Jump to content

cijena usluge za dozvole


bonaca

Preporučene objave

Ishođenje potrebnih dozvola (lokacijske; građevinske; uporabne i dr.) dodatni su poslovi u okviru poslova projektiranja za projektante, a sve prema Pravilniku o cijenama usluga arhitekata i inženjera u graditeljstvu NN RH 85/99.

 

Projektant može koštati od 15-20 Eura po m2 samo za izradu projektne dokumentacije zgrade za zahvat u prostoru, ali u toj cijeni osnovnog posla nije uračunato i ishođenje potrebnih dozvola koje se prema navedenom Pravilniku smatra dodatni posao i ugovara se posebno i to po satu ili dr.

 

Isti taj dodatni posao mogu i odvjetnici sređivati ali po njihovoj tarifi koja je također objavljena u NN.

Po različitim tarifama: cijena projektanta na sat je max.330KN, a cijena odvjetnika po satu je 500KN, pa vi vidite koji vam se više isplati.

 

Isto tako geodet u okviru Hr.Komore arh.i inženjera ima svoju cijenu po Pravilniku NN 85/99, pa se cijena od 1000Eura na neviđeno bez naznačene površine parcele i obima posla smatra krajnje neozbiljnom. Sve ima svoju cijenu, ali ne bas na nacin da se cijene projektanta utvrđuju kao na placi.

Svi očekujemo da živimo u uređenoj pravnoj državi.

:vrti::misli::ceka::zbunj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Projektant može koštati od 15-20 Eura po m2 samo za izradu projektne dokumentacije zgrade za zahvat u prostoru, ali u toj cijeni osnovnog posla nije uračunato i ishođenje potrebnih dozvola koje se prema navedenom Pravilniku smatra dodatni posao i ugovara se posebno i to po satu ili dr.

Navedena cijena je bez svakog smisla, prava je 10-12 EUR-a po m2 skupa sa ishođenjem dozvola. Ja platio prošli mjesec.

Isto tako geodet u okviru Hr.Komore arh.i inženjera ima svoju cijenu po Pravilniku NN 85/99, pa se cijena od 1000Eura na neviđeno bez naznačene površine parcele i obima posla smatra krajnje neozbiljnom. Sve ima svoju cijenu, ali ne bas na nacin da se cijene projektanta utvrđuju kao na placi.

Geodet određuje svoju cijenu prema broju parcela npr 1 u 2 ili kao što je bio kod mene slučaj 3 u 2 i da istina je određuju cijenu paušalno 1000 EUR-a za posao izmjere, parcelacijskog elaborata i sve ostalo što je potrebno za parcelaciju i podloge za predavanje Zahtjeva za izdavanje Rješenja o uvjetima gradnje.

Prihvačam da postoje cjenici, kao i kod odvjetnika, ali praksa je ipak da se tih cjenika nitko ne drži jer npr. za stan od 100.000 EUR, za ugovor o kupoprodaji i upisu nektenine u gruntovnicu odvjetnik bi koštao 16.813,13 kn pa nisam baš vidio da kolege tu cifru zaista i naplaćuju isto tako i projektanti te geodete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bumbo kad pišete postove služite se argumentima i činjenicama i izbjegavajte dumping cijene ili pak propagiranje rada na crno ne ide u prilog demokratskim načelima i pravnoj uređenoj državi. Velika većina građana želi živjeti i očekuje pravno uređenu državu.

Demantirm vas Bumbo da ste platili 10-12E/m2, nije istina jer nemožete platiti i 10E i 12E istovremeno? Trebate se odlučiti ili 10 ili 12Eura/m2? O radu na crno nemam komentara. Cijene usluga svakog projektanta regulirane su Pravilnikom NN 85/99 i to upravo onako kako napisah: a detaljnije opisano od čl.18 do čl.229 i to za sve usluge osnovnih i dodatnih poslova posebno za: arhitekte, planere, građevinare, elektroinženjere, strojare, geodete i drugo. Cijena ovisi o vrsti i težini posla sve opisano propisom, a vremenska naknada propisana je čl.8 citiranog Pravilnika. Svako kršenje ovog propisa je povreda kodexa strukovne etike i završena priča.

Paušal je samo izlika za nedozvoljeni rad i cijene bez Računa. Isto je i kod odvjetnika postoji tarifa, koja je propisana, a to kaj ste vi platili ovako ili onako nije propis i nemože biti pravilo niti ima smisla o tome raspravljati. Fantazijama i sivilom se ne pomaže ljudima, budimo realni. :cita: :cenzura::pravila::propis: Propis je propis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada već govorimo o argumenitma

 

Velika većina građana želi živjeti i očekuje pravno uređenu državu

Nije argumentirana tvrdnja, naime tu tvrdnje ne možete dokazati pa niti argumentirati, već trebate govoriti u svoje ime.

Demantirm vas Bumbo da ste platili 10-12E/m2, nije istina jer nemožete platiti i 10E i 12E istovremeno?

Navodeći cijenu 10-12 EUR-a sam aludirao na kretanje cijene, osobno sam ju platio 11 EUR-a po m2, a cijena ovisi o 3d animaciji, projektu grijanja (koji nije obvezan), izvedbenom projektu, troškovniku...

 

Slažem se s Vama da se treba držati tarife, barem pravnici trebaju na tome inzistirati, stoga se ispričavam ako sam koga doveo u zabludu i naveo cijenu koja je tržišna pa i stvarna, a ne upučivao na Pravilnike, stoga zahvaljujem se alfaru na poduci pa i forumskoj packi, pa ću ubuduće imati na umu da ljude zanimaju stvari kakve trebaju biti, a ne kakve jesu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma dajte Bumbo nemojte si umišljati da ste propis za cijene i da to kaj ste vi platili predstavlja propis, a da cijena ovisi o 3D animaciji ili vizualizaciji uz dužno poštovanje je najobičnija glupost i neznanje!

Ipak ne malo, nego puno, puno više o tome znam od Vas, pa valjda imam pravo komentirati i ispraviti netočne informacije koje Vi Bumbo širite nestručno i neutemeljeno.

Ili još veća glupost da ste u 11Eura po m2 platili glavne projekte i projekte termičkih instalacija, arhitektonsko-građevni projekt, te projekt elektroinstalacija, a onda još i sve izvedbene projekte i sve troškovnike i još na koncu i ishođenje svih dozvola i rješenja za gradnju....ma molim Vas ne fantazirajte i ne vrijeđajte struku i poštene ljude koji rade te poslove i žive od svog rada i one Investitore koji pošteno plačaju te naknadne naravno ne ove naknade od 11E/m2 ispod pulta koju vi navodite.

I dalje mislim da velika većina građana želi živjeti i očekuje pravno uređenu državu, a pritom mislim na poštene i moralne ljude koji žive od svoga rada i znanja, koji slobodno mogu izraziti svoje mišljenje, na one koji su se borili za pravno uređenu RH da bi u njoj mogli dostojno čovjeka i demokratski živjeti i na sve one koji zaslužuju da dostojno žive, studiraju pa na koncu i rade u RH, ali molim lijepo sve bez korupcije i kriminala.

Uostalom, svako uređeno društvo ima nekakva pravila ponašanja, nekakav kodex etike, moralne kriterije kojih bi se trebalo držati, a oni koji se toga ne drže su po mojem skromnom mišljenju izopačani ili kad tad dođu na svoje mjesto koje im pripada.

Sitni hohštapleri i tezgaši nebu srušili cijene, onima koji su gladni znanja završili fakultete i stekli zvanje, pa i pravnici su studirali da bi se bavili umjećem dobroga i pravednoga, a ne da bi bili lopine, iako uvijek ima izuzetaka.

:zatvoren:

:fulotemu:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U prethodnom postu ste me pozivali na sudjelovanje u ovom formumu kroz argumente i dokaze i sada sami sebi skačete u stomak. Ja vjerujem da vi "ne malo, nego puno,puno više znate o ovoj temi od mene", ali ipak to ne možete dokazati nego samo pretpostaviti.

Nadalje, pogrešno pa i nepotpuno ste konstatirali da nisam mogao dobiti sve za 11 EUR-a, jesam, a Vi vjerujte ili ne, baš me briga.

Također pogrešno upučejete meni ovaj post kada me podredno nazivate nekim pogrdnim nazivima (ne tvrdim, pretpostavljam) jer navedenu cijenu je odredila ponuda i potražnja, a ne mito, korupcija, tezgari, pa ako hočete, na koncu sam projektant. Cijenu na koju Vi konstantno upučujete je određena od ljudi koji nisu branili RH niti pridonose demokraciji (mada ne znam kave veze sve to ima sa temom) nego su obične birokrate koje nikad u životu nisu napravili niti jedan projeket niti bile dio tržišta, nisu osjetile konkurenciju, kao jedinog jamca razvoja.

Na kraju balade, Alfaro ja se ispričavam Vama i svima koje sam povrijedio iznoseći tržišne cijene, ispričavam se što pripadama surovom tržištu koje diktira sve pa i cijenu rada, ispričavam se što ne podnosim birokratsku čizmu.

P.S. Pravnici nisu studirali da bi se bavili umjećem dobroga pa niti pravednoga, mislim da o tome znam ne malo, nego puno, puno više od Vas.

P.P.S. Ako sam pogriješio, žao mi je, jer se i dalje ne osjećam kao lopina, više naginjem šarlatanu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se Bumbo radi ne navedenog citata prof.dr.sc. Marjana Horvata, dipl.iur. iz literature "Rimsko pravo" koji autor upravo na više mjesta navodi studentima i budućim pravnicima:

"Pravnici ili pravna struka se bavi umjećem dobroga i pravednoga." Ne trebate Bumbo radi različitog ali utemeljenog mišljenja gubiti nerve.

-no dobro i svatko ima pravo na greškicu.

A i ova citirana izjava mi se dopada:

"U trenutku kada pravda zašuti, istinu moraš zastupati sam." Vlado Gotovac :mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne da mi se više prepostvati s Vama, niti komentirati pojedine profesore (jer samim time što je profesor, ne znači da je u pravu) i opet navodim da se ja bavim primjenom prava na tržištu, a Vi opet forsirate stavove ljudi koji sa samim tržištem nemaju apsolutno nikakve veze.

 

Ali svakako nakon ovog posta prekidam sa ovom temom jer smo obojica smetnuli s uma da smo se potpuno odmakli od teme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Dobra vecer svima:)

Prvi puta sam ovdje i prvi put postavljam pitanje.Pokusat cu biti Vam opisati moj problem.....2005 smo kupili gornji kat kuce.Kat povrsine 100m2.U vlasnickom listi pise da ima i potkrovlje i kroviste,medjutim to potkrovlje nikad nije izgradjeno.Kuca ima podrum,suteren i taj nas famozni prvi kat.U katastru nema dokaza da je izgradjena prije 68-e,odnosno postoji parcela ali nema skice kuce.Ima je na avio snimci od 1970.E sad...polovinom 2005 smo prvi put predali zahtjev za rekonstrukciju i adaptaciju potkrovlja...Krecu problemi..Prvo nakon tko zna koliko natezanja nasli arhitektu koji je pristao uzeti papire.Radilo se o nadogradnji 65m2.Ceklali godinu i pol,a arhitekta je u to vrijeme uspio samo skicirati postojece stanje,znaci sve je izmjereno i nacrtano kako jeste.Medjutim,otvoreno nam je rekao.."ma ja neman za tako male projekte vrimena i eto Vam papiri nazad"!!:))..To ucrtavanje postojeceg je naplatija 200eura.Ok-posteno.I tako smo trazili i napokon prije 4miseca!!! nasli arhitektu koji nam je rekao da mu je cijena po m2 15 eura.Posteno:)..i tako,mi predali papire,geodetski snimak,vlasnickii zakljucak ovlastenog sudskog gradjevinskog vjestaka da je kuca sagradjena prije 68-e.Arhitekta dosao provjeriti s onom crnom kutijicom...visinu.duzinu i sve sta je bilo nacrtano u papirima koje je dobio.Ok- posteno.Napravija arhitekta idejno tj.dao skicu od apartmana koje inace projektira i mi na sve pristali jer nam vise i nije bitno sta?di?koliko?..samo zelimo krov i prolaz na terasu.Ok mi pristali.U medjuvremenu sam ja arhitektu miljun puta pitala.Sto Vam trebamo platiti,koliko i kad?Svaki put je odgovor bija .."ma ok,pa rekla sam vam da je cijena 15eura:)..ok-posteno!..I onda zove arh.i kaze uplatite 5.800kn na racun,a 800eura na ruke???Platili mi dio na racun,a za onih 800eura sam je nazvala i pitala zasto brez racuna?I tada novi sok..Kaze,800eura sada i onda kad dobijemo odgovor s lokacijske,onda jos 5.600kn i jos 700eura na ruke!!!...E sad? Sta sad?Dal' sam ja luda ako mislim da je previse???Da ja ne bi ispala krava koja podcjenjuje iciji rad,trud,struku...prvo san popila dva apaurina:)))sila i cekala da me prodje histerija.Onda san uzela telefon u ruke i nazvala udrugu arhitekata i objasnila im kolika kvadratura i da se od mene trazi da uplati 1500eura na ruke te skoro 11.400kn na racun???Tamo su mi uljudno odgovorili da je i njima ta cifra dobrano cudna.I da je treban pitati da mi da specifikaciju racuna.Jos su mi rekli da se ucrtavanje postojeceg stanja naplacuje po dogovoru ili po satnici.Gospodja je u kuci i oko nje bila 20min.Ok ali zar se to naplacuje 2000eura? Ja nazvala i pitala...medjutim jos nema specifikacije,a objasnjenje je bilo da je 1500eura PDV:))Ja sam pitala..od kada je PDV 50% i da ja jednostavno zelim vidjeti sta bi ja trabala platiti skoro 22.200kn??Jos uvijek nema specifikacije,a nema ni papira.Doduse papira nema jerbo smo sad u onih famoznih 400m2,pa smo ponovo tribali geodeti kesniti 450eura za PGP(Posebna geodetska podloga):))))

E sad vi meni recite,dal' je ta cijena za idejni i sve sta triba za 65m2 realna ili ne?Dal' san ja maloumni kreten koji podcjenjuje neciji rad ili pak nisan??Hvala unaprijed na svemu:)))Znam da me vec sad saljete kvatru zbog ovog "kratkog" pitanjca:))...Skuzajte,necu vise:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E, ajde sad vi koji branite "poštene" arhitekte, napadnite jadnu ženu koja po vašemu laže i kalja struku.

Vjerujem jadnoj gospođi i suosjećam s njom jer sam imao u praksi sličan slučaj kad mi je "pošteni" arhitekta za dvorišnu zgradu od 64 m2 rekao unaprijed da će koštat otprilike 5600 kn sa svim davanjma.

 

Na moje pitanje jel to sve rekao je da točno nemože znat, ali otprilike složio sam se.

Na raju je trebao račun iznositi 9000,00 kn.

Najurio sam ga i poslao u vražju mater. Srežća da nisam platio ništa unaprijed.

 

Slijedeći arhitekt, svaka mu čast. došao, izmjerio, napravio, podnio račun na 4.400, kn. Izdao dokumenat i stvar riješena.

Da li je onaj prvi pravna država ili neka druga jadna, lopovska.

Mrva2 je napisao:

Dobra vecer svima:)

Prvi puta sam ovdje i prvi put postavljam pitanje.Pokusat cu biti Vam opisati moj problem.....2005 smo kupili gornji kat kuce.Kat povrsine 100m2.U vlasnickom listi pise da ima i potkrovlje i kroviste,medjutim to potkrovlje nikad nije izgradjeno.Kuca ima podrum,suteren i taj nas famozni prvi kat.U katastru nema dokaza da je izgradjena prije 68-e,odnosno postoji parcela ali nema skice kuce.Ima je na avio snimci od 1970.E sad...polovinom 2005 smo prvi put predali zahtjev za rekonstrukciju i adaptaciju potkrovlja...Krecu problemi..Prvo nakon tko zna koliko natezanja nasli arhitektu koji je pristao uzeti papire.Radilo se o nadogradnji 65m2.Ceklali godinu i pol,a arhitekta je u to vrijeme uspio samo skicirati postojece stanje,znaci sve je izmjereno i nacrtano kako jeste.Medjutim,otvoreno nam je rekao.."ma ja neman za tako male projekte vrimena i eto Vam papiri nazad"!!:))..To ucrtavanje postojeceg je naplatija 200eura.Ok-posteno.I tako smo trazili i napokon prije 4miseca!!! nasli arhitektu koji nam je rekao da mu je cijena po m2 15 eura.Posteno:)..i tako,mi predali papire,geodetski snimak,vlasnickii zakljucak ovlastenog sudskog gradjevinskog vjestaka da je kuca sagradjena prije 68-e.Arhitekta dosao provjeriti s onom crnom kutijicom...visinu.duzinu i sve sta je bilo nacrtano u papirima koje je dobio.Ok- posteno.Napravija arhitekta idejno tj.dao skicu od apartmana koje inace projektira i mi na sve pristali jer nam vise i nije bitno sta?di?koliko?..samo zelimo krov i prolaz na terasu.Ok mi pristali.U medjuvremenu sam ja arhitektu miljun puta pitala.Sto Vam trebamo platiti,koliko i kad?Svaki put je odgovor bija .."ma ok,pa rekla sam vam da je cijena 15eura:)..ok-posteno!..I onda zove arh.i kaze uplatite 5.800kn na racun,a 800eura na ruke???Platili mi dio na racun,a za onih 800eura sam je nazvala i pitala zasto brez racuna?I tada novi sok..Kaze,800eura sada i onda kad dobijemo odgovor s lokacijske,onda jos 5.600kn i jos 700eura na ruke!!!...E sad? Sta sad?Dal' sam ja luda ako mislim da je previse???Da ja ne bi ispala krava koja podcjenjuje iciji rad,trud,struku...prvo san popila dva apaurina:)))sila i cekala da me prodje histerija.Onda san uzela telefon u ruke i nazvala udrugu arhitekata i objasnila im kolika kvadratura i da se od mene trazi da uplati 1500eura na ruke te skoro 11.400kn na racun???Tamo su mi uljudno odgovorili da je i njima ta cifra dobrano cudna.I da je treban pitati da mi da specifikaciju racuna.Jos su mi rekli da se ucrtavanje postojeceg stanja naplacuje po dogovoru ili po satnici.Gospodja je u kuci i oko nje bila 20min.Ok ali zar se to naplacuje 2000eura? Ja nazvala i pitala...medjutim jos nema specifikacije,a objasnjenje je bilo da je 1500eura PDV:))Ja sam pitala..od kada je PDV 50% i da ja jednostavno zelim vidjeti sta bi ja trabala platiti skoro 22.200kn??Jos uvijek nema specifikacije,a nema ni papira.Doduse papira nema jerbo smo sad u onih famoznih 400m2,pa smo ponovo tribali geodeti kesniti 450eura za PGP(Posebna geodetska podloga):))))

E sad vi meni recite,dal' je ta cijena za idejni i sve sta triba za 65m2 realna ili ne?Dal' san ja maloumni kreten koji podcjenjuje neciji rad ili pak nisan??Hvala unaprijed na svemu:)))Znam da me vec sad saljete kvatru zbog ovog "kratkog" pitanjca:))...Skuzajte,necu vise:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro jutro:)

 

Ja opet napomijem kako ne zelim podcjenjivati niciji rad,trud ili bilo sto.Znaci,cijena po 1m2 je bila 15eura.Ja tu cijenu nisam izmislila niti je predlozila.Znaci 65m2=975eura.Ok sasvim posteno.Jos su mi u udruzi arhitekata rekli da se naplacuje postotak od zavrsne cijene izgradnje kompletnog projekta.Znaci..ta zavrsna cijena se krece oko 500uera po m2 i od toga arhitekti mogu uzeti postotak.Medjutim,tamo su mi rekli kako se(bar dosada) to nikad nije uzimalo na ovako malim projektima poput manjeg obiteljskog stana.Sve u svemu,Ja i moj muz smo racunali uz 15eura po m2,da cemo jos eventualno uslugu izlaska na teren i mjerenje platiti dodatnih 500eura ali dodatnih je 2000eura???....Znam ja da se u Zagrebu naplacuje i po 20,30 ili 40 eura ali u te cijene ulazi sve..znaci,oni rade kompletno sve..od trckaranja po katastr,do vadjenja vlasnickog lista,do izboram materijala..mislim doslovno sve.Vi im platite i ne mrdate iz kuce po tom pitanju,niti zvrckate telefonom na miljiju ureda,raspitivajuci se kakav je zakon,sto se moze ili ne.Znaci,placate trku i stres,dugo cekanje i sve birokratske zavrzlame.Medjutim u mom slucaju sam ja osobno sve to trckaranje i "naganjane" obavila.To sve u mom gradu ukljucuje..dizanje u 04.00h ujutro,odlazenje ispred zgrade suda,cekanje portira da Vam dodjeli broj:) i cekanje do 12.00..da bi Vam rekli "skuzajte ali danas vise ne primamo stranke kojima je potreban vlasnicki list:))).Znaci,ranojutarnja "vjezba" sutra ponovo pocinje:))))

Opet pisem ne podcjenjujem nikoga ali dobiti sve nacrtano,sve papire,napraviti idejno(koje je vec bilo napravljeno i za koje se zna sta?di? kako?...te sve to naplatiti 22.200kn......cak je i za taj teski arhitektonski fakultet PREVISE.Ja bih isto volila da mi se ode javi netko tko se zbilja bavi svom tom problematikom nacrta,naplate.Nisam toliki tudum i cijenim trud ali s druge strane,nisam niti majka Tereza,a Boga mi nije mi ni tata Sanader...pa da iman para na bacanje ili da ih poklanjam.Vec sad sam otpisala krov i biti cu sritna ako uspijem napraviti ajnci gole neozbukane zidove:)))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mike06 je napisao:

 

Vjerujem jadnoj gospođi i suosjećam s njom jer sam imao u praksi sličan slučaj kad mi je "pošteni" arhitekta za dvorišnu zgradu od 64 m2 rekao unaprijed da će koštat otprilike 5600 kn sa svim davanjma.

 

....Na kraju je trebao račun iznositi 9000,00 kn.

 

onda bi bilo poželjno u buduće tražiti predračun sa točnom specifikacijom..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa evo, ne smatram da je prema gospođi korektno postupljeno. Prvo - snimak postojećeg stanja 1-2 Eura/m2 fiksno, ne po satu ili dogovoru. Drugo, temeljem kvadrature i stanja na terenu te složenosti zadatka odrediti cijenu samo za izradu idejnog projekta, utanačiti rokove, držati se rokova (jer to ipak ovisi SAMO o arhitektu) i slopiti ugovor (sic!). Unaprijed jako dobro utanačiti projektni zadatak - napismeno, po mogućnosti. Problem je s mnogim investitorima što mijenjaju mišljenja, ne znaju što hoće i tu upadne arhitekt u zamku da im daje sate i sate konzultacija. U cijenu izrade idejnog projekta može ići 10 sati konzultacija, a ako investitor hoće beskrajne konzultacije ili psihoterapiju, realno je 20 eura/sat, po mome.

Za ishođenje suglasnosti na idejni projekt odrediti posebnu cijenu u ovisnosti od složenosti procesa, za kojeg se ne zna kakav će biti, jer taj nažalost ne ovisi samo o arhitektu, već i o krajnje samovoljnim referentima na općini koje je teško skužiti, koji su izgubili uglavnom inženjerski duh, a urbana pravila su dodatno tako sročena da ih svaki referent tumači drukčije, stoga je najljepše raditi idejne skice, interijere, nadzor - stvari kod kojih nema ishođenja dozvola.

Reći ću još samo da stupanjem novog zakona na snagu krajem prošle godine, nikome više mnoge stvari nisu jasne :-( Kaos!!!

Još nešto važno: nikakva dodatna cijena kao postotak od investicije! Ili - ili. Tj. ili postotak od investicije ili fiksna ugovorena cijena po m2, ne može jedno i drugo. Za ovakve male objekte po m2 - 15 Eura je ok.

Osim izrade idejnog projekta i ishođenja suglasnosti treća je posebna stavka nadzor. Arhitekt radi autorski nadzor. Kod složenijih građevina od strane drugih inženjera vrše se specijalistički nadzori - statika, struja, strojarstvo. Kod ovakvog jednostavnog objekta, dovoljan je sam arhitekt i tu se ugovara cijena po satu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Marija - Hvala Vam na misljenju.Znaci kuca se sastoji od podruma,suterena i prvog kata.Kvadratura svakog kata iznosi 100m2.Znaci za snimak postojeceg stanja se moglo(po vasem misljenju) naplatiti max. 300-600€ + jos 15€ po m2 za novi idejni dio od 65m2,sta bi iznosilo jos 975€.Sve skupa bi bilo 600 + 975 = 1575€.Ok posteno.Sad bih Vam molila da mi kazete di je "razlika" od jos 1500€???Ja ukupno trebam platiti 22.200kn i od toga 1500€ na ruke,ne na racun.

Sto se tice konzultacija.Ne znam kako drugi ali meni osobno nije bilo bitno koliko soba?kolika kuhinja? U tom uredu sam provela 20 minuta i rekla da stavi bilo kakav nacrt i da se slazemo.Apsolutno nisam dolazila 600puta ili davila s milijun ludosti.Taj gornji dio nadogradnje ce zapravo biti produzetak sadasnjeg donjeg stana.To se nece koristiti kao zasebni stan.Jednostavno zelimo komforan dvoetazni stan.Znaci u donjem postojecem stanu imamo samo jednu sobu i kupatilo,sve ostalo je kuhinja,blagovaonica i boravak u jednom+ balkon...Gore cemo imati sve minijaturno od wc-a,2sobe i kuhinje.10m2 odlazi na skale koje vode do gornjeg dijela.Znaci,nema govora o tome da nam je arhitektica glumila psihologa.Dapace,mislim da smo bili jedni od rijetkih koji nisu "davili" zvrckali i dosadjivali svakih 5 minuta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, čini se da je tako, jedni ste od onih rijetkih super investitora :-) Nemam pojma kako je došla do konačne cijene. Ovo što ste opisali je za mene realna cijena. Ugovor je trebao postojati, s utanačenom cijenom, rokovima - sad je jako teško reći. Ali - tražiti specifikaciju i račun! Ne vidim razloga da se išta plaća bez računa. Ako se plaća u kešu, cijena je niža 30%, molim lijepo. Ovdje ima puno sive ekonomije, to se zna, ali neka. Lijepo se kaže unaprijed: uz račun cijena 10 kn, u kešu 6,5. To je praksa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Marija - hvala Vam lijepa na svemu.Ja zbilja smatram da nisam toliki idiot.Jos nesto,vidila sam da pisete o nadzornom organu.Meni je arhitektica rekla da mi nadzorni organe me moze biti ona,niti itko koga ja osobno poznam.Takodjer je naglasila da "NO" ne moze biti ni itko tko je prije suradjivao s gradj,firmom koja ce mi izvoditi radove na kuci.Tako da smatram da u famoznu cijenu "nadzor" nije ukljucen"...Izvinite sto Vas sve pilam ali prije nego se krajnje "obracunam"sa svojom arhitekticom, ja bih htjela skupiti nekakve argumente,a ne napadati nju i njen rad,napamet i s postapalicama.Ovo sto pisem ovdje ne smatram "napadom" na doticnu gospodju jer nigdje nisam napisala njeno ime i prezime.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma bezveze priča! To vrijedi za investicijske objekte. Kod ovakvog malog zahvata - za tu cijenu trebala bi napraviti i autorski nadzor te vršiti dodatne konzultacije u smislu pomoći pri nabavi materijala i opreme. Pa bi onda cijena bila, recimo, utemeljena - tih 1500 eura bi se možda dalo kroz neke utrošene sate opravdati. Naravno, govorim načelno i napamet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala jos jednom.Necu Vas vise zamarati s ovim.Sta je ,tu je.Istina i Bog,ja sam pogrijesila sto nisam ispocetka trazila pismeni specificirani predracun,vec sam isla po usmenom.Medjutim zar ne postoji zakon koji arhitektima ili bilo kojoj struca nalaze kako ispravno ispostaviti racun?Jedina sreca u svom ovom jadu je ta da mi ja arhitektica preko e-maila poslala racun na 5.800kn,te sam joj ja platila putem internet bankarstva.To su mi bar neki dokazi da sam joj uplatila usluge idejnog rjesnja.E sad,poznavajuci sebe....stvar nece proci tako lako.Kad predmet stigne na sud ja cu bar imati kakve-takve dokaze,a posli neka gospodja arhitektica pojasni i objasni sudu,kako je i na koji nacin dosla do cifre od 22.200kn.Meni su jasne sve te ludosti koje se otvoreno ne kazu.Da sam ja pristala ili da nisam kroz razgovor gospodji rekla da vec imam firmu koja ce mi obaviti gradjevne radove,tada bi meni racun bio 1500€,plativo u kunama i sve na racun.Tada bi arhitektica onih drugih 1500€ dobila od izvodjaca kojemu bi ona "namistila" posao i sta ma kazemo "mirna Bosna".

Hvala Vam svima,a kad se problem "rijesi" javit cu vam kako i na koji nacin se rijeslo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:-) Točno tako, dobila bi proviziju od izvođača!

Može se i arhitekticu prijaviti HKAIG iliti Komori, ali u uspješnost toga sumnjam, kao i u prijavljivanje jb ili odvjetničkoj komori, tim više što nije nanijela veliku materijalnu štetu - kuća se srušila ili sl. U tome bi slučaju imalo smisla, ovako ne.

Svakako napišite dopis, sve lijepo napismeno, arhitektici s molbom da opravda takav porast cijene i nek da specifikaciju. A potom - ili preko računa sve ili popust!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

znam da je to malo protivno pravilima foruma, ali možete li mi na pp poslati kontakte tih svojih arhitekata koji rade projekte za 15€/m2 jer "moj" arhitekt je samo za snimku postojećeg stanja za prostor 55m2 tražio 5500kn ... cijeli projekt 50.000kn bez pdv i bez nadzora...

 

bilo je samo : :smijeh::smijeh::smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo i ja se zelim prikljuciti diskusiji..

meni za koristenje puta, koji mi daje pristup na parcelu, traze 30 000 kuna, a prica ide ovako:

Idejni projekat predan u 6.mj. 2006 i zahtjev za lokacijsku. Oranica se pretvara u tri parcele.Ja, kao prvi kupac, na kraju imam najvise problema, jer prvo nije bio projekat u redu,a onda ipak je, ali sad je problem put. Put se u katastru vodi kao zasebna cestica, kultura - privatni put, podijeljen na cini mi se 5 suvlasnika.Ja kao nemam nikakvo pravo na taj put i posto nemam prilaz na parcelu, ne mogu mi opet izdat lokacijsku dozvou.E sad,da bi se to rijesilo, mogao bi mi kao eto pomoci jedan lokalni projektant, on to navodno moze sredit, a cijena mu je 30 000 kuna!!! :-o

ma mozete si mislit, koji je to posao..a ja vec pukla prvim projektantima oko 1000 eura :zao:

ko sad tu koga.. :misli:

e pa , svoj svoga ..naravno.. :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa putevima vam ide ovako; vi ne možete dobiti pravo gradnje dok nemate put, tj. bilo koji udio u putu! vaš projektant vas strašno ucjenjuje. vi imate kopiju katastarskog plana na kojem vam stoji točno broj parcele na koju se vodi taj put. Taj broj parcele ( i katastarsku općinu) utipkajte na digitalni izvadak preko interneta na www.pravosudje.hr i dobiti ćete točna imena, prezimena, adrese i točne udjele vlasništva skakog od vlasnika. Raspitajte se u susjedstvu parcele ili uokolo da li netko pozna koga od vlasnika pa probajte tako doći do njih, ponekad su ljudi ljubomorni da im netko dođe u susjedstvo pa sve čine da im to onemoguće. Ili zovite 988 i tražite brojeve telefona, zamolite ih za uslugu pokorno. Ako su u suvlasništu ( svih 5 vlasnika vlasnici su te 1 parcele) bilo tko od njih vam može prodati makar i 1 metar njegovog suvlasničkog udjela i vi također postajete suvlasnik tog puta i imate put do svoje parcele i legalno. Často sam viđala takve ugovore i najčešće ljudi prodaju 5 m2 ili neku drugu smiješnu brojku. Koliko će vam naplatiti je čisto njegova stvar, jer vam i ne mora prodati, zato bi i 5 000 kn za 5 m2 bilo dobro, a opet često je to kvadrat po cijeni po kojoj ste kupili i teren.

Naprvite ugovor ( može i onaj iz NN) sve ispunite, ovjerite kod bilježnika, predate u gruntovnicu zajedno sa pristojbama za knjiženje i obavezno i na razrez poreza u poreznu upravu ( u roku od mj dana od kupnje).

Najveći problem je naći nekoga tko će vam prodati, ako niste u dobrim odnosima sa susjedima a trebate tu uslugu ponudite im nešto što njima treba, makar koji metar do međe ili sl. Obično najprije pristaju mladi ljudi koji su se kao i vi tek doselili i još grade kuću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam puno..sve mi je jasno..imena vlasnika puta, kao i njihovu suglasnost imamo..jer sto se susjedstva tice, nemamo nikakvih problema, nego je problem u samom uredu,a koji ipak, ne mogu nista rec,radi sve po propisu, tak da vise volim da mi i pronalaze, sto bi se reklo i dlaku u jajetu, pa da kasnije nemamo onda probleme, nego da se sve nesto obavi ofrlje i nabrzinu, pa da kasnije nalaze nekakve primjedbe i nezakonitosti..hvala vam jos jednom..stvar sam predala u ruke projektantima, pa nadam se da budu to rijesili...lijep pozdrav :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija