Jump to content

Mirnodopski


man_vulgaris

Preporučene objave

Pozdrav svima

Htio bi rjesiti jednom za svagda osobnu dilemu pa ako moze pravna pomoc ili bar savjet.

Da skratim.

u 12 mj 94.god sam na vojnoj obuci( trajanje20 dana) ozljeden . Postupak sam pokrenuo 1997 god i dobio sam urednu prijavu stradavanja . vojna i medicinska dokumentacija uredne . Nakon svih postupaka svrstan sam u mirnodopske vojne invalide sa trajnim ostecenjem (20%)! Zasto ne HRVI??

Da li je moj slucaj okoncan i trebam se pomiriti s tim ??

Zahvalan na svakom savjetu

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sličan je slučaj i kod mene. Ja sam ranjen 1992.g. u vojarni pri obnašanju redovitih zadaća v/p. Kako je službenica iz Ureda za obranu poslala papire na krivim obrascima i tražeći MVI dobio sam i rješenje o MVI. Kako se nisam na vrijeme žalio isto je postalo pravomoćno. Pokušao sam nakon par godina sa žalbama i tužbama, ali ništa nisam uspio. Čak je moja odvjetnica pokrenula i postupak za utvrđivanje odgovornosti tko je kriv za donošenje krivog rješenja i ustanovljeno je i tad da sam u pravu, ali zbog proceduralne pogreške i mog ne žaljenja na vrijeme to rješenje je pravomoćno i moj se status ne može mjenjati iako sam ja u pravu. Također sam pokušao sa obnovom postupka ali ni to nije urodilo plodom, sa Upravnog suda sam dobio odbijenicu koji su naveli da sam u pravu, ali da više ništa ne mogu postići. Tako da ništa od toga, u neku ruku kriv sam i sam. Kad sam dobio prvo rješenje bio sam na terenu, a isto je primio moj otac tako da mi je kad sam se vratio sa terena prošao rok za žalbu, a i nisam tad pridavao tome veliki značaj jer sam bio premlad i neiskusan. Bilo mi je bitno da se što prije poslije ranjavanja vratim u postrojbu. Čak sam tražio da mi dr. zaključi bolovanje nakon samo 4 mjeseca liječenja, a posljedice svega i danas osjećam, a najviše me boli nepravda.

Nego budi uporan i nađi nekog odvjetnika možda ipak uspiješ nešto napraviti. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tnx. severin na podrsci.

Jutros bio u podruznici ministarstva, nemaju bas informacija na koji nacin bi mi "pomogli" Uputili su me na svjezu med.dokumentaciju i na ponovno ocitovanje postrojbe o prijavi stradavanja! ???

Za obnovu postupka trebaju mi novi dokazi- kakvi bi to bili novi dokazi kad sve je vec napisano.

Uglavnom izgleda da idem na vjetrenjace :) javicu se sa novim informacijama kako budu dolazile. mozda nekome drugom pomognu.

Eto za sada.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

 

16.1.08

Nisam mogao reply na temu..javlja error ..Error Code: 0022

Rjesavanje statusa:

Nakon pustih razgovora i savjeta kontaktirao sam bivse zapovjednike i sastavili nadopunu ratnog puta.

To smo ovjerili kod javnog biljeznika (ovjera jednog doc.=50kn)

Ovjerenu nadopunu nakon toga predao u podrucno min.obrane (jucer).

Oni to trebaju poslati u pravnog sljednika postrojbe.

Sad preostaje ocitovanje pravnog sljednika.Ovo pisem zbog pracenja vremena koliko je za sto potrebno.

Nastojacu updejtati informacije kako budu dolazile..mozda nekome pomognu.

Eto, za sada toliko pozdrav svima na forumu.

>btw. zadnja dva tri dana forum je bio nedostupan samo pocetna stranica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,ja sam MVI već petnaest godina i borim se za promjenu svoga statusa.Da biste razumijeli o čemu se radi morate se vratiti u povijest, a ona počinje 9.lipnja 1992.godine kada je pokojni predsjednik ukazom donio

Zakon o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata.Tim zakonom su bili obuhvaćeni svi jednako i definicije su glasile ovako:

 

 

I. Ratni vojni invalidi

Èlanak 5.

Ratni vojni invalid je osoba kojoj je organizam ošteæen za najmanje 20% zbog rane, povrede ili ozljede koju je dobila:

1. u sastavu oružanih snaga Republike Hrvatske ili izvan njihova sastava pri obavljanju vojnih ili drugih dužnosti po nalogu nadležnih državnih tijela Republike Hrvatske u obrani suvereniteta, neovisnosti i teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske od 17. kolovoza 1990. do prestanka neprijateljstava ili kao ratni zarobljenik. Ratni vojni invalid je i osoba kojoj je ošteæenje organizma nastalo zbog bolesti, a bolest je, pogoršanje bolesti, odnosno pojava bolesti neposredna posljedica okolnosti iz ove toèke;

2. u sastavu partizanskih odreda, odnosno Jugoslavenske armije ili izvan njihova sastava pri obavljanju vojnih ili drugih dužnosti po nareðenju vojnih organa ili organa vlasti od 17. travnja 1941. do 15. svibnja 1945;

3. u sastavu hrvatske domovinske vojske mobilizirane od 17. travnja 1941. do 15. svibnja 1945., odnosno do otpuštanja iz zarobljeništva, iako je s tim u vezi bila pravomoæno osuðivana nakon 15. svibnja 1945;

4. u sastavu jugoslavenske vojske za vrijeme rata od 6. do 17. travnja 1941. ili kasnije kao ratni zarobljenik u logorima;

5. pri obavljanju vojnih dužnosti u stranoj zemlji koja je u oružanom sukobu, ako ju je na te dužnosti uputio nadležni vojni organ u okviru meðunarodnih obveza poslije 15. svibnja 1945.

Ratni vojni invalid je i osoba kojoj je organizam ošteæen za najmanje 20% zbog rane, povrede ili ozljede koju je dobila sudjelovanjem u oružanoj akciji zaštite ustavnog poretka ili obrane Republike Hrvatske ili u povodu te akcije od 30. svibnja 1990.

2. Mirnodopski vojni invalidi

Èlanak 6.

Mirnodopski vojni invalid je osoba koja je u miru, bez svoje krivnje, ranjena, povrijeðena ili ozlijeðena, pa je zbog toga njezin organizam ošteæen za najmanje 20% i to:

1. kao djelatna vojna osoba u ·obavljanju specifiènih vojnih dužnosti u oružanim snagama Republike Hrvatske (bojeve vježbe, bojevo gaðanje, služba straže, situacija bojeve gotovosti i sl.);

2. kao vojna osoba u obavljanju obvezne vojne službe u oružanim snagama Republike Hrvatske ili u svezi s tom službom ili u obavljanju dužnosti u vojnoj školi u svojstvu kadeta koji se osposobljava za oružane snage Republike Hrvatske;

3. kao aktivna vojna osoba u obavljanju specifiènih vojnih dužnosti u Jugoslavenskoj narodnoj armiji (bojeve vježbe bojevo gaðanje, služba straže, situacija bojeve gotovosti i sl.) do 8. svibnja 1991;

4. kao vojna osoba u obavljanju obvezne vojne službe u Jugoslavenskoj narodnoj armiji u koju ju je uputio nadležni organ Republike Hrvatske ili u svezi s tom službom, osim ako joj je organizam ošteæen neposrednim aktivnim sudjelovanjem u oružanim akcijama protiv Republike Hrvatske. Ne smatra se da su neprijateljski djelovali protiv Republike Hrvatske oni hrvatski državljani koji su kao vojni obveznici upuæeni na bojište u sastavu bivše JNA protiv vlastite volje i bez moguænosti da budu otpušteni ili da pobjegnu iz te vojske;

5. na vojnoj vježbi prièuvnog vojnog sastava Republike Hrvatske ili drugih službi i jedinica organiziranih od strane Ministarstva obrane;

6. pri obavljanju ili u povodu obavljanja zadataka i poslova službe javne sigurnosti legalnih tijela Republike Hrvatske kod kojih je došlo do uporabe vatrenog ili hladnog aružja.

Odredbe stavka 1. toèke 1. i 2 ovoga èlanka primjenjuju se i na pripadnike Ministarstva unutarnjih poslova i Zbora narodne garde u pogledu ošteæenja organizma nastalog u obavljanju struène obuke u funkciji priprema za obranu Republike Hrvatske.

Nehat se, ne smatra krivnjom u smislu stavka 1. ovoga èlanka.

Odlazak na bojeve vježbe i bojevo gaðanje i povratak s (takove vježbe i gaðanja odnosno odlazak na vojnu vježbu i povratak s vojne vježbe ne smatra se obavljanjem specifiènih vojnih dužnosti odnosno vojnom vježbom prièuvnog vojnog sastava u smislu stavka 1. toèke 1. i 3., odnosno toèke 5. ovoga èlanka.

Èlanak 7.

Mirnodopski vojni invalid je i osoba koja je kao vojna osoba nakon 15. svibnja 1945. oboljela ili joj se od ranije postojeæa bolest pogoršala, odnosno ispoljila, a bolest je, pogoršanje bolesti, odnosno pojava bolesti neposredna posljedica obavljanja obvezne vojne službe ili dužnosti pod okolnostima iz

èlanka 6. stavka 1. toèke 2. i 4. ovoga Zakona, pa je zbog toga njezin organizam ošteæen za najmanje 60%.

Mirnodopski vojni invalid koji po osnovi bolesti stekne i koristi prava po ovom Zakonu najmanje pet godina zadržava svojstvo mirnodopskog vojnog invalida ako mu se ošteæenje organizma smanji ispod 60%, ali ne niže od 20%.

 

 

Rat je trajao i svi pripadnici oružanih snaga po tome zakonu vodili su se kao ratni vojni invalidi što u svome primjeru navodi i gospodin severin.Sve je bilo ok do 1996.godine kada dolazi na snagu Zakon o hrvatskim braniteljima iz DR.Stupanjem na snagu toga zakona postojeći zakon se pročišćava i nestaje ratni vojni invalid u smislu stradalnika DR jer odlaze u ZOPHBDR.Ostaju samo RVI NOB-A ,partizani i sl.Osobe koje su stradale u izravnom oružanom otporu agrsoru postaju HRVI prema novom ZOPHBDR,a svi ostali postaju MVI i ostaju u pročišćenom zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata , a o njima se brine MOBMS koji uopće nezna kako se taj zakon izgovara a ne kako se provodi.Pročišćeni tekst zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata imate na netu da vam ga sada ne kopiram.Donošenjem zakona o HB zakonodavac radi pravu stvar, jer odvaja branitelje iz DR-a od boraca iz drugih ratova.To je časna i plemenita namjera.Međutim tu dolazi i do konfuzije.Previše ponosni i zaokupljeni ZOPHBDR-om ,slučajno ili namjerno zaboravljaju ostale stradalnike i žrtve rata pa tek ponekad kada moraju isplatiti gadnu odštetu mijenjaju neke stavke.U OSRH svi bi trebali biti jednaki prema zakonu o obrani.Kako u mirnodopskom tako i u ratnom sastavu što je navedeno u članku 96.Zakona o obrani.Ako je bio rat svi pripadnici OS su u ratu,ako je mir onda smo svi u miru.

 

Oružane snage Republike Hrvatske se pripremaju i osposobljavaju za vođenje svih oblika

oružane borbe, a imaju mirnodopski i ratni sastav. Mirnodopski sastav čine osobe na službi u

Oružanim snagama (djelatne vojne osobe: časnici, dočasnici, vojnici, ročnici; civilne osobe:

državni službenici, državni namještenici, državni dužnosnici). U ratni sastav, uz mirnodopski,

ulaze i pripadnici pričuvnog sastava Oružanih snaga.

a) Hrvatska kopnena vojska (HKoV) najznačajnija je i brojčano najveća sastavnica Oružanih

snaga Republike Hrvatske. Nositelj je provedbe obrambenih operacija samostalno i uz

sudjelovanje i potporu ostalih grana Oružanih snaga.

Zapovjedništvo HKoV-a ima sljedeće pristožerne postrojbe: protuoklopno-topničko

raketna brigada, topničko-raketna brigada, inženjerijska brigada, vojno-obavještajna

bojna, bojna za specijalna djelovanja, bojna ABKO i bojna vojne policije.

Korpusi su najveće operativne postrojbe Oružanih snaga i brigadnog su sastava. Sastoje se

od borbenih postrojbi, postrojbi borbene potpore i službi borbene potpore, a popunjene su

profesionalnicima, ročnicima i pripadnicima pričuvnog sastava. Korpusi su osposobljeni

za provedbu operacija samostalno na duži vremenski rok s mogućnošću prihvaćanja novih

snaga ili izdvajanja vlastitih snaga u druge prostore. Korpusi imaju operativnu nadležnost

nad prostorom u dodijeljenom području odgovornosti, što znači da je ustrojen na

geografsko-teritorijalnom načelu

 

 

Kada se donosio ZOPHBDR 1996.godine točno je definirao tko u taj zakon ulazi:

(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je dragovoljac i pripadnik oružanih snaga Republike Hrvatske (Hrvatske vojske i Ministarstva unutarnjih poslova), koji je organizirano sudjelovao u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske, u bilo kojem razdoblju od 30. svibnja 1990. do 30. lipnja 1996. (u daljnjem tekstu: hrvatski branitelj).

(2) Pod sudjelovanjem u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: obrana suvereniteta Republike Hrvatske), u smislu stavka 1. ovoga èlanka, razumijeva se oružani otpor agresoru i djelovanje u izravnoj svezi s tim otporom (odlazak u postrojbu, na borbeni položaj i povratak).

(3) Status hrvatskog branitelja iz stavka 1. ovoga èlanka dokazuje se potvrdom Ministarstva obrane, odnosno Ministarstva unutarnjih poslova.

(4) Hrvatski ratni vojni invalid iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: HRVI Domovinskog rata) hrvatski je branitelj iz stavka 1. ovoga èlanka kojemu je organizam ošteæen za najmanje 20% zbog rane ili ozljede koju je dobio u obrani suvereniteta Republike Hrvatske ili kao zatoèenik u neprijateljskom logoru.

(5) HRVI Domovinskog rata je i osoba kojoj je organizam ošteæen najmanje 20% zbog rane ili ozljede koju je dobila pri obavljanju vojnih ili drugih dužnosti po nalogu nadležnih tijela državne vlasti Republike Hrvatske u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u razdoblju od 30. svibnja 1990. do 30. lipnja 1996. godine.

(6) HRVI Domovinskog rata je i osoba iz stavka 4. i 5. ovoga èlanka kojoj je ošteæenje organizma nastalo zbog bolesti ili pogoršanja bolesti, koje su neposredna posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

 

 

Znači HB je samo onaj koji je u navedenom periodu pružao izravni oružani otpor agresoru i djelovao u izravnoj svezi s tim otporom (odlazak u postrojbu, na borbeni položaj i povratak).Isto tako za ostvarenje statusa HRVI-a morali ste prvo ostvariti status branitelja.

To je prava i jedina svrha toga zakona,znači da se pravi ratnici odvoje od logistike.Tu se nije razmišljalo o tome da će donošenjem toga zakona postati odvojeni svi ostali pripadnici OS-a koji nisu sudjelovali u izravnom oružanom otporu.Ti svi ostali djelovi OS-a strpani su u neborbeni sektor i u mirnodopske uvjete jer nisu učestvovali u izravnom oružanom otporu.Na zakon kojim su oni obuhvaćeni nije se kasnije poklanjala pažnja.Znači samo oni koji su bili u izravnom oružanom otporu bili su u ratu,a svi ostali pripadnici OS-a bili su u miru iako je od 1990.-1996.godine bio rat.

 

Donošenjem navedenog zakona neke strukture u MORH-u su se pobunile i dodaju u Zakonu o obrani,u članku:

 

Clanak 144.

Pripadnicima Ministarstva obrane, Oružanih snaga i Ministarstva unutarnjih poslova koji su zaposleni ili im se staž osiguranja racuna po drugoj osnovi, vrijeme provedeno u Domovinskom ratu u razdoblju od 30. svibnja 1990. do 30. lipnja 1996. racuna se kao staž osiguranja u dvostrukom trajanju, a hrvatskim braniteljima koji nisu zaposleni ili ne ostvaruju staž osiguranja po drugoj osnovi, vrijeme provedeno u Domovinskom ratu racuna se kao poseban staž u dvostrukom trajanju.

Osobama koje su bile nezaposlene, a mobilizirane su u civil­nu zaštitu, službu motrenja i obavješcivanja kao i obveznicima radne obveze, vrijeme provedeno u civilnoj zaštiti, službi motrenja i obavješcivanja i izvršavanju radne obveze uracunava se u posebni staž u jednostrukom trajanju.

 

-ublažuju se razlike te se i njima izmjenama zakona omogućuje da uđu u zakon o HB iz domovinskog rata.

Takvom se uredbom poravnavaju pravi branitelji, koji su sudjelovali u izravnom oružanom otporu u domovinskom ratu sa čistačicama,kuharicama i ostalima u OS-a koji u takvom otporu nisu sudjelovali.Tu dolazi do okršaja između pravih ratnika i službenika MORH-a i MUP-a koji su se na silu ugurali u taj zakon koristeći se raznim smicalicama, nadopunjujući izmjenama i dopunama postojeći zakon.Sve uz blagoslov države.Tako da umjesto 100-150000 branitelja ima njih oko 500000.Što kada bi još dodali i oko parsto tisuća ročnika koji su bili pripadnici OS-a od 1991.-1996.Mislim da bi poludili.

Najdeblji kraj od svih pripadnika OSRH izvukli su ročnici koji su bili na specijalističkoj i temeljnoj obuci od 1991-1996.godine kojima nije priznato sudjelovanje u DR-u,zamislite, zbog toga što su uredbom MORH-a bili pripadnici nastavnih centara koji nisu spadali u borbene postrojbe pa kao takvi nisu sudjelovali u izravnom oružanom otporu agresoru.U tim istim nastavnim centrima su radile djelatne vojne osobe,službenici ...koji su u istom tom periodu dobili statuse branitelja,a nisu sudjelovali u oružanom otporu.

To su takve nebuloze da je to strava.Oni nemogu priznati status branitelja ročnicima i zato jer dok su na odsluženju vojnog roka prava iz mirovinskog miruju i nisu u radnom odnosu te kao takvi nemogu ostvarivati pravo na braniteljsku mirovinu, a isto tako ni prava iz ZOPHBDR.

Znači kada ročnik bude ozljeđen,ranjen,te kao takav nesposoban za vojnu službu on nakon otpuštanja mora ići na burzu i mirovinsko kao ozljeda izvan rada i mora se snalaziti kako zna.Za njih ne vrijedi,nesposoban za vojsku-nesposoban za život.Dok su na služenju nisu osigurani kao niti jedan pripadnik oružanih snaga te u slučaju stradavanja imaju pravo na jednokratnu novčanu pomoć i na prava iz zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata kao MVI bez obzira što je u RH bio rat.Za štetu koju ste pretrpjeli morate tužiti MORH.

 

To je još jedna nebuloza jer je definicija MVI:

Mirnodopski vojni invalid je osoba koja je u miru, bez svoje krivnje, ranjena ili ozlijeđena, pa je zbog toga njezin organizam oštećen za najmanje 20% i to:

1. kao djelatna vojna osoba u obavljanju specifičnih vojnih dužnosti u oružanim snagama Republike Hrvatske (bojeve vježbe, bojevo gađanje, služba straže, situacija bojeve gotovosti i sl.);

2. kao vojna osoba u obavljanju obvezne vojne službe u oružanim snagama Republike Hrvatske ili u svezi s tom službom ili u obavljanju dužnosti u vojnoj školi u svojstvu kadeta koji se osposobljava za oružane snage Republike Hrvatske;

3. kao aktivna vojna osoba u obavljanju specifičnih vojnih dužnosti u Jugoslavenskoj narodnoj armiji (bojeve vježbe bojevo gađanje, služba straže, situacija bojeve gotovosti i sl.) do 8. svibnja 1991;

4. kao vojna osoba u obavljanju obvezne vojne službe u Jugoslavenskoj narodnoj armiji u koju ju je uputilo nadležno tijelo Republike Hrvatske ili u svezi s tom službom, osim ako joj je organizam oštećen neposrednim aktivnim sudjelovanjem u oružanim akcijama protiv Republike Hrvatske. Ne smatra se da su neprijateljski djelovali protiv Republike Hrvatske oni hrvatski državljani koji su kao vojni obveznici upućeni na bojište u sastavu bivše JNA protiv vlastite volje i bez mogućnosti da budu otpušteni ili da pobjegnu iz te vojske;

5. na vojnoj vježbi pričuvnog vojnog sastava Republike Hrvatske ili drugih službi i jedinica organiziranih od strane Ministarstva obrane;

6. pri obavljanju ili u povodu obavljanja zadataka i poslova službe javne sigurnosti legalnih tijela Republike Hrvatske kod kojih je došlo do uporabe vatrenog ili hladnog oružja.

 

Odredbe stavka 1. točke 1. i 2 ovoga članka primjenjuju se i na pripadnike Ministarstva unutarnjih poslova i Zbora narodne garde u pogledu oštećenja organizma nastalog u obavljanju stručne obuke u funkciji priprema za obranu Republike Hrvatske.

Nehat se ne smatra krivnjom u smislu stavka 1. ovoga članka.

Odlazak na bojeve vježbe i bojevo gađanje i povratak s takove vježbe i gađanja odnosno odlazak na vojnu vježbu i povratak s vojne vježbe ne smatra se obavljanjem specifičnih vojnih dužnosti odnosno vojnom vježbom pričuvnog vojnog sastava u smislu stavka 1. točke 1. i 3., odnosno točke 5. ovoga članka.

 

Ovaj zakon je uredu ako se odnosi na osobe koje su stradale poslije 1996.godine.

Kako vi koji ste stradali1994.godine,severin 1992.,ja 1993,...možemo imati status MVI kada prema definiciji nije bio mir.Znači radi se samo o mjestu i okolnostima stradavanja.Za njih vojarne,vojni objekti,vojne vježbe niti za vrijeme rata ne spadaju u rat nego u mir.Kakav ćete vi ratni put imati ako ste kao djelatna vojna osoba(od 1991.-1996) cijelo vrijeme bili u vojarni u Puli i obučavali vojnike za rat a vi osobno(dajem primjer ne odnosi se na vas)niste rata vidjeli.Za vrijeme te obuke pijani ročnik vas je propucao i ostali ste invalid.Eto nebuloze.

 

Za vrijeme dok ste kao DVO daleko od rata, a za vrijeme rata ,dobili status HB ,u isto vrijeme imate priznati status MVI a bio je rat.

 

1992.su severinu dali status branitelja ali mu nisu dali HRVI zbog toga što je stradao na prijavnici vojarne koja i za vrijeme rata imala mirnodopski karakter.

Oni sve pripadnike OSRH koji nisu stradali u izravnom oružanom otporu svrstavaju u mirnodopske okvire bez obzira što se to dogodilo i u periodu od1990.-1996.kada je trajao rat.

Takav je nažalost zakon i vi tu nemožete ništa.Zato ste i izgubili sud.Najprije treba promijeniti zakon i onda tražiti prava.Sada tko to može to je druga stvar.Nemojte odustajati jer će vam se tih 20%sa godinama pretvoriti u najviše 80%.Sa godinama dolaze i bolesti.Prije četrnaest godina zapaljen je vaš fitilj.Ako nemožete dobiti HRVI tržite tužbom novčanu odštetu za nanešene tjelesne povrede,duševne boli i sve što im možete prikačiti.Pustimo se lažnog morala.Dužni su nam.Tužimo MORH.

 

Po meni bi trebalo biti par zakona:

- ZOPHBDR

- zakon o zaštiti civilila i ostalih pripadnika OS iz DR

- zakon o zaštiti osoba iz II svjetskog rata

- zakon o zaštiti osoba između dva rata

- zakon o zaštiti pripadnika OS-a poslje DR

 

Evo uzmimo jedan primjer:

-čovek,dragovoljac,prošao cijeli rat,neokrznut,poslije 1996.godine DVO ,radi 10 godina,strada prije godinu dana,nemože više raditi,odlazi u mirovinu.Zato što je stradao poslije 1996.godine dobiva status MVI-a.

Sve koeficijente za obračun mirovine ima ali nema za onaj najviši jer nema status HRVI-a.Nemože ništa.Može kumiti,moliti,tužiti.Sa statusom MVI nema nikakva prava prema ZOMO.Nažalost sve vojne osobe koje nisu stradale kako to propisuje zakon o priznavanju statusa HRVI mogu se ...Zar to nije nepravda.Cijeli život ste u vojsci a nemate prava iz ZOMO(Pa ako već nije koeficijent 1,85 neka bude 1,65 ili sl.bolje nego ništa)

 

Poštovani,da bi ostvarili status HRVI-a,prvo morate podnjeti zahtjev za priznavanje statusa HB u uredu za obranu.Kada i ako ga ostvarite odete u gradski ured za zdravstvo rad,socijalnu skrb i branitelje te zatražite svoju referenticu da vam da formular sa kojim želite svoj status MVI-a pretvoriti u HRVI.Vi već imate status vojnog invalida i ona će vam reći koji će vam još dokumenti trebati,a ja vam još jedamput napominjem da ako nemate priznat status HB-a nemojte ništa tražiti, jer vam je to preduvjet i neće vas pogledati.Odnesite sve to tamo i recite da je svrha vaše obuke na kojoj ste stradali bila da vas se obuči za rat i pozovite se na članak 2.ZOPHBDRkoji kaže:

 

(2) Pod sudjelovanjem u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, suvereniteta Republike Hrvatske, odnosno vrijeme neposredne ugroženosti suvereniteta Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: obrana suvereniteta Republike Hrvatske), u smislu stavka 1. ovoga članka, podrazumijeva se oružani otpor agresoru i djelovanje u izravnoj svezi s tim otporom (odlazak u postrojbu, na borbeni položaj i povratak te obuka i priprema za odlazak na bojište) u vremenu od 5. kolovoza 1990. do 30. lipnja 1996.

 

-a naročito na obuku i pripremu za odlazak na bojište što nekako morate i dokazati.

Ako ste ostvarili status branitelja mislim da nećete imati problema.Na tome formularu također piše, da li zahtjev podnosite prvi ili neki stoti put.Ja neznam nikoga tko je podnio takav zahtjev ali znam put kojim morate ići.Status branitelja+pretvaranje MVI u HRVI.To je jedina formula.Neznam koliko se čeka.Ako taj status ne ostvarite predlažem vam da tužite MORH i tražite odštetu za tjelesno oštećenje i ostalo koje ste pretrpjeli kao hrvatski vojnik.Jedino ćete tako barem malo umanjiti svoju ljutnju.

Posavjetujte se sa odvjetnikom.Pokažite mu ovaj moj članak pa neka proba nešto iskombinirati.

 

Što se tiče nadopune ratnog puta vi ste ga predali u min.obrane.Isto tako ga priložite i uz zahtjev za pretvaranje MVI-HRVI.Tu nadopunu će tražiti MOBMS od pravnog sljednika u postupku revizije.

 

Ja vam želim puno sreće i nadam se da sam vam bar malo pomogao.Ja sam tek na priznavanju statusa HB.Prvo sam odbijen.Sada sam se žalio.Čekam odgovor.Biti će gadno.Ako ne uspijem probati ću ići na promjenu zakona i tužbu protiv MORH-a.Ja sam stradao kao ročnik 1993.godine i kada bi ostvario status HB-a bio bih po njima lažnjak, jer nisam stradao u oružanom otporu.Ne bih se dobro osjećao.Isto tako i kada bi ostvario status HRVI.Stradao sam na poligonu vojarne a ne u izravnom oružanom otporu agresoru.Ja ću se boriti za promjenu sramotnog zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata.Tako da sve žrtve rata i svi oni koji su stradali kao pripadnici OS kako oni kažu u miru ,imaju sve ,te da mogu nakon stradavanja živjeti kao ljudi a ne kao sirotinja i jadnici.U uniformi smo stradali,neka se brinu za nas.Želim da HB sa punim pravom ostvaruju prava iz svog zakona i da istjeraju iz njega sve one kojima tamo nije mjesto.Mi koji nemožemo ostvariti prava iz njihovog zakona promijenimo svoj.

 

Kako li će tek proći ovi naši vojnici kad se ako nedaj bože vrate ,ranjeni i ozljeđeni iz Afganistana i ostalih vukoebina.U koji će oni zakon ući.Nesmijem niti pomisliti.

Kako će ovi dragovoljni ročnici ići na služenje kada pročitaju naše postove.Pa nije ni čudo što je bilo sve više civilnih ročnika.Nemaju oni prigovor savjesti,nego nitko nije lud da se osakati a onda te ta država još šutne nogom na smetlište bez ikakvih prava.Nažalost da bi ostvarivali većinu prava morate biti jako jako bolesni,Od 80% na dalje.A što je sa onima od 70% na niže,zar njih ne boli.Zar oni mogu sve kao zdravi ljudi.E državo,državo.Sram te bilo kad se za svoje ljude ne brineš.Važniji su ti palikuće i koljači povratnici nego vlastita djeca.Tko povijest zaboravi ona mu se ponovi.Bog nam pomogao svima.(Kad već država neće)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

u 12 mj 94.god sam na vojnoj obuci( trajanje20 dana) ozljeden

--------kakve to ima veze za aktivnim sudjelovanjem u obrani "" baš nikakve"".. ima jedan dio koji navodi da prilikom pripreme za borbeno djelovanje ako je došlo do povrede itd.. ali ti si bio samo na obuci i to nespada u ovo što zakon priznaje....šanse za ishodovanje rvi su ti ravne kao šansa da dobiješ čin bojnika !

- nisi zakinut ,dobio si 20 % i to je potvrda da su ti priznali neku povredu,a što da kažu ostali koji su nastradali do bola pa nisu dobili niti 20 % ???? bok

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ja sam se sam pozvao na spec. obuku i samostalno sam sudjelovao u pripremi za akcije, i namjerno sam se sj..

Po tome priprema akcija ne spada u aktivno sudjelovanje u obrani ...to je tvoje misljenje, cast svakome ali u ovakvim slucajevima svak zase travu pase.

"Ostali" koji su nastradali i ako se nisu potrudili dobiti status koji im pripada onda nemam sto za reci o takvima...(ljenost bi bila najblaza rijec) njihova i njihovih zapovj. i suboraca

Status MVI, me vrijeda , zato i pokrecem ponovni postupak.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam što ste napisali da vas status MVI vrijeđa.Hvala vam što ste pljunuli na mene koji isto imam navedeni status.To je isto hvala za vrijeme koje sam vam posvetio da vam rastumačim vaš problem.Po čemu ste vi vrijedniji od mene da vas vrijeđa status MVI?O čemu vi pričate?Kaj vas je sramota pričati sa pravim braniteljima dok imate navedeni status?Nemožete se u birtiji hvaliti svojim statusom ili što?Za što je vama potreban status HRVI?

 

 

Poštovani,nemojte se ljutiti jer niste u pravu.Tu smo vam napisali litanije a vi se i dalje nedate.U kojem ste vi svojstvu stradali?Kao ročnik,kao DVO,kao pripadnik gardijske brigade...?Kao tko i gdje?Imate li status HB-a?Zašto je sramota biti MVI?Ako želite nešto promijeniti,morate mijenjati zakon.Dok god se zakon ne promijeni nemožete ništa.Prvo mijenjajte zakon a onda sve ostalo.Uredu je da čovjek koji nije stradao u izravnom okršaju sa neprijateljem nema status HRVI.Uredu je da čovjek koji nije bio u izravnom okršaju sa neprijateljem nema status HB-a.Nije vam kriv ZOPHBDR.Kriv je zakon o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata.Njega promijenite.Nemojte biti ljuti na branitelje i HRVI.Nitko vas ne vrijeđa a vi nemojte vrijeđati njih.To što su drugi ostvarili a vi niste nije vaš problem.Vi se borite za sebe jer nitko drugi neće.Zašto vi uporno želite u ZOPHBDR.Ja sam vam dao smjernice.Sve sam vam objasnio.Pročitajte si još postove na žugaj 999 na temi MVI-RVI.Pozorno pročitajte i onda u napad,ostvarite svoje ciljeve.Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još ću vam jednom napomenuti.Pripadnici OSRH koji su bili na temeljnoj i specijalističkoj obuci bili su pripadnici nastavnih centara za obuku vojnika koji ne spadaju u borbene postrojbe te kao takvi nisu bili u izravnom oružanom otporu agresoru.Kao takvi nemogu ostvariti status hrvatskog branitelja a sa samim tim i status HRVI-a.Ako imate priznat status HB status HRVI-a isto nemožete ostvariti iz gore navedenih razloga.Još jedamput.Razlika je i u zakonima.MVI=Zakon o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata.HRVI=ZOPHBDR.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da je bar meni netko u ovih zadnjih petnaest godina mogao objasniti ovo što ja danas njemu objašnjavam i ovo što danas znam.Ljudi to neznaju cijeniti.Ja godinama pokušavam otpetljati taj čvor.Gadno su ga stegnuli.Ja ga shvaćam da mu je teško.Ipak se tu radi o lovi a ne o ponosu.Tu se radi samo o koeficijentima za izračun mirovine.Kako on ljuta vojničina ima status MVI?Zamisli sramote?Što bi tek rekli svi oni koji su bez ogrebotine prošli rat do 1996.godine,a stradali su nakon te godine.Oni su isto mirnodopski.Pa kaj.Kaj je to sramota.Ja se zalažem za to,da svi takvi MVI ako već nemaju prava iz ZOMO-a dobiju nekakvu nadoknadu štete za pretrpljeno tjelesno oštećenje jer sama invalidnina nije dovoljna.Ja imam koeficijent za obračun mirovine 1,0 a stradao sam kao pripadnik OSRH,kao ročnik1993.godine,u uniformi istoj kao i dotični.Barem da dobijemo nekakvu odštetu iz osiguranja ili sl.Može nam se dati umjesto koeficijenta 1,0za obračun mirovine npr.1,05.,ili njemu ako ima status HB-a umjesto 1,10,koeficijent 1,15.Bar nešto.Da se vidi da naša žrtva nije zaboravljena.Ako sam prošao lječnički pregled i bio sposoban za vojnu službu,a netko te otpusti iz iste kao bolesnog,nesposobnog za istu onda to netko mora platiti.To je uredu,ali ne i kod nas.Sramotan je zakon i treba ga mijenjati.Težak će to biti put.Kada se jednom sredi,nadam se da dotičnog neće biti sramota što je MVI.Živi bili pa vidjeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zedoxu:

Zahvalija sam ti se na informacijama u proslom postu, sve te navedene informacije sam sagledao, vidio, cuo vise puta ,tnx again..ali nemoj mi se zahvaljivati na rijecima koje nisam nigdje spomenuo (pljucanje ) ????

Ne smatram se vrijednijim. Status MVI kao sto sam napisao je moj problem i nema smisla da ga generaliziras kad je kod svakog drukcije.

Je zakon je taj kojega bi tribalo mjenjat tu se slazem , ali nevidim svrhe ni potrebe tolikoj tvojoj rjecitosti.

Jos cu ovaj put ponovit cinenice...poslani smo sa cuke na obuku zbog nadolazecih planiranih zadataka, na kraju obuke sam ozljeden,

Postupak sam pokrenuo tek 1997 i zbog jedne tuke u administraciji koja je na prijavu stradavanja napisala:

"dogadaj se nije zbio na prvoj crti bojisnice" doslovno svojevoljno dodala i od toga prvog dokumenta se sve nadovezuje....Da ne "pilam" sad...pokrenuo sam postupak iz navedenih razloga i zbog novih cinjenica (promjena zakona) koji obuku tretira kao aktivnu pripremu za obranu, ( zar nije?) Nevidim zasto sam tebe toliko uzbunija. Nisam na nikoga ljut, imam poginulih suboraca, ranjenih , PTSPovaca pa...Zivot je takav kakav je.Postujem svakoga tko drzi do sebe... Prijavio sam se na legalis da saznam vise, mozda ima ljudi slicnog iskustva..vidim da ima i da ako se moze zasto da ne rjese svoj status ?? sta je tu problem.

Da bi se zakon mijenjao potrebna je kriticna masa zahtjeva - sto je nemoguce - mislim da ovakvih slucajeva ima malo - da bi se ista pomaklo

a i vrijeme je odmaklo....uglavnom "doticni" ti ne uzima za zlo tvoje komentare , isto tako nevidim razloga za "ljubomoru" kod nikoga.

Eto stojte mi dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja ču se samo nadovezati,da recimo imam primjer kolege da dok je bio na pripremi pred odlazak na prvu crtu nije mu uračunato kao status hrv.branitelja,zato mi i nečudi što ozljeda koja se desila prilikom obuke nije svrstana kao hrvi..samo to neki nežele prihvatiti..bez ljutnje.ali dali je isto ranjavanje nekoga u akciji na prvoj liniji ili na obuci,prometnoj nezgodi i slično...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naravno da to nije isto,no ako su imali dobru štelu sve su oni to sebi sredili..... znao sam jednog specijalca koji je povredio nodu dok je igrao mali nogomet u dvorani PU ,a nakon toga se prijavio za odlazak na teren gdje je svoju povredu prijavio kao da je nogu sribao na terenu i takvog specijalca nije sramota što je tada prije par godina dobio 20 % rvi,i još se hvalisao tim pričama...e sad da ima lažnjaka vidimo da ima,no dolijat će oni kad tad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vama nitko ne brani da podnesete zahtjev za obnovom postupka,pogotovo ako smatrate da ste u jednom djelu svojih prava zakinuti.U ZOPHBDR nije točno definirano koje se radnje uzimaju u pripremu za odlazak na bojište te je kao takvo to pitanje rastezljivo.Prema vašim potvrdama o stradavanju vidjeti će se u kojem svojstvu ste vi stradali i dali je to stvarno bila obuka i priprema za odlazak na bojište kako ste vi to napomenuli.Još vam moram reći da je obuka svih nas koji smo se bili obučavali kao pripadnici OSRH od 1990.-1996.godine bila da nas se obuči za rat i prvu crtu kako vi kažete,a ne za pečenje palačinki.Razlika je u tome da su neki ostali na sigurnom ,a neki su otišli na teren.Radi se samo o tome,a to će se vidjeti u ratnom putu vaše postrojbe,dali su vaše kolege stvarno nakon te obuke otišli na teren i primjenili znanja koja su istim usvojili ili se akcija nikada nije sprovela u djelo.Sretno.

 

Poštovani,delcatro,planina.Da je ZOPHBDR ostao na razini iz 1996.godine ovakve se stvari ne bi sigurno događale.Raznim nadopunama zakona omogućilo se manipuliranje tim zakonom.Naravno da nije isto da netko strada za vrijeme okršaja sa agresorom ili na vojnoj obuci.Kako onaj koji je stradao na toj obuci za odlazak na bojište može sudjelovati u akciji?On se zbrinjava i ostaje u bolnici ili stacionaru dok ostali sudionici te obuke odlaze na teren.Ostali sudionici koji su upućeni sa te pripreme na bojište stradaju od metaka i ostalih sredstava upućenih od agresora.Kako se onda oni mogu poravnavati sa onima koji su stradali na poligonima vojarni i stavljati u isti zakon?Nebuloza.Onaj koji je stradao prilikom pripreme za odlazak na bojište nije nikada na to bojište otišao pa kao takav nije mogao sudjelovati u izravnom oružanom otporu agresoru.Kao takav prema meni osobno nemože ostvarivati prava kao HRVI,jer bi se time napravila ogromna nepravda prema stvarnim HRVI-a koji su stradali u izravnom okršaju sa agresorom.Nije kriv man-vulgaris.Kriv je zakonodavac.Man-vulgaris koristi rupe u zakonu i nije mu za zamjeriti.Neka čovjek proba pa će vidjeti.Bitna je upornost.Što se mene tiče,u postojećem ZOMO trebalo bi samo uvrstiti i kategoriju MVI-a jer su svi pripadnici OSRH koji su stradali poslije 1996.godine u istima, mogli su dobiti samo status MVI-a i treba ih se nekako obeštetiti.DVOkoji su stradali poslije 1996.godine ,prema ZOMO uz status MVI-a, imaju i povredu na radu i prava iz radnog odnosa.Osiguranje,odštetu i sl.Ročnici, ne.Njima dok su na služenju prava iz mirovinskog miruju te kada stradaju imaju samo prava kao MVI.Nemaju prava iz ZOMO i tretiraju se kao ozljeda izvan rada.Za sve druge vrste odštete morate tužiti državu.Ja sam kao ročnik na obuci stradao 1993.godine.Nemam nikakva prava iz ZOPHBDR,nemam prava iz ZOMO-a,nisam dobio odštetu,novaca nemam za tužiti državu.Imam status MVI-a 70% trajno.Kome da se ja obratim?Morao sam biti u uniformi 1993.godine.Došao sam zdrav otpušten bolestan.Nemam pravo na PTSP jer kao MVI po njima nemogu od toga oboliti.Evo već 15 godina životarim teško bolestan i sve sam bolesniji.Kome da se ja obratim?Kome da se ja žalim?Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Potrebno jos za obnovu tj novi postupak:

u postu povise navedena dokumentacija + potvrda min.obr. o braniteljskom statusu, potvrda HZMO o primanju ili neprimanju mirovine, potvrda o mjestu prebivalista iz MUP, potvrda o radnom odnosu iz firme. Sutra predajem kompletnu dokumentaciju, pa ...vidicemo koliko ce to trajat . uglavnom pokusat cu kako sam i prije najavio objavljivat kronoloski informacije. Mali mjerac vremena za nasu administraciju pocinje kucat od sutra.

Eto, pozdrav svima koji koriste Legalis

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim te da nam objasniš.O kakvom se obnavljanju postupka radi?Dali si ti sada pokrenuo postupak za priznavanje statusa HRVI-a,ili si podnio zahtjev za pretvaranje statusa MVI-a u HRVI?Što se događa sa tvojim priznatim statusom MVI-a koji sada imaš?Dali koristiš prava kao MVI ili su ona u mirovanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Nisam bas bio jasan u proslom postu. sorry, pa evo ispravak.

Islo se na novi zahtjev za priznavanjem statusa RVI zbog promjena koje su nastupile u zakonu....odlazak na bojiste, obuka itd...Po savjetu nisam se odlucio na pogorsanje stanja iako je i to nova cinjenica. .Bas jutros sam predao sve papire i to je otislo u proceduru. Sta ce bit nemogu znat, postojeci status MVI se nece promjeniti dok se ovaj novi zahtjev ne rjesi na priznavanje ili nepriznavanje RVI. Ukoliko se rijesi pozitivno on (RVI)ce teci od datuma kad je zahtjev zaprimljen i promjenit se se status MVI, a ako ne onda sam misljenja da se nece nista promjenit sa statusom MVI. Odnosno opcija je jos pogorsanje stanja i eventualno dobivanje veceg postotka za MVI.

Sto se mene tice ja sam rjesio sve sa predajom ovog novog zahtjeva, kako god bude rjeseno biti cu miran i zadovoljan i onih bez klikova u glavi. bar vjerujem da ce tako biti :))

Rekli su mi da poziv od komisije dolazi u roku od 30-45 dana pa...javicu.

Pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Evo newsa.

Danas bio na PrvoStupanj. komisiji. Rekli su da je moj zahtjev rjesen pozitivno i da ce rjesenje od njih doci relativno brzo (5-10 dana). Ima li tko kakvih saznanja o vremenu dolaska PSrjesenja?

A sta da kazem , nadao sam se takvom ishodu. iako je to samo jos jedna stepenica ,eto...i jos nesto, ljudi nemojte odustajati...

Pozdrav svima, cujemo se jos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

zkova je napisao:

,čestitke ,e sad čekanje 2.stup.rješenja i neka bude pozitivno ,bar kao i 1.stup.srtetno!! :palac:

 

Zahvaljujem na potpori zkova!:-D

cekanje 2.stup.rjesenja koliko sam sakupio informacija se ceka od 8 mjeseci pa dalje ??? A cekacu eb..ga kad sam ovoliko mogu jos :) Neznam odnosno ne sjecam se vise kako ide taj sljed...kad se dobije 2.stup rjesenje sto onda? Tek s tim rjesenjem (ako bude poz.) mogu se ostvarivati prava? Eto ako ima tko volje odgovoriti unaprid zahvaljujem. Osobno me zanima

skolovanje djeteta (fax) i eventualno osobno skolovanje zbog promjene radnog mjesta. moze li tu sto pomoci pozitivno 2.stup. rjesenje?

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Jeli 2. stupanjsko riješenje stiglo,budući da ja imam gotovo identičan slučaj kao i ti zanima me kako si prošao.

Koliko sam shvatio iz predhodnih postova, ključni dokument za obnovu postupka dobivanja statusa RVI bila je dopuna ratnog puta, sa izjavma nadređenih zapovjednika. Mene zanima sadržaj dopune ratnog puta, i na kojoj razini zapovjedanja trebaju biti zapovjednici koji su napisali i ovjerili izjavu. Hvala i lijepi pozdrav svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je "najbolja" razina zap.satnije.Onda to on odnosi zap.bojne,brigade i sl.Takođe mislim da u prijavi stradavanja mora biti i dio teksta,...prilikom uvježbavanja akcije isl.ključna riječ je ..a u svrhu odlaska na južno bojište,odlaska u borbenu akciju.Takođe vrlo važan dio je da se vrijeme stradavanja uklopi u "plan izobrazbe"za taj mjesec u kojem ste stradali,s time se viši zapovjednici "pokrivaju",znate što mislim reći.Dakle nadopuna stradavanja ako nemate ovaj tekst u njoj ili nova potvrda stradavanja sa ovim tekstom.Zakonski nisam siguran u ovo,ali znam osobu koja je prošla.Dobio je HRVI 30%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

POzdrav svima - evo da podjelim informacije.

Jucer je doslo drugostupanjsko rjesenje, postar nije donio na ruke nego ubacio u sanducic.

Uglavnom:

I. POnistava se rjesenje ureda drzavne uprave ...itd (prv.stup)

II. Ime prezima, odbija se sa zahtjevom za priznavanjem hrvi iz DR s osnove ozljede.....

Obrazlozenje:

Dr.stup.povj. je svojim nalazom i misljenjem ocjenilo da kod imenovanog postoji ozljeda koja se uzima u obzir za priznavanjem postotka ostecenja organizma, a ostecenje organizma iznosi manje od 20% uz obrazlozenje navedeno u istom.

Ovo je samo isjecak, neda mi se tipkat. sory..

 

Eto, tako stvari stoje. Imam rjesenje za RVI 20% stalno,ali za HRVI nemam 20% nego manje ( :misli: )

ima tko kakvi komentar ( znam da mi jos preostaje tuzba na rjesenje)

Zahvaljujem

PS

Sto se tice zapovjednika ( iz pitanja u postovima gore)

to su bili zap.voda i zamjenik zap. pukovnije

eto

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tako sam i mislio da će ispasti.Ne daju ti ono na što imaš pravo ,već to smanjuju postotkom.Pokušaj još jednom prije komisije obići doktore koji imaju veze s ozljedom(kirurg,ortoped,neurokirurg i sl.)te neka ti oni "podebljaju" nalaze,i nemoj ih zaboraviti ovjeriti tamo gdje si predao ostale papire za komisiju.Ako imaš još koji nalaz psihijatra dobro će doći-ako se liječiš od ptsp-a,a imam neki osjećaj da je to "spušteno" s vrha,u cilju smanjenja broja HRVI.Po meni trebao si to davno prije riješiti,do 2000g.Ovo je 2009 pa sve teže i teže ide.Pokušaj...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokušaj još jednom prije komisije obići doktore koji imaju veze s ozljedom(kirurg,ortoped,neurokirurg i sl.)te neka ti oni "podebljaju" nalaze,i nemoj ih zaboraviti ovjeriti tamo gdje si predao ostale papire za komisiju.Ako imaš još koji nalaz psihijatra dobro će doći-ako se liječiš od ptsp-a,a imam neki osjećaj da je to "spušteno" s vrha,u cilju smanjenja broja HRVI.Po meni trebao si to davno prije riješiti,do 2000g.Ovo je 2009 pa sve teže i teže ide.Pokušaj...

 

branko na koju komisiju konkretno mislis? Koliko mi je poznato jedini pravni lijek mi je tuzba?? ili ??

Ako moze vise info. tnx

Ne nemam papire za ptsp ali od ovih pravnih piz...sam obolija sigurno u ovih 12g.

Rjesavam ovo od 1997g. i evo ocito nisam "dovoljno podoban" hrvat.

E da i meni smrdi na "recesiju".

Nemogu "progutat" da po jednom rjesenju imam trajno 20% a po drugom manje od 20% ...je li to 0,5%, 5%,10%, 15%, 19,9999% :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam da li je to pravno moguće,ali sam mislio da se žališ na odluku drugost.kom.i tražiš ponovno vještačenje te ako bi te pozvali na ponovno vještačenje,na to sam mislio,ali svakako trebaš s nekim dobrim pravnikom to vidjeti.Probaj oboje(i sa žalbom i tužbom).I ja sam prošao pakao od 1994.a sad je 2009.i još nije gotovo,nadam se za 2 godine. (30% trajno na rame i 20%privremeno na PTSP,ukupno 40% privremeno,ko zna do kada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

man_vulgaris je napisao:

Koliko mi je poznato jedini pravni lijek mi je tuzba?? ili ??

 

Ukoliko se ne slažete sa odlukom DLP-a, a mislite da imate medicinsku dokumentaciju iz koje je vidljivo da nije došlo do promjena u % oštećenja organizma (u smislu poboljšanja), ostaje vam jedino tužba Upravnom sudu. Navedeni sud može, ukoliko nađe da je tužba osnovana, poništiti drugostupanjsko rješenje i osnažiti prvostupanjsko.

Dakako, nakon proteka 2 godine od donošenja konačnog drugostupanjskog rješenja imate mogućnost pokretanja postupka ponovne ocjene stupnja oštećenja organizma zbog pogoršanja stanja po osnovi ozljede. U tom slučaju novija medicinska dokumentacija mora potvrditi navedeno pogoršanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

morskywuk je napisao:

man_vulgaris je napisao:

Koliko mi je poznato jedini pravni lijek mi je tuzba?? ili ??

 

Ukoliko se ne slažete sa odlukom DLP-a, a mislite da imate medicinsku dokumentaciju iz koje je vidljivo da nije došlo do promjena u % oštećenja organizma (u smislu poboljšanja), ostaje vam jedino tužba Upravnom sudu.

 

Fala morskywuk.

znaci mislis da je medicinska dokumentacija potrebna za tuzbu?,

bio sam u odvjetnika i po njemu med.doc nije bas bitna za tuzbu jer vec imam 20% stalno ??? ali kao mvi !

koje komplikac...moram dokazivat nesto sto je vec dokazano pravovaljanim rjesenjima? :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo odvjetnik napisao tuzbu i biti ce poslana ovih dana...

cijena= 700 kn - 40 kn

Sad koliko sam cuo Upravni Sud ce to rjesiti izm 3-5g ??

Je li to realno vrijeme?

On (upravni sud) ne donosi rjesenja ?

Samo prihvaca ili odbacuje tuzbu ???

Da li sam u pravu?

To znaci ukoliko se prihvati moja tuzba da postupak krece od pocetka!? To znaci jos 1-1,5 god najmanje !?

A ljudi moji koje piz....!! i to je ka normalno?

Kako li je tek ljudima sa vecim pravnim problemima ?

ajme juzina je... :-o

poz svima ...ne i njima.

i strpljenja vam zelim .... :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

man_vulgaris je napisao:

Sad koliko sam cuo Upravni Sud ce to rjesiti izm 3-5g ??

Je li to realno vrijeme?

Trenutno jest.

 

man_vulgaris je napisao:

On (upravni sud) ne donosi rjesenja ?

Samo prihvaca ili odbacuje tuzbu ???

Da li sam u pravu?

Sud svojom presudom tužbu uvažava i ponštava osporeno drugostupanjsko rješenje ili tužbu odbija.

 

man_vulgaris je napisao:

To znaci ukoliko se prihvati moja tuzba da postupak krece od pocetka!? To znaci jos 1-1,5 god najmanje !?

A ljudi moji koje piz....!! i to je ka normalno?

 

Postoji i optimističnija varijanta: Upravi sud uvaži tužbu, poništi drugostupanjsko rješenje i osnaži prvostupanjsko, kojim vam je, ukoliko sam dobro shvatio vaše prethodne postove, priznat status HRVI-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 10 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...

U ime drzave presudio je...tuzba se odbija ! Eto to je to. prihvatili su nalaz i misljenje drugostupanjskog povjerenstva i na istom utemeljili svoje rjesenje ! vodeci se analognom primjenom odredaba Pravilnika odnosno Liste................itd itd... članak 16.

Trenutno nisam objektivan i nemam dvoljno znanja o pravu....ali ovo ne pije vodu...

moze li me netko savjetovati , da li protiv ove presude ima kakvog pravnog lijeka ?

hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
neki dan dobio i ja odg od upravnog. ztražio status branitelja kao ročnik, nešto što moje kolege imaju, a ja nisam imao kome dokazivati ni uz svjedoke nego su se samnom loptali do upravnog - odbili me. što sad?

 

Ratni put? To moraš imati ili zatražiti u postrojbi-prošeći do ureda za obranu, ureda državne uprave.....moraš imati nekakav dokaz da si sudjelovao u obrani suvereniteta RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam pitanje ako je netko bio u slicnoj situaciji:Naime,ja sam se rastala od mirnodopskog invalida i sad rjesavamo to na sudu.On kaze da nema za alimentaciju,da jedva zivi i sam.E,sad kome da se obratim za tu alimentaciju.Jel MORH placa alimentaciju ili ?

 

Ja sam u invalidskoj mirovini i mirovina mi je 1.133,00kn. alimentacija je 1.000,00kn i plaćam redovito jer je to za moje dijete. prilikom određivanja visine alimentacije pitao sam od čega ću živjeti (ženi sam ostavio svu imovinu i nemam ništa) sutkinja mi odgovorila da opljačkam kladionicu. Naravno da je to nedokazivo, ali je bilo tako. Na centru za soc su mi rekle da ne plaćam pa ću u zatvor (opet imam stan i hranu) i tako u nedogled (što je opet ludo) takva nam je država.

Ne bježim od plaćanja alimentacije, malo švercam za preživjeti i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ratni put? To moraš imati ili zatražiti u postrojbi-prošeći do ureda za obranu, ureda državne uprave.....moraš imati nekakav dokaz da si sudjelovao u obrani suvereniteta RH.

ured za obrani i pravni sljednik su potvrdili da sam bio u ratnoj postrojbi ali nemaju podatke o mom sudjelovanju u ratu. tražio sam da ispitaju sbejoke ali do toga nije došlo. upravni sud presudio da ni oni nemaju dokaza i odbili me. dalje? ljudska prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

jedino riješenje je osnivanje udruge mirnodopski vojni invalid!!!

kroz udrugu jer se krše temeljne odredbe iz članka 10 ustava rh!!!

svi koji imaju status mirnodopskog vojnog invalida neka se jave na moj meil dosta je bilo manipulacije sa osobama koje su imale svoj vod satniju,bojnu!!!!

mislim daje to najbolje riješenje jer HRVATSKA VOJSKA je zaboravila svoje vojnike koji koji su išli časno služiti a vratili se kao biljke i sam sam 80% mirnodopski vojni invalid !!!!!!!! molim osobe samo dase jave koje su služili HRVATSKU VOJSKU !!!!!!!!!!! S POŠTOVANJEM !!

ovo je sve mlaćenje prazne slame!!!

nismo mi išli služiti vojsku da budemo invalidi!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
jedino riješenje je osnivanje udruge mirnodopski vojni invalid!!!

kroz udrugu jer se krše temeljne odredbe iz članka 10 ustava rh!!!

svi koji imaju status mirnodopskog vojnog invalida neka se jave na moj meil dosta je bilo manipulacije sa osobama koje su imale svoj vod satniju,bojnu!!!!

mislim daje to najbolje riješenje jer HRVATSKA VOJSKA je zaboravila svoje vojnike koji koji su išli časno služiti a vratili se kao biljke i sam sam 80% mirnodopski vojni invalid !!!!!!!! molim osobe samo dase jave koje su služili HRVATSKU VOJSKU !!!!!!!!!!! S POŠTOVANJEM !!

ovo je sve mlaćenje prazne slame!!!

nismo mi išli služiti vojsku da budemo invalidi!!!!!!!!

 

RP koje su imale ročnike u ratu su 111.br,113.mtbr i 123.br.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Suprug ranjen u ročnom sastavu 1993.g.-nema niti status branitelja,već MVI....Kako netko može biti mirnodopski vojni invalid dok je rat bjesnio u Hrvatskoj??? Moram li pisati da-iako je bez osobne krivnje trajno narušeno zdravlje u redovnoj vojsci(60%)-nema gotovo nikakva prava-kao da sa vojskom nema nikakve veze... :/

Ovo sam već ovdje pisala....Davno su mu rekli da je jedinstven slučaj,što se sad nakon 20 godina pokazuje da nije istina...Ima vas....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija