Jump to content

NASLJEDSTVO


anonimno

Preporučene objave

Zahvaljujem na brzom odgovoru. Ako je moguće da mi malo pojasnite.

 

Koliko iznosi nužni dio u mom slučaju ?

 

Da li se mene mora pozvati na ostavinsku raspravu

ili ne ?

 

Ukoliko on drugome oporučno ostavi imovinu da li ja svejedno imam pravo na nužni dio obzirom da mi je otac ?

 

Hvala i pozdrav !

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi ste zakonski nasljednik Vašeg oca, iako ste izvanbračno dijete, dakle ako on ne sastavi oporuku, nasljeđujete u jednakom dijelu dio ostavine kao i Vaša polubraća (očeva supruga, ako ga nadživi, braća i Vi u jednakim dijelovima -1/4).

Ako je otac ostavio oporuku imate pravo na nužni dio koja se računa kao 1/2 dijela onog što bi Vam pripalo kao zakonskom nasljedniku (dakle jedanpolovina od 1/4 dijela)

Da, Vas se treba pozvati na ostavinsku raspravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na brzom i iscrpnom odgovoru.

 

Zanima me još obzirom da nisam s njim u kontaktu ukoliko ne budem pozvan na ost. raspravu što onda ?

 

Pozdrav

je napisao:

Zaboravila sam vam reći da će Vas na ostavinsku raspravu pozvati javni bilježnik, i da će se rasprava održati pred javnim bilježnikom.

Javni bilježnik poziva osobe-moguće nasljednike naznačene na smrtovnici koju dobije od suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon očeve smrti, sastavljat će se smrtovnica, u kojoj obično najbliži navode moguće nasljednike. Temeljem smrtovnice, javni bilježnike će pozvati na ostavinsku raspravu osobe na njoj navedene. Ukoliko Vas izostave, Vi uvijek imate pravo uvida u matične knjige koje se javne knjige. Isto tako možete na nadležnom Općinskom sudu provjeriti kod kojeg je javnog bilježnika spis u radu, te se onda bilježniku javite, kao mogući nasljednik. naravno sve pod uvjetom da znate da Vam je otac umro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija