Jump to content

zakon o kamatama


anonimno

Preporučene objave

u proteklih 10 godina nakupio mi se dug za doprinose (mirovinsko i zdarastveno) i trenutno sam u procesu ovrhe od strane porezne uprave. problem je u tome da se dug enormno povećavao zbog obračunavanja kamate na kamatu pa mi je sad kamatni dio veći od glavnice. pronašo sam informaciju da se dug može smanjiti zahtjevom da se kamate obračunaju po zakonu o kamatama iz 2004.g. I sad problem, taj zakon nitko ne provodi, pa se prema tome ni zahtjev ne uzima kao valjani argument jer je to previše posla. dakle, zakon postoji al se ne provodi. kome da se obratim i što mi je činiti?

 

vedran

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

glede zakona o kamatama i zakonske norme o nacinu izracunavanja kamata.

 

misljenja sam da obizirom da je konformna metoda proskribirana, jer eto nije bitno kad se kamate plate.

 

zanima me stav ljudi da li doista smatraju da je sustinski pogresno racunati kamatu na kamatu i zasto?

 

ne bih ovdje raspravljao o zakonskim normama jer je nedvojbeno da odredjene osobe kamatu na kamatu imaju pravo racunati a neke ne!

 

naime stav zakondavca da nije bitno kad su ubrani plodovi kapitala je po mojem misljenju rigidan i ne odgovara kapitalistickom ekonomskom poretku. upravo je kamata mjera efikasnosti kapitala. a i kamate su kapital!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanima me stav ljudi da li doista smatraju da je sustinski pogresno racunati kamatu na kamatu i zasto?

buduci da je u samom zakonu kamata definirana kao mjera kazne (kazna je u tom smislu garancija naplate duga), a ta se mjera povecava sa povecanjem duga, racunanje kamate na kamatu mi se cini kao prelaženje okvira zakona, tj. definicije pojma kamate u tom zakonu.

eto, to je moje mišljenje...

 

dok je u ekonomskom modelu kamata shvaćena kao kapital, ona u gore navadenom slučaju onačava nešto drugo

 

vedran

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo primjera iz zivota o kamatama /prema novom zakonu/

 

01.01.2005 dug je osobi A dospio i iznosio je 100,00 kn

01.01.2006 dug je osobi A narastao za 15 kn (15%*100kn) zateznih kamata i ukupno je bila dužna 115 kn.

01.01.2007 dug je osobi A narastao za 15 kn (15%*100 kn)zateznih kamata i iznosio je 130 kn.

 

01.01.2005 osobi B nastao je dug od 115 kn koji dospjeva 01.01.2006.

 

01.01.2006 osoba B bila je dospjelo dužna 115 kn

 

01.01.2007 osobi B povečao se dug za 17,25 kn (15%*115) i bila je dužna ukupno 132,25 kn

 

ZAKLJUČAK

prema tome osobe koje su jednaki dug imale 01.01.2006 g različito su dužne 01.01-2007. dapače osoba koja svoju dospjelu obvezu duguje dulje vrijeme manje je dužna :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa bas mi i ne stoji tvoj zaključak... ako se situacija dalje razvija na ovaj nacin

01.01.2005 dug je osobi A dospio i iznosio je 100,00 kn

01.01.2006 dug je osobi A narastao za 15 kn (15%*100kn) zateznih kamata i ukupno je bila dužna 115 kn.

01.01.2007 dug je osobi A narastao za 15 kn (15%*100 kn)zateznih kamata i iznosio je 130 kn.

01.01.2008 dug je osobi A narastao za 15 kn (15%*100 kn)zateznih kamata i iznosio je 145 kn.

 

01.01.2005 osobi B nastao je dug od 100 kn koji dospjeva 01.01.2006.

01.01.2006 osoba B bila je dospjelo dužna 100 kn

01.01.2007 osobi B povečao se dug za 15 kn (15%*100) i bila je dužna ukupno 115 kn

01.01.2008 osobi B povečao se dug za 15 kn (15%*100) i bila je dužna ukupno 130 kn

 

dakle ako se kamate obracunavaju na taj nacin, svakoj osobi kamatni dug raste linearno. to ne znaci da ako si dulje vrijeme dužan da ti je dug manji, slucaj osobe B, nego to sto jednom dug za naplatu dolazi godinu dana kasnije...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je i nije.

činjenica je da su jednako dužni 01.01.2006 godine i osoba A i B. (115 kn) na novčanicama ne piše posebno glavnica i posebno kamata.

 

naime kad se ovaj "linarni izračun" prebaci u terim EFEKTIVNE KAMTNE STOPE onda EKS (zatezna) za period od 10 godina iznosi 9,60% godišnje.

 

prema tome za vejrovnika to je prevara! jer ne dobiva stvarnu (Efektivnu) kamatu od 15% godišnje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija