! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Je, može se naći posao. Samo gdje?

Kod nekog odvjetnika gdje moraš raditi i 12 sati na dan i bez godišnjeg, a prema Zakonu o radu je propisan 40 satni radni tjedan i minimum 18 radnih dana godišnjeg odmora.

Ili pak u "socijalnom" i Poreznoj upravi gdje će ti nadređeni biti netko sa završenom srednjom školom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drži se savjeta notarice, razmisli imaš li želju raditi baš u pravosuđu (sud, odvjetništvo..) ili bi bilo što drugo odgvaralo. Ja sam se odmah prijavila na Zavod, zvala odvjetnike, javljala se na svaki mogući natječaj jer mi je bilo nezamislivo da "odvisim" godinu-dvije bez posla.. I jednom je upalilo. Meni se tad činilo najbitnije početi, bilo što, samo da nisam više "pravnik bez iskustva". Tvoje je da odlučiš hoćeš li "pucati" na sve ili samo na određene poslove koji te zanimaju.

u svakom slučaju sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo što su napisali sve je istina.nakon diplome koja ionako ne vrijedi slijedi noćna mora traženja posla koja ti je kao u očekivanju godoa čekaš a ono ništa.Javljaš se na sve žive natječaje, imaš testiranja i razgovore a ono ništa stalno dobiješ odbijenice.ali nemoj odustajati negdje će ti upaliti.želim ti puno sreće!!!

pozdrav od kolegice :palac::palac::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Diploma PF ne vrijedi "ništa" jer ne možemo obavljati posao za koji smo se školovali. Odnosno ne možemo s tom diplomom raditi u pravosuđu bez da položimo pravosudni ispit. E sad se tu javlja problem oko tog famoznog ispita. Najprije kako steći uvjete za polaganje - mjeseci i mjeseci uzaludnih traženja poslova pripravnika u pravosudnim tijelima ili kod odvjetnika. Uz vas se za jedno takvo radno mjesto javi još najmanje 50 ljudi. A ako budete primljeni kod odvjetnika, uživo možete vidjeti kako je bilo robovima u vrijeme Rimskog carstva (sjećate se kada smo učili Rimsko pravo). Neki čak i ne daju plaću pripravnicima, pod izlikom da im moramo biti zahvalni što su nas uopće primili i što nas "uče" (uče nas kako kopirati na kopirki, kako kuhati kavu i čistiti usisavačem, kako čekati satima u redu u katastru ili u FINI). I onda kada prođe tih godinu ipo dana možete izaći na NAJTEŽI ispit u Republici Hrvatskoj. Polažete ponovno gotove sve ispite koje ste već jednom položili. Samo ih ovaj put polažete odjednom. I sada nam još novim zakonom "omogućavaju" da čak možemo izaći tri puta U ŽIVOTU na taj ispit.

Naravno na pravosudni ispit možete izaći i ako radite u gospodarstvu ili nekoj drugoj nepravosudnoj ustanovi. Ali tek nakon četri godine (a po novom zakonu u te 4 godine ćete morati biti 1 godinu na sudu. Možete misliti kako će vas poslodavac poslati tu godinu na sud i kako će vam davati plaću). I naravno ulazak u odvjetničku komoru, nakon što eventualno položite pravosudni ispit, doći će vas sitnih 40.000 kuna.

Ovdje hoću reći da svi koji završe fakultete (ne i pravo) odmah mogu početi obavljati poslove za koje su se školovali - Arhitekt odmah projektira, Liječnik odmah liječi, Pomorac odmah ide na brod itd, itd. Čeka ih jedino jedan mali stručni ispit, koji je u stavri formalnost od nekoliko dana učenja.

Mi Dipl. pravnici, iako smo položili ispite iz desetak materijalnih prava, te najmanje dva najvažnija postupka (GPP i KPP)ne možemo raditi ono za što smo školovani dok ne obavimo ono što sam napisao u prethodnom redu.

Reći će netko:"ne moraš raditi u pravosuđu". Istina, ali onda nisam trebao gubiti dane i noći dok sam spremao GPP i KPP te sam mogao onda završiti Upravno - pravni studij ili neku sličnu srednju školu.

A mi dragi moji kolege samo pognute glave šutimo i pustimo da to tako bude....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gle kolega, možda ti svoju diplomu ne cijeniš. Ali ja svoju cijenim. Jer sam grijao stolac danima i noćima da bih se danas mogao zvati diplomiranim pravnikom.

 

Sve ovo su muke koje očekuju svakog pripravnika, u svakom zanimanju, ne samo u pravu.

 

No kad-tad, trud će doći na naplatu.

 

I molim bez pesimizma, nije sve tako crno :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma cijenim ja svoju diplomu jako i jaaaakooo sam se namučio dok sam došao do nje, ali naš put do solidnog i relativno dobro plaćenog posla je jako trnovit.

Ne znam, možda je problem što imam puno prijatelja arhitekata pa vidim njihov početak. Oni biraju poslodavca, a ne poslodavac njih. Pripravnička plaća minimum 6.000 kuna itd, itd

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa neki su s našim zanimanjem potplaćeni čak i nakon vježbeničkog-nisu plaće ne znam kakve u državnoj upravi čak i sa ohoho staža. Da ne ulazim u daljnje analize kako se nitko iz drugih struka ne bi osjećao prozvanim, smatram da su pravnici općenito potplaćeni, ukoliko nisu odvjetnici ili suci. Pravnici u nekoj firmi zasigurno jesu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suci dobro plaćeni?

Sudac početnik ima plaću od 8.000 kuna što je sitniš prema onome kako odgovoran posao obavlja. Predsjednik županijskog suda ima 15.000 kuna. Je istina je da ima ljudi koji rade i za 2.000 kune, ali ti ljudi nemaju fakultet. A i ako uporedimo da običan vozač u ZET-u ima 6.000 kuna onda vidimo da je plaća u pravosudnim tijelima debelo potplaćena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

Gle kolega, možda ti svoju diplomu ne cijeniš. Ali ja svoju cijenim. Jer sam grijao stolac danima i noćima da bih se danas mogao zvati diplomiranim pravnikom.

 

Sve ovo su muke koje očekuju svakog pripravnika, u svakom zanimanju, ne samo u pravu.

 

No kad-tad, trud će doći na naplatu.

 

I molim bez pesimizma, nije sve tako crno :namiguje:

 

 

Nije bezveze ovo što Lex govori. Uistinu, stručni ispit kod arhitekata je nešto što se lako položi, uči se kojih mjesec dana, uglavnom zakone :-))). S liječnicima je pak druga stvar, oni prolaze također velike muke - moraju specijalizirati nešto, pa i opću praksu. A dobiti specijalizaciju je jako teško...

No, glavu gore - nakon tih strašnih muka, i robovanja kod odvjetnika kao pripravnik, nakon jezivog pravosudnog - imate jako dobru struku u rukama s kojom ne možete propasti!

Loše opće stanje omogućuje da uvijek imate posla kojeg ćete i dobro naplatiti. Kako meni reče moj odvjetnik - svaki kumek ide s barem 500 kn kod g. fiškala. I ne pada mu na pamet ništa drugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lexjadertina je napisao:

Suci dobro plaćeni?

Sudac početnik ima plaću od 8.000 kuna što je sitniš prema onome kako odgovoran posao obavlja. Predsjednik županijskog suda ima 15.000 kuna. Je istina je da ima ljudi koji rade i za 2.000 kune, ali ti ljudi nemaju fakultet. A i ako uporedimo da običan vozač u ZET-u ima 6.000 kuna onda vidimo da je plaća u pravosudnim tijelima debelo potplaćena.

 

Lex, iskreno - kako suci rade, nemaju li i preveliku plaću? Nisu plaćeni po učinku, dozvoljavaju si biti vrlo ležerni, pa, ako ih usporediš s npr. liječnicima - imaju itekakvu plaću..

Znam iz iskustva, nažalost, kako se razvlače sporovi, jer su suci spori, neučinkoviti, nije ih briga, može im se. Stekla sam dojam da baš ne žele ni mućnuti glavom, pa ako može neki sudski vještak odlučiti umjesto njih, da je npr 4/2=2, tome se rado pribjegava. I početna plaća 8000 kn! Pripravnici u inženjerskim zanimanjima imaju npr 5000.

Spomenut ću i strašan slučaj kolege ovdje Igmonita. Završio je strojarstvo, ni manje ni više, i već tri godine radi za 3200!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga marija ja sam napisao da suci početnici imaju 8.000 kuna. A znaš koliko godina muke treba da postaneš sudac. Najprije dvije godine pripravništva s plaćom od 4.000 kune (to je najniža pripravnička plaća u RH za osobe s VSS). Nakon toga (članak 74. Zakona o sudovima)slijedio najmanje od dvije - četri godine titule sudskog savjetnika sa 6.000 kuna i tek nakon toga postaješ sudac prekršajnog, trgovačkog ili općinskog suda sa 8.000 kuna. Dakle u najbolju ruku tek nakon četri godine rada postaješ sudac. U drugim strukama u 4 godine možeš postati i direktor firme.

A što se tiče liječnika, svaka im čast na human poslu koji rade i na muci koju prožive dok steknu diplomu, ali nekima od njih plaća ni ne treba s obzirom na ono koliko uzimaju sa strane.

Naravno čast iznimkama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija