Jump to content

Udaljenost od međe


anonimno

Preporučene objave

Zanima me postoji li zakonom propisana udaljenost od međe na kojoj se smije/ne smije raditi izmjene tipa:

nasipanje terena, danja drveca

 

Međa između moje i susjedne parcele ide zidom postojece garaze (moja gaaza) te jednim djelom ogradom (isto mojom)

Susjed je postojeci teren nasipao s cca 30 cm zemlje te je uz samu ogradu i zid zasadio cemprese

Postoji li propis koji mu to zabranjuje ili se ovo moze rijesiti samo "se bum vas tuzil" metodom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najgore što si možete napraviti je da se posvađate sa susjedom. To je jako nezgodna situacija i doživotno se ne rješi. Zato se probajte s njim dogovoriti lijepim riječima, prijateljski, makar i vi napravili neke ustupke. Nešto će popustiti on nešto vi. Bolje je u početku biti malo strpljiviji i popustljiviji nego se godinama suditi.

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mislim se svađati niti tužiti (pogotovo u našoj državi) samo me zanima postoji li negdje nekakvi propis ili su to sve "nepisani zakoni" dobrosusjedskih odnosa.

 

Zanima me npr. tko će snositi trškove sanacije zbog

njegovih intervencija?

 

Ja direktno ima štetu jer :

a) zid garaže će prije ili kasnije početi vlažiti jer kod gradnje nije bilo predviđeno da će biti pod zemljom

b) zid će vlažiti jer je biljka posađena uz njega - možda 10 cm stablo od zida, a grane su na fasadi

c) ograda će propasti jer su grane i na njoj, bojanje je onemogućeno jer se nema mjesta za proći

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li ste razgovarali sa susjedom dok je to nasipavao?

Ako jeste što je on rekao?

Ako niste probajte razgovarati i pitati ga za savjet da li zna kako bi se vaša garaža sačuvala od vlage? (Sanacija se uglavno sprovodi tako da se zemlj odkopa do temelja garaže, premaže katranskim namazom, ima više vrsta, stavi se još i ter papir da viri iznad razine zemlje i stvar je riješena.Po mogučnosti se stave i drenažne cijevi. To znam da ne propušta jer je moja garaža s jedne strane do krova u zemlji a s jedne do polovice visine zida.)

Za biljku mu skrenite pažnju da bi se moglo desiti nakon nekoliko godina da vam digne i razori temelj garaže, pa vidite što će odgovoriti. Ako je to grm neće biti ništa ali ako je čempres ili slično sigurno će za 10 godina dignuti u zrak temelje.

Ograda vam neće propasti zbog granja možete farbati bez obzira na granje, ali da je nezgodno,je. Ako nemožete proći pitajte susjeda da vas pusti na svoju stranu dok farbate ogradu.

Probajte sve to pa ćete znati kako se dalje ponašati.

Propisi za takove stvari postoje ali nije preporučljivo odmah se pozivati na njih jer ste onda sigurni da ćete pokvariti dobrosusjedske odnose.

Meni na primjer uz ogradu raste susjedova jabuka i grane prelaze u moje dvorište oko 2-3 m. Ne bunim se a oni kažu da si poberem jabuke koje su na mojoj strani. Takav odnos je OK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Thanx...ako mi možete navesti gdje se točno takav propis može naći...to mi je tek kao krajnje rješenje na koje se mogu pozvati ukoliko normalan razgovor ne da nikakve rezultate - Razgovor tek moram obaviti jer je i on novi vlasanik te kuće, a i ja.

Nasipavanje i sadnju je napravio tokom mojih dogovora s bivšim vlasnikom i rješavanja kredita. Za dopuštenje nije pitao ni njih niti mene.

 

Što se tiće grana preko ograde -i tu sitaciju imam i to mi nije problem jer ne šteti ničemu.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Upravo radi ovakvih stvari je zabranjeno raditi bilo što na međi između dvije parcele, osim ako nije slučaj dvojnog objekta. Velite da je susjed nasipao zemlju, posadio čemprese i slično. Naravno da to šteti zidu garaže, ali gledano sa susjedove perspektive stvar je ovakva:

ja imam parcelu a susjed je na međi sagradio garažu (vrlo vjerojatno nelegalno) koja meni baca sjenu na zelenilo ili što god, zid je vjerojatno neuredan a ja ga moram gledati, možda mi curi kiša s krova garaže i slično. Onda idem malo nasipati da ne budem "toliko zatvoren", idem posaditi zelenilo da ne gledam betonski zid itd.

Naravno, sve ovo što sam rekao možda nije tako jer nemam dosta podataka. Ali s obzirom da je garaža na međi, susjed je možda imao pravo Vas tužiti za nelegalnu gradnju koja umanjuje vrijednost njegovog zemljišta. Da je bio uporan, možda bi Vam bager Ministarstva upravo rušio garažu. Prema tome, susjed je od onog što je imao pravo učiniti napravio nešto najbezbolnije koje ni Vama ni njemu ne radi probleme; jer kako sam rekao, mogao je isposlovati da se garaža ruši. U ovom slučaju bih rekao, s obzirom da nemam više podataka, da je u ovoj prići susjed pozitivac.

Inače, može se sagraditi legalna garaža na međi jedino u slučaju da i susjed ima istu na međi pa su prislonjene jedna na drugu. U protivnom, dužni ste se odmaknuti minimalno 1 metar ako u uvjetima nije drugačije određeno (može biti samo više, manje ne).

Sretno, i počastite susjeda roštiljom kad je već tako dobar da Vas ne tuži a ima pravo. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

je napisao:

Zanima me postoji li zakonom propisana udaljenost od međe na kojoj se smije/ne smije raditi izmjene tipa:

nasipanje terena, danja drveca

 

Međa između moje i susjedne parcele ide zidom postojece garaze (moja gaaza) te jednim djelom ogradom (isto mojom)

Susjed je postojeci teren nasipao s cca 30 cm zemlje te je uz samu ogradu i zid zasadio cemprese

Postoji li propis koji mu to zabranjuje ili se ovo moze rijesiti samo "se bum vas tuzil" metodom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija