Jump to content

mirovina po čl.6a i što dalje?


Fanatic

Preporučene objave

sa 01.07 otišao u 6.a u činu nr poradi krivih informacija, rješenje sam dobio na 2.500 kn, a od 1995.g sam 305 HRVI ( ranjavanje). Postavljam pitanje i molim odgovor tko zna : 1. dali da uložim žalbu na rješenje i što da navedem?

2. da li mogu ići u mirovinu kao HRVI odnosno prevesti sadašnju i na koji način, te koliko bi u tom slučaju ona iznosila?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo zato sam i postavio pitanje koliko je otpremninu dobio...nije on jedini ima njih jako puno koji pokušavaju ishoditi tako nešto ,a neki su čak i radili na tome da dobiju profesionalno kako bi dobili veću otpremninu,a sad grebu da prevace na opću nesposobnost...ovakve kalkulacije nejdu na čast pojedincima.... :jok:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni tu je kriv sustav,jer nije omogučio ljudima koji su bili ranjeni ostvate mirovine po povoljnijim uvjetima,npr.čl.11.

Ja znam mnogo branitelja koji su otišli po čl.6a, a sad imaju opču nesposobnost jer su se počeli liječiti od PTSP-a +ranjavanje i ,koliko sam čuo ide to relativno glatko ....

....dakle uslijed "neznanja" kod odlaska u 6a da će im biti male mirovine,sad im je još" sjekira pala u med"-ja im osobno ne zamjeram već ponavljam za to je kriv sustav koji im je to omogučio ,a omogučio im je jer su se htjeli nabrzinu "rješiti " kadra iz 91.god ,tj.kadra tko ima 20 god efektivnog RS-a-Ljudi su se snašli i to na legalan način.

Ovo što sam napisao su činjenice ,a sve ostalo su nagađanja... ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima ,ali odgovora konkretnog nisam dobio.

Svaka medalja ima dvije strane, a "neznanje" je stvarno neznanje, jer kada ti kažu da ideš u 6a., ali kad se ispostavi da uopće ne moraš biti HRVI,postaviš pitanje za čega godinu dana u bolnicama , razne operacije, postupno ti komisije skidaju postotak , a svi ti kažu da se žališ, pa ispada da se moram opravdavat što sam bio u rovovima,a ne po uredima i vojarnama, a izađeš iz sustava 2007.g. Pitam se , ako sam htio "mutit" zašto nisam išao 1995.g u mirovinu kada sam mogao, a to je jednostavno - smatrao sam ,a i danas smatram da sam još uvjiek imao i da danas imam znanja , vještine, stručnosti za OS RH.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da možeš pokrenuti zahtjev za braniteljsku mirovinu počevši zahtjevom kod svog lječnika prema mirovinskom.

Očito da si totalno neupućen kada ne vidiš da su mnogi to napravili ( 6a - otpremnina, pa ponvno pokretanje postupka braniteljske mirovine).

Idi prijatelju pokreni postupak u dogovoru sa lječnikom , a to što si već u mirovini nema nikakve veze, samo što sada tražiš mirovinu kao civil pa ćeš se malo više načekati nego da si odmah startao iz HV-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

već sam ranije pisao o problemu branitelja koji su otišli u 6a mirovinu ali dat ću još jedan osvrt. dakle u ono vrijeme kad je braniteljima ponuđena 6a mirovina mnogi su je prihvatili a da im nitko nije rekao posljedice. to je bila zamka morha da se riješi viška. ja koji sam bio djelatnik mupa a i mnogi drugi da nam je bila ponuđena takva opcija vjerovatno bi pristali. stoga nebi trebali upirati prstom u takve branitelje i samo im odgovarati "tko te tjerao da uzmeš 6a mirovinu".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mulac je napisao:

kolega očito si iz svemira pa ta otpremnina je nečija godišnja mirovina, a nisi objavio kako je moguče uz veliku mirovinu još dobit po četrdeset tisuća kuna pa to je pola otpremnine i niko o tome ne tupi samo su se pojedinci uhvatili otpremnine. :-?

 

E pa vidiš kolega ja nisam prihvatio 6a mirovinu jer sam znao što to znači,kao i svi kojima je ponuđena,nisam se polakomio za visoku otpremninu,nego sam pokrenuo postupak za RVI i da sada mi je svaki mjesec božičnica,kako ti kažeš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam iz pričanja nekih mojih prijatelja da im je bilo po sistemu uzmi ili ostavi.Dakle višak si ili ideš na biro ili uzmi otpremninu i mirovinu koja se na kraju pokazala mizernom.Čovjek sa činom časničkog namjesnika preko noći pada sa 8000 kuna na 3000.I normalno je da se ljudi na kraju osječaju jadno i izvarano.Tu treba biti jako oprezan kod davanja pojedinih izjava.Puno ljudi je dok su radili diglo i kredite ,neki za stambeno zbrinjavanje da bi na kraju došli do toga da im tu mizernu mirovinu u potpunosti zapljene.A s tom otpremninom ne možeš ništa.I sumnjam da se netko polakomio za tih 9 li koliko već plaća otpremnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad se pred vama postavi pitanje jeste li "perspektivni" ili ne za službu u OS, a nemate vremena za razmišljanje i savjetovanje, prihvatite ono što mislite da je u datom trenutku povoljno za vas. Esad je to dobro obrazložio i odgovorio, o birokratskom potezu MORH-a, a čini mi se da nešto slično priprema i Mup (krenuli sistematski pregledi), zato zbog nekih pojedinaca nemojte krivo gledati prijatelja s kojim ste bili zajedno u rovu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege, nitko nikoga nije tjerao u mirovinu po 6a, što se toga tiće pritisci su vršeni a i sada se vrše ali što sam već naveo NITKO NIJE NIKOGA TJERAO, da točno je mirovina je 2500 kn ali su se neki polakomili na 50,60 ili čak 70 ooo kn, a mene su poslali po članku 11 sa 9900 kn otpremnine a još sam na akontaciji od 1700 kn već 8 mjeseci, pa jel to pravda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2002. godine u 12. mjesecu je stvoren takav pritisak na nas "ne perspektivne" a dovoljno stare da se ja osobno osjećam potjerano iz sustava u mirovinu po tom famoznom članu 6a.

Sjetite se protjeranih djelatnika MUP-a ispred crkve sv. Marka, e vidite u to isto vrijeme su gospoda iz državne birokracije nama velikodošno podjelila otprmnine od 54.000 kuna, i mirovine od 1.340 kuna (ove cifre sam dobio ja kao razvodnik).

Do današnjeg dana ta je mirovina narasla na 1560 kuna, dakle za razliku od nekih koji su prolupali već u prvoj akciji i sad se debelo omastili, mi sa 12. godina provedenih u postrojbama HV-a nismo zaslužili braniteljske mirovine, čak ni one najniže zakonom propisane. Toliko o pravdi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozorno sam sve Vaše komentare pročitao, malo razmislio, pronjušio po gradu i prošlosti i jednostavno zaključio da u našoj braniteljskoj populaciji izvire neko nezajedništvo koje smo ne tako davno imali. Možda je problem i u tome da imamo previše udruga, a da su u jedan dio njih zasjeli neki koji nemaju s nama što tražit, možda i sistemu to odgovara. No nikako ne bi htio da me netko krivo shvati,ja ne tražim kruha preko pogače,meni nije mala mirovina ( 2500,00 kn),ne zaboravite puno dečki je sa nama ratovalo ,poslije rata vratili se u civilne firme i danas rade za taj novac, Postavio sam Vam upit samo radi toga što bi htio kao HRVI mirovinu pa i sa sadašnjim iznosom, ali da bude nasljedna, što 6.a nije, jer da znam da kad odem da moji imaju neku sigurnost. još jednom svima zahvaljujem i nemojte dečki o onima koje neznate pisati da su se polakomili, već ako želite pogledajte oko sebe i sigurno znate neke koji su postali HRVI 2007.g.pa se zapitam tko tu koga ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi branitelji zašto pojedinci bubaju gluposti, prvo 6a mirovina je profesionalna invalidska mirovina namijenjena svim djelatnicima HV koji imaju 20 i više godina staža a poželjno je da imaju najmanje 15 godina DVS što znači da su 15 godina u vojnoj službi, e pa gospodo draga zašto se netko ljuti tko je otišao prije 10 ili više godina u mirovinu i ima 5 godina službe, 100 000 kuna je nikakav novac, veliki dio branitelja godišnju mirovinu ima toliko a ljudi koji su otišli u 6a i 15 godina radili u službi da dobiju 2500, sramota, oko sebe svakodnevno vidim HRVI koji primaju velike mirovine a igraju nogomet, zidaju kuće, prave drva u šumi i obavljaju teške fizičke poslove. veliki invalidi a sposobni su raditi, kako je to moguće??? Ljudima koji su proveli 15 godina u DVS treba dati solidnu mirovinu zašto bi netko za 2,3,4 ili više mjeseci u ratu dobio 6 000 a ovaj za 6 godina rata i 11 godina u DV službi 2500, kako je to moguće? recimo ja sam u ratu od 01.01. 1991. i to odmah u aktivnoj policiji, 13.06.1991. prelazim u ZNG opet aktivni sastav dalje nastavljam u aktivnoj brigadi, zapovjednik u ratu od prvih dana, radio sam stalno do 01.01.2007. imam status HRVI trajno 20% od 2000 godine, sada dobio 40 % trajno, puni 17 godina radim, odlazim u mirovinu sa 2619 kuna a kolege su prije deset godina otišli sa 6500. pa vi sada gledajte gdje je pravda, njihova mirovina je svih ovih godina bila duplo veće nego moja plaća natporučnika, zadnji par godina je plaća malo dignuta. Više puta sam tražio odlazak u mirovinu po članu 11. ali mi MORH nije dalo.

 

NARAVNO DA IMAŠ PRAVO NA INVALIDSKU MIROVINU PO ZAKONU O PRAVIMA HRVATSKIH BRANITELJA A NAROČITO AKO IMAŠ STATUS HRVI..moraš podnijeti zahtjev mirovinskom i imati medicinsku dokumentaciju…

 

poki

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija